نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کرسنت
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 204
پرینت

قرارداد کرسنت

قرارداد کرسنت قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) و در زمان وزارت بیژن زنگنه منعقد شد. مذاکرات اولیه این قرارداد از سال ۱۹۹۷ آغاز شد و در نهایت، سال ۲۰۰۱ منجر به تفاهم مشترک شد. بر اساس مفاد این قرارداد، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان به امارات (مخزن مشترک با ابوظبی)، به میزان روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب به امارات صادر کند.[۱]

این قرارداد چندسال بعد با استدلال به‌صرفه‌نبودن آن و توصیف آن به «خیانت»، توسط محمدرضا رحیمی، رئیس وقت دیوان محاسبات کشور، لغو شد. گروهی از سیاستمداران اصول‌گرا، این قرارداد را عهدنامه ترکمنچای نامگذاری کردند. در دولت محمود احمدی‌نژاد، دیدگاه‌های سیاستمداران به این قرارداد عوض شد و سعی احیای آن نمودند که بعد از رایزنی‌های انجام شده، موفق به اینکار نشدند.[۲] سرانجام ایران از ۳۱ میلیارد دلار درآمد اجرای این قرارداد محروم، به پرداخت ۱۸ میلیارد دلار جریمه به طرف مقابل محکوم شد.

محتویات

ادامه مطلب: قرارداد کرسنت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کرسنت
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 138
پرینت

رأی دادگاه لاهه درباره پرونده کرسنت صادر شد ولی دولت آنرا اعلام نمی کند + ماجرای کرسنت به زبان ساده

زنگنه در پاسخ به این سؤال که آیا رأی داوری بین‌المللی لاهه درباره پرونده کرسنت اعلام شده است، گفت: بله، اما من در حال حاضر نمی‌توانم در این باره اطلاع‌رسانی کنم.

 بالاخره شایعات تایید و حکم دادگاه کرسنت صادر شد. دیروز بیژن زنگنه، وزیر نفت این موضوع را تایید کرد. او در پاسخ به این سؤال که آیا رأی داوری بین‌المللی لاهه درباره پرونده کرسنت اعلام شده است، گفت: بله، اما من در حال حاضر نمی‌توانم در این باره اطلاع‌رسانی کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا رأی این داوری به‌نفع ایران بوده یا خیر، به تسنیم گفت: مسؤول اطلاع‌رسانی درباره نتیجه داوری لاهه در پرونده کرسنت مرجع دیگری است. به‌گفته زنگنه، مرکزی در ریاست‌جمهوری باید نتیجه داوری بین‌المللی لاهه درباره پرونده کرسنت را اعلام کند. براساس اظهارات وزیر نفت، رأی صادر شده است؛ اما در ایران کسی درباره آن اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

به گزارش «وطن‌امروز» وزیر نفت که فساد بزرگ کرسنت در زمان وزارت او در دوره اصلاحات صورت گرفته، درباره محتوای حکم دادگاه لاهه چیزی نمی‌گوید. مرکزی در ریاست‌جمهوری که زنگنه ادعا کرده باید درباره حکم دادگاه کرسنت اطلاع‌رسانی کند، مشخص نیست. نمایندگان مجلس که در موضوع فساد بزرگ کرسنت پیگیر بوده‌اند نیز از محدودیت‌هایی می‌گویند که آنها را نسبت به اطلاع‌رسانی درباره این فساد بزرگ و حکم آن محدود کرده است.

شورایعالی امنیت ملی نیز رسانه‌ها را از انتشار جزئیات مربوط به پرونده کرسنت منع کرده است! و براساس این فرمول مردم نمی‌دانند دادگاه لاهه درباره فساد بزرگ کرسنت چه حکمی داده است.  برجسته شدن موضوع رأی دادگاه کرسنت در روزهای اخیر هم پس از آن صورت گرفت که شرکت دانا گاز، شرکت مادر کرسنت (کرسنت بخش عمده‌ای از سهام دانا گاز را خریداری کرده است) روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از صدور رأی دادگاه لاهه به نفع کرسنت خبر داد.

ادامه مطلب: رأی دادگاه لاهه درباره پرونده کرسنت صادر شد ولی دولت آنرا اعلام نمی کند + ماجرای کرسنت به زبان ساده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کرسنت
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 152
پرینت

۳۰ سؤال اساسی از وزیری هامانه درباره کرسنت

وزیر اسبق نفت انتقادات مطرح شده به قرارداد کرسنت را سیاسی خوانده است، اما پاسخ وی به چند پرسش از ده‌ها ابهام مطرح درباره این قرارداد می‌تواند محکی برای تشخیص ادعای سیاسی از واقعیت فنی و کارشناسی درباره منافع ملی باشد.

به گزارش راسخون به نقل از فارس،‌ سید کاظم وزیری هامانه که علیرغم انتقادات شدید زنگنه به مدیریت وزرات نفت در دولت نهم، این روزها در مجلس و در کنار او حضور دارد، دو روز پیش در مصاحبه با روزنامه شرق، انتقادات و اعتراضات به قرارداد کرسنت را سیاسی خواند.

برای کمک به قضاوت درباره صحت و سقم این ادعا بد نیست ایشان به چند پرسش در این باره پاسخ دهند تا معلوم شود، آیا این قرارداد کرسنت است که سیاسی شده اس،ت یا بعضی اظهار نظر ها است که با اقتضائات سیاسی هماهنگ می‌شود.

ادامه مطلب: ۳۰ سؤال اساسی از وزیری هامانه درباره کرسنت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کرسنت
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 165
پرینت

 جنجال بی‌پایان «کرسنت»

فرارو- سجاد زند، «کرسنت» نامی است که قرار نیست فراموش شود. قرارداد مشهور گازی که به جنجالی بی پایان بدل شد. صبح دیروز یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرد ایران و شرکت کرسنت برای اصلاح قرارداد گازی به توافق رسیده اند. اما ساعتی بعد سخنگوی کمیسیون اصل90 مجلس خواستار ابطال قرارداد «کرسنت» شد. قراردادی که در سال 81 با طرف اماراتی منعقد شد اما در اواخر سال 84 توسط محمد رضا رحیمی به جنجالی بی پایان مبدل گردید.

صبح دیروز خبرگزاری مهر از توافق جدید ایران و شرکت کرسنت برای انتقال گاز به امارات خبر داد. بر اساس توافق صورت گرفته قیمت پیشنهادی ایران برای صادرات گاز بالاترین نرخ در خلیج فارس و 5 برابر گاز قطر بوده که بدون هیچ گونه پیش شرطی این قیمت جدید پذیرفته شده است.

شرکت «کرسنت پترولیوم» با اشاره به توافق با دولت جمهوری اسلامی ایران برای واردات گاز طبیعی، اعلام کرد که از حدود یکسال گذشته با هدف اصلاح قرارداد کرسنت دور جدید مذاکرات گازی بین دو طرف آغاز شد.

این شرکت اماراتی با تاکید بر اینکه انجام مذاکرات با مسئولان ایران منجر به دستاوردهای مثبتی شده است، تاکید کرد بر این اساس مذاکراتی که با دفتر حقوقی ریاست جمهوری انجام شد مساله قیمت گاز صادراتی به شارجه به عنوان پیش زمینه هر نوع توافق از سوی ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

مطابق با اعلام کرسنت با توافق جدید انجام گرفته در حال حاضر نرخ پیشنهادی ایران برای صادرات گاز طبیعی بالاترین نرخ ممکن در تمام منطقه خلیج فارس و حدود پنج برابر نرخ گاز صادراتی قطر به کشورهای همسایه است.

ادامه مطلب: جنجال بی‌پایان «کرسنت»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کرسنت
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 225
پرینت

خلاصه کرسنت/ صدرحمت به ترکمنچای/ واکنش وزیر

 در سال ۱۳۸۱ شرکت ملی نفت ایران با شرکت کرسنت پترولیوم قراردادی می بندد که بر اساس آن، گاز میدان سلمان به مدت ۲۵ سال و ۱۴ برابر زیر قیمت به امارات فروخته می شود. واسطه اصلی این قرارداد یک آقازاده مشهور ایرانی است که به عنوان حق مشاوره، پورسانت می گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، انتشار بیانیه شرکت دانا گاز، نماینده و همکار شرکت کرسنت پترولیوم که بخشی از گاز ایران را تا 25 سال آینده به قیمت ده سال پیش خریده است، باعث جلب توجه مردم و رسانه ها به این قرارداد شده است.
داناگاز با ابراز خوشحالی از برنده شدن در دادگاه لاهه، تصریح کرده است «بر اساس رای دیوان حکمیت بین المللی لاهه، قرارداد ۲۵ ساله شرکت کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران به قوت خود باقی است و برای هردو طرف لازم الاجرا است. این دیوان حکم کرده که شرکت ملی نفت ایران مکلف به تحویل گاز موضوع این قرارداد از سال ۲۰۰۵ میلادی بوده است.»

بر این اساس، ایران باید بابت تاخیر در تحویل گاز در سال 2005، سالی یک میلیارد دلار خسارت به این شرکت پرداخت کرده و بعد شروع به تحویل گاز به قیمت 17 و نیم دلار تا 25 سال دیگر نماید. قیمت فعلی گاز بیش از 100 دلار است.

شرکت داناگاز

ادامه مطلب: خلاصه کرسنت/ صدرحمت به ترکمنچای/ واکنش وزیر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 123 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید