نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 106
پرینت

مقاله ای در مورد طلاق

مقدمه

در جامعه امروز خانواده ايراني با مشكلات ، چالش ها ، موانع و گرفتاري هاي بسياري دست و ژنجه نرم مي كند . ورود فناوري پيشرفته به جمع خانواده ها ، امكان بر قراري ارتباطات غير كلاس اعضا ، با يكديگر از هم گسيختگي خانواده و گفت و گو نكردن اعضا با يكديگر از جمله مشكلاتي است كه خانواده را درگير كرده و ده ها موضوع ديگر بنياد خانواده ها را به چالش كشيده است . طبيعي است و يگانگي زوج ها در حل مشكلات مي تواند بسيار كار ساز باشد . نتوانند مشكلات بين خود را حل كنند و با كوچكترين مسئله اي در زندگي عنان از كف رها كنند چه مي شود ؟ بدون شك نتيجه آن افزايش بي رويه طلاق است كه هم اكنون در جامعه و به اذعان كارشناسان به مشكلي فراگير تبديل شده است . در اين ميان كمي از دلايل عدم توجه پژوهشگري به پديده طلاق عاطفي پوشيده نگه داشتن اين معضل اجتماعي در جهت فقط آبرو ، از سوي افراد خانواده بوده است

تعريف :

ادامه مطلب: مقاله ای در مورد طلاق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 95
پرینت

کمک به کودکان برای درک کردن طلاق

کیم لئون؛ مشاور خانواده / برگردان: فاطمه سادات میرحسینی
زمانی که والدین تصمیم به طلاق می‌گیرند، معمولاً تا رسیدن به این تصمیم، مجموعه حوادثی را پشت سر گذاشته‌اند. اینکه فرزندان از تصمیم والدین خود آگاه هستند یا نه، به رفتار والدین و تجربیات فرزندان بستگی دارد. ممکن است در برخی خانواده‌ها زن و شوهر غالباً در حضور فرزندان با همدیگر دعوا کنند که باعث می‌شود فرزندان حدس بزنند که چه حوادثی در حال رخ دادن است. در خانواده‌های دیگر ممکن است والدین بدون اینکه فرزندان متوجه شوند، به آرامی دربارۀ اختلافات خود صحبت ‌کنند. در دیگر خانواده‌ها، والدین گاهی با هم مشاجره می‌کنند و اختلافات خود را در زمانی دیگر به آرامی حل و فصل می‌کنند. صرفنظر از نوع مشاجرات والدین و تعاملاتی که کودکان تجربه می‌کنند، زمانی که والدین تصمیم به طلاق می‌گیرند، فرزندان بایدآگاه شوند.
هدف این راهنما، کمک به والدین برای درک افکار و احساسات فرزندان در زمان تصمیم‌گیری برای طلاق است و نکاتی را برای گفت‌وگو با فرزندان درمورد طلاق ارائه می‌دهد.


گفت‌وگو با کودکان در مورد طلاق
واکنش کودکان به طلاق والدین به چگونگی اطلاع‌رسانی والدین درمورد تصمیم‌شان بستگی دارد. به همین دلیل ضروری است والدین درمورد اینکه چگونه و چه چیزی به فرزندان خود می‌گویند به خوبی فکر کنند. در زمان لزوم کل خانواده با یکدیگر دیدار کنند تا والدین و فرزندان بتوانند سوالات کودکان خود را پاسخ دهند. این رویکرد به والدین نیز کمک می‌کند که از سرزنش‌کردن یکدیگر به خاطر طلاق اجتناب کنند. نکات زیر می‌تواند این فرایند را راحت‌تر کند:

ادامه مطلب: کمک به کودکان برای درک کردن طلاق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 88
پرینت

پيامدهاي ناشي از طلاق در کودکان و درمان آنها

نويسنده: دکتر شهربانو قهاري

 طلاق چيست و چه پيامدهايي به دنبال دارد؟

طلاق پديده ي دردناکي براي زوج ها و ضربه ي رواني بزرگي براي فرزندان به شمار مي رود. کودکان به دنبال طلاق والدين، دچار شوک بزرگي مي شوند و به تنهايي قادر به کنار آمدن با شرايط نيستند و به کمک والدين، خويشاوندان و درمانگران احتياج دارند.
اين که کودکان به مراتب بيش از نوجوانان از طلاق والدين آسيب مي بينند، دلايل زيادي دارد اما يکي از مهم ترين آن ها نگرش و تفکر آن ها نسبت به موضوع طلاق است. بسياري از کودکان احساس تقصير مي کنند و فکر مي کنند که پدر و مادرشان به اين دليل از هم جدا شدند که آن ها «بد» بودند و کودکان ممکن است زمان هايي را به ياد آورند که با والدين خود مشاجره مي کردند، آن ها پس از طلاق والدين با خود فکر مي کنند حتماً اين موارد سبب طلاق و جدايي والدين شده است. به علاوه آن ها به شدت نگران اين موضوع هستند که نکند پدر و مادر، ديگر آن ها را دوست نداشته باشند و يا نکند شرايطي پيش آيد که نتواند پدر يا مادر خود را ببينند. و مهم تر از همه اين که طلاق باعث مي شود کودک احساس کند که «خوب» نيست.
در صورتي که والد همسر سابق خود را علناً در حضور کودک تحقير کند و مقصر جلوه دهد، اين موضوع هم مي تواند سبب شود که کودک با خود بگويد «من بد هستم» چون پدرم «بد» است. و نتيجه بگيرد که مادر او را دوست ندارد چون پدرش را دوست ندارد. در اين شرايط حتي ممکن است کودکان با خود فکر کنند آيا من شبيه پدر هستم يا مادر و در آينه به خودشان نگاهي بيندازند و اگر احساس کنند شبيه «پدر» هستند و مادر هم از پدر متنفر است، به اين ترتيب آن ها نيز از خود متنفر مي شوند و خود را به اين دليل سرزنش مي کنند. چنين چيزي مي تواند در درازمدت به اضطراب و افسردگي منجر شود.

ادامه مطلب: پيامدهاي ناشي از طلاق در کودکان و درمان آنها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 136
پرینت

تاثیر طلاق بر روی فرزندان

طلاق چه تاثیری روی بچه ها می گذارد ؟ بنابر مطالعات انجام شده اکثریت پژوهشگران ، بچه ها پس از جدایی دچار ناراحتی و نگرانیهای گوناگون می شوند .(ادوارد تایبر ،1377)
متاسفانه طلاق تاثیرات منفی بسیار زیادی در زندگی فرزندان طلاق دارد یکی از بزرگترین اثرات منفی این است که چون اکثرا بچه ها بعد از طلاق با مادران خود زندگی می کنند بدلیل بی تجربگی و ناآگاهی از روشهای بسیار غلطی استفاده می کنند . بدین صورت که پدر فرزندشان را مانند یک دیو به انها معرفی می کنند و فراموش می کنند زمانی رابطه داشتند و مسلما رابطه شان خالی از عشق و علاقه نبوده اما به دلایلی نتوانستند با هم کنار بیایند . بچه های طلاق در غیبت پدر غمگین و عصبی و در نهایت افسرده می شوند و به صورتهای مختلف سرکشیها و لجبازیهای خود را نشان می دهند که حاصل آن در بیشتر دختر ها بچه دار شدن بی موقع و ترک مدرسه و در پسر ها اعتیاد و الکلی شدن و انواع بزهکاری است.(گری نیومن ،پاتریشا رمانوسکی.1385 )
برای درک بیشتر این حالتها باید به مطالعه اثرات مختلف طلاق روی پسرها و دخترها در سنین مختلف پرداخت .(ادوارد تایبر،1377)
برخی از صاحبنظران اظهار می کنند که سن کودک هنگام طلاق ،یکی از عوامل مهم در تعیین عواقب طلاق بر روی کودکان است . (آدامز،1985)

ادامه مطلب: تاثیر طلاق بر روی فرزندان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 92
پرینت

طلاق و کودکان درگیر آن (Divorse and children)

طلاق در عصر ما، معضلی است که در سرتاسر جهان و کشورمان دامنگیر خانوادهها یا بهتر بگوییم اجتماع شده است، هر روزه زوجهای بسیاری زندگی مشترکشان را به سادگی به طلاق منجر می کنند بی اینکه بدانند پس از این واقعه چه خواهند کرد و در پایان چه چیز عایدشان خواهد شد، آنان فقط طلاق می خواهند!؟ در طی رفت و آمد به دادگاه چنان شتابزده عمل می کنند که گوئی به دنبال هدفی شیرین و بزرگ هستند، به نظر شما هدف آنها رهایی از فشارهای سخت و رسیدن به آرامش است!؟ و آیا آنها با تمام وجود می خواهند از هم جدا شوند؟ و آیا این تصمیم نتیجه فکر یک انسان، در یک زمان و مکان خاص نیست؟ آیا ما انسانها در تمام دوران زندگی مان به یک شکل فکر می کنیم؟ در کدام سن، زمان ومکان تصمیم ما قطعا درست است؟ و آیا ... . در هر صورت در این میان، کودکان آنها همچون برگهای پائیزی شروع به خزان می کنند و در این رفت و آمد زیاد، هستند والدینی که صدای خرد شدن این برگها را زیر پاهایشان واقعا احساس کنند و فکر کنند به اینکه این برگ روزی سبز بوده!؟ اما تدبیری جز طلاق ندارند!؟

ادامه مطلب: طلاق و کودکان درگیر آن (Divorse and children)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 70
پرینت

اشتباهاتی مهلک در برخورد با کودکان طلاق

طلاق امری بسیار مذموم و ناپسند است. بویژه اگر زوجین دارای فرزند نیز باشند. کودکان طلاق بیشترین لطمه را از این امر می بینند. آنها علاوه بر احساس نا امنی ، فقدان آرامش و محبت را نیز شدیدا تجربه می کنند. حتی بسیاری از کودکان آثار این لطمه های روحی و جسمی را تا بزرگسالی نیز با خود حمل می کنند. اما اگر والدین کمی بیندیشند و با سرنوشت کودکان خود مسئولانه برخورد کنند ، می توانند با هماهنگی یک دیگر از شدت این لطمات بکاهند و همچنان کودکان خود را حمایت کنند.

با این حال زوج هایی که ناگزیر از هم جدا می شوند، در ارتباط با فرزندان خود معمولا این پنج اشتباه را مرتکب می شوند. ما در زیر به کارهایی که این والدین باید از آنها پرهیز کنند ، اشاره می کنیم.

1 - از بچه های خود به عنوان یک پیام رسان استفاده نکنید

ادامه مطلب: اشتباهاتی مهلک در برخورد با کودکان طلاق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 68
پرینت

تاثیر طلاق بر رشد هیجانی و اجتماعی کودک

1) طلاق :

طلاق تنها رویداد در زندگی والدین و فرزندان نیست، بلکه تحولی است که بشر به شرایط زندگی تازه ای منجر میشود که با تغییرات در مسکن ، درآمد و نقش ها و مسئولیت های خانواده همراه است. قطع زندگی زناشویی برای کودکان بسیار استرس زاست.

اینکه کودکان چگونه با این وضعیت سر کنند به چه عواملی بستگی دارد:

1-سلامت روانشناختی والد سرپرست

2-خصوصیات کودک

3-حمایت های اجتماعی درون خانواده

4-حمایت های اجتماعی جامعه پیرامون کودک

2) پیامد های فوری طلاق :

انتقال از زندگی زناشویی به طلاق معمولاً به استرس ،افسردگی و اضطراب مادر و به موقعیت خانوادگی آشفته منجرمیشود. هنگامی که کودکان با ناراحتی و عصبانیت به زندگی خانوادگی نه چندان امن خود واکنش نشان می دهند: بی انضباط ،خشن و بی ثبات میگردند که این واکنش ها بسته به سن،خلق و خو و جنسیت کودکان تفاوت دارند.

3) پیامدهای بلند مدت :

کودکان و نوجوانان والدینی که طلاق گرفته اند کماکان پ

ادامه مطلب: تاثیر طلاق بر رشد هیجانی و اجتماعی کودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 88
پرینت

با کودک طلاق چگونه رفتار کنیم؟

داستان زندگی همه ما از یک نهاد کوچک اما با قدمت اجتماعی بالایی آغاز می شود، مکانی که قرار است مامنی برایمان باشد، اما گاه این پایگاه عاطفی در گیر طوفان اختلاف سلایق و عقاید زوج ها می‌شود و مهر طلاق آخرین فصل زندگی مشترک آنان را رقم می زند که نتیجه روزهای خوش آن کودکانی هستند که به یکباره یکی از والدین خود را از دست می‌دهند، از دست دادنی که ارمغانش برای آنان دغدغه های جدیدی است و شاید چندان شباهتی به آنچه همسالان آنان در کانون خانواده با آن مواجه هستند نداشته باشد.

داستان زندگی این افراد از این پس با قلم دیگر و فصل هایش با سئوالات بسیار نوشته می شود. اما زندگی ادامه دارد، در اینجا یک سئوال مطرح می شود، اینکه مهمترین نیازهای این کودکان یا نوجوانان چیست و والدینی که دیگر نسبتی با یکدیگر ندارند، باید در قبال فرزند یا فرزندانی که حاصل زندگی مشترک گذشته آنان بوده است چه رفتاری داشته باشند؟پرسشی که مشاوران و روان‌شناسان باید به آن پاسخ دهند.

ادامه مطلب: با کودک طلاق چگونه رفتار کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 90
پرینت

 

تاثیرات طلاق بر فرزندان - دختران و پسران - کودکان و نوجوانان

پدیده‌ طلاق‌ پدیده‌ای‌ است‌ كه‌ متأسفانه‌ آمارش‌ نه‌ تنها در مملكت‌ ما، بلكه‌ در تمام‌ جهان‌ رو به‌ افزایش‌ است‌. مشكلاتی‌ از قبیل‌ فقر، عدم‌ درك‌ متقابل‌، دخالت‌ خانواده‌، اعتیاد، ازدواج‌ مجدد و غیره‌ عواملی‌ هستند كه‌ این‌ آمار را بالا می ‌برند و كافی‌ است‌ كه‌ در این‌ میان‌ یك‌ راهنمای‌ درست‌ و منطقی‌ وجود نداشته‌ باشد، گرچه‌ این‌ روزها طلاق‌ بیشتر چیزی‌ شبیه‌ به‌ مُد شده‌ تا یک پدیده‌. به‌ امید روزی‌ كه‌ هیچ‌ گاه‌ شاهد چنین‌ اتفاقات‌ تلخی‌ نباشیم‌.

 

تأثیرات طلاق در فرزندان را می توان به ترتیب زیر طبقه بندی كرد:

 

ایجاد زمینه های وسواس در دختران و پسران:
( وسواس تكرار بدون اراده و افراطی اعمال و كارهای روزمره است )
بروز افسردگی در كودكان و نوجوانان:

ادامه مطلب: تاثیرات طلاق بر فرزندان - دختران و پسران - کودکان و نوجوانان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 92
پرینت

آسیب های جبران ناپذیر روحی و روانی طلاق بر کودکان

به گزارش سرویس زنان جهان نیوز؛ رفتارهای خشونت آمیز و بزهکاری فرزندان از آسیب های جبران ناپذیری روحی و روانی طلاق بر آنان است.

تحقیقات روانشناسی نشان داده است که بچه ها مرگ والدین خود را راحتتر از طلاق می پذیرند زیرا مرگ پدیده ای طبیعی است درحالی که طلاق پدیده ای اجباری است وطی آن زوجین با تنفر از هم جدا شده اند.

اینکه بعد از طلاق کودک با کدامیک از والدین زندگی خواهد کرد؟ و در پناه چه کسی خواهند بود؟ خلاء های عاطفی او را چه کسی پرخواهد کرد؟ چگونه در تنهایی و مشکلات تسکین وآرامش خواهد یافت ؟ همگی سوالاتی است که ذهن فرزندانی که والدین آنها در شرف جدایی هستند پر می کنند، در حالی که این تمام ماجرا نیست و طلاق والدین تاثیرات زیادی بر فرزندان می گذارد. تاثیراتی مانند:

-ايجاد زمينه هاي وسواس در دختران و پسران

ادامه مطلب: آسیب های جبران ناپذیر روحی و روانی طلاق بر کودکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 65
پرینت

تاثیر مثبت و منفی طلاق بر کودکان

اکثر مردم بر این موضوع اذعان دارند که طلاق تأثیرات منفی برکودکان دارد و بسیاری از جوامع و فرهنگ ها نسبت به طلاق دید خوبی ندارند. باید به این نکته توجه کنیم خود طلاق بر کودک و خانواده تأثیر منفی نمی گذارد بلکه ...

آیا به راستی طلاق امری ناپسند است؟ بسیاری از روان شناسان برخلاف عامة مردم معتقدند که اگر بعد از طلاق شرایط روانی بهتری برای افراد خانواده به خصوص کودکان فراهم می شود طلاق می تواند مثبت نیز باشد.

اکثر مردم بر این موضوع اذعان دارند که طلاق تأثیرات منفی برکودکان دارد و بسیاری از جوامع و فرهنگ ها نسبت به طلاق دید خوبی ندارند. باید به این نکته توجه کنیم خود طلاق بر کودک و خانواده تأثیر منفی نمی گذارد بلکه جریانات قبل از طلاق که معمولاً با جنگ و جدل های والدین، بی اعتنایی، سردی و پرخاشگری والدین و دیگر بستگان نزدیک و جریانات بعد از طلاق که با دوری یکی از والدین، خراب شدن وضعیت مادی و قطع یا نامنظم بودن دیدار والدی که از فرزندان جدا شده است، همراه هستند بر کودک تأثیر منفی می گذارند.

ادامه مطلب: تاثیر مثبت و منفی طلاق بر کودکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 97
پرینت

 

طلاق و برخورد صحیح با بچه ها

 

عوامل استرس زای متعدد،عدم توانایی برای مدارا با موقعیت های مختلف،مشکلات و بیماری های روانپزشکی معمولاً عمده ترین دلایل طلاق هیستند.
آنچه از نظر یک درمانگر و روانپزشک کودک و نوجوان برای مداخله اهمیت دارد این است که:
* بچه ها باید مراقبت شوند.

*نباید بچه ها قربانی اختلاف والدین شوند و به عنوان گره یا وسیله ای جهت رسیدن به اهداف واالدین استفاده شوند.

مسائل و مشکلات پس از طلاق:
معمولآ پس از طلاق شرایطی پیش می آید که باید به نحوی با آنها مدارا شود.عمده ترین مواردیکه شخص پس از طلاق مجبور به مدیریت آنهاست شامل موارد زیر است:
* فراهم نمودن مقدمات، شرایط و امکانات یک زندگی جداگانه و جدید.

ادامه مطلب: طلاق و برخورد صحیح با بچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 94
پرینت

تاثیر طلاق در افت تحصیلی فرزندان

چکیده :

طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن زن و شوهر از یک دیگر است طلاق معمولاً وقتی اتفاق می افتد که استحکام رابطه زناشویی از بین می رود و میان زن و شوهر ناسازگاری و تنش وجود دارد طلاق اجتماعی تغییرات در دوستی ها سایر روابط اجتماعی است که مرد یا زن طلاق گرفته با آن ها سرو کار دارد طلاق روانی ، موقعیتی است که از طریق آن فرد پیوندهای وابستگی عاطفی به همسرش را قطع کند و به تنها زیستن تن در دهد .

یکی از تاثیرات رفتاری حاصل از طلاق اضطراب است به نحوی که پس از طلاق بلافاصله میزان اختلالات عاطفی و روانی کودکان بالا می رود پسران بیشتر از دختران تحت تاثیر اضطراب ناشی از طلاق قرار می گیرند و چنین فرزندانی اغلب به اختلالات روانی و افت تحصیلی دچار می شوند .

ادامه مطلب: تاثیر طلاق در افت تحصیلی فرزندان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: طلاق،عواقب و پیامدها
نمایش از 08 ارديبهشت 1394 بازدید: 93
پرینت

اثرات طلاق برای فرزندان

تهيه كنندگان : مریم گلابی –بیتا امیری

پديده طلاق علاوه بر زوجين بر كودكان خانواده نيز اثرات شديد وگاهي طولاني مدتي دارد كه مهم‌ترين آثار شوم طلاق در كودكان از اين قرار است:
* قرباني روحي و عاطفي: كودكان اولين قربانيان طلاق هستند، قرباني روحي، عاطفي و حتي گاهي جسمي. كودك پس از طلاق در خانواده گيج و گنگ است و كمتر مي‌تواند تعادل خود را حفظ كند، بويژه كودكي كه با پدر و مادر بسيار مانوس است و دائماً در کنار آنان بوده است.

* وحشت از زندگي: كودكي كه والدينش از هم جدا شده‌اند، خانه را محل وحشت مي‌داند و بيشتر در جستجوي پناهگاهي ديگر است؛ پناهگاهي كه براي او تسلي‌بخش و محل امن و راحتي باشد.بسياري از بي‌اعتنايي‌هاي كودك به دنيا و ديگران هنگام جدايي والدين پيش مي‌آيد و اين از آن جهت است كه طفل، نمي‌تواند آن را تحمل كند.

*تک والدی كودكان: كودكان پس از طلاق و جدايي والدين، نزد يكي از والدين مي مانند واين رنج بزرگي بر آنها تحميل مي كند به خصوص اگر درسن پايين تري باشند؛ چون كودك در هر سطحي از آسايش و امكانات باشد، باز نياز به هر دو والد دارد. اين درد براي كودكان سنگين است كه نمي‌توانند نمي تونند تمام وقت در كنار پدر يا مادر خود باشند و براي ديدار آنان بايد منتظر اوقات رسمي باشند.

* نابساماني: حاصل طلاق، نابساماني فرزندان و به خود واگذاشتن آنان يا سپردن فرزندان به دست نامادري يا ناپدري است كه ممكن است آنها را دچار رنجش نماید. پس از طلاق، كودك مجسمه‌اي متحرك و عروسكي است كه گاهي نزد مادر، زماني نزد پدر، هنگامي نزد بستگان و گاهي هم در پرورشگاه است و پيداست اين تغيير مكان ها، روش هاي تربيتي و فرهنگ‌هاي متفاوت چه تاثيري نامطلوبی در فرايند رشد و تربيت كودك بر جا مي‌گذارد.

ادامه مطلب: اثرات طلاق برای فرزندان
 

صفحه1 از8

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 175 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید