نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 183
پرینت

ضمیمه‌ قرارداد 1919

وزیر دارائی (شاهزاده اكبر میزا صارم الدوله) ، نخست وزیر (وثوق‌الدوله) ، وزیر خارجه (شاهزاده فیروز میرزا نصرت‌الدوله) كه برای عقد قرارداد 1919مبلغ كلانی از انگلیس رشوه گرفتند.

ترس و هراس خیانتكاران از خشم ملت

در امضای قرارداد ننگین 1919 سه تن از وزرا كه از رجال باسابقه ایرانی بودند ، دست داشتند . این افراد عبارتند از:
نخست وزیر (وثوق‌الدوله)

وزرای سه‌گانه كه این قرارداد را از جانب ایران امضا كرده بودند (حتی بی‌آنكه اعضای دیگر كابینه را از جریان مذاكرات مطلع سازند) هر سه از عاقبت خود بیمناك بودند و می‌ترسیدند كه پیش از تصویب قرارداد در مجلس، انقلابی در ایران رخ دهد و زمام حكومت از دستشان خارج شود كه در آن صورت (همچنانكه خودشان می‌دانستند) رهائی از دست چنین حكومتی برای هیچ كدامشان امكان‌پذیر نبود. از این جهت، برای رهایی از كیفری كه احتمال می‌رفت دامنگیرشان شود، دو امتیاز اساسی از دولت بریتانیا می‌خواستند:

ادامه مطلب: ضمیمه‌ قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 265
پرینت

قرارداد 1919

پیمانی که دولت بریتانیا با دولت وقت ایران بست؛ ولی در اثر مخالفت های داخلی و خارجی و مغایرت آن با قانون اساسی مشروطه، هرگز به اجرا در نیامد.
سابقه
جنگ جهانی اول با پیروزی متفقان پایان یافته بود و وقوع انقلاب روسیه، همسایه شمالی ایران را موقتاً از بازیگری در عرصه جهانی ناتوان کرده بود. در این هنگامه، دولت بریتانیا که تقریباً خود را یکه تاز میدان می‌دید، به صرافت افتاد برای جلوگیری از نفوذ امواج انقلاب سرخ به سوی هندوستان، ایران را به عنوان کشوری حائل در آورد.


کرزن طراح پیمان

ادامه مطلب: قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 159
پرینت

قرارداد استعماری 1919بین ایران و انگلیس

قرارداد1919 در11ذیقعده 1337ه.ق (9 اوت 1919) با دولت بریتانیا و به همدستی وثوق‌الدوله نخست‌وزیر وقت منعقد شد.
وثوق الدوله
در سال 1919 دولت ایران هیئتی حامل خواسته‌های ایران (از جمله لغو قرارداد 1907، الغای كاپیتولاسیون و امتیازات خارجی به طور كلی، و غیره) را به كنفرانس صلح پاریس اعزام داشت، ولی انگلستان مشكلاتی در راه پذیرفته شدن نمایندگان ایران به كنفرانس صلح فراهم كرد، و قرارداد معروف به قرارداد 1919 را با دولت ایران منعقد كرد كه به موجب آن كلیه تشكیلات نطامی و مالی ایران تحت نظارت انگلستان قرار می‌گرفت. پس از امضای این قرارداد بین وثوق‌الدوله و سرپرسی كاكس وزیرمختار انگلیس كه خبر آن محرمانه نگاهداشته شده بود، انگلستان منتظر تصویب قرارداد از طرف مجلس ایران نشده ، یك هیئت نظامی به ریاست ژنرال دیكسون و یك هیئت مالی به سرپرستی آرمیتاژ اسمیت برای تشكیل سازمان جدید ارتش و اداره امور مالیه اعزام كردند، و مبلغ دو میلیون لیره به عنوان قرض با ربح صدی هفت برای اجرای برنامه‌های خود در اختیار دولت ایران گذاشتند، اما جامعه ملل این قرارداد خائنانه را كه موجب می‌شد ایران تحت‌الحمایه انگلستان شود به رسمیت نشناخت. چرا كه این قرارداد ایران را عملاَ به صورت تحت‌الحمایه انگلستان در می‌آورد. در ایران آزادیخواهان بر ضد آن قیام كردند، فرانسه و آمریكا هم انگلستان را به جهت تحمیل كردن چنین قراردادی به ایران مورد اعتراض قرار دادند.

متن قرارداد 1919 ایران و انگلیس‏

ادامه مطلب: قرارداد استعماری 1919بین ایران و انگلیس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 123
پرینت

تقاضای انگلیس از ایران، اجرای قرارداد 1919 (1299 ش)

قرارداد 1919 چیست؟
قرارداد 1919 ايران وانگليس در ۱۸ مرداد 1298 ـ 9 اوت 1919 ـ بین وثوق الدوله با انگلستان به امضاء رسيد.
پس از خاتمه جنگ اول جهاني، انگلستان ـ يكي از فاتحين اين جنگ ـ قدرت مسلط خارجي در ايران به شمار مي‌آمد. زيرا نه تنها نيروهاي عثماني و حاميان آلماني آنها شكست خورده و از خاورميانه بيرون رانده شده بودند، بلكه روسيه هم به علت بروز انقلاب بلشويكي دچار آشفتگي و جنگ داخلي بود. بر اين اساس انگليسي‌ها نيروهاي خود را تا شمال ايران پيش رانده و از طريق مرزهاي جنوبي روسيه به نيروهاي مخالف رژيم كمونيستي جديد روسيه كمك مي‌كردند. انگليسي‌ها براي تثبيت نفوذ خود در ايران، در نهم اوت 1919 و در شرايطي كه احمدشاه قاجار در آخرين ماههاي حكومت خود فاقد هرگونه نفوذ سياسي در كشور بود و سلسله قاجار در آستانه انقراض قرار داشت‌، قراردادي با نخست وزير وقت ايران ـ وثوق الدوله ـ امضاء كردند. به موجب اين قرارداد كليه تشكيلات نظامي ومالي ايران تحت نظارت انگليسي‌ها قرار مي‌گرفت و امتياز راه‌آهن و راه‌هاي شوسه ايران نيز به آنها واگذار مي‌شد. پس از امضاي اين قرارداد، بين وثوق الدوله و «سرپرسي كاكس‌» وزير مختار انگليس، كه خبر آن محرمانه نگاه داشته شده بود، انگليسي‌ها منتظر تصويب قرارداد از طرف مجلس ايران نمانده و يك هيأت نظامي به رياست ژنرال «ديكسون‌» و يك هيأت مالي به رياست «آرميتاژ اسميت‌» براي تشكيل سازمان جديد ارتش ايران و اداره امور ماليه كشور به ايران فرستادند.

ادامه مطلب: تقاضای انگلیس از ایران، اجرای قرارداد 1919 (1299 ش)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 176
پرینت

رشوه‌های عقد قرارداد 1919

انگلیسی‌ها برای تثبیت نفوذ خود در ایران، در نهم اوت 1919 و در شرایطی که احمدشاه قاجار در آخرین ماههای حکومت خود فاقد هرگونه نفوذ سیاسی در کشور بود و سلسله قاجار در آستانه انقراض قرار داشت، قراردادی با نخست وزیر وقت ایران ـ وثوق الدوله ـ امضاء کردند.

از همان آغاز کار بسیاری بر این باور بودند که طرف ایرانی قرارداد انگلیس – ایران، یعنی وثوق‌الدوله، نصرت‌الدوله فیروز و صارم‌الدوله، همگی رشوه گرفته‌اند. در گزارش 13 دسامبر 1924، والاس اسمیت موری، کاردار سفارت آمریکا، گزارش کرد که در تاریخ 28 اکتبر 1924 یکی از نمایندگان مجلس به نام شریعت‌زاده حمله سختی به فیروز کرد. موری در این گزارش چنین می‌نویسد:

وی (شریعت‌زاده) شاهزاده فیروز را به «اعطای امتیازات مضر و امضای قرارداد با بیگانگان» متهم کرد. وی با اشاره به واگذاری امتیاز خط آهن ایران به انگلستان در سال 1920، آن را امری زیان‌آور خواند که صرفاً به دست شاهزاده فیروز صورت گرفت. به نظر این نماینده، شاهزاده فیروز اسلحه‌ای سودمند در دست انگلیسی‌ها بود که به کمک آن از رقابت خارجی [با انگلستان] برای کسب امتیاز خط آهن در این کشور جلوگیری می‌شد. تنها «سودی» که از این طریق نصیب ایران شده است صورتحساب گزاف 180000 پوندی است که دولت ایران در ازای تحقیقات مهندسان انگلیسی می‌بایست پرداخت کند. این مهندسان در تابستان 1920 مطالعاتی در باب کشیدن خط آهن در ایران کرده‌اند.

ادامه مطلب: رشوه‌های عقد قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 183
پرینت

قرارداد 1919 - Anglo-Persian Agreement

یادداشتی از دکتر نورالله مرادی برای دیپلماسی ایرانی.
دیپلماسی ایرانی: با پیروزی انقلاب کبیر 1917 و استقرار نظام کمونیستی در روسیه، آن کشور از ایران دست کشید و به رقابت استعماری خود با انگلیس پایان داد. با خاتمه جنگ جهانی اول انگلیس که یکی از فاتحان آن بود، سلطۀ خود را در ایران کامل کرد. بریتانیا برای جلوگیری از نفوذ شوروی به شبله قارۀ هند و منطقه بین النهرین که تحت الحمایه بریتانیا درآمده بود تصمیم گرفت ایران را به صورت کشوری حائل درآورد، ازاین رو، در ظاهر به عنوان دوستی و به بهانۀ تثبیت وضع در ایران، قرارداد معروف 1919 را به این کشور تحمیل نماید. طرح این قرارداد زاییدۀ فکر لرد کرزن، وزیر امورخارجه انگلستان، بود که در آن موقع بزرگ ترین کارشناس امور ایران در بریتانیا بشمار می آمد. کرزن در 30 دسامبر 1918 (9 دی 1297 ش) دستور داد با ایران قرارداد تازه ای بسته شود و سرپرستی کاکس، وزیرمختار آن کشور در تهران، امور این کار گردید.

ادامه مطلب: قرارداد 1919 - Anglo-Persian Agreement
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 183
پرینت

آشنایی با قرارداد 1919

قرارداد 1919 میان کشورهای ایران و انگلیس منعقد شد
وثوق الدوله، صدراعظم احمدشاه قاجار از نخستین روزهایی که زمام امور را در دست گرفت، به طور محرمانه مذاکراتی را برای انعقاد یک قرارداد با نمایندگان دولت انگلیس آغاز کرد که این مذاکرات، به صورت کاملاً سری، در حدود نه ماه به طول انجامید.

سرانجام در روز هجدهم مرداد سال 1298 شمسی یک روز پس از امضای قرارداد 1919 میلادی در حالی که شاه قاجار عازم اروپا بود، ناگهان و بدون زمینه قبلی، اعلامیه وثوق الدوله به ضمیمه متن قرارداد در ایران منتشر شد و اعلام گردید که این قرارداد مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفته است.

ادامه مطلب: آشنایی با قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 140
پرینت

قرارداد 1919 در مقابل 5 جناح مخالف

مصطفي لعل شاطري

قرارداد 1919 يک سال بعد از روي کار آمدن کابينه ميرزا حسن وثوق الدوله که از طرفداران جدي و واقعي انگليسي ها و غلام حلقه به گوش آنان بود، بين دولت ايران و انگليس منعقد گرديد. وثوق الدوله از مخالفان سرسخت نهضت جنگل به شمار مي رفت. او مردان جنگل را که نسبت به سياست هاي انگليسي ها خوش بين نبودند، تحت فشار قرار داد. «سردار معظم خراساني» (عبدالحسين تيمورتاش) را که مردي لاابالي، خوش گذران، جاه طلب و فاسد بود، با هدف مبارزه با ميرزا کوچک خان جنگلي، به عنوان حاکم گيلان تعيين نمود. دسيسه هاي اين سردار، بين رهبران و بزرگان نهضت جدايي انداخت. اين کار سبب گرديد تا «دکتر حشمت» را از صفوف جنگليان جدا نمايد. سردار معظم، علي رغم تعهدي که براي مصونيت او داده بود، وي را اعدام کرد. اين قرارداد که اساس آن به صورت پنهاني بين وثوق الدوله و وزير مختار انگليس در تهران، گذاشته شد، به صورت ناگهاني در روزنامه هاي داخلي و خارجي منتشر گرديد، به نحوي که حتي احمدشاه قاجار را نيز در بهت فرو برد و بازتاب گسترده اي در داخل و خارج ايران داشت. مواد قرارداد به شرح زير بود:

ادامه مطلب: قرارداد 1919 در مقابل 5 جناح مخالف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 146
پرینت

مدرس و قرارداد 1919

غلامرضا گلی زواره

سلطه طلبی بیگانگان
میرزا حسن خان وثوق الدوله (حسن وثوق) فرزند میرزا ابراهیم معتمدالسلطنه و برادر بزرگ احمد قوام (قوام السلطنه) بود. وی در جوانی تحصیلات عربی و فارسی خود را به پایان رسانید و دردوره مشروطیت ترقی کرد و به مقاماتی رسید. زبان فرانسه و انگلیسی را هم کم و بیش آموخت. وی پس از فتح تهران در سال 1327ه.ق به عضویت هیات مدیره درآمد، هیئت مزبور عده ای رامحکوم به اعدام نمود که از آن جمله شیخ شهید، عالم متفکر و مبارزفضل الله نوری بود. در واقع وثوق الدوله که از اعضای محاکمه انقلابی مشروطه بود همراه با سپهدار اعظم (مامور فتح تبریز و سرکوبی مشروطه خواهان از طرف محمد علی شاه)، سردار اسعد (از خوانین بختیاری و سهام دار عمده شرکت نفت در قرارداد شوم 1901م دارسی) و تقی زاده از دوستان انگلستان و دارندگان نشان سی بی از آن دولت بودند.
وثوق الدوله، در29 شوال 1334 ه.ق نخست وزیر و وزیر امورخارجه شدو در کابینه «عین الدوله » در تاریخ ششم صفر1336 ه.ق به وزارت فرهنگ تعیین گردید و در29 شوال 1336 برای بار دوم نخست وزیر شد ووزارت کشور را نیز به عهده گرفت. هیات دولت وی دو سال به طول انجامید، در مدت مذکور به حمایت دولت انگلستان نخست وزیر مقتدر ویکه تاز میدان بود. وثوق الدوله، علاوه بر سیاست مداری، خود راروشنفکر می دانست و گاهی در «معقولات » هم دخالت می کرد و یک سخنرانی در معرفی کانت (فیلسوف معروف) از وی به یادگار مانده است،طبع شعر داشت و دیوانش با مقدمه ملک الشعراء بهار به طبع رسید. اوپس از مشروطیت یک بار وزیر فرهنگ، دوبار وزیر دادگستری، دو باروزیر کشور، چهار بار وزیر دارایی، هفت بار وزیر خارجه و دوبارنخست وزیر بوده است.

ادامه مطلب: مدرس و قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 178
پرینت

قرارداد 1919 ايران وانگليس

در ۱۸ مرداد 1298 ـ 9 اوت 1919 ـ قرارداد وثوق الدوله با انگلستان به امضاء رسيد.
پس از خاتمه جنگ اول جهاني، انگلستان ـ يكي از فاتحين اين جنگ ـ قدرت مسلط خارجي در ايران به شمار مي‌آمد. زيرا نه تنها نيروهاي عثماني و حاميان آلماني آنها شكست خورده و از خاورميانه بيرون رانده شده بودند، بلكه روسيه هم به علت بروز انقلاب بلشويكي دچار آشفتگي و جنگ داخلي بود. بر اين اساس انگليسي‌ها نيروهاي خود را تا شمال ايران پيش رانده و از طريق مرزهاي جنوبي روسيه به نيروهاي مخالف رژيم كمونيستي جديد روسيه كمك مي‌كردند. انگليسي‌ها براي تثبيت نفوذ خود در ايران، در نهم اوت 1919 و در شرايطي كه احمدشاه قاجار در آخرين ماههاي حكومت خود فاقد هرگونه نفوذ سياسي در كشور بود و سلسله قاجار در آستانه انقراض قرار داشت‌، قراردادي با نخست وزير وقت ايران ـ وثوق الدوله ـ امضاء كردند. به موجب اين قرارداد كليه تشكيلات نظامي ومالي ايران تحت نظارت انگليسي‌ها قرار مي‌گرفت و امتياز راه‌آهن و راه‌هاي شوسه ايران نيز به آنها واگذار مي‌شد. پس از امضاي اين قرارداد، بين وثوق الدوله و «سرپرسي كاكس‌» وزير مختار انگليس، كه خبر آن محرمانه نگاه داشته شده بود، انگليسي‌ها منتظر تصويب قرارداد از طرف مجلس ايران نمانده و يك هيأت نظامي به رياست ژنرال «ديكسون‌» و يك هيأت مالي به رياست «آرميتاژ اسميت‌» براي تشكيل سازمان جديد ارتش ايران و اداره امور ماليه كشور به ايران فرستادند.

ادامه مطلب: قرارداد 1919 ايران وانگليس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 172
پرینت

وثوق الدوله عاقد قرارداد 1919

نيلوفر کسري

"میرزا حسن خان" معروف به "وثوق الدوله" در فروردین 1254 هجری شمسی دیده به جهان گشود. او از هفت سالگی به فرا گرفتن درس فارسی و مقدمات عربی پرداخت و در جوانی در مدرسه مروی قسمتی از فلسفه را نزد شیخ علی نوری و قسمتی از فقه را نزد سید عبد الکریم لاهیجی فرا گرفت و سپس به آموختن زبان فرانسه و تتبع در ادبیات فارسی پرداخت، دائی او امین الدوله نیز در پرورش استعداد او کوشید و زیر دست او خدمت خود را آغاز نمود[1].
او در تیرماه 1274ه.ش همراه پدرش نزد ناصرالدین شاه رفت، معلومات و استعداد او درجوانی توجه شاه را به خود جلب کرد و این باعث شد فرمان استیفای آذربایجان و به همراه آن لقب وثوق الدوله به او داده شود. او از این زمان در شمار مستوفیان در آمد و با پدرش که او نیز همین عنوان را داشت به همکاری پرداخت و با "دوشیزه مریم" دختر آصف الدوله ازدواج کرد[2].

همگام با مشروطه و نمایندگی مجلس

ادامه مطلب: وثوق الدوله عاقد قرارداد 1919
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 107
پرینت

الغاء قرارداد ننگین 1919 وثوق الدوله با انگلیس طعم شیرین مقاومت و پیروزی مردم ایران

موقعی که مواد آئین‌نامه در کمیسیون مشترک نظامی – مرکب از هفت افسر ارشد انگلیسی و هفت افسر ارشد ایرانی – خوانده شد، دو تن از اعضای ایرانی احساس کردند که رای موافق دادن به چنین ماده‌ای خیانت محض به ایران است و به این دلیل حاضر نشدند پای گزارش کمیسیون را امضا کنند. یکی از این دو افسر رشید ایرانی – مرحوم سرتیپ فضل‌الله خان آقا ولی – که تحصیلات عالی نظامی خود را در انگلستان تمام کرده بود، از شدت تاثر خاطر، موقعی که برایش مسلم شد که وزرا آتی ایران هر تصمیمی را که انگلیسیها بگیرند، هر قدر هم مضر و مغایر با شئون ملی باشد کورکورانه و نوکرمنشانه اجرا خواهند کرد ، مرگ را بر زندگی در چنین کشوری ترجیح داد و از شدت غم و اندوه در خانه‌اش خودکشی کرد .
لرد کرزن و رویای تبدیل ایران به آخرین مستعمره انگلیس در قرن بیستم
طراح سیاست انگلستان در خاورمیانه در اوایل قرن بیستم، یکی از خطرناکترین امپریالیست‌های آن کشور، “لرد کرزن” بود که با استفاده از انقلاب روسیه و سقوط امپریالیسم رقیب –روسیه تزاری- ، می‌خواست همان رویای قدیمی روسها (تسلط کامل بر ایران) را به نحوی دیگر زنده کند و این بار کشور خود (انگلستان) را حاکم و فعال مایشاء ایران سازد. ابزاری که وی برای این کار برگزید عقد پیمان 1919 با حکومت وثوق‌الدوله بود.

ادامه مطلب: الغاء قرارداد ننگین 1919 وثوق الدوله با انگلیس طعم شیرین مقاومت و پیروزی مردم ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 106
پرینت

قرارداد اوت 1919 و مخالفت های داخلی با آن

انگلیس با شعار پر کردن خلاء امنیتی ناشی از عدم حضور روس های بلشویک در مقابل عثمانی ها اما در واقع،برای ایجاد یک حوزه امنیتی جهت حفاظت از مرزهای افغانستان و هندوستان در شرق، سرکوب کمونیسم در روسیه و ممانعت از گسترش آن به ایران در شمال،حراست از حوزه جدید نفوذ و اشغالی خود در بین النهرین(غرب)و تسلط بر چاههای نفت،
جهت تأمین سوخت نیروی دریایی در جنوب، مقدمات تحمیل قرارداد 1919 به ایران را دنبال کرد،[1] البته وثوق الدوله به دلایل دیگری که دولت ایران در انعقاد قرارداد 1919داشت،اشاره می کند:
"امنیت در تمام نقاط داخله مملکت مسلوب،دولت مرکزی فاقد کل وسایل و اختیارات همچنان که افراد و تشکیلات شرور در پایتخت آسایش عامه را دچار اختلال نموده بودند...خزانه تهی،عایدات مالیاتی لاوصول،اقساط مخارج مهم و ضروری دولت در عهده تعویق و تعطیل،ابواب تجارات به کلی مسدود ...قحطی و استیلای امراض چرخ نظام اجتماعی افراد را متوقف...دولت معظم انگلستان در عقیده جلوگیری از هرج و مرج و ایجاد امنیت و نظم در ایران با اولیای دولت شاهنشاهی ابراز موافقت نموده و حصول این مقصود را موافق با مصالح خویشتن یافته در حدودی که وضعیات عمومی اجازه می داد از کمک به کابینه این جانب مضایقت ننمود.[2]
در این قرارداد، دولت انگلیس اظهار می دارد که: همچون گذشته، استقلال و تمامیت ارضی ایران را محترم می شمارد.به همه قول ها و وعده های داده شده به ایران، پایبند می ماند. مستشار و کارشناش مورد نیاز ایران را تأمین می کند.نیاز ایران به افسران و مهمات نظامی را جهت نوسازی ارتش برآورده می سازد.اعتبارت لازم جهت اصلاحات اداری و نظامی را به صورت وام در اختیار دولت ایران قرار می دهد. پیشنهاد خود را در مورد محل صرف وام در اختیار دولت ایران می گذارد. در گسترش تجارت،ساختن راه آهن،ایجاد راه های شوسه و سایر طرق مواصلاتی مساعدت می نماید. در اصلاح گمرک و تعرفه های گمرکی،به ارائه نظر کارشناسی می پردازد.
در عوض دولت ایران پذیرفت که: خرج مستشاران و کارشناسان انگلیسی را بپردازد.

ادامه مطلب: قرارداد اوت 1919 و مخالفت های داخلی با آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1919
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 136
پرینت

داستان قرارداد 1919

در سال 1917 درست يک سال مانده به پايان جنگ اول جهاني، روسيه شاهد دو انقلاب پياپي بود، يکي انقلاب بورژوا ـ دموکراتيک فوريه و ديگري انقلاب بلشويکي اکتبر. در جريان انقلاب اول رژيم تزاري سرنگون شد و نظام انقلابي کوشيد از طريق دموکراسي ـ ليبراليسم با جامعه سنتي فئودالي روسيه مبارزه کند.
از اين رو تغييري در سياست خارجي دولت روسيه پديد نيامد ولي انقلاب دوم که در اکتبر 1917 اتفاق افتاد، سوسياليست‌ها زمام امور را در دست گرفتند و کل نظام و ساختار روسيه تزاري را دگرگون کردند و با نام جديد شوروي سوسياليستي خود را به جهانيان معرفي کردند.
اين تحول عميق تغييرات زيادي در سياست خارجي روسيه شوروي با ساير دولت‌ها خصوصا ايران ايجاد کرد و دولت انقلابي روسيه با پيروي از ايدئولوژي مارکسيسم ـ لنينيسم، تمامي قراردادهاي استعماري زمان تزارها را لغو کرد و استقلال و تماميت ارضي ايران را با پايان عمليات نظامي خشونت‌آميز و استعماري لغو ساخت.1
بديهي است که اين امر براي ايرانيان که ساليان سال مورد استعمار و استثمار اين دولت غاصب قرار گرفته بودند امري خوشايند بود، وليکن دولت ايران در اين زمان دستخوش ناامني و اغتشاش داخلي بود و حدود اختيارات و قدرت دولت مرکزي بسيار اندک دولت انگلستان که با بروز انقلاب بلشويکي 1917 منافع خود را در ايران در خطر مي‌ديد، براي جلوگيري از نفوذ تدريجي بلشويسم در ايران به فکر افتاد تا با ترفندي جاي خالي روسيه را پر کند و نفوذ خود را بر تمامي ايران بگستراند.

ادامه مطلب: داستان قرارداد 1919
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 62 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید