نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 156
پرینت

فشرده سازي داده ها در صداي ديجيتال

با وجود كيفيت بسيار خوب صداي حاصل از ديسك هاي فشرده ، حجم داده ( كه بصورت Linear PCM در ديسك ذخيره شده و در حدود 0.7 M bit/S بازاي هر كانال ميباشد ) و پهناي باند مورد نياز براي انتقال آنها، براي برخي از كاربرد ها بيش از حد زياد است در نتيجه ، فشرده سازي داده ها نيازي مبرم براي كاربرد هاي چند رسانه اي و مخابراتي تلفني و راديو و تلويزيوني و اينترنتي و حتي فيلم هاي VCD و DVD به نظر ميرسد.
كاهش داده ها با استفاده از كم كردن فركانس نمونه برداري يا عمق بيت با افت قابل توجه كيفيت همراه است كه در برخي از موارد قابل پذيرش نيست بنابراين ابدا و استفاده از روش هايي كه حداقل افت كيفيت را به دنبال داشته باشد مطلوب خواهد بود.

ادامه مطلب: فشرده سازي داده ها در صداي ديجيتال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 158
پرینت

آشنايي با تكنيك هاي فشرده سازي فايلهاي صوتي

MP3 چگونه كار مي كند؟

به نظر شما چگونه اين تكنيك بدون كاهش كيفيت حجم موزيك را بيش از 10 برابر كوچكتر مي سازد؟

MP3 كار شاقي انجام نمي دهد، حتماً نمونه هاي ديگري از فشرده سازي را در تصاوير و فايلهاي متني ديده ايد.

فايلهاي gif و jpg كه همه ما با آنها سرو كار داريم با الگوريتم هاي فشرده سازي تصوير، ساخته شده اند. حتماً‌ فايلهاي zip هم كار كرده ايد و ديده ايد كه هيچ تفاوتي از نظر كيفيت با قبل از فشرده سازي ندارند. MP3 هم از تكنيك هاي مشابهي استفاده مي كند. گوش انسان حساسيت هاي خاص خودش را دارد و تكنيك MP3 بر اساس اين خاصيت ها عمل مي كند. صداهاي زيادي وجود دارد كه گوش ما قادر به شنيدن آنها نيست . در عوض برخي صداها را گوش انسان بهتر از ساير موجودات مي شنود. نكته ديگر اين كه اگر 2 صدا دقيقاً همزمان باهم پخش شوند گوش ما تنها صداي بلند تر را مي شنود و صداي كوتاه تر اصلاً شنيده نمي شود .

ادامه مطلب: آشنايي با تكنيك هاي فشرده سازي فايلهاي صوتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 139
پرینت

تکنیک های فشرده سازی صدا و تصوير

فشرده سازی (Compression)، پردازشی است که با حذف اطلاعات اضافی، داده ها را به علایم دیجیتالی کاهش می دهد. این پردازش بسته به پهنای باند مورد نیاز برای انتقال داده ها و میزان فضای ذخیره سازی، آن را کاهش می دهد. اطلاعات دیجیتالی را می توان در هر نوعی که باشد، فشرده کرد. کاهش پهنای باند مورد نیاز امکان انتقال داده های بیشتری را در یک زمان واحد می دهد. فشرده سازی را می توان به دو گروه تقسیم کرد. با فقدان (با زیان) و بدون فقدان (بدون زیان). در فشرده سازی بدون فقدان، تصویر ذخیره شده بدون از دست دادن کمتیرن داده ای، خود تصویر است، اما در فشرده سازی یا زیان، تصویر ذخیره شده خود تصویر اصلی نیست، بلکه شبیه آن است و اطلاعاتی را از دست داده است.

ادامه مطلب: تکنیک های فشرده سازی صدا و تصوير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 187
پرینت

فشرده سازي تصوير

مقدمه:
طی سالیان اخیر بر حسب ضرورت و علاقه شخصی در مورد سیگنال ویدئو اعم از آنالوگ ودیجیتال از منابع مختلف مطالبی را برای مطالعه و به عنوان مرجع برای خود جمع آوری نموده ام و بر حسب نیاز به دوستان علاقه مند داده ام ،بعضی از آنان پیشنهاد نمودند چنانچه این مطالب به صورت جزوه ای مناسب انسجام یابد مفید و قابل استفاده خواهد بود ، با کمک و تلاش بعضی ازهمکاران این کار انجام شد و جزوه حاضر آماده گردید .
در این جزوه نحوه ورود به موضوع و سیر مطالب ارائه شده بر حسب تشخیص خودم صورت گرفته و ممکن است سلیقه دیگران ترتیب و صورت دیگری را بپسندد بعلاوه این مجموعه خالی از نقصان و عیب نیست که با راهنمایی های شما کاملتر خواهد شد.

ادامه مطلب: تحقيق فشرده سازي تصوير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 119
پرینت

روشهاي فشرده سازي تصوير (1)

 روش‌های فشرده‌سازی منابع اطلاعاتی را مورد مطالعه قرار می‌دهد. منابع اطلاعاتی طبیعی، مانند گفتار یا نوشتار انسان‌ها ، دارای افزونگی (redundancy) است؛ مثلا در جمله «من به خانه مان برگشتم» ضمایر «مان» و شناسه «م» در فعل جمله را می‌توان از جمله حذف نمود بدون اینکه از مفموم مورد نظر جمله چیزی کاسته شود. لذا، منظور از فشرده سازی اطلاعات ، کاستن از حجم آن به نحوی است که محتوای آن دچار تغییر نامناسبی نشود.

در علوم کامپیوتر و نظریه اطلاعات، فشرده سازی داده‌ها یا کد کردن داده ها، در واقع فرایند رمزگذاری اطلاعات با استفاده از تعداد بیت هایی کمتر از آنچه یک تصویر رمزگذاری نشده از همان اطلاعات استفاده می‌کند با به کار گرفتن روش‌های رمزگذاری ویژه می‌باشد. بدیهی است مانند هر ارتباطی، ارتباطات با اطلاعات فشرده، تنها زمانی کار می‌کند که هم فرستنده و هم گیرندهٔ اطلاعات، روش رمزگذاری را بفهمند.

ادامه مطلب: روشهاي فشرده سازي تصوير (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 148
پرینت

روش های فشرده سازی تصویر

برای ذخیره سازی باید حجم اطلاعات را تا جایی که ممکن است کاهش دهیم . اساس تمام روشهای فشرده سازی کنار گذاردن برخی از اطلاعات و داده ها است . ضریب یا نسبت فشرده سازی , میزان و در صد کنار گذاشتن اطلاعات را مشخص می کند در ذخیره سازی انتقال اطلاعات آسان تر میشود و پهنای باند و فرکانسی مورد نیاز کاهش میابد .
امروزه روشهای متعدد وپیشرفته زیادی برای فشرده سازی وجود دارد . فشرده سازی تصویر از این اصل مهم تبعیت می کند که چشم انسان حد فاصل دو عنصر تصویری نزدیک به هم را یکسان دیده و تمایز آنها را نمیتواند تشخیص دهد همچنین اثر نور و تصویر برای مدت زمان معینی در چشم باقی مانده و از بین نمیرود در مورد تصاویر متحرک اطلاعات از یک فریم .

ادامه مطلب: روش های فشرده سازی تصویر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 106
پرینت

فشرده سازي تصوير

فشرده‌سازی تصاویر، کاربردی از فشرده‌سازی اطلاعات بر روی تصاویر دیجیتال است به عبارتی هدف از این کار کاهش افزونگی (redundancy)محتویات عکس می‌باشد برای توانایی ذخیره کردن یا انتقال اطلاعات به فرم بهینه .

فشرده سازی عكس می تواند بصورت بدون اتلاف و پر اتلاف صورت گیرد. فشرده سازی بدون اتلاف گاهی اوقات برای بعضی عکس‌ها مثل نقشه کشی‌های تکنیکی و آیکون‌ها ترجیح داده می‌شود و به این دلیل است که در روش‌های فشرده سازی پراتلاف خصوصا وقتی برای نرخ بیت‌های پایین استفاده شود فشرده سازی به کیفیت عکس لطمه می‌زند. روش‌های فشرده سازی بدون اتلاف همچنین ممکن است برای محتویات پر ارزش مثل عکس‌های پزشکی یا عکس‌های اسکن شده برای اهداف بایگانی شدن نیز ترجیح داده شوند. روش پراتلاف مخصوصا برای عکس‌های طبیعی مناسب است مثل عکس هایی برای کاربردهای کوچک (گاهی اوقات جزئی) که از دست رفتن درستی (fidelity) برای دست یافتن به کاهش نرخ بیت قابل توجه است .

ادامه مطلب: فشرده سازي تصوير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فشرده سازي در صدا و تصوير
نمایش از 27 آذر 1392 بازدید: 131
پرینت

فرمتهای فشرده سازی صدا و تصویر


نوشته شده توسط: کامبیز دهزاد

فرمتهای فشرده سازی باعث میشوند عکسها و تصاویر و موزیک ها دارای حجم کمتری شوند که در

نتیجه انتقال انها در شبکه یا در cd /DVD یا فلاش مموری ها به راحتی انجام پذیرد

اولین و مهمترین نكته كه در ساخت تصاویر جهت استفاده در وب باید مورد توجه قرار گیرد، فرمت و قالب بندی آنها است. دو فرمت فایل استاندارد تصویر كه در وب استفاده می شوند: فرمتGIF (كه سرنام كلمه هایGraphics Interchange Format) و فرمتJpeg(كه سر نام كلمه هایJoint Photographic Exprets Group) می باشد. علاوه بر این دو قالب، قالب سومی نیز به نامPNG (كه سرنامه كلمهPortable Network Graphics) وجود دارد. به نظرمی رسد كه این فرمت بهترین فرمت ذخیره سازی تصاویر جهت وب می باشد. اما متاسفانه مرورگرهای قدیمی این فرمت را پشتیبانی نمی كنند. در صورت تمایل شما می توانید از این فرمت فایل استفاده كنید ولی توجه داشته باشید كه تمام مرورگرها نمی توانند فایلهایی را با فرمتPNG بخوانند.

ادامه مطلب: فرمتهای فشرده سازی صدا و تصویر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 93 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید