نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خط بریل
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 208
پرینت

آموزش خط بریل


در نظام خط بریل حروف و علایم از ترکیب یک تا شش نقطه بوجود میاد که این نقطه ها به صورت نقطه های افقی در دو ستون عمودی قرار میگیره .ابزار های  نوشتاری

لوح:

صفحه نوشتن خط بریل لوح نامیده میشود . که جزء ساده ترین ابزار نوشتاری نابینایان است و در یک طرف دارای لولا میباشد.  در هر سطر لوح فضاهای کوچک مستطیل شکلی برای ایجاد شش نقطه برجسته بریل وجود دارد . لوح دارای انواع ۴خط و ۱۰ خط میباشد.

ادامه مطلب: آموزش خط بریل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خط بریل
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 209
پرینت

خط بریل

خط بریل توسط پاستور ارنست کریستوفر کشیش آلمانی که اولین مدرسه مخصوص نابینایان را در تبریز ( به سال 1299 شمسی با عنوان مؤسسه خیریه مرکز تربیتی آموزشی نابینایان) تأسیس کرد، وارد ایران شد و از آنجایی که آشنایی او با زبان فارسی کافی نبود تا بتواند تمام نیازمندی های زبان را به وسیله آن برطرف نماید فردی به نام محمد علی خاموشی در تکمیل خط فارسی به او کمک کرد.

بریل سیستم یا نظامی جهانی برای خواندن و نوشتن است که مبنای دستیابی نابینایان به اطلاعات محسوب می شود. در این سیستم حروف الفبا به وسیله آرایه های متفاوتی از 6 نقطه برجسته (حداکثر 63 حالت) در مستطیل فرضی به طول 6 و عرض 3/5 میلیمتر به صورت نقطه های افقی در دو ستون عمودی نشان داده می شود که از چپ به راست خوانده می گردد. (نقاط توپر و برجسته نشان دهنده حروف، علائم و اعداد می باشند).

ادامه مطلب: تحقیق درمورد خط بریل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خط بریل
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 227
پرینت

خط بریل

یکصد و پنجاه سال پیش به نظر غیر ممکن می رسید که روزی نابینایان نیز همانند سایرین قادر به خواندن و نوشتن باشند ، اما لویی بریل که در زمان حیات خود از نعمت بینایی محروم شد دست به ابتکاری زد که بعدها به نام خود وی به ثبت رسید . ابتکار او نه تنها نابینایان را قادر به خواندن و نوشتن کرد بلکه حتی عده ای از آنان را به کسب مدارج عالی تحصیلی ، علمی و نیز به موقعیتهای شغلی بالا رساند ، شاهکاری که زندگی آنان را دگرگون و میل به حیات را در آنان دو چندان کرد .
علی رغم آسان بودن فراگیری الفبای خط بریل ، اکثر نابینایان در انتقال حس بینایی به حس لامسه دچار مشکل اند و به راحتی قادر نیستند آن چیزی را که لمس می کنند درک کنند . با این همه ، کارشناسان معتقدند الفبای بریل بهترین امکانی است که در دسترس نابینایان قرار گرفته تا بتوانند حداقل نیازهای خواندن و نوشتن خود را رفع کنند .
 
نخستین ابتکار در به کارگیری نوشته های برجسته نابینایان در قرن چهاردهم میلادی در ایران آغاز شد و چهارصد سال پس از آن " والنین هوی " فرانسوی ، اولین مدرسه نابینایان را در پاریس تاسیس کرد که در آن کلماتی بسیار ساده و ابتدایی با حروف برجسته روی کاغذ چاپ و به نابینایان آموزش داده می شد . آنان با این روش تنها قادر به خواندن بودند ، بدون آنکه بتوانند بنویسند .

ادامه مطلب: خط بریل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خط بریل
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 220
پرینت

تاریخچه خط بریل
 

خط بریل خط برجسته ای است که به کمک آن افراد نابینا می توانند بخوانند و بنویسند. این خط به نام مخترع آن لویی بریل که خود نابینا بود نامگذاری شد. خط استاندارد بریل مرکب از شش نقطه در قالب دو ستون سه نقطه ای که از ترکیب این نقاط حروف مختلف در هر زبان ساخته میشود.   
 
مبتکر خط کنونی بریل ،فردی به نام لویی بریل بود او در روز ۱۴ ژانویه سال ۱۸۰۹ در پاریس به دنیا آمد او از همان کودکی نابینا شد،پدر او در کارگاهش افسار و دهنه می ساخت و لویی کوچک سخت سعی می کرد از پدرش تقلید کند پس یک روز درفش که در دستان لویی بود لغزید و بر چشمان او فرو رفت چشم لویی عفونت کرد و عفونت دو کره چشم را فرا گرفت و لویی نابینا شد.
لویی احتیاج داشت شیوه های جدید را برای یاد گرفتن در پیش به گیرد.چند سال به یک مدرسه معمولی رفت اما نمی توانست همه چیز را از راه گوش دادن بیاموزد.

ادامه مطلب: تاریخچه خط بریل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خط بریل
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 220
پرینت

ايرانيان پايه گذار خط بريل

يكصد وپنجاه سال پيش غير ممكن به نظرمي رسيد كه روزي نابينايان نيز همانند سايرين قادر به خواندن ونوشتن باشند ، اما لوئيس بريل كه دردوره حيات خود از داشتن بينايي محروم شده دست به ابتكار عملي زد كه بعدها به نام خود وي به ثبت رسيد . ابتكاروي نه تنها نابينايان را قادر به خواندن ونوشتن كرد . بلكه حتي عده اي از آنان را به كسب مدارج عالي تحصيلي وعلمي ونيز به موقعيتهاي شغلي بالا رساند ، شاهكاري كه به جرأت مي توان گفت زندگي آنان را دگرگون وميل به حيات را در آنان دوچندان كرد .

براساس اعلام انجمن نابينايان آلمان ، فقط يك چهارم از افرادنابينا مسلط به خط بريل وقادر به خواندن ونوشتن به اين خط هستند ، اين تعداد كم مؤيد دونكته است ، يكي ، وجود نقص عضو از ناحيه دستها وتعدادي از نابينايان وديگري تنبلي محض دسته اي از افراد نابينا است . البته اين تنبلي تنها مربوط به افرادي است كه در طول دوران زندگي بينايي خود را از دست داده اند وترجيح مي دهند نيازهاي خود را از طريق تجهيزات صوتي وكامپيوتري باتوجه به مهارتهايشان برطرف كنند .علي رغم آسان بودن فراگيري الفباي خط بريل ، اكثر نابينايان در انتقال حس بينايي به حس لامسه دچار مشكل اند وبه راحتي قادر نيستند آن چيزي را كه لمس مي كنند . با اين همه ، كارشناسان معتقدند الفباي بريل بهترين امكاني است كه در دسترس نابينايان قرارگرفته است تا بتوانند حداقل نيازهاي خواندن ونوشتن خود را رفع كنند .

ادامه مطلب: ايرانيان پايه گذار خط بريل
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید