نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 158
پرینت

اوضاع سياسي ـ اجتماعي ايران مقارن با انتخابات مجلس چهاردهم 

 نيلوفر کسري

 با برکناري قوام‌السلطنه از مسند صدارت مقارن 1321 ش، شاه جوان محمدرضا پهلوي در پي يافتن نخست‌وزيري برآمد تا بتواند او را به عنوان پادشاهي که تا حدي قدرت و حکومت را در دست دارد بپذيرد. بديهي بود که در آن زمان پس از اشغال ايران و فروپاشي ديکتاتوري رضاشاه، رجال فرهيخته و دانشمند در پي برقراري دموکراسي بودند که ساليان سال در طول حکومت و ديکتاتوري نظامي از آنها دريغ شده بود. بدين ترتيب کليه توجهات به مجلس و انتخابات آن دوخته شد. مجلس چهاردهم اولين مجلس پس از سقوط رضاشاه و اشغال ايران توسط متفقين به حساب مي‌آمد و مي‌توانست نقشي مؤثر در سرنوشت ايران بازي کند. بدين ترتيب محمدرضا شاه از يک سو خود را در رقابت با رجال مستقل و قدرتمند چون قوام و مصدق مي‌ديد و از سوي ديگر از وجود رجالي چون مستوفي‌الممالک و فروغي محروم بود بنابراين چشم اميد به سهيلي دوخت. سهيلي مي‌توانست با حالت اطاعت خود دست کم در ظاهر مقام پادشاهي را ارج نهد.

ادامه مطلب: اوضاع سياسي ـ اجتماعي ايران مقارن با انتخابات مجلس چهاردهم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

اوضاع اقتصادي ايران در آستانه جنگ جهاني اول 

 عليرضا ملائي تواني

 اقتصاد ايران در سراسر دوره انقلاب مشروطه و پس از آن، همواره با الگوي بسيار نامتعادل از توزيع ثروت و درآمد مواجه بوده است و تقريباً هميشه قشر عظيم جميت کشور در فقر و محروميت به سر برده و تنها طبقات محدودي در رفاه و آسايش مالي زيسته‌اند. 1 دوره مورد گفت وگو، عصر تغييرات مستمر به سوي پيشرفت و رهايي از چنگال بحرانهاي پيچيده و شوم اقتصادي نبود. بلکه دوران چالشهاي نامنظم و گاه خصمانه ناشي از تنشهاي داخلي و مداخلات خارجي به شمار مي‌رفت که اوج آن منازعات گسترده در زمينه اصلاحات شوستر و اولتيماتوم 1290خ/ 1911م. روسيه به ايران بود. در نتيجه ايران نه فقر فراگيرش نسبت به گذشته کاهش يافت و نه کارگزاراني کارکشته و دلسوز داشت تا برنامه و بودجه‌اي براي اصلاح ساختار بغرنج اجتماعي و اقتصادي کشور تنظيم کنند. به علاوه اينک بيش از هر زمان ديگر جايگاهش در روابط بين‌المللي متزلزل شده بود.

ادامه مطلب: اوضاع اقتصادي ايران در آستانه جنگ جهاني اول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

انيس‌الدوله و تحريم تنباکو  

 نيلوفر کسري

 در يکي از سفرهاي ناصرالدين شاه به روستاي امامه از قراي لواسان او با دختري دهقان‌زاده آشنا برخورد کرد که اسمش فاطمه بود. وي با وجود صغر سن به سوالات شاه جوابهاي مناسب داد. هوش و درايت دختر مورد توجه ناصرالدين شاه قرار گرفت و او را با خود به حرمسرا برد و به سوگلي محبوبش جيران سپرد. طي ساليان بعد پس از مرگ جيران، کليه اموال او به فاطمه داده شد و در سفر سلطانيه (1276ق) به عقد پادشاه درآمد. هوش و درايت اين تازه وارد قدرت و نفوذش را در حرمخانه سلطنتي افزايش داد و طينت پاکش او را به کسب لقب انيس‏الدوله رهنمون ساخت. بنابه گفته اعتمادالسلطنه يکي از مورخان آن عصر وي زني پاکدل بود و در مواقع ضروري غضب شاه را فرو مي‏نشاند و همواره از بيچارگان حمايت مي‏کرد و خود را دور از مردم نمي‏دانست. در هر حال مورد توجه و علاقة شاه واقع شد و سوگلي مخصوصش گشت. به طوري که انيس‏الدوله زن حرمسراي شاهي بود که مفتخر به دريافت نشان حمايل آفتاب 1 گشت.

ادامه مطلب: انيس‌الدوله و تحريم تنباکو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 181
پرینت

انگليس و جدايي بلوچستان 

 هاشم ملکشاهي

 تحولاتي که در قاره اروپا روي داد، موجب کشيده شدن ميدان رقابت کشورهاي اروپايي به ديگر قاره‌ها به خصوص آسيا شد. يکي از سرزمينهايي که اهميت زيادي براي دولتهاي اروپايي داشت، هندوستان بود. در جريان رقابت اروپاييها براي تسلط بر هندوستان، سرزمينهاي مجاور آن به عنوان معابر دسترسي بر آن سرزمين، اهميت خاصي يافت . يکي از اين نواحي بلوچستان بود. انگليسيها که توانسته بودند، دست ديگر رقيبان خود را از هندوستان کوتاه نمايند، تصميم گرفتند براي امنيت بخشيدن به سرحدات آن، منطقه حايلي در مرزهاي شمال غربي تشکيل دهند و از اين زمان سياست انگليس، در شرق ايران و بلوچستان آغاز شد. 

ادامه مطلب: انگليس و جدايي بلوچستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 137
پرینت

انگلستان، رضاخان و تسليم خزعل 

 سيد مصطفي تقوي

 شيخ خزعل از قبيله بني کعب يکي از رجال انگلوفيل ايران بود که از دوره مشروطه به بعد در تحولات سياسي ايران در استان خوزستان نقش مهمي داشته است. او از انقلاب مشروطيت هواداري کرد و در دوران جنگ جهاني اول نيز کمکهاي شاياني به دولت انگلستان کرد. بدين ترتيب، او توانست اطمينان کامل انگلستان را به خود جلب کرده و با پشتيباني آن دولت به حاکم قدرتمند و بي‌رقيب خوزستان تبديل گردد. با توجه به موقعيت و اهميت منطقه نفت‌خيز و استراتژيک خوزستان، وجود شيخ خزعل براي بريتانيا از اهميت بسيار بالايي برخوردار بود. اما سرانجام در سال 1303 شمسي به وسيله رضاخان از صحنه سياست ايران و خوزستان حذف گرديد. هنگامي که رضاخان دست به کار حذف خزعل شد، تحريکات کميته قيام سعادت را نشانه آن دانست که خزعل در پي جدا ساختن خوزستان از خاک ايران است و دولت انگليس نيز او را در اين نيت سو، حمايت مي‌کند.

ادامه مطلب: انگلستان، رضاخان و تسليم خزعل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 142
پرینت

انتشار مقاله ايران و استعمار سرخ و سياه و پيامدهاي آن 

 نيلوفر کسري

 در اواسط دهه 1350 رژيم پهلوي به مانند سدي عظيم که ساخته و پرداخته حمايت‌هاي بيگانگان بود، پايدار و پابرجا به نظر مي‌رسيد. وجود ارتش عظيم داراي سلاح‌هاي فوق مدرن و پشتيباني يک پليس مخفي کارآمد (ساواک) توان سرکوب هرگونه مخالفتي را ايجاد کرده بود. يک ديوان‌سالاري گسترده متکي بر پول‌هاي کلان نفتي و وجود رجال چاپلوس تحصيلکرده در غرب بازسازي بنيادي جامعه را از يک جامعه سنتي ديني به يک جامعه مدرن ضد دين القا مي‌کرد. به ويژه آنکه پول‌هاي بي حساب نفتي وسيله‌اي براي ولخرجي‌هاي کلان درباري و راضي ساختن مخالفان درجه دوم بود. بدين ترتيب به نظر مي‌رسيد که پا‌یه‌هاي رژيم بسيار استوار و ويران نشدني است و شاه در روياي قدرت مطلق در جشن‌هاي 2500 ساله تخت جمشيد خواستار آسوده خوابيدن کوروش شد تا خود پاسدار ايران زمين باشد، اما دو بحران غير منتظره پايه‌هاي رژيم سلطنتي را چنان لرزاند که به فاصله اندکي سقوط کرد و بهت و تعجب جهانيان را برانگيخت.

ادامه مطلب: انتشار مقاله ايران و استعمار سرخ و سياه و پيامدهاي آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 129
پرینت

اعلام انقراض سلسله قاجار؛ (نهم آبان 1304)

 مظفر شاهدي

 کودتايي که با پشتيباني بلاترديد انگليسيان در سوم اسفند 1299 در ايران به وقوع پيوست، در روندي تدريجي، ولي مداوم موجبات و مقدمات پايان کار قاجارها را فراهم آورد. با قدرتيابي و صعود رضاخان سردارسپه و عامل نظامي کودتا بر پست نخست وزيري که با ايجاد رعب و خفقان مضاعفي نيز توأم بود، آگاهان به امور در همان زمان حيات سياسي قاجارها را پايان يافته تلقي کردند. مجلس پنجم شوراي ملي نيز به رغم حضور اقليتي مستقل تحت کنترل رضاخان قرار گرفت و به ويژه شهرباني مخوف او اکثريت نمايندگان مجلس را به حمايت از رضاخان وادار ساخت و بدين ترتيب نمايندگان راه يافته به مجلس عمدتا بر اثر تهديد و تطميع آماده شدند تا با تصويب قانوني انقراض سلسله قاجاريه، صعود رضاخان به سلطنت را اعلام کنند.

ادامه مطلب: اعلام انقراض سلسله قاجار؛ (نهم آبان 1304)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 153
پرینت

17 شهريور 1357؛ يک نقطه عطف تعيين‌کننده (ساواک، کشتار 17 شهريور و دولت شريف امامي)

در حالي که در روز 28 مرداد 1357 حکومت با برگزاري مراسم بزرگداشت کودتاي 28 مرداد تلاش مي‌کرد وانمود کند رژيم از موقعيت مستحکمي برخوردار است، آتش‌سوزي سينما رکس آبادان، که به زودي شايع شد ساواک در آن دست دارد، دولت جمشيد آموزگار را با بحران جدي مواجه کرد. سپهبد ناصر مقدم رئيس وقت ساواک در ملاقاتي با شاه خاطرنشان کرد که با توجه به مجموعه شرايط، عمر نخست‌وزيري جمشيد آموزگار به سر آمده و او ديگر براي حل مشکلات حکومت تواني ندارد. شاه به توصيه مقدم و برخي محافل سياسي داخلي و خارجي، جعفر شريف امامي را مأمور تشکيل کابينه کرد. ناصر مقدم پيشاپيش در اين‌باره با افرادي چون آيت‌الله شريعتمداري نيز مشورت کرده و به اين نتيجه رسيده بود که حضور فردي با شعارهاي مسالمت‌جويانه‌تر، که در عين حال بتواند با محافلي از مخالفان ميانه‌رو حکومت نيز ارتباطاتي داشته باشد و وعده‌هايي براي نجات حکومت از بحران ارائه دهد، بيش از هر گزينه ديگري براي اشغال پست نخست‌وزيري مطلوب خواهد بود؛

ادامه مطلب: 17 شهريور 1357؛ يک نقطه عطف تعيين‌کننده (ساواک، کشتار 17 شهريور و دولت شريف امامي)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وقايع و رويدادهاي سال 1356
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

17 دي ماه 1356 

 روزنامه اطلاعات 17 دي ماه 1356 که بر پيشخان روزنامه‌فروشيها ظاهر شد، خشم مردم را برانگيخت. سبب آن درج مقاله‌اي اهانت‌آميز بود به امام خميني با عنوان ”ايران و استعمار سرخ و سياه “ که در ذيل آن امضاي مستعار احمد رشيدي مطلق به چشم مي‌خورد. مقاومت هيئت تحريريه روزنامه اطلاعات در برابر چاپ مقاله، پاي ساواک را به مؤسسه اطلاعات باز کرد. شايد اگر روزنامه اطلاعات، عباس مسعودي را از دست نداده بود به چنان روزي نمي‌افتاد. قرار بود علي باستاني و فرهاد مسعودي از گستاخي‌اي که کرده بودند گوشمالي ببينند. هنوز چند روز از نمايش ضيافت کارتر در ايران نگذشته بود که انتشار اين مقاله پايه‌هاي حکومت را سخت لرزاند. بحرانها، يکي پس از ديگري، از راه مي‌رسيدند. دو روز بعد، در مدرسة خان و خيابان چهارمردان قم قرار از کف رفته بود.

ادامه مطلب: 17 دي ماه 1356
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 130 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید