نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 226
پرینت

منبت کاری ؛ بیان احساس آزاد

نبت کاری، هنری است که از مواد اولیه ارزان، آثاری گرانبها تولید می شود.

منبت کاری هنری است که هر نمونه خوبی از آن بیانگر احساس و اندیشه ی پدیدآورش است. یکی از ظرایف صنایع دستی ایران که چونان دیگر انواع این صنعت پر پیشینه، تلفیق بلیغی از هنر و حوصله محسوب می شود و دست اندرکاران آن از مواد اولیه ارزان محصولاتی گرانبها با ارزش های مصرفی و هنری فوق العاده بالا به وجود می آورند، منبت کاری است که از گذشته های دور در ایران رواج داشته و علی رغم کم دوام بودن چوب در برابر عوامل جوی، درب کاخ ها، صندوقچه های روی مقابر، منابر مساجد و ... که از روزگاران قدیم به جا مانده است، دلیل خوبی بر گستردگی این هنر و رونق و رواجش در ادوار مختلف در کشورمان است. منبت کاری، هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب براساس نقشه ای دقیق؛ این تعریف اصولی منبت کاری است که در مرحله نخست هیچ خاطره ای را زنده نمی کند، در حالی که چوب های منبت کاری شده، هر کدام نمونه خوبی از احساس و اندیشه پدید آورندگان آن است.

ادامه مطلب: منبت کاری ؛ بیان احساس آزاد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 153
پرینت

هنرمنبت کاری

 باستان شناسان و مورخان تاریخ ، استفاده از چوب برای ساخت خانه ها را در ایران مربوط به ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند که مقارن با عصر حجر و دورانی که بومی ها قبل از مهاجرت آریایی ها در ایرن زندگی می کردند، می دانند. قطعات چوبی در یکی از مقبره های شهرستان فسا، در استان فارس، به دست آمده که مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل بوده و نشان دهنده ی این است که ایرانیان باستان از چوب برای ساخت ابزارهای مختلف استفاده می کرده اند.

کلمه ی منبت به معنی کنده کاری روی چوب می باشد و منبت کار کسی است که روی چوب عمل کنده کاری را انجام می دهد. این فن ، سابقه ای بسیار طولانی دارد؛ تا حدی که آغاز تاریخ منبت را می توان به زمانی نسبت داد که انسان برای اولین بار با ابزارهای تیز و برّنده آشنا و چوب را تراش داده است . منبت کاری در ایران پیشینه ای بسیار طولانی دارد و یادگاری از دوران گذشته می باشد که برای رسیدن به مراحل فعلی راهـی بس طولانی را پیموده است و شـاید بتوان گفت که تاریخ منبت کـاری در ایران به زمانی می رسد که ایرانیان با مصارف گوناگون چوب آشنا شدند ؛ و با این توضیح در واقع نمی توان تاریخ منبت کاری را جدا از تاریخ استفاده چوب دانست.

ادامه مطلب: هنرمنبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 173
پرینت

مواد اولیه در منبت کاری

چوب:

مهمترین ماده اولیه در منبت کاری چوب است. انتخاب چوب در منبت کاری یکی از مراحل مهم منبت کاری می باشد.بایدسعی شود چوبی که برای منبت کاری انتخاب می شود بدون گره و باختگی باشد.
درخت:

چوب، حاصل درخت است و درخت مواد غذایی خود را از زمین و هوا گرفته و رشد می کند. درخت از طریق ریشه ، مواد غذایی را از زمین می گیرد و به سایر قسمت های خود هدایت می کند. این کار به وسیله ی لوله های باریک مویی و با نیروی مویی انجام می شود. نیروی مویی یا کاپیلارتیه باعث به جریان افتادن آب آزاد از طریق حفره های سلولی و روزنه های ریز دیوارهی سلول می گردد.

درخت ، گاز کربنیک هوا را همراه با مواد غذایی که از زمین گرفته، تحت تأثیر نور خورشید به مواد سازنده ی چوب تبدیل می کند، که مهمترین این مواد عبارتند از :مواد قندی، سفیده ای، سلولز صمغ، قلیایی ، دباغی و مواد رنگی.
قسمت های مختلف یک درخت

ادامه مطلب: مواد اولیه در منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 203
پرینت

هنر منبت کاری در آذربایجان غربی

 معمولا“هنرمندان منبت کاردر این منطقه برای خلق یک اثر چوبی اغلب از چوب گردو استفاده می کنند.
معرفی و موقعیت شهرستان ارومیه

«شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی یکی از شهرهای قدیمی وخوش آب وهوای ایران است. این شهر با جمعیت «۷۲۵۰۰۸»۱ وبا مساحت ۵۸۹۹ کیلومتر مربع در شمال غرب کشور در مرز ایران و ترکیه واقع شده است.خود شهر حدود ۷/۴۲کیلومتر مربع وسعت دارد که در جلگه ای به طول هفتاد کیلومتر و به عرض سی کیلومتر در غرب دریاچه ی ارومیه به فاصله ی بیست کیلومتری گسترده شده است.ارومیه از اعصار بسیار قدیم یکی از مراکز آباد و پرجمعیت کشورمان بوده و فعالترین منطقه کشاورزی آذربایجان غربی محسوب می شود،با آنکه براثر حوادث تاریخی بارها ویران شده ولی خیلی زود به حال اولیه برگشته و عظمت و امنیت خود را بازیافته است .»۲

«این شهر دارای آب و هوایی معتدل بوده و حد فاصل بین منطقه ی سردسیر دامنه های سبلان و سهند و منطقه ی گرمسیر دشت مغان می باشد.آب وهوای این منطقه به علت مجاورت دریاچه کمی مرطوب و میزان بارندگی آن در طول سال حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلی متر می باشد.»۳

ادامه مطلب: هنر منبت کاری در آذربایجان غربی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 144
پرینت

 منبت کاری  

یکی از ظرایف صنایع دستی ایران که چونان دیگر انواع این صنعت پر پیشینه تلفیق بلیغی از هنر و حوصله محسوب میشود دست اندر کاران آن از مواد اولیه یی ارزان و فراوان محصولاتی گران بها با ارزش های مصرفی و هنری فوق العاده بالا به وجود می آورند صنعت منبت کاری است که از گذشته هایی دور در ایران رواج داشته و علیرغم بی دوا چوب در برابر عوامل جوی، در کاخها، صندوقچه ی روی مقابر، منابر مساجد و... که از روزگاران قدیم به جا مانده دلیل خوبی بر گستردگی این هنر و رونق در رواجش در ایران می باشد.

منبت کاری هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه یی دقیق. این تعریف اصولی منبت کاری است که در وحله ی اول هیچ خاطره یی را زنده نمیکند و غیر از یک تعریف معمولی کتابت شده هیچ چیز دیگری را به ذهن متبا در نمینماید در حالیکه چوبهای منبت کاری شده هر کدام نمونه ی خوبی از احساس، ادراک و اندیشه ی پدید آوردند گانش می باشد.

ادامه مطلب: درباره منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 207
پرینت

مروری بر تاریخچه منبت کاری در ایران

 هنر تزئینی و باستانی منبت که یکی از زیباترین و پرارزشترین آثار دستی هنرمندان کشور ما به شمار می رود، از قرن ها پیش مورد توجه ایرانیان بوده و می توان ادعا کرد که پایه و اساس اغلب هنرهای دستی امروز در این کشور و سایر ممالک جهان بر روی قواعد و اصول این هنر قرار دارد.

آثار هنر منبت هم اکنون در تمام موزه ها، کاخهای سلطنتی، معابد و مساجد قدیمی ایران و سایر کشورهای جهان کم و بیش موجود می باشد. مشاهده این آثار نشان می دهد که عشق به زیبائی در تمام دوره ها، موضوع اصلی هنرهای ملی بوده است.

در دنیای امروز نیز برای هنر منبت ارزش و اهمیت خاصی قایلند و به همین جهت آثاری که در زمینه منبت کاری و سایر رشته های آن مانند مشبک و معرق کاری در نمایشگاههای بزرگ جهان عرضه شده است.

ادامه مطلب: مروری بر تاریخچه منبت کاری در ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 156
پرینت

منبت کاری

منبت کاری روی چوب را هنر ایجاد طرح ها و نقش های مفصل،همراه با خلل و فرج و فرو رفتگی و بر جستگی که با اجرای دقیق از لحاظ رعایت تناسبات،تقارن ها و تعادل ها همراه است دانسته اند .

منبت کاری که هنری است که مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه یی دقیق یکی از هنر های با سابقه و قدیمی مرتبط با چوب و حتی هنر های صناعی ایران است. بنا به اسناد و مدارک موجود منبت کاری در ایران متکی به سابقه یی بیش از1500 سال است و حتی عده ی از محققان به صراحت اظهار کرده اند که این هنر قبل از دوره ی ساسانیان در ایران رواج داشته است.گواین که قدیمی ترین اثر منبت موجود که به مسجد جامع عتیق شیراز از تعلق دارد و یک لنگه در چوبی منبت کاری شده است به نیمه ی اول قرن سوم ه.ق تعلق دارد و در حال حاضر اثری قدیمی تر از ان در دسترس نیست.

 هنر منیت کاری که از آغاز تا به امروزه فراز و فرود های متعدد ی داشته است هنر ی است که پرداختن و موفقیت در ان به صبر و حوصله،مهارت و هنر سرشار نیاز دارد و هنر مندان منبت کار پیوسته تلاش و کوشش داشته اند تا این هنر و دقایق و ظرایف آن را پاس دارند.

ادامه مطلب: مطلبی در مورد منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 148
پرینت

 نحوه رنگ کردن کارهای منبت کاری شده

رنگهای شفاف
این نوع از رنگها علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن که در نقش و موج چوب تغییری ایجاد کند و به دسته های زیر تقسیم می شود
رنگ لاک و الکل: لاک ازحشره ای به نام کوکوس لاکا به دست می آید این حشره بعد از مکیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می کند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاک به فروش می رسد. بهترین نوع لاک به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است که در این صورت آن را شلاک می نامند. در عمل لاک و الکل کاری لاک را در الکل حل می کنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاک بهتر در الکل حل خواهد شد.رنگ لاک و الکل را در سه مرحله به کار می زنند:
1- رنگ دسته اول (بوم کردن)برای پر کردن خلل و فرج چوب
2- رنگ دسته دوم (پوشش) برای ایجاد کردن قشر رنگ روی سطح کار
3- رنگ دسته سوم(پرداخت) برای صاف کردن روی رنگ ایجاد شده

ادامه مطلب: نحوه رنگ کردن کارهای منبت کاری شده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 194
پرینت

منبت کاری

سطح كارهاي جديد از فلزات گوناگون ـ صدف - عاج ـ استخوان و چوبهاي مختلف طبيعي است و اين آثار شباهت زيادي به تابلوهاي نقاشي دارد، به طور‌يكه تمايز اين آثار از تابلوهاي نقاشي در نظر اول براي بيننده امري دشوار و بلكه محال است.   

يك فرد با ذوق و علاقمند به اين هنر، اگر بخواهد براي اولين بار با فنون و اصول منبت كاري آشنا شود و به فراگرفتن اين هنر اشتغال ورزد بايد گام نخستين را از كوي طراحي بردارد و پس از آن با آشنائي كامل به انواع چوب‌ها و وسايل كار و آموختن فن درودگري، هنر مشبك را تعقيب و فنون موزائيك كاري، معرق كاري، رنگ كاري و رويه كوبي را فرا گيرد.

براي توضيح مختصر هر يك از فنون ذكر شده مي توان چنين گفت:

منبت كاري در دو نوع ريز و درشت برروي چوب و عاج و استخوان انجام مي شود و شامل مجسمه سازي، نيمرخ و تمام رخ، گلبرگهاي اسليمي، ختائي و غيره مي‌باشد.  

مشبك كاري در تزيين قابها و ساير وسايل تجملي به كار برده مي شود و معمولاً بر روي چوبهاي گوناگون و عاج و استخوان انجام مي گردد.

ادامه مطلب: منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 120
پرینت

منبت‌کاری چوب

 منبت کاری چوب نام یکی از صنایع دستی ایران می‌باشد که ریشه کلمه منبت از کلمهٔ نبات گرفته شده و به معنی رویانیده می‌باشد. و به این دلیل بوده است که برجستگی گل و گیاه بر روی چوب، سنگ، و مانند روئیدن گیاه بر روی آن بوده است. هنر منبت که در آن حکاکی و کنده کاری روی چوب می‌باشد قدیمی ترین اثر منبت یک لنگه در چوبی متعلق به مسجد جامع عتیق شیراز است.

مواد اولیه منبت انواع چوب درختان می‌باشد هرچه جنس چوب محکم تر و فشرده تر باشد کار منبت بهتر و زیباتر و با دوام تر می‌باشد. مثل چوب گردو، شمشاد، گلابی. ابتدا طرح مورد نظر روی چوب کشیده شده و حکاکی شده و سپس به صورت برجسته و حجم دار درآورده

ادامه مطلب: منبت‌کاری چوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 180
پرینت

معرفی ابزار و چوب مورد استفاده در هنر منبت کاری

منبت کاری از صنایع دستی زیبا و کاربردی ایرانیان است که تاریخچه ای طولانی دارد هر چند که به علت تخریب پذیری بالای چوب کمتر اکتشافی در این زمینه صورت گرفته است اما همان تعداد کم نیز سندی برای نشان دادن تعلق این هنر به ایرانیان است. متأسفانه امروزه کمتر کسی به سمت این هنر اصیل ایرانی جذب می شود؛ اما حتما آشنایی کوچکی با این هنر اصیل برای هر ایرانی لازم است. در این مطلب ابزارها و ویژگی های چوب برای منبت کاری را معرفی کردیم.
۱- چاقو، مغار یا قلم منبت کاری با تیغه های مختلف از نظر اندازه و فرم ابزارهای اصلی منبت کاری و حکاکی روی چوب از زمان گذشته تا به حال تغییر چندانی نداشته و ابزاری چون مغارهای تخت و مورب، نیم باز (خمیده، تخت، کج)، گیلویی و شِفره، چاقو با تیغه های مختلف از نظر اندازه، اره، چوب تراش و ابزارهای نرم و هموار کننده مانند سوهان و رنده می باشد.

ادامه مطلب: معرفی ابزار و چوب مورد استفاده در هنر منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 136
پرینت

 آشنایی با هنر منبت کاری

منبت کاری با چوب یکی از ظریف ترین صنایع دستی است که تلفیقی از هنر و حوصله هنرمندانی است که با مواد اولیه ی ارزان و ساده، محصولاتی با ارزش خلق می کنند، هنرمندانی که با چند قلم و اسکنه ای فلزی ذهنیات خود را با خطوط کوفی ، نقوش اسلیمی، ختایی و گل و مرغ و ... روی چوب کنده کاری می کنند.
منبت کاری هنری است مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب . این هنر دستی نماد احساس، ادراک ، اندیشه و خلاقیت هنرمندان که با ذوق و سلیقه سرشار ، اثر هنری را ابداع می کنند.
با توجه به اسناد و مدارک موجود منبت کاری در ایران ، سابقه این صنعت به 1500 سال می رسد و قدیمی ترین اثر منبت کاری موجود یک لنگه در چوبی است و روی آن با خلال هایی از چوب گردو و نقوش زیبایی تزئین شده است.
بعد از ظهور اسلام و با توجه به شیوع روحیه ساخت مراکز و مساجد اسلامی ، هنرمندان ایرانی جز اولین کسانی بودند که تمامی توان و استعداد خویش را صرف تزئین مساجد کردند و به موازت هنرنمایی معماری ، کاشیکاران و گچبرها منبت کاران نیز آثاری چون رحل قرآن، منبر، در و پنجره های که نشان دهنده ذوق و هنر بود ، را خلق کردند.
ایرانیان باستان هم چنان که در هنر نقاشی و کنده کاری و حجاری پیش از دیگر اقوام به موفقیت هایی دست یافته بودند،به تدریج به فنون و ظرافت هنری این رشته نیز آشنایی پیدا کرده اند.

ادامه مطلب: آشنایی با هنر منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 284
پرینت

مقاله ای درباره ی منبت کاری

منبت کاری در ایران

  یکی از ظرایف‌ صنایع‌ دستی ایران که‌ چنان دیگر انواع این‌ صنعت پر پیشینه تلفیق بلیغی از‌هنر و حوصله محسوب می شود دست‌ اندر کاران آن از مواد اولیه ی ‌ ارزان و فراوان ‌محصولاتی‌ گران بها با ارزش‌های مصرفی‌ و هنری فوق العاده‌ بالا به‌ وجود می‌آورند صنعت ‌منبت کاری‌ است‌ که‌ از گذشته هایی‌ دور در ایران رواج داشته و علی رغم‌ بی‌ دوامی چوب در ‌برابر عوامل‌ جوی، در کاخها، صندوقچه ها ی روی‌ مقابر، منابر مساجد و... که‌ از روزگاران قدیم‌ ‌به جا مانده دلیل خوبی‌ بر گستردگی‌ این‌ هنر و رونق‌ در رواجش‌ در ایران می‌باشد.                                                              

     منبت کاری‌ هنری است‌ مشتمل بر حکاکی‌ و کنده کاری‌ بر روی‌ چوب بر اساس نقشه ی ‌‌دقیق. این‌ تعریف‌ اصولی‌ منبت کاری‌ است‌ که‌ در وحله اول‌ هیچ خاطره ا ی‌ را زنده نمی کند ‌و غیر از یک‌ تعریف‌ معمولی‌ کتابت‌ شده هیچ چیز دیگری را به‌ ذهن‌ متبادر نمی نماید در ‌حالی که چوب های منبت کاری‌ شده هر کدام نمونه‌ خوبی‌ از احساس، ادراک و اندیشه ی  ‌پدید آوردند گانش‌ می‌باشد. ‌

ادامه مطلب: مقاله ای درباره ی منبت کاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مربوط به هنر منبت کاری
نمایش از 23 خرداد 1393 بازدید: 173
پرینت

هنرمنبت كاری

مقدمه

كلمه ی منبت به معنی كنده كاری روی چوب می باشد و منبت كار كسی است كه روی چوب عمل كنده كاری را انجام می دهد. این فن ، سابقه ای بسیار طولانی دارد؛ تا حدی كه آغاز تاریخ منبت را می توان به زمانی نسبت داد كه انسان برای اولین بار با ابزارهای تیز و برّنده آشنا و چوب را تراش داده است .

منبت كاری در ایران پیشینه ای بسیار طولانی دارد و یادگاری از دوران گذشته می باشد كه برای رسیدن به مراحل فعلی راهـی بس طولانی را پیموده است و شـاید بتوان گفت كه تاریخ منبت كـاری در ایران به زمانی می رسد كه ایرانیان با مصارف گوناگون چوب آشنا شدند ؛ و با این توضیح در واقع نمی توان  تاریخ منبت كاری را جدا از تاریخ استفاده چوب دانست.

باستان شناسان و مورخان تاریخ ، استفاده از چوب برای ساخت خانه ها را در ایران مربوط  به 4200 سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند كه مقارن با عصر حجر و دورانی كه بومی ها قبل از مهاجرت آریایی ها در ایرن زندگی می كردند، می دانند.

ادامه مطلب: هنرمنبت كاری
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 850 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید