نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنايع دستي استان مازندران
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 159
پرینت

مازندران

 موقعیت جغرافیایی

استان مازندران با حدود 24 هزار کیلومتر مربع مساحت بین 47 دقیقه تا 38 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 34 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

دریای مازندران در شمال، استان تهران، سمنان و قزوین در جنوب و استان‌های گیلان و گلستان به ترتیب در غرب و شرق آن قرارگرفته است. براساس آخرین تقسیمات کشوری با توجه به تفکیک استان گلستان از استان مازندران، این استان درحال حاضر با مرکزیت ساری دارای 16 شهرستان به نام‌های آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر است و دارای51 شهر،44 بخش، 113 دهستان و 3697 آبادی می‌باشد.

اطلاعات تاریخی

درباره تاریخ باستانی استان مازندران اطلاع زیادی دردست نیست و اساسا وضع اقلیمی آن اجازه نمی‌دهد ابنیه وآثار معماری پایدار بمانند. درجلگه های ساحلی مازندران آثار معتبری از ادوار قبل از اسلام به دست نیامده وحتی از شهرهای معتبر صدر اسلام (دوره‎‎ پادشاهان طبرستان ودیلم) هم به جز آمل وساری یادگاری بجانمانده است.

ادامه مطلب: مازندران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنايع دستي استان مازندران
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 226
پرینت

صنايع دستي مازندران

صنایع مهم این استان از نظر تامین مواد اولیه وابسته به کشاورزی و جنگل است.صنایع مازندران را باید به دو دسته صنایع دستی و صنایع ماشینی تقسیم کرد:

۱)صنایع دستی

این صنعت در مازندران قدمت زیادی دارد.از مهمترین صنایع دستی قالیبافی،گلیم بافی،حصیر

بافی،چادر شب و جوراب پشمی،نخریسی،پارچه بافی،نمد،زیلو،جاجیم،ظروف گلی،و وسایل چوبی است که مواد خام این محصولات از محل تهیه می گردد .

۲)صنایع ماشینی

در استان مازندران،صنایعی در رشته های مختلف فعالیت دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

صنایع نساجی:

مهمترین کارخانه های نساجی کشور در مازندران قرار دارد و مهمترین کارخانه های نساجی استان

عبارتند از:نساجی قائم شهر(نساجی شماره ۳،۲،۱،با تولید پارچه های پنبه ای و پشمی که تحت عنوان تولیدات نساجی مازندران به بازار عرضه می گردد)،گونی بافی قائمشهر و محمود آباد،فرش ماشینی مازندران(قائم شهر) البرز(بابلسر)،چیت سازی بهشهر(انواع پارچه کتانی)،اکریلتاب بهشهر(الیاف مصنوعی)کارخانه پتو بافی مرینوس در آمل،کارخانه های پوشاک پوستی خزر خز در تنکابن.

ادامه مطلب: صنايع دستي مازندران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنايع دستي استان مازندران
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 235
پرینت

صنایع دستی استان مازندران

از صنایع دستی موجود در استان مازندران می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیمچه بافی، بافت گلیچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیک سازی، فرآورده های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی عروسک سازی اشاره کرد.قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود. در شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.

دستبافی (نساجی سنتی):

امروزه دستبافی به صورت تهیه و تولید انواع پارچه ها و برخی زیراندازها جاجیم، جاجیمچه، روتختی، رومیزی، روسری، لباسهای محلی، ملحفه و شمد و ... . در بسیاری از مناطق روستایی و برخی نقاط شهری استان مازندران مرسوم است. رامیان در استان مازندران نیز یکی از مراکز مهم پارچه های ابریشمی محسوب می شود. بعضی از دستبافان از دستگاههای ساده بافندگی نظیر دستگاههای "دووردی" و "چهاروردی" استفاده می نمایند و برخی از آنها دستگاههای ژاکارد دستی، تک فاز و سه فاز را نیز به تدریج جایگزین دستگاههای قدیمی نموده اند.

ادامه مطلب: صنایع دستی استان مازندران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنايع دستي استان مازندران
نمایش از 22 خرداد 1393 بازدید: 157
پرینت

آشنایی با صنایع دستی استان مازندران

صنایع دستی مازندران

این صنعت در مازندران قدمت زیادی دارد.از مهمترین صنایع دستی قالیبافی، گلیم بافی، حصیربافی، چادر شب و جوراب پشمی ، نخریسی، پارچه بافی، نمد، زیلو، جاجیم، ظروف گلی، و وسایل چوبی است که مواد خام این محصولات از محل تهیه می گردد .الی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شوددر شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.دستبافی (نساجی سنتی):امروزه دستبافی به صورت تهیه و تولید انواع پارچه ها و برخی زیراندازها جاجیم، جاجیمچه، روتختی، رومی زی، روسری، لباسهای محلی، ملحفه و شمد و ..

در بسیاری از مناطق روستایی و برخی نقاط شهری استان مازندران مرسوم استرامیان در استان مازندران نیز یکی از مراکز مهم پارچه های ابریشمی محسوب می شودبعضی از دستبافان از دستگاه های ساده بافندگی نظیر دستگاه های دووردی و چهاروردی استفاده می نمایند و برخی از آنها دستگاه های ژاکارد دستی، تک فاز و سه فاز را نیز به تدریج جایگزین دستگاه های قدیمی نموده اند.قالی کلاردشت:قالی کلاردشت، فرشی است که در منطقه مازندران و حتی در ایران، بسیار ناشناخته است و حتی بین تجار و بافندگان نیز نا آشنا استاین قالی در بازار داخل بطور کل خریدار بسیار اندکی دارد و تنها گروهی از صادر کنندگان قالی اقدام به صادرات آن به کشورهای اروپایی می نمایند.

ادامه مطلب: آشنایی با صنایع دستی استان مازندران
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 153 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید