نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متنوع تاريخ
نمایش از 05 مهر 1393 بازدید: 199
پرینت

نقش خط در دوره های مختلف اسلامی

چون خط و خطاطي به مفهوم هنريش، يكي از پديده هاي ارزشمند فرهنگي است، نوشتن و آفرينش يك اثر خطي، كار ساده يي نيست و هم نمي تواند باشد.
اگر به تاريخ تكامل تمدن بشري نظري بيندازيم، مي بينيم كه اختراع و پديد آوردن خط به وسيلة رفتگان ما، مسأله يي است توجه بر انگيز.
وقتي كه انسان اراده نمود تا تفكر ها و انديشه هايش را براي آيندگان ثبت ورق هاي تاريخ نمايد، ناچار به پيدا كردن و اختراع وسيله يي گرديد تا به ياري آن بتواند چنين كاري را ممكن بسازد.
اين وسيله كه در نهايت، سبب دگرگوني هاي فرهنگ تمدن انسانان گرديد، كشف و اختراع خط است. بعد از آن كه رفتگان دُور انسان، مؤفق به اين امر گرديدند، گام هاي بلندي در دگرگون سازي تمدن و فرهنگ برداشته شد.
از آن گـاهي كه آغازين نشانه هـا و علامت هاي نوشتن و خـط به وجود آمدند، خط هاي گونه گون با اشكال مختلف و نا همگون ضبط تاريخ گرديدند.

ادامه مطلب: نقش خط در دوره های مختلف اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متنوع تاريخ
نمایش از 05 مهر 1393 بازدید: 183
پرینت

نقش برجسته های پیش از تاریخ


 یکی از شیوه های متداول دیوارنگاری، نقش برجسته است . می توان گفت در دوران های مختلف از نظر استفاده از این تکنیک، نقش اندازی بر دیوار و صخره ها و سنگ ها با فراز و نشیب هایی توام بوده است. در فاصله زمانی بین سنگ نگاره های مختلف در غارها و صخره ها تا نقوش برجسته های پیش از تاریخ و آثار مکشوف از دوران تاریخی ، دیوارنگاری در ایران با فترتی صد ساله روبروست و احتمالا هنر نگارگری از دیوارها و صخره ها بر روی سفال و فلز منتقل گردیده است.

بررسی سفالینه های منقوش بدست آمده از تپه های باستانی ایران و چگونگی گسترش و گستردگی آن چنان است که خود نیاز به نگارش کتاب دارد و در مقاله ای مختصر نمی گنجد. به همین دلیل است که ایران را مهد سفال منقوش می دانند و نقاشی بر روی آن یکی از فعالیت های اصلی و هنری مردم ایران بوده است . در این نقوش سفالگر و هنرمند به طبیعت وفادار نمی ماند و جزئیات آن را طراحی نمی کند، بلکه فقط اشاراتی به آن دارد و سعی می کند خصوصیات برجسته موضوع مورد نظر و به عبارتی جوهر اشکال و اشیا را نشان می دهد. در طرح های این دوره با خطوطی ساده و خلاصه به پرداخت موضوع اقدام می کردند و در عین حال تجریدی ترین هنر را به نمایش در آوردند.

ادامه مطلب: نقش برجسته های پیش از تاریخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متنوع تاريخ
نمایش از 27 خرداد 1393 بازدید: 172
پرینت

مقتدرترين فرماندهان دنيا

 نويسنده: ندا بهجتيان

قدرتمندتري پاشادهان و فرماندهان دنيا براي دوام سلطنت خود مي جنگيدند يا براي مردم؟
نشريه سان در گزارشي به بررسي زندگي فرماندهان بزرگ تاريخ پرداخته است. اگر چه در اين گزارش از فرماندهان بزرگ و اخلاق مدار مانند کوروش هخامنشي تا فرماندهان خونريز مانند هيتلر ديده مي شوند اما به هر حال به عقيده ما تمامي اين فرماندهان تاثير بزرگي در تاريخ داشته اند که نام آنها را جاودانه کرده است.

کوروش
کوروش موسس سلسله هخامنشيان بود که به مدت 30 سال بر ايران حکمراني کرد. او اولين پادشاه در دنيا بود که کبير «بزرگ» خوانده شد. کوروش در سال 580 قبل از ميلاد در پارسه به دنيا آمد. او پسر کمبوجيه اول و نوه داريوش بود که در سال 559 قبل از ميلاد و در 22 سالگي، با مرگ پدرش به پادشاهي رسيد. اين فرمانده بي باک ايراني با حمله به قوم مادها- که مادرش ماندانا نيز دختر آخرين پادشاه آن بود- و در يک جنگ کوتاه، توانست پادشاهي را از قوم مادها به قوم پارسيان منتقل کند.

ادامه مطلب: مقتدرترين فرماندهان دنيا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متنوع تاريخ
نمایش از 03 آذر 1391 بازدید: 460
پرینت

دردسرهاي كشف حجاب

  از جمله تقليدهايي كه رضاخان تلاش كرد از روي عملكرد آتاترك در ايران انجام دهد موضوع كشف حجاب بود.
شاه مجاب شده بود كه چنانچه زنان ايراني، حجاب ملي و ديني خود را كنار بگذارند و ملبس به لباسهايي شوند كه زنان فرنگ مي‌پوشند؛ مي‌توانند در ساير وجوه و شئون اجتماعي نيز، مانند فعاليتهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي زنان فرنگ با آنان برابري كنند!

ادامه مطلب: دردسرهاي كشف حجاب
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 81 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید