نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 84
پرینت

انعقاد قراردادهاى اتحاد با انگلستان (مجمل و مفصّل )

پـس از ايـن كـه ايـران (از اتـّحـاد بـا فـرانـسـه در مـقـابـل روسـيـه نـاكـام شد، بناچار سياست تـمـايـل مـجـدّد بـه انـگـلسـتـان را در پيش گرفت و امضاى معاهده صلح بين فرانسه و روسيه ـ تيلسيت ـ باعث تسريع در روند اين سياست شد.(20)
دولت انـگـلسـتـان كـه مـنـتـظر چنين فرصتى بود، دو هياءت سياسى و ديپلماتيك از هندوستان و انـگلستان عازم ايران كرد تا زمينه هاى همكارى روابط خارجى دو كشور را بررسى كنند. هياءت اوّل كـه در سـال 1805 بـراى بـار دوم بـه ريـاسـت (سر جان مالكوم ) از هند اعزام شده بود و شـرايـط و درخـواسـتـهاى سنگينى را مبنى بر واگذارى چند جزيره در جنوب و تسهيلاتى را در دريـاى مـازنـدران مـى خـواست با شكست روبرو شده بود پس از هشت ماه اقامت در شيراز ايران را تـرك كـرد و به هندوستان بازگشت .(21)

ادامه مطلب: انعقاد قراردادهاى اتحاد با انگلستان (مجمل و مفصّل )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 126
پرینت

 

تصفيه امورجهاني درمعاهده ي صلح ورساي

 

تهيه کننده:هادي محمدي

جنگ اول جهاني که بشرآن زمان چنين جنگي به خود نديده بود آخرين ضربه ممکن بود که برپيکره مؤسسات کهن سال چنين حکومت پادشاهي فئودالي و اشرافي وارد آمد.منفرد و همه جا سلاطين از اريکه ي سلطنت کنار رفتند و با رفتن آنها بساط ملازمان درباري و کليه برتريهاي اجتماعي و مزاياي خاص که تعلق به طبقات قديمي ملاکين و اشراف داشتن برچيده شد.اين جنگ در حوزه ي سياسي علاوه برضعف سياسي اروپا و مشکلات سياسي و اجتماعي دو دستاورد بزرگ ديگرنيزداشت که عبارت بود از:1)تغييرنقشه سياسي اروپا وتغيير رژيمهاي سياسي -تغيير نقشه سياسي اروپا ازآن رو که فروپاشي 4 امپراطوري بزرگ آلمان ،اطريش ،مجارستان ،روسيه ،عثماني دولتهاي کوچکتري از دل آنها بيرون آمد دولتهايي چون يوگسلاوي ،چکسلواکي،لهستان ،فنلاند ،اماتغييررژيمهاي سياسي ـ که پس از زوال امپراطوريهاي بزرگ و سقوط رژيمهاي آنها،رژيمهاي دمکراسي شکل گرفت (البته اين قضيه در مورد روسيه صدق نکرد)اما بحث ديگري که پس از پايان جنگ جهاني اول شکل گرفت،مسئله مسئوليت جنگ جهاني اول بود.قدرتهاي بزرگ و يا به عبارتي جبهه متفقين که پيروز جنگ بودند در راستاي منافع امپرياليستي خود شديدترين تنبيهات را براي جبهه متحدين آلمان و هم پيمانان او (اطريش، مجارستان، بلغارستان، ترکيه)درنظرگرفتند تلاشهايي براي کاستن از اين تنبيهات سخت از جانب ويلسون رئيس جمهور آمريکا درجامع ملل صورت گرفت که درنهايت ـ اين تنبيهات با به قدرت رسيدن هيتلر درسال 1933 به سرانجام نرسيد و زمينه سازجنگ دوم جهاني شده اما هدف ازنگارش اين مقاله توزيع و تبيين جهان پس از جنگ و تغييرات نقشه سياسي جهان معاهده صلح ورساي مي پردازيم.

ادامه مطلب: تصفيه امورجهاني درمعاهده ي صلح ورساي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 156
پرینت

امضای قرارداد صلح ورسای در پایان جنگ جهانی اول (1919م)

با شكست آلمان و متحدان آن در جریان جنگ جهانی اول، مقدمات امضای قرارداد پایان جنگ و ترك مخاصمه بین طرف‏های درگیر مهیا گردید. كارشناسان مالی و اقتصادی كه پس از پایان جنگ اول جهانی، به حساب هزینه‏ ها و خسارات وارده بر كشورهای متخاصم رسیدگی كرده بودند، خسارات جنگ را بیش از 330 میلیارد دلار برآورد كردند و برای جبران این خسارت، شرایط سنگینی را بر شكست خوردگان تحمیل نمودند. در نهایت، شرایط صلح و غرامت جنگی كشورهای مغلوب، در كنفرانس صلح پاریس كه از روز 18 ژانویه سال 1919م تا بیستم ژانویه سال 1920م تشكیل شد، تعیین گردید. اولین و مهم‏ترین قراردادی كه در جریان كنفرانس صلح پاریس، تنظیم و امضا شد پیمان صلح وِرسای بود كه شرایط صلح با آلمان را تعیین می‏كرد.

ادامه مطلب: امضای قرارداد صلح ورسای در پایان جنگ جهانی اول (1919م)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 137
پرینت

صلح ورسای

۲۸ ژوئن
● "زادروز دكتر آلكسيس كارل فيزيولوژيست، جراح و زيست‏شناس فرانسوي برنده‏ي جايزه‏ي نوبل"، "ترور وليعهد اتريش و بهانه‏اي براي آغاز جنگ جهاني اول"، "امضاء قرارداد صلح ورساي بين متفقين و متحدين در پايان جنگ جهاني اول"، "انتقال ظاهري قدرت به دولت انتقالي پس از سقوط رژيم بعث عراق" و... از جمله‌ی مهم‌ترين رخدادهای امروز (بیست و هشتم ژوئن) در تقويم تاريخ ميلادی است.


● بیست و هشتم ژوئن سال ۱۸73 ميلادی:
دكتر آلكسيس كارل فيزيولوژيست، جراح و زيست‏شناس فرانسوي در چنين روزي از سال ۱۸۷۳ ميلادي متولد شد.
دكتر آلكسيس كارل فيزيولوژيست، جراح و زيست‏شناس فرانسوي در ۲۸ ژوئن ۱۸۷۳م در سن فوالليون فرانسه متولد شد. وي در ۱۹۰۵م به آمريکا رفت و مدتي در آن‏جا کار مي‏کرد. اين زيست‌شناس فرانسوي برنده‏ي جايزه‏ي نوبل فيزيولوژي و پزشکي در سال ۱۹۱۲ به‏خاطر مطالعه‏ي سيستم گردش خون بود. آلکسي کارل در پايان عمر متهم به همکاري با اشغالگران نازي شد ولي پيش از محاکمه درگذشت. از وي کتاب‏هاي "نيايش" (به‏وسيله‏ي دکتر علي شريعتي) و "انسان، موجود ناشناخته" به فارسي ترجمه شده است. کتاب اخير، پرفروش‏ترين کتاب در سال ۱۹۳۵ بوده است.


● بیست و هشتم ژوئن سال ۱914 ميلادی:

ادامه مطلب: صلح ورسای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 124
پرینت

عنوان: معاهده صلح ورساي

نویسنده : محمد علی زندی
كلمات كليدي : معاهده صلح ورساي، جنگ جهاني اول، آلمان، ويلسون، جنگ جهاني دوم، فرانسه، انگلستان، ايتاليا، امريكا، جامعه ملل، هيتلر، كاخ ورساي پاريس، بحران

معاهده صلح ورسای پس از جنگ جهانی اول در تاریخ 28 ژوئن 1919، میان دولت‌های پیروز در جنگ جهانی اول و آلمان (دولت شکست خورده در آن جنگ) در تالار آئینه کاخ ورسای، در پاریس بسته شد.[1] این توافق بخشی از کنفرانس صلح پاریس(1920 – 1919) بود که رسما به جنگ جهانی اول پایان داد.


کشورهای شرکت­کننده و اهدافشان

ادامه مطلب: عنوان: معاهده صلح ورساي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 157
پرینت

قرارداد ورسای

به نام خدا

پیمان ورسای قرار دادی است که در ۲۸ ژوئن سال ۱۹۱۹ میلادی در کاخ ورسای واقع در حومه پاریس به امضا طرفین درگیر جنگ جهانی یکم رسید و رسما به نخستین جنگ جهانی خاتمه داد هرچند که آتش جنگ در ۱۱ نوامبر ۱۹۱۸ خاموش شده بود. این معاهده در تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۹۲۰ به مرحله اجرا گذاشته شد.

این قرارداد از مشهورترین قراردادهای تاریخ است و با توجه به پیامدهایی که داشت می‌توان آنرا در زمره تأثیرگذارترین و سرنوشت‌سازترین قراردادهای تاریخ به‌حساب آورد، در این معاهده امپراتوری آلمان باید خلع سلاح می‌شد و به متفقین خسارت می‌پرداخت.

ادامه مطلب: قرارداد ورسای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد ورسای
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 92
پرینت

امضاي قرارداد صلح ورساي بين متفقين و متحدين در پايان جنگ جهاني اول (1919م)

با شكست آلمان و متحدان آن در جريان جنگ جهاني اول، مقدمات امضاي قرارداد پايان جنگ و ترك مخاصمه بين طرف‏هاي درگير مهيا گرديد. كارشناسان مالي و اقتصادي كه پس از پايان جنگ اول جهاني، به حساب هزينه‏ها و خسارات وارده بر كشورهاي متخاصم رسيدگي كرده بودند، خسارات جنگ را بيش از 330 ميليارد دلار برآورد كردند و براي جبران اين خسارت، شرايط سنگيني را بر شكست خوردگان تحميل نمودند. در نهايت، شرايط صلح و غرامت جنگي كشورهاي مغلوب، در كنفرانس صلح پاريس كه از روز 18 ژانويه سال 1919م تا بيستم ژانويه سال 1920م تشكيل شد، تعيين گرديد. اولين و مهم‏ترين قراردادي كه در جريان كنفرانس صلح پاريس، تنظيم و امضا شد پيمان صلح وِرساي بود كه شرايط صلح با آلمان را تعيين مي‏كرد. هنگام تصويب قرارداد ورساي در كنفرانس صلح پاريس، آلمان به يك كشور جمهوري تبديل شده بود و يك رئيس جمهور سوسياليست در رأس آن قرار داشت. هم‏چنين صدراعظم آلمان نيز يك سوسياليست بود و وقتي كه او از مضمون آن قرارداد اطلاع يافت از مقام خود استعفا داد و هيچ يك از وزيران ارشد آلمان نيز حاضر به امضاي اين قرارداد نشدند. در نتيجه دو عضو درجه دوم دولت آلمان در روز 28 ژوئن 1919م، قرارداد صلح را در كاخ ورساي امضا كردند.

ادامه مطلب: امضاي قرارداد صلح ورساي بين متفقين و متحدين در پايان جنگ جهاني اول (1919م)
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 411 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید