نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنایع دستی استان ایلام
نمایش از 05 مهر 1393 بازدید: 169
پرینت

صنایع دستی و سوغات استان ایلام

قالی بافی

مواد اوليه بكار رفته در اين گونه زير انداز عمدتاً از ابريشم بوده كه در بيشتر موارد به صورت تمام ابريشم و در پاره ای از مواقع از كرك و ابريشم با پشم در بافت فرش استفاده می شود. امروزه بخش عمده ای از زير اندازهای سنتی كه در استان استفاده می شود را فرش های گل ابريشم با رج شماره بالای 40 و در اندازه های ذرع و نيم(100×150) و قاليچه(140×220) تشكيل می دهند كه عمدتاً در شهرستانهای دره شهر و ايوان از توابع استان ايلام بافته می شود.

گليم نقش برجسته

اين بافته از نظر اصالت و توليد مهمترين و شاخص ترين صنعت دستی استان ايلام است كه زمينه آن گليم ساده و نقوش آن گره كامل قالی است كه طبيعتاً بعد از بافت نقوش آن برجسته تر از زمينه است در ساير مناطق ايران از جمله اراک، كرمانشاه نيز بافت   اين گونه گليم انجام می شود ولی اصالت آن مختص به استان ايلام بوده و برای اولين بار بافت آن در روستای زنجيره از توابع شهرستان شيروان چرداول استان ايلام شروع شده است.

ادامه مطلب: سوغاتی های تبریز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صنایع دستی استان ایلام
نمایش از 15 مهر 1392 بازدید: 148
پرینت

صنایع دستی استان ایلام

گليم‌بافی
گليم بافی يکی از اصيل‌ترين صنايع دستی ايران است که به مراتب بيش از قالی بافی قدمت دارد. از خصوصيات گليم آن است که از حيث وزن بسيار سبکتر از قالی بوده و به آسانی قابل حمل و نقل است ضمن آن که دارای ظرافت و زيبايی خاصی است. گليم بافی در تمام ايران به عهده زنان بوده و زنان عشايری ايلام نيز آن را به گونه‌ای زيبا انجام می‌دهند، گليم گل برجسته را می‌توان از گليم‌های خاص يا گليم‌های يک رو ولی غير "سوماک" دانست، چرا که در بافت آنها از روش و تکنيک‌های مختلف گليم ساده (پودگذاری)، بافت گليم سوماک(پودپيچی) و شيوه بافت قالی(گره کامل) استفاده می‌شود و گليم گل برجسته ايلام دارای معروفيت خاص است. اين نوع گليم با استفاده از نقشه بافته شود.

ادامه مطلب: صنایع دستی استان ایلام
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 128 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید