نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 287
پرینت

در ایران قبل از ورود به کانون وکلا، کارآموزی اجباری وجود ندارد و شما به طور معمول بدون تجربه کاری در آزمون وکالت شرکت می کنید. تمام دانسته های شما نظری است و با دستگاه قضایی تماس مستقیمی ندارید. اما در امریکا تمام دانشکده های حقوق چه در طول سال تحصیلی و چه در تابستان واحدهایی برای کارآموزی علاقه مندان دارند که می توانند با معرفی و همکاری این دانشکده ها در دفاتر و موسسات حقوقی و دادگاه ها کار کنند.

ادامه مطلب: وكيل شدن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 209
پرینت

طرح و اقامه دعوي يا دفاع از آن در دادگستري علا‌وه بر داشتن دانش حقوقي مستلزم دارا بودن مهارتي است كه در بستر زمان و با ممارست به دست مي‌آيد و آشنا نبودن به اين علم و فن موجب خواهد شد يا اصل حق، قابل مطالبه و استيفا نباشد و يا دست‌كم احقاق آن با معطلي و يا اطاله مواجه گردد. از طرفي دسترسي آسان به عدالت هزينه‌هايي دارد كه تامين آن براي همگان ميسر نيست.

ادامه مطلب: وكيل تسخيري از سوي متهم قابل تغيير نيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 279
پرینت

مقدمه:
يكي از موضوعات مهم ومورد ابتلا كه در فقه اسلامي و حقوق مدني مورد بحث و بررسي واقع شده وكالت زوجه در طلاق است. ممكن است ضمن عقد نكاح يا عقد لازم ديگر يا به صورت قراردادي مستقل شوهر به زن وكالت دهد كه از طرف او خود را مطلقه سازد . زوجه براي اينكه به آساني بتواند خود را از قيد يك ازدواج نامناسب رهايي بخشد، مي تواند از طريق شرط ضمن عقد نكاح چنين اختياري را براي خود تحصيل كند.

ادامه مطلب: وكالت زوجه در طلاق و تفويض حق طلاق به او
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 275
پرینت

چندي پيش يكي از همكاران محترم شهرستاني طي تماس تلفني از من خواست تا با تنظيم و ثبت سند اتومبيلي كه پيش از آن يكي از مشتريان دفترخانه مدارك آن را تسليم كرده بود شماره و تاريخ سند ثبت شده را به ايشان اعلام كنم. سردفتر محترم توضيح دادند كه پس از اعلام مشخصات ياد شده متعاقبا آن دفترخانه يك فقره سند وكالت كاري به عنوان وكالت در امضا صادر و وكيل وكالتنامه با عزيمت به تهران وكالتا از طرف مالك اتومبيل سند انتقال را امضا خواهد كرد. ا

ادامه مطلب: وكالت در امضا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 233
پرینت

شادروان « محمد سرشار » از پيش كسوتان و پايه گذاران استقلال كانون وكلاي دادگستري و موسس و مدير مجله ارزنده كانون بود . زبانهاي عربي وانگليسي وفرانسه وآلماني را به خوبي مي دانست . به حدي كه مقالات و قوانين ايران را به زبانهاي خارجي وبلعكس ترجمه ودر مجله كانون منتشر مي ساخت . عاشق كتاب بود و كتابخانه كانون را تاسيس واداره مي كرد و قبل از فوتش كتابخانه شخصي گرانبهاي خود را كه شامل گنجينه اي از كتابها و مجلات حقوقي به زبانهاي فارسي وخارجي بود به كتابخانه كانون اهداء نمود وكلاي دادگستري قدر وارج علم و دانش وخدمات اين وكيل دانشمند وكهن سال را مي دانستند وتا سال ۱۳۴۳ كه به رحمت ايزدي پيوست او را به عضويت هيات مديره انتخاب مي كردند ونايب رئيس كانون وكلا بود . در كليه كنفرانس ها وكنگره هاي وكلاي دادگستري وحقوقدانهاي جهان شركت مي كرد ودر مراجعت از سفر ، گزارشي از جريان ومذاكرات وتصميمات اين كنفرانس ها وكنگره ها را به هيات مديره مي داد ودر مجله كانون منتشر مي ساخت .

ادامه مطلب: وكالت دادگستري در تركيه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 187
پرینت

دكتر سيد مرتضي قاسم زاده
عضو هيات علمي دانشكده علوم قضايي و خدمات اداريمقدمه

۱ - مفهوم وكالت
وكالت عقدي است كه به موجب آن يكي از طرفين ( موكل ) طرف ديگر ( وكيل ) را براي انجام امري نايب خود مي نمايد ( ماده ۶۵۶ ق . م ) اين قرارداد , قراردادهاي جايز است و هر يك از موكل و وكيل هر زمان كه بخواهد مي تواند آن را بر هم زند ( مستفاد از ماده ۶۷۸ ق . م ) چه وكالت عقد مبتني بر اعطاي نياب و تفويض اذن است بنابراين هم اذن دهنده ( موكل ) مي تواند از اذن خود رجوع نمايد و هم نايت ( وكيل و ماذون ) حق استعفا دارد و اين عقد مانند ساير قراردادهاي جايز به موت و جنون و سفه _ در مواردي كه رشد معتبر است ( منفسخ مي شود ) ماده ۹۵۴ و ۶۸۲ ق . م .
علاوه بر اين ( هرگاه متعلق وكالت از بين برود يا موكل عملي را كه مورد وكالت است خود انجام دهد يا بطور كلي عملي كه منافي با وكالت وكيل باشد بجا آورد مثل اينكه مالي را كه براي فروش آن وكالت داده بود خود بفروشد وكالت منفسخ مي شود ( ماده ۶۸۳ ق . م ) بديهي است كه با انجام شدن مورد وكالت و همچنين با انقضاي مدت نمايندگي در مواردي كه براي آن مدت تعيين مي شود وكالت نيز منقضي مي گردد .

ادامه مطلب: وكالت بدون فسخ ( وكالت بلاعزل و وكالت بدون استعفاء )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 189
پرینت

شايد عنوان مقاله تا حدودي دور از ذهن به نظر بيايد، لكن اين واژه آينده محتوم حرفه وكالت خواهد بود. امروزه روند روبه رشد فناوري كه از اوايل دهه ۹۰ ميلادي شتاب فزاينده اي نيز به خود گرفته، تمامي شئونات زندگي انسان ها را دستخوش تحول نموده است. اقتصاد، سياست، تحصيل، بانكداري و.... با چهره هاي نويني پديدار شده اند كه مي بايست به آنها عادت نمود. اصطلاحاتي از قبيل جامعه مجازي، بانكداري الكترونيكي، تحصيل آن لاين (يا به تعبيري بر خط) و... واژگاني هستند كه تمامي ما كم و بيش با آنها آشنا شده ايم. اين روند رو به رشد در عرصه هاي مختلف زندگي بشر موجب شده، تا حكومت ها نيز به سوي الكترونيكي شدن گام بردارند و اصطلاح دولت الكترونيكي در تمامي محافل اجتماعي طنين انداز شود.

ادامه مطلب: وكالت آنلاين!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 211
پرینت

وكيل دادگستري يك عضو مستقل در مجموعه خدمات قضائي است . وكيل به كار آزاد اشتغال دارد و نوع فعاليت او با فعاليت اصناف نيز متفاوت است . وكيل دادگستري اشتغال به مشاوره و وكالت مستقل در تمام زمينه هاي حقوقي دارد .

ادامه مطلب: وكالت آزاد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 211
پرینت

عدم انتشار آرای دادگاه ها در كشور ما سبب شده است نتوان آرای قضایی را به طور جدی و مستمر نقد كرد؛ بنابراین یك فرصت مهم برای اصلاح فرآیند قضایی از دستگاه قضایی ما سلب می شود. در این میان انتشار جسته و گریخته برخی آرا به صورت پراكنده در رسانه های گروهی فرصتی فراهم می كند تا برخی چالش های قضایی و حقوقی كشور را مورد بررسی قراردهیم.

ادامه مطلب: چالش «علم قاضی»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 213
پرینت

اگر قائل به استقلال وكيل دادگستري باشيم حداقل شرط آن اداره امور خود با تدبير و درايت و زير نظر خود يا هم صنفان خود مي باشد .لايحه وكالت دادگستري با اين حداقل حق و توانائي چگونه برخورد كرده است ؟! به نام خدا

ادامه مطلب: جايگاه وكيل در لايحه وكالت دادگستري
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 168
پرینت

در امریکا جایگاه وکلا و استقلال آنها تثبیت شده است. ارتباط دستگاه قضایی با کانون های وکلا و دانشکده های حقوق بسیار نزدیک است. حقوق همه محترم و غیرقابل خدشه است گرچه استثنا هم هست. وکلا در امریکا مثل تمام جوامع متمدن بالاترین جایگاه اجتماعی را دارند و از نظر مالی تامین هستند. نظام حکومتی و قضایی به گونه ای است که به هیچ وجه به آنها کوچک ترین بی احترامی و تعرضی نشود. زیرا اگر غیر از این باشد و جایگاه و احترام وکیل از طرف دستگاه قضایی، موکل یا هر مقام یا تشکیلات دیگری خدشه دار شود وکیل توانایی دفاع را از دست خواهد داد.

ادامه مطلب: جایگاه وکلا در امریکا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 201
پرینت

نویسنده:  (محمد امين درويش وكيل پايه يك دادگستري)

مقدمه:

علي الاصول ارتباط حقوقي بين موكل و وكيل از دو جهت قانوني و قراردادي ، واجد تعريف و بررسي ، و معادلات روشني براي رسيدن به يك استنباط صحيح وجود دارد . از طرفي ديگر تعهدات و الزامات دوطرف و همچنين اختيارات وكيل در اجراي متعلق وكالت و نتايج متعدد فروض حقوقي در ايجاد ابهام و يا اختلاف ، گاه به صراحت منطوق قانون و يا ارجاع قانونگذار در استناد به عرف ، و  گاه در استفهام و استخراج درست از  موازين و يا ملاك مواد قانوني تا حدودي در رسيدن به يك راه حل عملي موثر كارساز است.

 

ادامه مطلب: جايگاه حقوقي دعواي موكل بطرفيت وكيل به مطالبه قيمت متعارف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 173
پرینت

علامه عبدالله جوادي آملي¤
تفاوت انگيزه و انديشه
در بحث «قضاء» از آن جهت كه جان و عرض و مال مردم به دست قاضي است، اسلام هم حرمت خاص براي قضاء قائل شده و هم مسئوليت سنگيني. در بسياري از اين كتابهاي فقهي، اوصاف قاضي را كه نقل مي كنند، مي گويند: در قاضي «كمال عقل» شرط است. ما يك تكليف عادي داريم، كسي بخواهد مكلف باشد به نماز، روزه، حج، ساير احكام؛ اين بايد «عاقل» باشد اما آن عقلي كه در تكليف معتبر است، براي قضاء كافي نيست.

ادامه مطلب: توصيه هايي براي قاضي و قضاوت سلامت دستگاه قضا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: وكالت و قضاوت
نمایش از 13 شهریور 1391 بازدید: 183
پرینت

دكتر عبدالرسول دياني وكيل پايه يك دادگستري

ماده ۱۲۸۵ قانون مدني دلايـل اثبات دعوا را بر پنج امر دانسته است. همچنين آئين دادرسي مدني از اصول عمليه مثل استصحاب و برائت نيز در بين دلايل حكمي سخن به ميان آورده است و در قسمت دلايل موضوعي يا ادله اثبات دعوي، تحقيق محلي، معاينه محل و كارشناسي را نيز به رديف دلايل افزوده است. اين در حالي است كه هيچ گونه ترتيبي بين مجموعه اين دلايل چه در قانون مدني و چه در قانون آيين دادرسي مدني مقرر نشده است با اينكه ارزش اثباتي اين دلايل، يكسان نيست.

ادامه مطلب: ترتيب دلايل بين مستندات حكم قاضي
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید