نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 294
پرینت

ذهن بشري به دنبال كشف و استخراج اصول و قواعد حاكم بر يك علم و يك مجموعه منظم است چرا كه اگر ما بخواهيم بر مجموعه منظم يم علم اشراف و احاطه علمي وفني و تخصصي داشته باشيم لازم است اصول و قواعد حاكم بر آن را كاملاً بشناسيم.
به عبارت ديگر به ميزاني كه ما اين اصول و قواعد و ارتباط دقيق و منظم آنها را با يكديگر مي شناسيم به همان اندازه بر آن علم تسلط و احاطه پيدا خاهيم كرد.

ادامه مطلب: اصول حاكم بر حقوق مالياتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 316
پرینت


1- مقررات پولي و ارزي از جنبه هاي مختلف قابل مطالعه است . به ويژه مساله از نظر اصول بانكي و اقتصادي قابل تحقيق و بررسي است . ولي آنچه در اين مختصر مورد بحث قرار مي گيرد نكاتي است كه به حقوق بين الملل خصوصي و تعارض قوانين و به تعبير روشن تر به انتخاب و تعيين قانون حاكم در اين خصوص ارتباط پيدا مي كند . بديهي است كه مساله تعارض قوانين و انتخاب و تعيين قانون حاكم هنگامي پيش مي آيد كه يك عامل خارجي در كار دخالت داشته باشد و مساله لااقل به حقوق دو كشور ارتباط پيدا كند .

ادامه مطلب: نكاتي چند درباره مقررات پولي و ارزي از ديد گاه حقوق بين المللي خصوصي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 269
پرینت

مقدمه
حساب و حسابداري از زندگي بشر جدا نبوده بلكه شمارش، عامل مهمي براي تكاپوي ذهن انسان به حساب آمده و نيازهاي عملي انسان را از بدو پيدايش تا كنون پاسخ داده است .نظر به اينكه عمليات وكميتها از حد حافظه افراد فراتر رفته لذا احتياج به ثبت و نگهداري اعداد و ارقام ضرورت خود را نشان داده و منجر به اختراع علائم گرديده است. گزاف نيست اگر گفته شود كه حساب قبل از خط و نوشتن وجود داشته و انسانها از سنگ ريزه يا كندن روي چوب و يا به نخ كشيدن مهره ها و نتيجتاً اختراع چرتكه در حساب و حسابداري استفاده مي كرده اند.

ادامه مطلب: سرگذشت ديوان محاسبات كشور و نحوه نظارت مالي بر دستگاههاي دولتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 315
پرینت

که قدرت عمومي براي تامين هزينه هاي عمومي را به دست مي آورد» و به طور کلي به 2 دسته تقسيم مي شوند: A درآمدهاي غيرمالياتي: اين نوع درآمدها خود نيز به 3 دسته تقسيم بندي مي شوند : 1- درآمدهاي ناشي از اموال خالصه :

ادامه مطلب: درآمدها و هزينه هاي دولت از ديدگاه ماليه عمومي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 267
پرینت


چكيده:

ماليه عمومي كه تا نخستين جنگ جهاني تنها امكان پوشش هزينه هاي عمومي و توزيع برابر اين هزينهها را ميان اعضاي جامعه مي داد همگام با وظيفه هاي دولت دگرگون شده است و امروز بايد نيازهاي فزاينده كشور را برآور. هر چند هدف اوليه از به كارگيري حقوق مالي چون گذشته پوشش هزينه هاي عمومي است, ولي دولت, به پيروي از خواست مردم هر چه بيشتر از آن براي دستيابي بههدفهاي اقتصادي, اجتماعي, فرهنگي و ... بهره مي گيرد.
فعاليت هاي مالي دولت و ديگر سازمانهاي عمومي از ميانه سده نوزده ميلادي موضوع بررسي هاي منظمي بوده است. در اين دوران نويسندگاني كه در اين زمينه به بررسي پرداخته اند تنها اهنديشه اي مالي داشتند و وسيله هايي را بررسي مي كردند كه دولت با آنها منابع لازم را براي پوشش هزينه هاي عمومي فراهم آورد و آن هزينه ها را ميان همه شهروندان تقسيم كند.

ادامه مطلب: حقوق مالي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 256
پرینت

مدت كوتاهي پس از پيروزي انقلاب اسلامي جنگي ناخواسته به ايران تحميل شده كه هشت سال به دراز كشيد. اين جنگ خونبار درد و رنجهاي فراوان و ويراني بسياري براي كشور به بار آورد. سرانجام پس از تحمل خسارتهاي بي شمار آتش بس پذيرتفه شد.

ادامه مطلب: چگونگي وضع قانون ماليات ملي براي بازسازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حقوق مالي - پولي و بانكي
نمایش از 11 شهریور 1391 بازدید: 269
پرینت

 بودجه برنامه مالي دولت است كه براي يكسال مالي تهيه مي شود و حاوي پيش بيني درآمد و برآورد هزينه به منظور انجام عملياتي است كه نيل به سياستها و اهداف تعيين شده را ميسر مي سازد . تهيه و تنظيم بودجه از وظائف قوه مجريه ، تصويب آن بر عهده مجلس و اجراي آن نيز در حوزه صلاحيت قوه مجريه است . بحث بودجه همواره در چهارچوب مباحث اقتصادي مطرح بوده و جنبه هاي حقوقي آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است ، در صورتيكه اهميت ديدگاههاي حقوقي خصوصاً در تصويب و اجراي بودجه كمتر از جنبه هاي ديگر آن نيست به كيفيتي كه عنوان حقوق بودجه اي در بسياري از كشورهاي غربي جا افتاده است هدف ما از اين بحث تحليل حقوقي از تصويب و اجراي بودجه است .

ادامه مطلب: تصويب و اجراي بودجه در قانون محاسبات عمومي
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 124 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید