نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد پاریس
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 139
پرینت

 

آشنایی با عهدنامه پاریس

عهدنامه پاریس در سال 1857 و پس از دومین جنگ ایران با انگلیس بر سر مساله هرات، برای صلح میان دو کشور در پاریس به امضا رسید.

متن کامل عهدنامه پاریس به شرح زیر است:

چون اعلیحضرت خورشید آیت اقدس همایون، پادشاه اعظم و شاهنشاه بالاستقلال کل ممالک ایران و اعلیحضرت شاهنشاه انگلیس هر دو علی السویه از روی صدق مایل این هستند که مصائب جنگی را که منافی میل و مکنونات خاطر دوستانه ایشان است رفع نمایند و روابط دوستی که مدت مدیدی فیمابین دولتین علیتین برقرار بوده مجدداً به یک صلحی که بر وفق فواید طرفین باشد بر بنیان محکم برپا نمایند، لهذا به جهت اجرای این مقصود و مطلوب، اعلیحضرت پادشاه ایران جناب جلالتمآب مقرب الخاقان فرخ خان امین الملک سفیر کبیر دولت علیه ایران صاحب تصویر همایون و حمایل آبی و دارای کمر مکلل به الماس و غیره و غیره و غیره را و اعلیحضرت پادشاه انگلیس جناب مجدت نصاب هنری ریچارد چارلز بارون کاولی از امنای دولت انگلیس و از اجزای مشورتخانه مبارکه مخصوصه اعلیحضرت پادشاه انگلیس حامل نشان بزرگ و شریف حمام و سفیر کبیر مخصوص و مختار دولت انگلیس در نزد اعلیحضرت امپراطور فرانسه و غیره و غیره و غیره را وکلای مختار خود تعیین فرموده اند و ایشان بعد از آن که اختیارنامه‌های خود را ابراز و مبادله نمودند و موافق ترکیب رسمی دیدند فصول ذیل را مقبول و مقرر داشتند:

فصل اول- از روز مبادله امضانامه های عهدنامه حال فیمابین اعلیحضرت شاهنشاه ایران و اعلیحضرت شاهنشاه انگلیس و ایرلاند و نیز فیمابین أخلاف و ممالک و رعایای طرفین صلح و دوستی دایمی خواهد بود.

ادامه مطلب: آشنایی با عهدنامه پاریس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد پاریس
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 119
پرینت

ایران و کنفرانس صلح پاریس

در زمان عقد قرارداد 1919 هیئتی از رجال نیک نام (علینقی خان مسعود انصاری (مشاور الممالک)، محمدعلی خان فروغی (ذکاء الملک)، سید ابوالقاسم خان عمید (انتظام الملک) و حسین علاء (معین الوزاره) از طرف دولت ایران به پاریس اعزام شده بود تا به کنفرانس مقدماتی و کنگره صلح، ادعاهای ارضی ایران را عرضه نماید. این ادعاها عبارت از مطالبه اراضی بود که از دوره فتحعلی شاه تا ناصرالدین شاه قاجارها در قفقاز و ترکستان و شرق و غرب ایران از دست داده بودند. گذشته از اینکه این منویات عملی به نظر نمی رسید ارتباطی هم با کنگره صلح میان آلمان شکست خورده و مخالفانش نداشت تا به طور جدی در آنجا قابل طرح باشد. اگر ایرانیها به این مطلب آگاه نبودند انگلیسها آن را به خوبی می دانستند، اما می خواستند که ایرانیها را سرگرم و دلخوش نمایند تا از عاقدان قرارداد راضی باشند. از روشهای سیاست استعمارگران است که در دول و ملل استعمارزده «خوک کوچک بینی» را در برابر استعمار و «خود بزرگ بینی» را برای خودشان ایجاد می کنند تا آنها به مقصودهای سیاسی و اقتصادی که دارند برسند.
به هر حال، اگر جزئی از مطالبات ارضی ایران هم عملی می شد به نفع انگلیسها بود، زیرا به موجب قرارداد 1919، ایران را دربست در اختیار داشتند و آنچه بر آن مزید می شد بر مزایائی که به دست آورده بودند می افزود. به اصطلاح معروف «مال وقف تعلق به دعاگو دارد» در این امر هم با مهارت دیپلماسی با رجال ایرانی، که بعضی از آنها دست پرورده یا دست نشانده خودشان بودند، «موش و گربه بازی» می کردند. با چشم می گفتند (بکن!) و با ابرو می گفتند (مکن!)

ادامه مطلب: ایران و کنفرانس صلح پاریس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد پاریس
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 155
پرینت

عنوان: پيمان صلح پاريس

نویسنده: محمد علی زندی
كلمات كليدي : ناصرالدين شاه، هرات، انگليس، فرخ خان امين الملك، ناپلئون سوم، حسام-السلطنه، صيد محمدخان، دوست محمدخان، فرانسه، علوم سياسي

يكي ديگر از پيمان‌هاي ننگيني كه در زمان سلطنت ناصرالدين شاه بين ايران و انگليس بسته شد، پيمان صلح پاريس بود كه انگليس به دليل تصرف هرات، توسط ايران، چندين شهر جنوب ايران را تصرف كرد، كه منجر به بستن پيمان بين دو كشور گرديد. آنچه را كه روس در 1828 م به موجب معاهده تركمن‌چاي پس از 25 سال جنگ بدست آورد (گرفتن قفقاز) انگليس بعد از 25 سال توطئه و مبارزه و سياست مزورانه در سال 1857م با پيمان صلح پاريس به دست آورد (گرفتن هرات). پيمان صلح پاريس همانند دو عهدنامه گلستان و تركمن‌چاي، محدوديت ارضي كشور ما را در اين دوره از تاريخ ايران افزايش داد و ضربتي مهلك بر پيكر استقلال سياسي و اقتصادي ايران وارد آورد. به موجب اين پيمان، هرات به كلي از ايران مجزي گرديد و افغانستان هم به اسم استقلال از تحت تبعيت و حمايت شاهان ايران بيرون رفت. انگليس منظور سياسي خود را در انتزاع افغانستان از ايران و بستن دروازه هند به روي دولت روسيه پيش برد. و بعد از پيمان پاريس سياستش عوض شد و از اين به بعد صرف اخذ امتياز گرديد.

ادامه مطلب: عنوان: پيمان صلح پاريس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد پاریس
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 128
پرینت

قرارداد پاریس

سيزدهم اسفند ماه سال يکهزار و دويست و سي و پنج هجري شمسي، مصادف با 7 رجب 1273 قمري در پي حمله ناصرالدين شاه قاجار به شهر هرات و متعاقب آن اشغال شهرهاي جنوبي ايران بوسيله انگلستان «معاهده پاريس» بين ايران و انگلستان منعقد شد. بر طبق این پیمان ایران از ادعای خود بر هرات چشم پوشی کرد و هرات به افغانستان ملحق گشت و ایران موجودیت کشوری به نام افغانستان را به رسمیت شناخت
و اما جريان انعقاد اين پيمان خفت بار از اين قرار بود كه؛ ناصرالدين شاه قاجار با وجود تسليم در مقابل قدرت هاي بيگانه، از اقدامات انگليس که در حمايت حاکم هرات «دوست محمّد خان» و بر ضد ايران صورت مي گرفت ناراضي بود و کار به آنجا رسيد که قواي ايران در سال يکهزار و دويست و هفتاد و سه هجري قمري، هرات را به تصرف خود درآوردند و قصد تسخير قندهار و ساير نقاط افغانستان را داشتند. ولي انگليسي ها به عنوان اجراي تعهد در قبال حاکم هرات به دولت ايران اعلان جنگ دادند و جزيره خارک و بوشهر و سپس خرمشهر را اشغال کردند و اهواز را نيز مورد تهديد قرار دادند. از اين رو مذاکرات صلحي ميان طرفين آغاز شد که به انعقاد «معاهده پاريس » منجر شد.

ادامه مطلب: قرارداد پاریس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد پاریس
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 137
پرینت

معاهده پاریس

معاهده پاریس در مارس ۱۸۵۷ میلادی پس از دومین نبرد انگلیس با ایران برسر مساله هرات جهت صلح بین دو کشور در پاریس منعقد گردید.
انگلیس با تصرف بخش‌هایی از جنوب ایران (بنادر خرمشهر و بوشهر و جزایر جنوب) ناصرالدین شاه قاجار را مجبور به قبول پیمان پاریس (۱۸۵۶) کرد. بر طبق این پیمان ایران از ادعای خود بر هرات چشم پوشی کرد و هرات در ۱۸۶۳ به افغانستان ملحق گشت و ایران موجودیت کشوری به نام افغانستان را به رسمیت شناخت. در سال ۱۸۸۷ بلوچستان توسط انگلیسها به هند (تحت حکومت بریتانیا) ملحق شد.

جدایی هرات از ایران توسط انگلیسها[ویرایش]
اعلان جنگ انگلستان یا بطور مشخص کمپانی هند شرقی علیه ایران، در واقع یکی از ترفندهای ماهرانه و ماجراجویانه سیاست خارجی انگلیس در آسیاست که به مدد آن، تا پیش از این نیز، تصرفات خود را در این قاره گسترش داده بود.[۱]
در قرن ۱۶ م. هرات تحت کنترل صفویان ایران قرار گرفت. در دوران صفوی هرات مهم‌ترین شهر و مرکز خراسان محسوب می‌شد. شاه عباس کبیر در این شهر به دنیا آمد و تا پیش از به سلطنت رسیدن در این شهر زندگی می‌کرد.

ادامه مطلب: معاهده پاریس
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید