نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق افغانستان
نمایش از 28 شهریور 1391 بازدید: 208
پرینت

چکيده:

افغانستان و ايران امروزي که درتاريخ تحت عنوان خراسان در يک جغرافياي سياسي واحد قرار گرفته است داراي اشتراکات فرهنگي، تاريخي، زباني بسيار مي‌‌باشد، اما هر دو ملت بعد از جدايي در روند دولت سازي هر کدام سمت و سوي خاصي رفتند و امروزه هر کدام ساختار سياسي خاص خودش را دارد، پژوهش حاضر با توجه به روش مقايسه‌اي به بررسي و تبيين وظايف واختيارات رياست جمهوري در هر دو کشور مي‌‌پردازد.

ادامه مطلب: وظايف و اختيارات رئيس جمهور در افغانستان و ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق افغانستان
نمایش از 28 شهریور 1391 بازدید: 187
پرینت

قسمت اول
قانونگذاري در افغانستان همچون ساير کشورها داراي روند خاصي است و طرح پيشنهادي بايد مراحل ششگانه تسويد، تدقيق، تأييد، تصويب، توشيح و نشر را بگذراند تا در نهايت به قانون تبديل شود. در کشور ما هر يکي از سه قوه مقننه، قضائيه و مجريه يا شوراي ملي، ستره محکمه و حکومت مي تواند طرح قانوني را پيشنهاد کرده و روند قانونگذاري را آغاز نمايد، ولي تشريفات طرح قانون و طي مراحل براي هر سه قوه يکسان نيست و هر کدام تشريفات خاص خود را دارد.

ادامه مطلب: نگاهي به روند قانونگذاري در افغانستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق افغانستان
نمایش از 28 شهریور 1391 بازدید: 189
پرینت

مقدمه

كشور افغانستان در اين ايام يكى از حساس‏ترين لحظات تاريخى خود را سپرى مى‏نمايد. جهان در انتظار نتايج نهايى مبارزات پر قربانى و توان فرساى مردم مجاهد افغانستان در دوران گذشته هستند؛ مردمى كه پس از ساليان طولانى جهاد رهايى‏بخش، اينك در آستانه رقم زدن سرنوشت بر آن تصميم‏اند تا راه و شيوه نوينى را به منظور احقاق حقوق و تأمين آزادى‏هاى اساسى و سعادت مادى و معنوى خويش برگزينند و نظام سياسى را به گونه‏اى طراحى كنند كه در قانون اساسى آن حقوق و آزادى‏هاى مشروع همه شهروندان افغانى در نظر گرفته شود.

ادامه مطلب: نگاهى به حقوق اقليت‏هاى محروم در افغانستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق افغانستان
نمایش از 28 شهریور 1391 بازدید: 270
پرینت

چکیده
طرح قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان مطابق ماده ۱۳۱ قانون اساسي افغانستان به منظور تنطیم امور مربوط احوال شخصيه اهل تشيع در ۳ بخش، ١٨ فصل و ۲۵٣ ماده در امور اهليت و شخصيت، خانواده، احكام وصيت و امور ارث، وقف و هبه تهيه شده است و بر اساس فقره دوم ماده دوم این قانون ، در مواردی که حکمی دراین قانون وجود داشته باشد ، اجتهاد جواز نداشته ، محکمه مطابق آن اصدار حکم می نماید. هم چنین براساس فقره اول ماده دوم این قانون، استره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان موظف شده است باتعیین قضات شیعه واجد شرایط، زمینه تطبیق عملی این قانون را درمحاکم فراهم سازد

ادامه مطلب: نقد وبررسی طرح قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان در پرتو ارزشهای قانون اساسی افغانستان وهنجارهای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق افغانستان
نمایش از 28 شهریور 1391 بازدید: 254
پرینت

در نگارش موضوع ، نخست از همه معنی لغوی و شرعی قضاء مختصراً توضیح گردیده و ثانیاً بطور عام قضا قبل از اسلام و بعد از آن مورد مداقه قرار گرفته و ثالثاً در افغانستان قبل اسلام و بعد از مشرف شدن مردم افغانستان بدین مقدس اسلام بطور اختصار الی سالهای اخیر مرور گردیده است امید مورد استفاده خواننده گان ارجمند قرار گیرد.

ادامه مطلب: معرفی سیستم قضائی افغانستان
 

صفحه1 از7

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید