نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 11 فروردين 1395 بازدید: 46
پرینت

تنبیه بدنی کودکان و راه حل های جایگزین

وقتی سخن از«تنبیه » به میان می آید، در اکثر ذهن ها، «انضباط » متبلور می شود و در نتیجه برخی تنبیه را با انضباط و اطاعت کورکورانه مترادف می دانند. بعضی افراد معتقدندکه انضباط در سایه اطاعت کورکورانه به دست می آید و منضبط کسی است که بدون اظهارنظری، دستور مافوق خود را اجرا نماید. کسانی که این گونه فکر می کنند، چند فرض را قبول کرده اند که:

1- مافوق هیچ وقت اشتباه نمی کند و دستورهای او همیشه با صلاح و صواب همراه است.

بنابراین، زیردستان بدون چون و چرا باید از وی اطاعت کنند;

2- افرادی که تحت سرپرستی یک نفر قرار دارند، معمولا از لحاظ فهم و درک ضعیفند، روی این اصل، صلاح و صرفه ایشان در این است که دستورهای سرپرست را بدون این که درباره آنها بحث کنند، به اجرا درآورند;

3- اطاعت کورکورانه، پیشرفت و نتیجه کار را بهتر می سازدو امور را تحت نظم و قاعده معین درمی آورد. (1)

متاسفانه این فرض ها را بسیاری از والدین و مربیان پذیرفته اند و فکر می کنندکه اگر کودک از آنها اطاعت محض کند، خوشبخت خواهد شد و بنابراین، زمانی که کودک از دستور آنان سرپیچی می کند، او را تنبیه می کنند تا طبق نظر آنها رفتار کند.

این گروه معتقدند: ترس از تنبیه، کودک را به اجرای وظایف معین وامی دارد ومانع از این می شود که او به انجام کاری که مخالف مقررات است، مبادرت ورزد.

تنبیه اثر فوری دارد و کودک را از ادامه تخلف باز می دارد.

ادامه مطلب: تنبیه بدنی کودکان و راه حل های جایگزین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 11 فروردين 1395 بازدید: 76
پرینت

نقش مادر در تربیت کودک

نویسنده: مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت

 1-ثواب تربیت کودک

خداوند سبحان، انسان را خلق کرده است و برای هدایت او پیامبران را فرستاده و هرکسی که برای سعادت بشر و تقرب او به سوی خداوند بزرگ گام بردارد و او را از پلیدیها و کجرویها و مفاسد و جنایات دور نگه دارد، در راه انبیاء گام برداشته است. از جمله علمای دین و پدران و مادران و معلمین باتقوا که در این مسیر قدم بر می دارند. اگر مادری باتقوا، فرزندی صالح و دیندار تحویل جامعه بدهد، در واقع همان کار بزرگ انبیاء را انجام می دهد.(1)
امام خمینی می فرماید:«شغل تربیت فرزند...از همه شغلها بالاتر است، اگر یک فرزند خوب تحویل جامعه بدهید، برای شما بهتر از همه عالم است. اگر شما یک انسان تربیت کنید، برایتان به قدری شرافت دارد که من نمی توانم بیان کنم».(2)
«آن قدری که اخلاق مادر در بچه کوچک تاثیر دارد و به او منتقل می شود، از دیگران عملی نیست، مادرها مبدا خیرات هستند....یک مادر ممکن است یک بچه خوب را تربیت کند و آن بچه یک امت را نجات دهد.»(3)
2-طرز تربیت کودک تا نوجوانی از نظر اسلام
استاد مجدالدین قطب از استادان جامعه و دانشگاه الازهر قاهره و از نویسندگان اسلامی است که کتابی به نام بحث از روش تربیت و تعلیم اسلامی نوشته است. او نقش تعلیمات عبادتی، مانند روزه و نماز و حج و دعا و عوامل اقتصادی و مالی و انفاق آن را از نظر اسلام، عوامل سازنده و جهت دهنده ذکر کرده است و نوع تربیتها را در تربیت روح و تربیت عقل و تربیت جسم، از نظر اسلام تقسیم بندی نموده... و سپس به انواع وسائل تربیتی از راه توجه به شخصیتهای الگویی مثل تربیت (بالموعظه) از راه پند و اندرز و نصیحت دستوراتی بیان داشته، و تربیت (بالعقوبه)که ازطریق توبیخ و کیفر و جریمه اشخاص، و تربیت(بالقصه) از طریق بیان امثله و مثالهای تاریخی و وقایع و حوادث تلخ و شیرین و از گذشته ها و یا معاصران بیاناتی داشته، و تربیت(بالعاده)از طریق عادتهای خوب برای کودکان و ترک دادن عادتهای بد و ایجاد نمودن عادتها و باور نمودن خوبی و اعمال و کردارهای خوب ونیک -که همگی عامل و عمل کننده به خوبیها باشند- بیان نموده وبا این کیفیت، طرز نوین تربیتی برای کودک تا سن نوجوانی را تشریح نموده اند...ما هم به این گونه می توانیم در اصلاح و تربیت کودکانمان کوشا باشیم و بهتر است درک را با اذکار الهی آشنا کنیم.... و از کودکی به آنها راز و نیاز با خداوند و قرائت قرآن کریم و ادعیه ای مثل دعای کمیل و ندبه و...را به آنها آموخته و قلب پاک و صاف و الهی شان را با انوار دعا ها آشنا نموده و منورتر سازیم.(4)

ادامه مطلب: نقش مادر در تربیت کودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 06 بهمن 1393 بازدید: 136
پرینت

پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس

راههای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس باید  آسیب های اجتماعی مانند : مسائل جنسی دانش آموزان ،ترك تحصیل ،فرار از مدرسه ،اعتیاد،سرقت، خشونت و پرخاشگری ،تشكیل گروههای معا رض و وندالیسم و… را به طور موثر تحت پوشش خود قرار دهد.
مقدمه:
مطالعه و بررسیآسیب های اجتماعی اعم از نابهنجاریها وانحرافات اجتماعی یكی از مهمترین موضوعات مورد بحث علم جامعه شناسی است. اگر چه مساله نابهنجاری امری نسبی است و از جا معه ای به جا معه دیگر متفاوت است.  اما آنچه كه در این مبحث مطرح می باشد این است كه چه عوا ملی آسیب های اجتماعی را كاهش یا افزایش می دهد و به بیانی دیگر چگونه می توان آسیب های اجتماعی را در بین دانش آموزان كنترل نمود؟

ادامه مطلب: پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 07 دی 1392 بازدید: 106
پرینت

وظایف زن ومرد

 نویسنده: محسن خردمند

چکیده
حقوقی که برای زن و شوهر می‌توان نام برد در یک تقسیم بندی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. اول: حقوق مذکوره در دین اسلام، دوم: حقوقی که درمنابع غیردینی اعم از روان شناسی و جامعه شناسی های مکاتب مختلف ذکر شده‌اند. حقوق یاد شده در دین بنابر شیوه اوامر دینی به دو دسته واجب و غیرواجب هستند. ما در این مقاله درصدد بیان مقداری از حقوق غیرواجب هستیم که عبارتند از وظایف اختصاصی زن و شوهر. از جمله وظایف مرد می‌توان «تعلیم وتربیت همسر» و «توسعه وگشاده دستی برای خانواده» رانام برد و از جمله وظایف زن می‌توان «حفظ حیاء و عفت و حجاب»، «امانت داری» و «خانه داری» را نام برد که بر زوجین لازم است آن‌ها را مراعات کنند.

واژگان کلیدی: خداوند– پیامبر- انسان- همسر- شوهر

ادامه مطلب: وظایف زن ومرد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 07 دی 1392 بازدید: 155
پرینت

وظایف مشترک زن و مرد در خانواده

 نویسنده: مجتبی حیدری

  1. حسن معاشرت و رعایت اخلاق اسلامی

نیکو است زن و شوهر، هر دو در برخوردها با یکدیگر، اخلاق اسلامی را رعایت کنند؛ با یکدیگر خوش رفتار باشند و از رنجاندن و اذیت همسر بپرهیزند.

2. تأمین نیاز جنسی همسر

یکی از عوامل بسیار مهم در رضامندی زن و شوهرها از زندگی خانوادگی، احساس رضایت آنها از روابط جنسی است. تأمین نیاز جنسی افراد در خانواده اهمیت بسیاری دارد. می توان گفت نخستین انگیزه ای که انسان را به سوی ازدواج و زندگی مشترک سوق می دهد، نیاز زیستی و غریزی است. در میان لذت های غریزی، هیچ لذتی با لذت ناشی از ارضای میل جنسی برابری نمی کند.
امام صادق(ع) در این باره فرموده است:
«ماتلذذ الناس فی الدنیا و الاخره بلذه اکثر لهم من لذه النساء؛ (1)مردم در دنیا و آخرت از لذتی بهتر از لذت جنسی بهره مند نشده اند. »
در اسلام، میل جنسی و ارضای مشروع آن نه تنها نکوهش نشده، بلکه مورد ستایش قرار گرفته و آثار ارزشمند دنیایی و آخرتی نیز به آن نسبت داده شده است.
پیامبر اسلام (ص) فرمود:

ادامه مطلب: وظایف مشترک زن و مرد در خانواده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 07 دی 1392 بازدید: 190
پرینت

رابطه‌ی همسری و اخلاق‌مداری در اسلام

نویسنده: راحله کاردوانی

بررسی رابطه‌ی بین زوجین در منابع اسلامی
در مکاتب متفاوت حقوقی، بررسی رابطه‌ی حقوق و اخلاق و دادوستدهای میان آن دو، مطلبی اساسی و پُردامنه است و توجه بسیاری از اندیشمندان و صاحب‌نظران را به خود معطوف داشته است. در علم حقوق، هنگام سؤال از پیوست و ملازمه‌ی حقوق و اخلاق با یکدیگر، سه رویکرد متفاوت مطرح مشاهده می‌شود. برخی، حقوق و اخلاق را دو مقوله‌ی متباین از یکدیگر می‌دانند، برای هر یک قلمرو خاصی قائل‌اند و هیچ رابطه‌ی منطقی بین آن‌ها متصور نیستند.
این دسته از حقوق‌دانان سخت تلاش کرده‌اند که علم حقوق را از سایر علوم، به ویژه علم اخلاق، پالایش کنند. در دو رویکرد دیگر، بر پیوند وثیق بین قواعد حقوقی و اخلاقی تأکید شده است؛ با این تفاوت که در نظر گروهی، حقوق و اخلاق با یکدیگر اتحاد دارد و حقوق، جزئی از اخلاق تلقی می‌شود که هویتی مستقل ندارد. اما در نظر گروه دیگری از این حقوق‌دانان، هر یک از حقوق و اخلاق، دارای هویتی مستقل هستند، ولی با یکدیگر در تعامل‌اند و بر هم اثر می‌گذارند.

ادامه مطلب: رابطه‌ی همسری و اخلاق‌مداری در اسلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 07 دی 1392 بازدید: 139
پرینت

احکام همسران

فلسفه خلقت بشر در این دنیا کسب فضیلت و عبودیت و نیز رنگین کردن زندگی به اخلاق و اعمال خداوند است. برای این منظور ربّ جلیل و متعال، توسط برگزیدگانش کاتالوگی را تحت عنوان " فقه " بیان کرده است که در سایه آموزه های آن می توان سعادت را در هر دو سرا تضمین نمود.
در این مقاله می خواهیم نگاهی از پنجره احکام شرعیه به ازدواج و روابط بین زوجین بیندازیم.

دوران نامزدی

تفریح و رفتن به گردش با نامزد خود- که هنوز عقد نکرده است- چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: تا زمانی که عقد شرعی خوانده نشده، جایز نیست.(1)

ادامه مطلب: احکام همسران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 100
پرینت

روانشناسی خانواده - احترام به والدین

 به‌ والدین‌ خود احترام‌ بگذارید«و قضی‌ ربک‌ الا تعبدوا الا ایاه‌ و بالوالدین‌ احسانا اما یبلغن‌ عندک‌ الکبر احمدهما او کلاهما فلاتقل‌ لهما اف‌ و لاتنهر هما و قل‌ لهما قولا کریما. و احفض‌ لهما جناح‌ الذل‌ من‌ الرحمه‌ و قل‌ رب‌ ارحمهما کما ربیانی‌ صغیرا». (سوره‌ اسراء، آیه‌ ۲۳۲۴)

خانواده, والدین‌ ,پدر و مادر

«و پروردگارت‌ چنین‌ امر کرده‌ است‌ که‌ جز او را مپرستید و به‌ پدر و مادر نیکی‌ کنید، اگر یکی‌ از آنها یا هر دو در نزد تو به‌ بزرگسالی‌ رسند به‌ آنان‌ اف‌ (اوه‌) مگو و آن‌ دو را مران‌ (با آن‌ دو تندی‌ مکن‌) و با ایشان‌ به‌ نرمی‌ و زیبایی‌ سخن‌ گو و بر آنان‌ بال‌ فروتنی‌ مهر آمیز بگستر و بگو: پروردگارا! بر آنان‌ رحمت‌ آور همانگونه‌ که‌ مرا در کودکی‌ پرورش‌ دادند.»

ادامه مطلب: روانشناسی خانواده - احترام به والدین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 160
پرینت

وظيفه فرزند پس از درگذشت والدين

فرزند حتى پس از آن كه پدر و مادرش از دنيا مى‏روند. همچنان وظيفه‏اى اخلاقى دارد. او بايد براى آنان نماز بگزارد و از خداوند برايشان درخواست رحمت و مغفرت كند. از امام باقر(ع) روايت شده است:

ان العبد ليكون باراً بوالديه فى حياتهما ثم يموتان فلا يقصى عنهما دينهما و لا يستغفر لهما فيكتبه اللَّه عاقاً و انه ليكون عاقا لهما فى حياتهما غير بار بهما فاذا ما تا قضى دينهما و استغفر لهما فيكتبه اللَّه باراً؛ (۲۵۸)
هر آينه كسى كه نسبت به پدر و مادر خود نيكوكار بوده پس از مرگ آنها دين آنان را ادا نمى‏كند و براى آنان استغفار نمى‏نمايد پس خداوند او را در شمار آزار دهندگان قرار مى‏دهد. و بسا كه كسى آزار دهنده پدر و مادرش بوده و در حياتشان به آنان نيكى نمى‏كرده است ولى پس از مرگ آنها دين آنها را ادا كرده و برايشان استغفار نموده است پس خداوند او را در شمار نيكى كنندگان به والدين قرار مى‏دهد.

 

ادامه مطلب: وظيفه فرزند پس از درگذشت والدين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 107
پرینت

وجوب پرهيز از آزار پدر و مادر

خداوند در قرآن كريم نيكى به پدر و مادر را وظيفه‏اى واجب معرفى فرموده است؛ وظيفه‏اى كه پس از توحيد در پرستش ذكر شده است:

و قضى ربك الا تعبدوا الا اياه و بالوالدين احسانا اما يبلغن عندك الكبر احدهما او كلا هما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولا كريما؛ (۲۵۱)
پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستيد و به پدر و مادر خود احسان كنيد؛ اگر يكى از آن دو يا هر دو در كنار تو به سالخوردگى رسيدند به آنها حتى اف مگو و به آنان پرخاش مكن و با آنها سخنى شايسته بگوى.

ادامه مطلب: وجوب پرهيز از آزار پدر و مادر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 111
پرینت

والدين، احترام به والدين و خويشان

  بسم الله الرحمن الرحيم
الهي انطقي بالهدي و الهمني التقوي
در هر جلسه‌اي 25 تا 30 دقيقه سر سفره قران هستيم، آياتي خوانده مي‌شود ما هم نكاتي را خدمتتان مي‌گوييم. سوره اسراء بوديم آيه 23 «وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ» آيه 23 اسرا را خوانديم و حالا آيه 24 را مي‌خوانيم «وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ» اسراء/24 را شما بخوانيد و من هم تفسير مي‌كنم.
اعوذ بالله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم «وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما كَما رَبَّياني‏ صَغيراً» اسراء/24 يكبار ديگر هم بخوانيد «وَ اخْفِضْ»، «وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما كَما رَبَّياني‏ صَغيراً»

ادامه مطلب: والدين، احترام به والدين و خويشان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 94
پرینت

والدین به دنیای کودکان احترام بگذارند

 ری - خبرگزاری مهر: مدیر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شهرری از والدین خواست که به دنیای کودکان احترام بگذارند و ارتباط بیشتری با آنها برقرار کنند.

لیلا مکانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک هفته ملی کودک اظهار داشت: هفته ملی کودک با شعار "زنده باد کودکی، زنده باد زندگی" از 15 تا 21 مهرماه با اجرای برنامه های مختلف ویژه گرامیداشت این روز در شهر ری برپا می شود.

ادامه مطلب: والدین به دنیای کودکان احترام بگذارند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 148
پرینت

نيكى به والدين در آينه قرآن و حديث‏

حميدرضا وزينى احقر‏

نيكى و احسان به ديگران, صفتى پسنديده و ممدوح است كه هم از نظر عقل و هم از نظر عرف مورد تأييد است. همه جوامع بشرى براى اين صفت خداپسندانه, اهميت خاصى قائلند و فاعل آن را محترم مى شمارند. در اين ميان, البته بعضى نيكى ها اهميت دو چندان دارد, كه نيكى به پدر و مادر از جمله آنهاست.

خداوند در قرآن بيش از 23 بار صراحتاً و يا ضمناً انسان ها را به احسان و نيكى به پدر و مادر امر فرموده است. 1 ائمه معصومين& نيز در سخنان و گفتار خود را به اين فضيلت مهم سفارش و تأكيد فرموده اند. حضرت على(ع) فرمود: (برّ الوالدين من اكرم الطباع; نيكى به پدر و مادر, ارزش مندترين خلق هاست. )2

ادامه مطلب: نيكى به والدين در آينه قرآن و حديث‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خانه و خانواده / تعليم و تربيت
نمایش از 20 آبان 1392 بازدید: 118
پرینت

نيكى به پدر و مادر

نيكى به پدر و مادر، وظيفه‏اى اخلاقى است كه در واجب بودن شكر منعم ريشه دارد. انسان فطرتا شاكر و سپاسگزار كسى است كه به او نيكى كرده است.

سپاسگزارى از پدر و مادر، نشانه و گواه سلامت فطرت است و كسى كه به پدر و مادر خود نيكى مى‏كند، از فطرت خود پاسدارى كرده است. اهميت سپاسگزارى از پدر و مادر، چنان است كه خداوند پس از امر به شكرگزارى از خود، شكر پدر و مادر را آورده است:

و وصينا الانسان بوالديه حملته امه و هنا على و هن و فصاله فى عامين ان اشكر لى و لوالديك الى المصير؛ (۲۴۶)

ادامه مطلب: نيكى به پدر و مادر
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 181 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید