نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1921
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 202
پرینت

نگاهي به قرارداد 1921 ايران و شوروي

لغو امتيازات استعماري روسيه در ايران‏

نويسنده: مصطفي محققي

در هنگام بحث از روابط ايران و روسيه در دوران قاجار آنچه بيش از همه چيز جلب توجه مي نمايد جنگ هاي
نابرابر ايران و روس و متعاقب آن عهد نامه هاي ننگيني است كه با نام هاي گلستان و تركمنچاي بين دو كشور منعقد و طي آن امتيازات فوق العاده اي به روس ها واگذار گرديد. اما علاوه بر عهد نامه هاي استعماري منعقده بين طرفين در دوره قاجار عهد نامه اي نيز به امضا رسيد كه نه تنها استعماري نبود بلكه تمامي امتيازات استعماري روسيه در ايران لغو مي نمود. مقصود روس ها از انعقاد اين عهد نامه هرچه كه بود آنچه براي ايران اهميت داشت الغاي امتيازات فراوان استعماري بود كه از سوي تزار ها و در زماني كه سياستمداران و سردمداران ايران در كمال ضعف و بي خبري بودند اعطا شده بود. در اينجا شرحي مختصر از عهدنامه اي كه به نام عهد نامه مودت بين ايران و روسيه در سال 1921 منعقد شده ارائه مي شود.
با وقوع انقلاب 1917 در روسيه و روي كار آمدن دولت انقلابي در اين كشور تغييرات مهمي در عرصه سياست خارجي دولت روسيه شوروي به وقوع پيوست. يكي از مهم ترين جنبه هاي اين تغيير در سياست خارجي اعلام لغو امتيازات استعماري رژيم پيشين بود. بر همين اساس روسيه به انجام مذاكراتي با ايران تمايل نشان داد. نماينده اعزامي ايران به روسيه براي انجام مذاكرات و عقد قرارداد، مشاور الممالك انصاري بود. مذاكرات انصاري با مقامات شوروي از اكتبر 1920 آغاز و البته به كندي پيش مي رفت. ‏

ادامه مطلب: نگاهي به قرارداد 1921 ايران و شوروي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1921
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 146
پرینت

 

نگاهي به 2 قرارداد 1921 و1940 بين ايران و شوروي درباره خزر

اجلاس سران 5 کشور ساحلي خزر درباره تدوين رژيم حقوقي جامع درياي خزر امروز در باکو برگزار مي شود چند روز پيش از بر گزاري اين اجلاس محمد مهدي آخوندزاده نماينده ويژه کشورمان در امور درياي خزر ، در مصاحبه با خبرگزاري مهر از عدم عقب نشيني ايران از مفاد قرار دادهاي 1921 و 1940 ( بين ايران و اتحاد جماهير شوروي ) درباره درياي خزر ، حتي به اندازه يک سر سوزن خبر داد.از اين رو نگاهي داريم به مواد مربوط به استفاده از پهنه آبي خزر در اين دو قرارداد. پس از عهدنامه هاي ظالمانه و يک طرفه گلستان و ترکمانچاي بين ايران و تزارهاي روسيه (در ربع اول قرن نوزدهم ) قرار داد 1921 که ناظر بر حقوق مورد توافق ايران و روسيه در پهنه آبي خزر و ديگر مسايل و موضوعات مورد علاقه طرفين بود ، نخستين قرار داد رسمي بين ايران و دولت روسيه بود که از موضعي تقريبا برابر منعقد شده است. حاکمان دولت کارگري جديد روسيه که تازه به قدرت رسيده بودند و هنوز آتش آرمان هاي انقلابي آنها خاموش نشده بود ، تلاش کردند در اين قرار داد اصل انصاف را رعايت کرده و از موضع يک کشور همسايه و برابر و در عين حال انقلابي و طرفدار ملت هاي مستضعف و ضعيف ، با ايران وارد تعامل شوند و از اين رو در نخستين فصل از فصول بيست و شش گانه قرار داد 1921 که در تاريخ 26 فوريه 1921 ( 7 اسفند 1299 هجري) بين نمايندگان دولتين ايران و شوروي روسيه منعقد شد آمده است:

ادامه مطلب: نگاهي به 2 قرارداد 1921 و1940 بين ايران و شوروي درباره خزر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1921
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 223
پرینت

متن کامل قرارداد 1921 ایران و روسیه

شهاب نیوزـ عهدنامه مودت ایران و روسیه معروف به قرارداد 1921 که در 26 فوریه سال 1921 میلادی میان دولت‌های وقت دو کشور امضا شد؛ صراحت غیرقابل انکاری درباره سهم ایران از دریای خزر دارد. صراحتی که متاسفانه اکنون از سوی مسکو و کشورهای حاشیه دریای خزر نادیده گرفته شده و حقوق ملت ایران و تمامیت ملی کشور را در معرض تهدید قرار داده است.

با توجه به اظهارات فروانی که این روزها پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر صورت می‌گیرد؛ «شهاب نیوز» متن کامل این قرارداد را منتشر می‌کند. با این توضیح که برخی از مفاد این قرارداد به دلیل تغییرات سیاسی و تحولات جدید، از اعتبار افتاده و تهران آن‌ را به رسمیت نمی‌شناسد.

عهدنامه مودت ایران و روسیه امضا شده در مسكو

ادامه مطلب: متن کامل قرارداد 1921 ایران و روسیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد 1921
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 192
پرینت

قرارداد ایران و شوروی ۱۹۲۱

قرارداد (ژانویه ۱۹۲۱) مربوط به مسائل ارضی، مالی، اقتصادی، نظامی و سیاسی بین ایران و شوروی.
دولت ایران تصمیم گرفت که با همسایه شمالی خود به مذاکره بپردازد. یک هیأت ایرانی به مسکو رفت. مذاکرات به نتیجه رسید (ژانویه ۱۹۲۱).
حسین مکی در تاریخ بیست ساله ایران در مورد قرارداد ایران و شوروی می‌نویسد:
این قرارداد نشانگر موفقیت مشاورالملک و مهارت و کاردانی نمایندگان شوروی است که در این موقعیت بحرانی ایران، بی نظری خود را در برابر خودخواهی انگلیس قرار دادند.
محتویات:
۱ متن قرارداد ۱۹۲۱ ایران و شوروی
۲ جستارهای وابسته
۳ پانویس
۴ پیوند به بیرون


متن قرارداد ۱۹۲۱ ایران و شوروی

ادامه مطلب: قرارداد ایران و شوروی ۱۹۲۱
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید