نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 326
پرینت

قرارداد كنسرسيوم

قرارداد دولت ايران با كنسرسيوم بين المللى نفت در مورد استخراج و فروش نفت ايران روز ۲۸ شهريور ۱۳۳۳ در تهران به امضاى دكتر على امينى، وزير دارايى دولت زاهدى رسيد و نسخه هايى از آن به لندن، لاهه، پاريس و نيويورك فرستاده شد تا به وسيله نمايندگان شركت هاى عضو كنسرسيوم امضا شود.

اين قرارداد نتيجه بيش از يك سال مذاكره و چاره انديشى دولت هاى ايران، انگلستان و آمريكا در مورد راه بازگرداندن نفت ايران به بازارهاى بين المللى بود و نتايج مهمى در اقتصاد ايران به جا گذاشت.در هنگام امضاى قرارداد نفت با كنسرسيوم، بيش از يك سال از كودتاى ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ مى گذشت. بنابر اين موضوع اين قرارداد با حساسيت فراوانى توسط كارشناسان، رجال سياسى و افكار عمومى مردم ايران دنبال مى شد. همين حساسيت ها باعث شد برخى مفاد قرارداد از سوى دو طرف محرمانه تلقى شود و تا مدت ها انتشار نيابد.

• ورود آمريكايى ها
يكى از مهمترين ويژگى هاى اين قرارداد نفتى واگذارى بخش قابل توجهى از سهام كنسرسيوم به چند شركت آمريكايى بود. پيش از ملى شدن نفت ايران توسط دولت دكتر محمد مصدق، يك شركت خصوصى بريتانيايى به نام «شركت نفت ايران و انگليس» امتياز بهره بردارى از نفت ايران را به تنهايى در اختيار داشت. اما پس از كودتاى ۲۸ مرداد و با توجه به نقش تعيين كننده ايالات متحده در براندازى دولت مصدق، بريتانيايى ها ناچار شدند بخشى از سهام خود را به شركت هاى آمريكايى واگذار كنند.

ادامه مطلب: در مورد قرارداد كنسرسيوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 287
پرینت

قرارداد كنسرسيوم

روز ۲۲ فروردين 1333تشكيل كنسرسيوم بين‌المللي براي فروش نفت ايران‌، رسماً اعلام شد و22 نفر از نمايندگان 8 كمپاني نفتي امريكايي‌، انگليسي‌، هلندي وفرانسوي وارد تهران شدند. قرارداد كنسرسيوم پيماني بود كه پس از پيروزي كودتاي 28 مرداد 1332 و ساقط شدن حكومت مصدق و احياء روابط گذشته دولتهاي غربي با ايران، زمينه سلطه شركتهاي نفتي غرب بر منابع نفتي كشور را فراهم آورد. اين قرارداد پيماني براي تسلط كمپاني‌هاي نفتي آمريكا، فرانسه، انگليس و هلند بر ذخائر و منابع نفت ايران بود. طبق پيمان كنسرسيوم 40 درصد سهام نفت ايران متعلق به 5 كمپاني آمريكائي، 40 درصد ديگر متعلق به شركت نفت ايران و انگليس، 14 درصد متعلق به يك كمپاني نفتي هلند و 6 درصد باقي مانده متعلق به يك كمپاني نفت فرانسوي بود.
به موجب قرارداد كنسرسيوم كمپاني‌هاي مذكور اجازه يافتند در هر نقطه ايران عمليات اكتشاف و استخراج را با هزينه دولت ايران انجام دهند. كمپاني‌هاي فوق همچنين اختيارات وسيعي در بنادر، راه‌آهن، سرويس تلفن و تلگراف و بي‌سيم و هواپيمائي ايران بدست آوردند. طبق اين قرارداد حدود حوزه امتياز و شعاع عمليات كنسرسيوم شامل قسمتي از خاك بلوچستان، قسمت جنوبي استان كرمان، تمام استان فارس، قسمت جنوبي استان اصفهان، تمام استانهاي خوزستان و لرستان، بروجرد، ملاير، صفحات جنوبي استان كرمانشاه، جزاير خارك، كيش، قشم، هرمز، شعيب، هنگام و چند جزيره كوچكتر در جنوب كشور بود.

ادامه مطلب: قرارداد كنسرسيوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 230
پرینت

فرايند تحميل قرارداد کنسرسيوم نفت به حکومت کودتا

مظفر شاهدي
کودتاي تاسف‌بار 28 مرداد 1332 نقطه عطفي تعيين کننده در سلطه سراسر گسترش يابنده و بدون رقيب آمريکا بر ايران (در شئون مختلف سياسي، اقتصادي، نظامي، اطلاعاتي و حتي فرهنگي) طي 25 سال و در واقع دوره پاياني حيات رژيم استبدادگرا، مردم‌ستيز، قانون‌گريز و سلطه‌پذير پهلوي بود. در اين ميان آني‌ترين و در عين ‌حال از منظر سلطه‌جويان آمريکايي و انگليسي شيرين‌ترين نتيجه اين کودتاي شرم‌آور و غيرانساني در بلااثر شدن و ناديده گرفته شدن قانون و نهضت ملي شدن صنعت نفت ايران و انعقاد قرارداد کنسرسيوم نفت ايران متبلور گرديد.

بدين‌ترتيب بود که آمريکاييان پس از حدود پنجاه سالي که به‌طور پيدا و پنهان، در سوداي سهيم شدن در منابع سرشار نفت ايران بودند و در اين راستا، بارها، تلاشهاي سلطه‌جويانه آنان، عمدتاً، از سوي رقباي انگليسي آنان براي حضور در مناطق نفتي ايران و نيز دولت روسيه ‌تزاري و سپس شوروي عقيم مانده بود، بالاخره اولين پاداش بزرگ خود را از قبل مشارکت تعيين‌کننده در جريان کودتاي 28 مرداد 1332، که به معناي اسارت گرفتن ملت ايران بود، در جريان عقد قرارداد ستم‌کارانه کنسرسيوم نفت ايران دريافت کردند.

ادامه مطلب: فرايند تحميل قرارداد کنسرسيوم نفت به حکومت کودتا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 213
پرینت

سند جنایت کنسرسیوم نفتی را چه کسی امضا کرد؟

قرارداد کنسرسیوم قراردادی است که پس از کودتای ۲۸ مرداد بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد.

پس از کودتای ۲۸ مرداد٬ نخست‌وزیر جدید٬ فضل‌الله زاهدی روابط با دولت انگلیس را که در زمان مصدق قطع شده بود از سر گرفت. مذاکرات نفت از ۲۲ فروردین ۱۳۳۳ با سرپرستی وزیر اقتصاد و دارایی، دکتر علی امینی آغاز شد که منجر به قرارداد کنسرسیوم یا قرارداد امینی - پیج گردید.

دکتر علی امینی وزیر دارایی پیشین دولت مصدق نیز بود. محمد درخشش نماینده تهران در دوره هجدهم مجلس شورای ملی در مخالفت با قرارداد کنسرسیوم سخنرانی کرد. بر اساس قرارداد جدید که پس از ماهها مذاکره در ۲۸ شهریور، به امضای طرفین و در ۲۹ مهر به تایید مجلس شورای ملی و در ۶ آبان به تصویب مجلس سنا رسید، اگرچه ملی شدن نفت و صنایع نفت ایران مورد پذیرش طرفهای خارجی قرار گرفت ولی دولت ایران تضمین میکرد که تا ۲۵ سال نفت تولیدی را به شرکت‌های عضو کنسرسیوم (آمریکایی، انگلیسی، هلندی و فرانسوی) بفروشد. بدین ترتیب فروش نفت ایران پس از نزدیک به چهار سال وقفه در بهمن سال ۱۳۳۳ از سر گرفته شد.

ادامه مطلب: سند جنایت کنسرسیوم نفتی را چه کسی امضا کرد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 210
پرینت

تصاویری از امضای قرارداد کنسرسیوم

تاریخ ایرانی: بیش از یکسال پس از کودتای ۲۸ مرداد، مجلس شورای ملی در بیست‌ و نهم مهرماه ۱۳۳۳، با ۱۱۳ رأی موافق، ۵ مخالف و یک رأی ممتنع، قرارداد هیات ایرانی با کنسرسیوم نفتی کشورهای غربی را به تصویب رساند.

بر اساس این قرارداد که در مرداد‌‌ همان سال میان هیات ایران به سرپرستی علی امینی وزیر وقت دارایی، با کنسرسیومی از شرکت‌های بزرگ نفتی شامل نمایندگان پنج شرکت آمریکایی نیوجرسی، سوکویی، کالیفرنیا، گلف و تگزاس و نیز شرکت‌های نفت انگلیس، شل و نفت فرانسه به امضا رسیده بود، دولت ایران موافقت کرد بابت جریانات ملی شدن صنعت نفت به دولت انگلیس غرامت بپردازد. این طرح ششم آبان همان سال با ۴۱ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع در مجلس سنا به تصویب نهایی رسید.


ادامه مطلب: تصاویری از امضای قرارداد کنسرسیوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 311
پرینت

لایحه امتیاز نفت به کنسرسیوم

محمدامیر شیخ نوری
چکیده: ماجرای ملی شدن صنعت نفت در تاریخ معاصر ما به خودی خود نقطه اوج و نمادی از مجاهدت و استقامت ایرانیان محسوب می شود، اما نتیجه تاریخی آن چیزی جز تداوم سلطه استعمار بر منابع نفتی ایران نبود. تشکیل یک کنسرسیوم از غول های نفتی برای استخراج و فروش نفت، آخرین حکم دیوان دادگستری بین المللی لاهه برای حل مشکل نفت ایران بود! که اگرچه ظاهری خوش آب و رنگ داشت، ایران را در وابستگی کامل به غرب انداخت و متن آن به قدری ذلت بار بود که لایحه امتیاز نفت به کنسرسیوم با عنوان «قرارداد فروش نفت و گاز» به مردم و مجلس معرفی گردید، اما کنسرسیوم اجازه نداد حتی این نام در سند رسمی قرارداد آورده شود و به جای آن واژه «قرارداد نفت» (Oil Agreement) را در متن قرارداد ذکر نمود.برای اطلاع بیشتر از ماجرای کودتای نفتی و میوه سیاه آن، یعنی کنسرسیوم نفت ایران، خواندن نوشتار زیر را به شما خوانندگان محترم پیشنهاد می کنیم.

ایران در عرصۀ تحولات سیاسی، به طور کاملاً مشخصی تحت‌تأثیر نفت بوده است، به‌گونه‌ای‌که انگلیسی‌ها زمانی‌که متوجه شدند حکومت قاجارها نمی‌تواند منافع اقتصادی آنها را تأمین کنند و نفت را در اختیارشان قرار دهند، برای حفظ منافع نفتی در ایران به کودتای نظامی دست زدند و رضاخان را بر سر کار آوردند و بعدها قرارداد 1933 را با رضاخان منعقد نمودند.

ادامه مطلب: لایحه امتیاز نفت به کنسرسیوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 307
پرینت

قرارداد كنسرسيوم 1333

پـس از كـودتـاى 28 مـرداد 1332 و سـقـوط دولت مصدق و روى كار آمدن دولت زاهدى ، دوباره سـلطـه بـيـگـانگان بر نفت ايران آغاز شد. قرارداد مذكور تحت عنوان (فروش نفت و گاز) با كنسرسيومى از شركتهاى خارجى متشكل از شركت نفت سابق با 40 درصد سهام ، شركتهاى نفتى آمريكا 40 درصد، شركت هلندى شل با 14 درصد و يك شركت فرانسوى با 6 درصد سهام منعقد شـد. مـدت ايـن قـرارداد 40 سـال مـركـب از يـك دوره 25 ساله با حق تمديد سه دوره پنج ساله تـعـيـيـن شـد. (213) تـقسيم سود بين ايران و كنسرسيوم به موجب قرارداد مزبور ظاهراً بـطـور مـسـاوى صـورت مـى گـرفـت . حـق اكـتـشـاف ، اسـتـخـراج ، تـصـفـيـه ، حـمـل و نـقـل در حـوزه قـرارداد و هـمـچـنـيـن اسـتـفـاده از قـسـمـتـى از امـوال و دارايـى شـركـت مـلّى نـفـت ايـران بـه (كنسرسيوم نفت ) واگذار شد. (214) با تـشـكـيـل كـنسرسيوم نفت ايران در سال 1333 ه‍ ـ ش سهم شركت نفت انگليس كه در گذشته به صـورت صـددرصـد بـود، ايـن بار به 40 درصد كاهش يافت . 60 درصد بقيه به شركتهاى آمريكايى ، فرانسوى و هلندى واگذار شد. بدين ترتيب دور بعدى استيلاى سياستهاى غرب در صـنـعـت نـفـت ايـران آغـاز شـد كـه تـا حـدودى مـشـابـه دوره قبل از ملّى شدن نفت بود.(215)

ادامه مطلب: قرارداد كنسرسيوم 1333
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 318
پرینت

عنوان: قرارداد كنسرسيوم

نویسنده : محمد علی زندی
كلمات كليدي : قرارداد كنسرسيوم، فضل الله زاهدي، انگليس، امريكا، هفت خواهران نفتي، محمدرضا شاه، دكتر مصدق، شركت نفت ايران و انگلي

با هم­کاری و تلاش نیروهای مذهبی به ­رهبری آیت­الله کاشانی و نیروهای ملی به ­رهبری دکتر مصدق بالاخره صنعت نفت ایران ملی شد که باعث واکنش­های کشورهای استعمارگر به­خصوص انگلیس که منافعش به خطر افتاده بود، شد. ولی متاسفانه این هم­کاری بین آیت­الله کاشانی و دکتر مصدق خیلی دوام نیافت و بین آنها اختلافاتی ایجاد شد که با دخالت­های امریکا و انگلیس منجر به کودتای 28 مرداد 1332ش و سقوط دولت دکتر مصدق شد و در ادامه قراردادی بسته شد که مانع به ثمر نشستن عملی اهداف ملی شدن صنعت نفت شد.

زمينه‌هاي شكل گيري قرارداد كنسرسيوم

ادامه مطلب: عنوان: قرارداد كنسرسيوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد کنسرسیوم
نمایش از 07 ارديبهشت 1394 بازدید: 252
پرینت

قرارداد کنسرسیوم

قرارداد کنسرسیوم قراردادی است که پس از کودتای ۲۸ مرداد بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد.
پس از کودتای ۲۸ مرداد٬ نخست‌وزیر جدید٬ فضل‌الله زاهدی روابط با دولت انگلیس را که در زمان مصدق قطع شده بود از سر گرفت. مذاکرات نفت از ۲۲ فروردین ۱۳۳۳ با سرپرستی وزیر اقتصاد و دارایی، دکتر علی امینی آغاز شد که منجر به قرارداد کنسرسیوم یا قرارداد امینی - پیج گردید. دکتر علی امینی وزیر دارایی پیشین دولت مصدق نیز بود. محمد درخشش نماینده تهران در دوره هجدهم مجلس شورای ملی در مخالفت با قرارداد کنسرسیوم سخنرانی کرد. بر اساس قرارداد جدید که پس از ماهها مذاکره در ۲۸ شهریور، به امضای طرفین و در ۲۹ مهر به تایید مجلس شورای ملی و در ۶ آبان به تصویب مجلس سنا رسید، اگرچه ملی شدن نفت و صنایع نفت ایران مورد پذیرش طرفهای خارجی قرار گرفت ولی دولت ایران تضمین میکرد که تا ۲۵ سال نفت تولیدی را به شرکت‌های عضو کنسرسیوم (آمریکایی، انگلیسی، هلندی و فرانسوی) بفروشد. بدین ترتیب فروش نفت ایران پس از نزدیک به چهار سال وقفه در بهمن سال ۱۳۳۳ از سر گرفته شد.

ادامه مطلب: قرارداد کنسرسیوم
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید