نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 23 اسفند 1394 بازدید: 113
پرینت

 

حتما برای اکثر رانندگان خودروهای با سیستم دنده دستی اتفاق افتاده است که در هنگام تعویض دنده دستی دنده عقب، صدای ناهنجاری را شنیده‌اند! این تغییر صدا برخی از راننده‌ها را دچار نگرانی می‌کند به‌طوری که به سلامت فنی جعبه دنده و یا گیربکس خودرو خود شک می‌کنند. این صدا نتیجه فعل و انفعالاتی در سیستم چرخ دنده‌ها می‌باشد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. 

در سیستم‌ انتقال قدرت دستی، بیشتر از دنده‌های مارپیچ استفاده می‌کنند اما دنده عقب به دلیل موقعیت خاص خود نیاز به نوع دیگری از چرخ دنده‌ها دارد که به چرخ دنده ساده معروف است . 

ادامه مطلب: علت صدای گیربکس موقع دنده عقب رفتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 133
پرینت

نظريه مك كله لند درباره انگيزش ... motivation

امير عسكري

يكي از وظايف مدير ايجاد انگيزش در كاركنان استيكي از وظايف مدير ايجاد انگيزش در كاركنان است. براي اين كار مدير بايد عوامل انگيزش كاركنان را بشناسد.

مك كله لند توجه به نيازهاي زير را عامل افزايش انگيزش كاركنان مي داند:
1 - نياز به كسب موفقيت؛
2 - نياز به ايجاد ارتباط با ديگران؛
3 - نياز به كسب قدرت.
يكي ديگر از عوامل انگيزش پاداشهاي مادي است اما مك كله لند مي گويد مردم پاداشها را رد نمي كنند.اما پاداش براي ارضاي خوديابي آنها كافي نيست. اشخاصي كه نياز به كسب موفقيت در آنها شديد است چه خصوصياتي دارند؛
اهل بردوباختهاي سنگين نيستند، به شانس اعتقاد ندارند، اين افراد از انجام دادن كارهاي بسيار ساده و يا بسيار سخت اجتناب مي كنند، اين افراد به دنبال انجام كارهاي هماورد طلب هستند و به كارهايي كه خود شخص مديريت آن را به عهده داشته باشد روي مي آورند. اين افراد وقت بيشتري صرف فكركردن مي كنند تا كارها را بهتر انجام دهند. مك كله لند مي گويد مي توان نياز به كسب موفقيت را به افراد آموزش و كارايي پرسنل را افزايش داد.


مقدمه
سازمانها به وسيله تغييرات رفتاري افراد تغيير مي كنند، هرچند افراد تغيير را دوست ندارند اما پويايي جزء ماهيت كار است. بااين حال، تغييرات مورد نياز سازماني در استراتژي و ساختار، كليدهاي تحريك افراد هستند. تحقيقات روانشناسي وجود سه كليد احســاسي را تاييد مي كنند كه عبارتند از سائق هاي تحريك، دانش و انگيزه كه حدود 80 درصد از انسانهاي باهوش از نظر ذهني و كم هوش، رفتارشان به اين سه عامل بستگي دارد.

ادامه مطلب: نظريه مك كله لند درباره انگيزش ... motivation
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 173
پرینت

تــئـــوری Z

***روایت آمریکائی شیوه ی مدیریت ژاپنی***

تدوین: مهدی یاراحمدی خراسانی

Ouchi, William G. THEORY Z

 این یک واقعیت است که ژاپنی ها به نسبت استعداد و امکاناتی که دارند انسان های موفقی هستند. از این رو همواره در مدیریت جستجوی راهکار موفقیت آن ها مطرح بوده است. خصوصاً در این بین مدیران آمریکایی به طور زیرکانه ای علاقمند هستند تا روش مدیریت ژاپنی را بررسی و کشف کنند که ژاپنی ها چه کارهای متفاوتی انجام می دهند . چه عاملی ژاپنی ها را به سوی موفقیت رهنمون می سازد . آیا فرهنگ است ؟ محیط است ؟ مهارتها ی مدیریتی ؟ عقاید مردم ؟ و یا سخت کوشی بیش از اندازه ی آن ها نسبت به سایر ملل؟؟

یک نظریه مشهور در اوایل سال 1980 توسط ویلیام اوچی ارائه شد که شامل بررسی او بر روی ویژگی های سازمان ها به عنوان مبنایی برای مقایسه متمرکز بود . اوچی یک سری ویژگیها و خصوصیات روشنی را برای سازمانهای ژاپنی عنوان می کند . استخدام دائمی ، ارزیابی و ارتقاء تدریجی ، مکانیزم های کنترلی ضمنی ، تصمیم گیری های جمعی ، مسئولیت جمعی و نگرانی و وابستگی کل نگر برای همه کارکنان . از سوی دیگر خصوصیات ذاتی سازمانهای آمریکایی شامل استخدام موقتی (کوتاه مدت) ، ارزیابی و ارتقاء سریع ، مکانیزم های کنترلی مستقیم و صریح ، تصمیم گیری های فردی ، مسئوایت فردی و تفکر جزء نگرانه برای کارکنان می باشد.

ادامه مطلب: تــئـــوری Z
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 183
پرینت

قانون پارکینسون

گردآوری: مهدی یاراحمدی خراسانی

...رشد بی رویه ی بوروکراسی ها و مدیرانی که مرئوسان بیشتر می خواهند...

Parkinson Theory

این قانون در واقع تئوری می باشد که توسط پارکینسون شکل گرفته است. پارکینسون توسط این قانون زمینه ی رشد بی رویه ی بوروکراسی ها را نشان می دهد.از دید این قانون :


کارها با توجه به زمانی که می توانند اشغال کنند گسترش می یابند.


واین گستردگی به میزان و ماهیت کار ارتباط چندانی ندارد. مثلاً کسی که می خواهد کارت تبریک بخرد ممکن است به علت داشتن وقت یک روز کامل را صرف این کار نماید، در صورتی که آن قدر وقت نمی گیرد. همین نحوه ی عمل در سازمان ها نیز رخ می دهد و :


بوروکراسی ها بدون آن که اهدافشان توسعه یافته باشد خود گسترده شده اند.


پارکینسون نشان می دهد که میزان افزایش کارکنان و واحدها همبستگی و ارتباط چندانی با میزان و نتایج حاصله از سازمان ها نداشته است. او انگیزه ی گسترش بوروکراسی ها را در عامل زیر می داند:

ادامه مطلب: قانون پارکینسون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 169
پرینت

مدير يك دقيقه اي، مديريت ABC، سيستم PRICE

كن بلانچارد، رابرت لوربر

تدوين: مهدي ياراحمدي خراساني

Putting the One Minute Manager to Work

By Kenneth Blanchard, PhD and Robert Lorber, PhD

 مدير يك دقيقه اي :

 بي گمان علاقمندان مديريت با آثار كن بلانچارد آشناهستند. بلانچارد "مجموعه اي دارد كه با هفت شروع مي شود"، مجموعه كتابهايي نوشته است كه از تكيه كلام و عنوان يك دقيقه در آنهااستفاده كرده است . شايد معروف ترين كتاب اين مجموعه در ايران ، كتاب مدير يك دقيقه اي باشد كه به فارسي ترجمه و منتشر شده است .از اين مجموعه تا سال 1996 بالغ بر هفت ميليون نسخه در دوازده زبان در سراسردنيا چاپ و پخش شده است . بلانچارد كتابهاي ديگري - تنها يا با كمك ديگران - نوشته است كه شايد معروف ترين آنها در ايران ، كتابي است كه با همكاري دكتر پال هرسي نوشته شده و مديريت رفتار سازماني نام دارد.

من، مديري يك دقيقه اي هستم.به اين دليل هم به خودم اين لقب را داده‌ام چون در مدت بسيار كوتاهي ،نتايجي بسيار بزرگ از افراد ميگيرم.

- چگونه مدير يك دقيقه اي اينكار را انجام مي دهد؟

در پشت موفقيتهاي او تنها سه راز نهفته است.

اولين راز: اهداف يك دقيقه اي

دومين راز: تمجيدهاي يك دقيقه اي

سومين راز :سرزنشهاي يك دقيقه اي

اهداف يك دقيقه اي :

ادامه مطلب: مدير يك دقيقه اي، مديريت ABC، سيستم PRICE
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 176
پرینت

نظریه ی لوتر گیولیک و لیندال ارویک

پوسد کورب

گرد آوری: مهدی یاراحمدی خراسانی

POSDCORB

اصطلاح (POSDCORB) برای اولین بار توسط لوتر گیولیک و لیندال ارویک مطرح شد. (POSDCORB) در واقع لغت با مفهوم خاصی نیست، بلکه از کنار هم قرار گرفتن یک سری از حروف لاتین که اول یک سری وظایف مدیران می باشد تشکیل شده است. به بیان دیگرلوتر گیولیک و لیندال ارویک که یکی از دانشمندان معاصر علوم اداری می باشد، وظایف مدیر را در اصطلاح لاتین (POSDCORB) خلاصه می کند. این اصطلاح معنی خاصی ندارد و تنها برای کمک به حافظه وضع گردیده است. بنابر طبقه بندی گیولیک حروف لاتین اصطلاح نامبرده معرف وظایف مدیران به شرح زیر است:


1- Planning ( برنامه ریزی ):

برنامه ریزی در واقع شالوده ی مدیریت می باشد و شامل پیش بینی عملیات اساسی و تعیین طرق اجرای آن به منظور تامین هدف سازمان است.


2- Organizing ( سازماندهی ):

سازمان دهی در واقع بیان گر ساز وکار های هماهنگی است که مشخص می کند چه کسی به چه کسی باید گزارش دهد. در واقع شامل تعیین حدود اختیارات است که طبق آن وظایف از هم تفکیک می شوند.


3- Staffing ( کارگزینی ):

ادامه مطلب: نظریه ی لوتر گیولیک و لیندال ارویک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 124
پرینت

نظریه جدیدمدیریت کارآمد:الگوی مديريتي برای آینده

نویسنده: الیزابت هیل

مهارت‏های نیرومند مدیریتی، اساس هر کسب‏وکاری هستند. مدیران هسته اصلی الگوهای مدیریتی‏اند. آنان، کسب‏وکار را حفظ و موفقیت آن را تضمین می‏ کنند. برای موفقیت، فرد یا افراد برجسته‏ای مورد نیازند. مدیرخوب، باید حائز مهارت‏های ادراکی، فنی و انسانی باشد. اعمال مدیریتی شامل برنامه ‏ریزی، سازماندهی، رهبری و نظارت بر فرآیند نیل به اهداف هستند. در ادامه، تاریخچه‏ای از مدیریت بیان می‏شود و به دو نظریه مهم مدیریت که در اکثر سازمان‏ها کاربرد دارند اشاره می‏شود. سپس نظریه جدیدی از مدیریت موثر را بیان می‌کنیم که الگویی ساده‏شده و جزئی‏محورتر است. این الگو فقط بر جنبه‏های مهم مدیریت تمرکز می‏کند و به شرکت کمک می‏کند احساس رضایت از کسب اهداف را به بالاترین سطح برساند.

تاریخچه مدیریت
با گذشت زمان، تعریف مدیریت تغییر کرده است. در آغاز دهه 1990، موضوع مدیریت دغدغه مهم بسیاری از کسب‏وکارها بود. پدر علم مدیریت فردریک تیلور است که در 1911، اصول مدیریت علمی را بیان کرد. یکی از نظریه‏های مدیریتی، با هدف‏گذاری آغاز می‏شود. هدف‏گذاری فرآیندی مداوم است. گام بعدی، سازماندهی افراد به‏نحوی است که با اهداف کسب‏وکار متناسب شوند. زمانی‏که اهداف مشخص می‏شوند ابتدا باید یک شخص، فعالیت‏ها، تصمیم‏ها و روابط مورد نیاز برای کمک به موفقیت شرکت را تجزیه‏وتحلیل کند. سپس اهداف را به فعالیت‏هایی قابل‏ کنترل تقسیم و علاوه ‏بر آن، کارها را به مشاغلی قابل‏مدیریت تفکیک کند. (بابرو1988)

ادامه مطلب: نظریه جدیدمدیریت کارآمد:الگوی مديريتي برای آینده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 132
پرینت

چگونه از قانون پارکینسون

به نفع خود بهره ببریم؟!

زمان انجام یک فعالیت تا وقتی که برایش زمان در نظر گرفته ایم طول می کشد… اگر به مبحث بهره وری علاقه مندید قاعدتا با “اصل پارکینسون” آشنا هستید. پاركينسون، نامِ يك قانون مهم در روانشناسي و مديريت است. این اصل در سال در سال 1985 توسط سی نورتکوت پارکینسون (Cyril Northcote Parkinson) نویسنده و مورخ انگلیسی مطرح شد، پارکینسون در مقاله ای اشاره می کند که تعداد کارمندان یک نظام بوروکراسی سالانه 5 تا 7 درصد افزایش پیدا می کند بدون اینکه میزان کار آن سازمان افزایش پیدا کند.بد نیست بدانید بين قانون پارکينسون و بيماري پارکينسون هیچ ارتباطي وجود ندارد، اگر چه هر دوي اين ها به افتخار کاشفانشان نام گذاري شده اند.
قانون پارکینسون: زمان انجام یک فعالیت تا وقتی که فرصت برای انجام آن در نظر گرفته ایم طول می کشد… اين قانون مي گويد، معمولا افراد تمايل دارند كاري كه به آن ها محول شده را تا پايان تاريخي كه از قبل برای انجام آن تعيين شده، به تعويق بي اندازند. این بدان معنی است که مثلا اگر شما یک هفته برای انجام یک فعالیت 2 روزه زمان بدهید (از لحاظ روانی) پیچیدگی و سختی این فعالیت به میزانی که یک هفته تمام وقت شما را پر کند افزایش می یابد… اگرچه ممکن است در زمان اضافی در نظر گرفته شده بجز تحمل فشار و استرس ناشی از انجام آن کار، هیچ کار اضافه دیگری انجام نشود. بنابر این با تخصیص دادن زمان مناسب برای انجام هر فعالیت، هم زمان بیشتری به دست می آوریم هم از لحاظ روانی پیچیدگی ها و دشواری ها و استرس های ناشی از آن را می کاهیم… 

ادامه مطلب: چگونه از قانون پارکینسون به نفع خود بهره ببریم؟!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 28 آذر 1394 بازدید: 133
پرینت

کاربرد نظریه بی نظمی در سازمانها

بررسی اثر پروانه ای

نظریه آشوب زاییده تغییرات ایجاد شده در دانش بشر و تغییر ماهیت محیط کار است.در شرایط در حال تغییر امروز، سیستم های بی نظم در ارتباط با محیط خود همچون موجود ات زنده عمل می کنند و برای رسیدن به موفقیت همواره باید خلاق و نوآور باشند.مدیران باید با نگرش نو، مدل های ذهنی خود را متناسب با ویژگیهای سیستم های آشوب گونه تغییر دهند که در آن صورت خواهند توانست دنیای فراروی سازمانها را با گذشته آن متفاوت سازند.سازمانهایی که تمایل دارند به سازمانهای آشوب گونه تبدیل شوند باید به هوشمندی جمعی کارکنانشان تکیه کنند.تغییر فراگیر و پویا به موازات رشد دانش و اطلاعات در سازمان نیازمند خلاقیت و نوآوری مستمر است.در شرایط ناپایداری و نظامهای آشوب گونه باید فرآیند محوری را در سازمانها مورد توجه قرار داد.مهمترین نقش مدیران در سازمانهای آشـوب گونه بسترسازی و ایجاد زمینه های عملی یادگیری مستمر سازمانی است.

● مقدمه:
علوم نیوتنی که اساس تمدن را از ۱۷۰۰ میلادی تاکنون شکل داده است ریشه در فیزیک و علوم ریاضی دارد. هسته پارادایم این علوم قوانین حرکت است که جهان را به مثابه ماشین و با یک قانون پایدار و کلیت قابل پیش بینی در نظر می گیرد. در این علوم روابط بین علت و معــلول ساده، روشن و خـطی در نظر گرفته می شود.

ادامه مطلب: کاربرد نظریه بی نظمی در سازمانها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 18 آذر 1394 بازدید: 98
پرینت

کمک های اولیه در خونريزي و زخم ها


 

Bleeding And Wounds

تعريف: خونريزي يعني خارج شدن خون از درون عروق خوني كه در نتيجه ي جراحت و بريدگي اتفاق مي افتد.

دستگاه گردش خون : 

دستگاه گردش خون از مهمترين سيستمهاي بدن ميباشد كه از سه جزء اصلي زير تشكيل شده است : 1- قلب 2- رگها 3- خون وظيفه اين دستگاه انتقال مواد غذائي واكسيژن به سلولهاي بدن وهمچنين انتقال مواد دفعي ودي اكسيد كربن سلولها به اندامهاي دفعي مي باشد 

علائم ونشانه هاي خونريزي

به صورت واكنشي و براي جبران خون از دست رفته، خون كمتري به قسمتهاي كم اهميت تر مثل پوست، مي رسد و به همين دليل رنگ پريدگي پوست و مخاطها جزو علايم شايع خونريزي است. در مراحل اوليه و يا خونريزي هاي خفيف به جز رنگ پريدگيهاي مختصرپوست و افزايش تعداد ضربان قلب علايمي ديده نميشود

ادامه مطلب: کمک های اولیه در خونريزي و زخم ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 18 آذر 1394 بازدید: 118
پرینت

امداد و نجات در حوادث جاده‌اي

 

از کمک‌هاي اوليه تا هلي‌کوپتر امداد
 

هفته‌اي نيست که از راديو و تلويزيون و مطبوعات کشورمان اخبار تاسف‌برانگيز تلفات حوادث ترافيکي را نشنويم. آيا تاکنون در جاده‌ها شاهد چنين تصادفاتي بوده‌ايد؟ آيا هيچ‌وقت اولين نفري بوده‌ايد که شاهد يک تصادف جاده‌اي بوده است؟ در چنين وضعيتي چه کرده‌ايد؟ يا فکر مي‌کنيد که چه بايد کرد؟
شما پشت فرمان خودروي خود هستيد و با يک تصادف رانندگي که در همان زمان اتفاق افتاده مواجه مي‌شويد. دو وسيله نقليه با هم تصادف کرده‌اند. يکي داخل گودالي که يک طرف جاده‌ است، فرورفته و ديگري وسط جاده قرار دارد. شما مي‌توانيد براساس اين سه هدف عمل کنيد:
• محصورکردن منطقه اطراف تصادف براي جلوگيري از ضايعات بيشتر
• درخواست کمک از اورژانس و پليس
• انجام کمک‌هاي اوليه به مصدومان در صورت نياز و دورکردن آنها از محل حادثه

محصورکردن منطقه تصادف
 

براي محصورکردن منطقه تصادف، موارد زير را به خاطر بسپاريد:
• وسيله نقليه خود را کمي دورتر از محل تصادف پارک کنيد و آن را درست در محل تصادف قرار ندهيد. 
• وسيله نقليه خود را طوري پارک نکنيد که ترافيک ايجاد کند.
• حدود محل تصادف را مشخص کنيد.

ادامه مطلب: امداد و نجات در حوادث جاده‌اي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 18 آذر 1394 بازدید: 110
پرینت

کمک های اولیه حوادث ناشی از آب

 

تهیه کننده: سید محمد هادی میر مطلبی

سيل 

همانطور که مي دانيم ، سيل از بلاياي طبيعي است که همه ساله در گوشه و کنار جهان اتفاق مي افتد و باعث خسارت هاي مالي و جاني زيادي مي شود دستورالعمل هايي که براي آمادگي در چنين موارد اضطراري لازم است به شرح زير است : 

رعايت نکات ايمني قبل از وقوع سيل

1. هشدار سيل در رسانه ها ، به معناي آن است که سيل بوجود آمده يا جاري خواهد شد . لذا از قبل آماده باشيد . 
2. کيف امداد و نجات هلال احمر را همواره در منزل آماده داشته باشيد . 
3. از منابع مختلف از جمله راديو و تلويزيون و ساير وسايل ارتباطي ، مانند بي سيم و پايگاه انتظامي ، اطلاعات و آگاهي هام لازم را دريافت کنيد . 
4. براي زمان وقوع سيل ، در منبعي مطمئن آب سالم ذخيره کنيد . 
5. در مناطق سيل خير ، تأمين مالي و جاني در برابر زيان هاي احتمالي ضروري است ، لذا بهتر است اسناد و ساير اوراق بهادار را در جعبه اي مطمئن قرار دهيد . 
6. در نظر داشته باشيد که اگر به شما گفته شد منزل را تخليه کنيد ، به چه جاهايي مي توانيد برويد ؟ بنابراين از قبل چند مکان را انتخاب کنيد . 
7. همواره کمي بنزين در باک اتومبيل داشته باشيد ، زيرا ممکن است مجبور شويد خانه را ترک کنيد . 
8. با مناطق سيل گير آشنا شويد . براي اطلاع بيشتر مي توانيد با مرکز جمعيت هلال احمر محل خودتان تماس بگيريد . 
9. تابلو برق را در طبقات فوقاني ساختمان جا سازي کنيد . 

ادامه مطلب: کمک های اولیه حوادث ناشی از آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 18 آذر 1394 بازدید: 110
پرینت

آشنایی با برخی ضایعات پوستی

 

نويسنده: دکتر محمد علی نیلفروش زاده

 

شايعترين مشكلات پوستي:

از آنجائيكه مبحث بيماريهاي پوستي، از مباحث گسترده و تخصصي مي‌باشد، در اينجا تنها به اختصار به برخي از شايعترين مشكلات اوليه پوستي كه به درمان با داروهاي بدون نسخه پاسخ مي‌دهند، اشاره مي‌شود.
بديهي است كه در صورت بروز مشكلات پوستي پيشرفته‌تر و يا تداوم همين مسائل اوليه پس از درمان با داروهاي بدون نسخه، مراجعه به پزشك متخصص پوست و پيگيري درمان توصيه شده اجتناب ناپذير خواهد بود.

الف) درماتيت تماسي يا اگزما:

يكي از شايعترين مشكلات پوست مي‌باشد كه در نتيجه تماس با مواد خارجي (آلرژن يا محرك) ايجاد مي‌شود و مي‌تواند به دو صورت حاد يا مزمن بروز كند. در مرحله حاد، خارش، قرمزي، دانه دانه شدن، تاول و تورم موضع مشاهده مي‌شود كه معمولاً اين ضايعات بصورت تكه تكه در بدن منتشرند.در موارد مزمن، پوست ضخيم و شاخي شده و در نتيجه خاراندن كنده شده، كبره بسته و ممكن است به عفونت ثانويه مبتلا شود.درماتيت تماسي برحسب عامل ايجاد كننده به دو دسته درماتيت تماسي تحريكي و درماتيت تماسي آلرژيك يا حساسيتي تقسيم مي‌شود.

ادامه مطلب: آشنایی با برخی ضایعات پوستی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات رشته حقوق
نمایش از 18 آذر 1394 بازدید: 93
پرینت

كمكهاي اوليه زخم آرنج و زخم زانو


 

رگ‌هاي‌ خوني‌ بزرگي‌ از سمت‌ داخل‌ زانو و آرنج‌ عبور مي‌كنند. اين‌ رگ‌ها در صورتي‌ كه‌ قطع‌ شوند، خون‌ريزي‌ بسيار شديدي‌ ايجاد خواهند كرد. گام‌هاي‌ ارايه‌ شده‌ در پايين‌ صفحه‌، به‌ كنترل‌ خون‌ريزي‌ و شوك‌ كمك‌ خواهند كرد. البته‌ اين‌ گام‌ها از رسيدن‌ جريان‌ خون‌ به‌ انتهاي‌ اندام‌ نيز جلوگيري‌ مي‌كنند، بنابراين‌ بايد مطمئن‌ شويد كه‌ گردش‌ خون‌ اين‌ مناطق‌ مناسب‌ است‌.اهداف‌
• مهار خون‌ريزي‌ 

• پيشگيري‌ از وقوع‌ شوك‌ و به‌ حداقل‌ رساندن‌ آثار آن‌ 
• فراهم‌ كردن‌ شرايط‌ انتقال‌ به‌ بيمارستان‌

 

اقدامات
1) در صورت‌ امكان‌، دستكش‌ يك بار مصرف‌ بپوشيد. يك‌ پانسمان‌ استريل‌ يا يك‌ قطعه‌ پارچه‌ تميز بدون‌ كرك‌ را روي‌ محل‌ آسيب‌ فشار دهيد. براي‌ حفظ‌ لايه‌ پوششي‌ در محل‌ خود، مفصل‌ را محكم‌ تا كنيد و روي‌ زخم‌ فشار وارد كنيد.

2) اندام‌ را بلند كنيد و نگه‌داريد. در صورت‌ امكان‌، به‌ مصدوم‌ كمك‌ كنيد كه‌ طوري‌ دراز بكشد كه‌ پاهايش‌ در سطح‌ بالاتري‌ نگه‌ داشته‌ شود.

ادامه مطلب: كمكهاي اوليه زخم آرنج و زخم زانو
 

صفحه1 از6

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 133 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید