نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 198
پرینت

                                                       فعالیت مالی

 منظور از فعالیتهای مالی آنگونه فعالیتهائیست که به طریقی موجب تغییراتی در دارایی ، بدهی و یا سرمایه یک شخص یا موسسه گردد . فعالیتهای مالی هر موسسه که در واقع مبادلات تجاری می باشند ، اساس و مبنای عملیات حسابداری آن موسسه محسوب می شود .
فعالیتهای مالی انجام شده ، توسط یک موسسه اقتصادی در طی یک دوره مالی ، در دفاتر خاصی ( دفتر معین ، دفتر روزنامه ، دفتر کل ) به ثبت می رسند . در پایان هر دوره مالی با استفاده از مانده حسابها صورتهای مالی تهیه می گردند که منعکس کننده داراییها ، بدهیها ، درآمدهای کسب شده و هزینه های پرداخت شده موسسه مورد نظر باشند .

ادامه مطلب: مقاله درباره فعالیت مالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 211
پرینت

فصل هشتم
روشهاي ارزيابي موجودي كالا

حسابداران بايد با استفاده از نظام حسابداري مناسب اطلاعات مربوط به موجودي كالا را ثبت و نگهداري كنند. موجودي كالا مستقيماً در هر دو صورتحساب تراز نامه و سود و زيان اثر مي گذارد. موجودي كالا در تراز نامه به عنوان يك دارائي نوشته مي شود و در صورتحساب سود و زيان براي محاسبه بهاي تمام شده كالاي فروش رفته استفاده مي گردد.
ارزيابي (تعيين بهاي تمام شده) موجودي كالاي پايان دوره در دو مرحله انجام مي گيرد:

ادامه مطلب: روشهاي ارزيابي موجودي كالا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 233
پرینت

                               سرمایه های سرگردان ومعادله حسابداری

 ترازنامه هر بنگاه اقتصادی اعم از اینکه شخصیت حقوقی داشته باشد یا صرفا در قالب شخصیت حسابداری فعالیت کند
ترازنامه هر بنگاه اقتصادی اعم از اینکه شخصیت حقوقی داشته باشد یا صرفا در قالب شخصیت حسابداری فعالیت کند، در هر برهه از زمان می‌تواند وضعیت مالی آن را نشان دهد. در این ترازنامه همواره معادله حسابداری؛ یعنی «دارایی‌ها= سرمایه+بدهی‌ها» برقراراست.
بدیهی است که این معادله را می‌توان به ترازنامه کل بنگاه‌های اقتصادی کشور نیز تعمیم داد؛ یعنی در هرزمان کل دارایی‌های بنگاه‌های اقتصادی مساوی است با مجموع سرمایه و بدهی‌های آنها. از طرف دیگر دارایی‌های بنگاه‌های اقتصادی بخش مهمی‌ از سرمایه‌گذاری‌های کشور را تشکیل می‌دهد که توسط صاحبان بنگاه‌ها در قالب سرمایه و بانک‌ها در قالب تسهیلات مالی انجام شده است.

ادامه مطلب: سرمایه های سرگردان ومعادله حسابداری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 211
پرینت

تاجر باید در انتهای هر سال بداند که دارائی او تا چه اندازه است و در جریان سال گذشته چه مقدار سود یا زیان داشته از این جهت ناچار است بیلان حساب تجارتی خود را داشته باشد. بنابراین قانون تجارت تنظیم دفتر دارائی را تا 15 فروردین هر سال نسبت به سال قبل الزامی دانسته است.

ادامه مطلب: دفتر دارائی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 173
پرینت

        منابع پیشنهادی درس حسابداری مالی ازمون کارشناسی ارشد حسابداری

 حسابداری مالی از جمله درسهای مهم در دورهء کارشناسی و ازمون ورودی تحصیلات تکمیلی می باشد. این درس معادل ضریب 3 داشته و شامل 30 سوال در ازمون سراسری و 20 سوال در ازمون دانشگاه ازاد است. نمرهء حاصله از این درس در ازمون سراسری معادل 3.33 برای هر پاسخ مثبت و 1.1 منفی برای هرپاسخ نادرست در بر دارد.در ازمون ازاد روال بر این گونه است که 5 نمره مثبت برای هر پاسخ صحیح و 1.66 نمره منفی برای هر پاسخ نادرست.در طول تحصیل در دوره کارشناسی بیش از نیمی از واحد های تدریسی بخش تخصصی را درس مالی به خود اختصاص می دهد و این در حالی است که در باز کار نیز تاکید بر روند مالی این علم وجود دارد به هر جهت می توان گفت که ضریب بالای این درس در تعیین سرنوست ازمون بسیار موثر می باشد.

ادامه مطلب: منابع پیشنهادی درس حسابداری مالی ازمون کارشناسی ارشد حسابداری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 172
پرینت

سال مالی

 سال مالی (یا دوره مالی) دوره‌ای‌ست که برای محاسبهٔ وضع مالی سالیانه در تجارت و سازمان‌های گوناگون کاربرد دارد. در حوزه‌های داوری، قوانین نظم‌دهندهٔ درباره حسابداری و مالیات هر دوازده‌ماه یک‌بار نیازمند گزارش‌هایی هستند، که البته این نیاز نیست که دورهٔ مورد نظر در قالب یک سالِ سال‌نامه‌ای (مانند از فروردین تا اسفند) باشد. سال‌های مالی در کشورها و تجارت‌ها متفاوت‌اند.

ادامه مطلب: سال مالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 06 آبان 1391 بازدید: 272
پرینت

                                            خصوصيات كيفي اطلاعات مالي

 خصوصيات كيفي مرتبط با محتواي اطلاعات: قابل اتكا بودن ، مربوط بودن
مربوط بودن: اطلاعاتي‌ مربوط‌ تلقي‌ مي‌شود كه‌ برتصميمات‌ اقتصادي‌ استفاده‌كنندگان‌ در ارزيابي‌ رويدادهاي‌ گذشته‌،حال‌ يا آينده‌ يا تائيد يا تصحيح‌ ارزيابيهاي‌ گذشته‌ آنها مؤثر واقع‌ شود.اطلاعات مربوط بايد داراي ارزش تاييدكنندگي و پيش بيني كنندگي باشند همچنين انتخاب‌ خاصه‌اي‌ كه‌ قرار است‌ در صورتهاي‌ مالي‌ گزارش‌ شود بايد مبتني‌بر مربوط‌بودن‌ آن‌ به‌ تصميمات‌ اقتصادي‌ استفاده‌كنندگان‌ باشد .

ادامه مطلب: خصوصيات كيفي اطلاعات مالي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 04 آبان 1391 بازدید: 221
پرینت

گارو هوانسیان‌فر

در بعضی از شرکت‌ها که صورت‌های مالی نهایی تهیه می‌شود، اشکالات عدیده‌ای در آنصورت‌های مالی و یادداشت‌های پیوست آنها مشاهده می‌شود که بعضی از آن اشکالات عمدهو بعضی هم جزئی است. در رابطه با این اشکالات، موضوع عمده یا جزئی بودن آنها راباید کنار گذاشت.
صورت‌های مالی نهایی که توسط امور مالی یک شرکت تهیه می‌شود،باید عاری از هرگونه اشتباه، اعم از عمده، جزئی، ظاهری یا از نظر استانداردهایحسابداری باشد. صورت‌های مالی نهایی منعکس‌کننده عملکرد مدیریت یک شرکت طی یک سالیا دوره مالی و در واقع ویترین آن شرکت است.

 صورت‌های مالی که توسط شرکت‌های معتبردنیا تهیه می‌شود، با کیفیت بسیار بالا از هر لحاظ (کاغذ، حروفچینی، رنگها، طراحی،صفحه‌بندی، محتویات و …..) تهیه و به صورت کتابچه چاپ می‌شود. در چنین گزارش‌هایی،کوچک‌ترین اشتباهی مشاهده نمی‌شود.

 

ادامه مطلب: اشتباهات متداول در تهیه صورت‌های مالی (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 180
پرینت

استاندارد حسابداري‌ شماره‌ 1 نحوه‌ ارائه‌ صورتهاي‌ مالي

1 . هدف‌ اين‌ استاندارد تجويز مبنايي‌ براي‌ ارائه‌ صورتهاي‌ مالي‌ با مقاصد عمومي‌ يك‌ واحد تجاري‌ به منظور حصول‌ اطمينان‌ از قابليت‌ مقايسه‌با صورتهاي‌ مالي‌ دوره‌هاي‌ قبل‌آن‌ واحد و با صورتهاي‌ مالي‌ ساير واحدهاي‌ تجاري‌مي‌باشد. براي‌ دستيابي‌ به‌ اين‌ هدف‌، در اين‌ استاندارد ملاحظات‌ كلي‌ درخصوص‌ نحوه‌ ارائه‌ صورتهاي‌ مالي‌، رهنمودهايي‌ درباره‌ ساختار آنها و حداقل‌ الزامات‌ درخصوص‌ محتواي‌ صورتهاي‌ مالي‌ ارائه‌ شده‌ است‌. چگونگي‌ شناخت‌، اندازه‌گيري‌ و افشاي‌ معاملات‌ و ساير رويدادهاي‌ خاص‌ در ساير استانداردهاي‌ حسابداري‌ ارائه‌ مي‌شود.

3 . صورتهاي‌ مالي‌ با مقاصد عمومي‌(كه‌ از اين‌ پس‌ صورتهاي‌ مالي‌ ناميده‌ مي‌شود) براي‌ پاسخگويي‌ به‌ نيازهاي‌ استفاده‌كنندگاني‌تهيه‌ مي‌شود كه‌ در موقعيت‌ دريافت‌ گزارشهاي‌ متناسب‌ با نيازهاي‌ اطلاعاتي‌ خاص‌ خود نيستند. صورتهاي‌ مالي‌ به طور جداگانه‌ يا همراه‌ با ساير گزارشها، جهت‌ استفاده‌ عموم‌ ارائه‌ مي‌شود. مفاد اين‌ استاندارد براي‌ صورتهاي‌ مالي‌ تلفيقي‌ گروه‌ واحدهاي‌ تجاري‌ نيز كاربرد دارد.

ادامه مطلب: نکاتی از استانداردهای پذیرفته شده حسابداری مالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 245
پرینت

نسبت های نقدینگی :

حاشیه ایمنی اعتباردهندگان / سرمایه در گردش = بدهیهای جاری – داراییهای جاری

توانایی پرداخت بدهیهای جاری از محل داراییهای جاری/ نسبت جاری = بدهیهای جاری ÷ داراییهای جاری

توانایی دقیقتر برای پوشش بدهیهای جاری/ نسبت آنی (سریع) = بدهیهای جاری ÷ ( (پ.پ + موجودی کالا) - داراییهای جاری

نسبتهای فعالیت :

نشان دهنده سرعت وصول مطالبات/ نسبت حسابهای دریافتنی = متوسط حسابهای دریافتنی ÷ ب.ت.ک.ف

ادامه مطلب: نسبت هاي مالي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 196
پرینت

نکته:کل سود حاصل از معاوضه از تفاوت ارزش دفتري و ارزش متعارف دارائي واگذار شده بدست مي آيد
د-دريافت سرک نقدي بيشتر از 25% ارزش مبادله: در اين حالت ديگر دو دارايي از حالت مشابه خارج مي شوند و ثبتهاي حسابداري ماند تعويض دارائي هاي غيرمشابه انجام مي شود

مثال1:يک دارايي به لرزش دفتري 600 ريال با دارايي مشابه ديگري به ارزش متعارف 800 ريال معاوضه و مبلغ 200 ريال وجه نقد دريافت مي شود دارايي تحصيل شده معادل چند ريال در دفاتر ثبت مي شود
پاسخ:
ارزش دارايي واگذاري 1000=200+800
سود مبادله 400=600-1000
با توجه به اينکه سود مبادله کمتر از25% است و سرک نقدي دريافت شده است
سود قابل شناسايي 80=(200+800)/200*400
ارزش دارايي تحصيل شده 480=800+200-600
مثال2:يک شرکت فروشنده اتومبيل ,اتومبيل خود را با يک دستگاه رايانه معاوضه کرد ساير اطلاعات در تاريخ31 خرداد 1377 در ارتباط با اين رويداد به شرح زير است:

ادامه مطلب: مقاله ی معاوضه ی دارایی ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 240
پرینت

معافيتها
هدفموضوعماده قانوني


جلوگيري از پيچيدگي مالياتي 1- وزارت خانه ها و موسسات دولتي 2- دستگاه هاي اجراي ي 3- شهرداري ها مشمول پرداخت ماليات هاي موضوع ماليات هاي مستقيم هستند 2-(باب اول ) (اشخاص مشمول ماليات)

اعتدال در ثروت همگاني. حمايت از وراث استثنايي. از سهم الارث هر يک از وراث طيقه اول مبلغ سي ميليون(30.000.000) ريال به عنوان معافيت کسر و مازاد به نرخ هاي مذکور مشمول ماليالت مي باشد. معافيت مذکور براي هر يک از وارث طبقه اول که کمتر از بيست سال سن داشته يا محجور يا معلول از کار افتاده باشند مبلغ ÷نجاه ميليون(50.000.000) ريال خواهد بود. 20-ارث

حمايتهاي اجتماعي. وجوه بازنشستگي ووظيفه و ÷س انداز خدمت و مزاياي پايان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، باز خريد خدمت و مرخصي استحقاقي استفاده نشده و بيمه گزار و يا کارفرما از قبيل بيمه عمر- خسارت فوت و همچنين ديه و مانند آنها حسب مورد که يکجا و يا به طور مستمر به ورثه متوفي پرداخت ميگردد. از شمول ماليات بر ارث خارج است. بند 1 ماده 24 ارث

ادامه مطلب: معافيتهاي مالياتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 232
پرینت

 اصلاحات در نظام مالیاتی ایران با قانون برنامه سوم توسعه شروع شد. بر این مبنا و به استناد ماده 59 آن قانون، تشکیلات سازمانی نظام مالیات به نام «سازمان امور مالیاتی کشور» تاسیس شد که به عنوان تشکیلات مستقل زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت می‌کند.
طرح جامع اطلاعات مالیاتی نیز با هدف رشد نظام فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از مدیریت فناوری اطلاعات به عنوان یک طرح بزرگ، در حال پیگیری است. قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1380 با هدف حمایت از تولید، مورد اصلاحات کلی قرار گرفت که در مهم‌ترین فراز آن نرخ مالیاتی از نرخ پلکانی بیش از 60درصد به نرخ ثابت 25درصد تنزل یافت.

ادامه مطلب: مالیات بر ارزش افزوده و نحوه گزارشگری آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حسابداري مالي و مالياتي
نمایش از 22 مهر 1391 بازدید: 219
پرینت

اگر یکی از پرسنل به هر دلیلی توبیخ شده و از حقوق وی میلغی کسر گردد این مبلغ در سند حقوق چه ثبتی باید بخورد؟

پاسخ:

قانون كار
ماده 45
كارفرما فقط در موارد ذيل مي‌تواند از مزد كارگر برداشت نمايد:
الف - موردي كه قانون صراحتا اجازه داده باشد.
ب - هنگامي كه كارفرما به عنوان مساعده وجهي به كارگر داده باشد.
ج - اقساط وامهائي كه كارفرما به كارگر داده است طبق ضوابط مربوطه.
د - چنانچه در اثر اشتباه محاسبه مبلغي اضافه پرداخت شده باشد.
ه - مال الاجاره خانه سازماني (كه ميزان آن با توافق طرفين تعيين گرديده است ) درصورتيكه اجاره اي باشد با توافق طرفين تعيين مي‌گردد.

ادامه مطلب: کسر از حقوق
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید