نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 162
پرینت

هوش هیجانی

درباره هوش هیجانی چه می دانید؟

اولين بار در سال 1990 روانشناسي به نام «سالوي» ، اصطلاح هوش هيجاني را براي بيان كيفيت و درك احساسات افراد، همدردي با احساسات ديگران و توانايي اداره مطلوب خلق و خو به كار برد. درحقيقت اين هوش مشتمل بر شناخت احساسات خويش و ديگران و استفاده از آن براي اتخاذ تصميمات مناسب در زندگي است. به عبارتي عاملي است كه به هنگام شكست، در شخص ايجاد انگيزه مي كند و به واسطه داشتن مهارتهاي اجتماعي بالا منجر به برقراري رابطه خوب با مردم مي شود.
تئوري هوش هيجاني ديدگاه جديدي درباره پيش بيني عوامل مؤثر بر موفقيت و همچنين پيشگيري اوليه از اختلالات رواني فراهم مي كند كه تكميل كننده علوم شناختي، علوم اعصاب و رشد كودك است. قابليتهاي هيجاني براي تدبير ماهرانه روابط با ديگران بسيار حائز اهميت است.

ادامه مطلب: هوش هیجانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 146
پرینت

هوش عاطفی (هیجانی) چیست؟

برای سال های متمادی تصور بر این بود که IQ ( ضریب هوشی ) نماینده میزان موفقیت افراد است. در مدارس معیار اهدای جوایز به دانش آموزان تست هوش بود و حتی بعضی از شرکت ها برای پاداش از تست هوش استفاده می‌کردند. در دهه اخیر محققان در یافتند که IQ تنها شاخص ارزیابی موفقیت یک فرد نیست. آن ها در حال حاضر مشغول تحقیق درباره EQ ( هوش عاطفی ) هستند.

هوش یکی از مهمترین سازه های فرضی است که از زمان مطرح شدن آن توسط آلفرد بینه در اویل قرن بیستم همواره برای تبیین موفقیت شغلی و کارآیی به کار رفته است. هوش عاطفی زمانی مورد توجه قرار گرفت که دنیل گولمن در سال 1995 کتاب خود را با عنوان " چرا هوش عاطفی می تواند مهمتر از IQ باشد؟ " به چاپ رساند.

ادامه مطلب: هوش عاطفی (هیجانی) چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 247
پرینت

نگرشي نو برتعاريف رهبری و مدیریت

رهبري به امر هدايت وراه بردن ونشان دادن راه به انسان ها ميپردازد ولي مديريت به امر اداره كردن وگردانيدن يك سازمان سر وكار دارد.به عبارت ديگر رهبري امري انساني ومديريت صرفا سازماني است.
رهبری بر توانایی نفوذ مدیر در انگیزش کارکنان به منظور دستیابی به اهداف سازمانی دلالت دارد’و از طریق هدايت ، انگیزش و برقراری ارتباطات صورت می گیرد.ولي مديريت به فراهم كردن امكانات وتنظيم امور عادي وجاري سازمان كه ازقبل تعيين شده است.مي پردازد.

ادامه مطلب: نگرشي نو برتعاريف رهبری و مدیریت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 161
پرینت

نقش صداقت در رسیدن به موفقت شغلی و تجاری

اگر صادق باشید، دیگران نسبت به شما این برداشت را پیدا می کنند که همیشه با مشتری ها و مراجعین صادق هستید. اگر هم آنها در مورد شما یک چنین برداشتی ندارند، باید کاری کنید تا این عقیده در ذهن آنها ایجاد شود. به هر حال رعایت صداقت در عرصه ی کار و تجارت همیشه حاکی از این امر است که به موفقیت بیشتری دست پیدا خواهید کرد.

چرا صداقت؟

در تجارت، صداقت بدان معناست که شما هر کسی را که با او تعامل دارید، در جریان تمام امور قرار داده و اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحث در اختیار او قرار میدهید. این امر نه تنها می تواند سطح انتظار طرف مقابل را در حد کاملاً مقبولی قرار دهد، بلکه شما نیز می توانید با قاطعیت تصمیم بگیرید که آیا آماده ی انجام تجارت مورد نظر هستید یا نه.

ادامه مطلب: نقش صداقت در رسیدن به موفقت شغلی و تجاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 137
پرینت

نشانه های مدیران موفق

 ده شیوه مختلف تصمیم گیری

1-تصميم‌گيري احساسي:
تبعيت از انگيزه‌هاي آني «چشم‌هايت را ببند، بعد بپر» بدون تأمل و آزمايش؛ انتخاب اولين راه‌حل يا راهكاري كه پيش رو قرار مي‌گيرد.
2- تصميم‌گيري شهودي:
«بنظر درست مي‌آيد»؛ انتخابي خودكار و ناخودآگاه بر مبناي«هارموني دروني»؛
3- تصميم‌گيري مطيعانه:
«هرچه شما بفرماييد قربان»؛ عاري از اعتماد به نفس؛ «بگذار يكي ديگر تصميم بگيرد»؛ «طرحها و نقشه‌هاي كس ديگري را دنبال كن».
4- تصميم‌‌گيري اجتنابي:
به تعويق انداختن، «حالا بگذار، بعد از روي پل رد شو»؛ مسامحه‌كاري، اجتناب، اميد به اين كه كسي باعث شود يا اتفاقي بيافتد كه فرد مجبور نباشد تصميم بگيرد. پشت گوش انداختن، مهلت دادن بخود براي به تعويق انداختن تفكر و عمل.

ادامه مطلب: نشانه های مدیران موفق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 146
پرینت

مهارتهای ارتباطی مدیران


به جای جوابنهاز دیگران جواببلهبشنوید
با دیگران درباره ی موضوعاتی که توافق ندارید شروع به حرف زدن نکنید،در عوض سعی کنید به مباحثی بپردازید که مورد توافق طرفین است و برروی آنها تکیه کنید.اگر می توانید بر این نکته پافشاری کنید که هردو مقصود و منظور مشترکی دارید و تنها مورد اختلافتان روشهایی است که به کار می برید.
طرف مقابل را در وضعیتی قرار بدهید که بتواندحرف شمارا تاییدکند و بگوید"بله" و اگر میتوانید طوری رفتار کنید که "نه"نگوید. حالا چه طوری؟ ادامه ی نوشته هارو بخونید!!!

 

ادامه مطلب: مهارتهای ارتباطی مدیران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 121
پرینت

مطلب درمانی

شير افريقايي هر شب که مي خوابد مي داند که فردا بايد از کندترين غزال افريقايي کمي تندتر بدود تا از گرسنگي نميرد.

و غزال آفريقايي هر شب که مي‌خوابد مي‌داند که فردا بايد از تندترين شير آفريقايي کمي تندتر بدود تا کشته نشود .

مهم نيست که تو شير هستي يا غزال مهم اين است که فردا را از امروز تندتر بدوي

 برای خود تصویری از موفقیت ترسیم کنید

شايد هيچ تصويري از موفقيت وجود نداشته باشد كه مناسب حال همه‌ي مردم باشد. در نهايت اين بستگي به شما دارد كه چگونه تصميم بگيريد و معناي آن را براي خود توجيه كنيد. خود را درگير تعابير و تفاسير جامعه، همكاران، دوستان يا حتي بقيه افراد خانواده‌ي خود نكنيد. زحمت، تقلا و تلاش براي سازگاري با انتظارات ديگران، كار را از آنچه كه هست خراب‌تر مي‌كند و خشم شما را برمي‌انگيزد. موفقيت امري است كاملاً شخصي و تصميم‌گيري در مورد آن مانند منزلي است كه شما انتخاب مي‌كنيد و بعد در پي وسيله يا مسيري هستيد كه به آن برسيد. براي احراز موفقيت شخصي در هر زمينه‌اي حداقل سه قانون اصلي بايد مدنظر قرار گيرد:

ادامه مطلب: مطلب درمانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 135
پرینت

مدیریت مشارکتی

مديريت مشاركت جو چيست؟
مديريت مشاركت جو فلسفه اي است كه ايجاب مي كند تصميم گيري سازماني چنان صورت گيرد كه اطلاعات و درون دادها و مسئوليت به پايين ترين رده مربوط به آن تصميم واگذار شود.
مقصود مديريت مشاركت جو اطمينان يافتن از اين امر است كه كاركنان صالح به گرفتن تصميم هاي مؤثري بپردازند. سپردن اختيار وسيله اي براي دستيابي به مديريت مشاركت جو است، ساز و كاري است كه از راه آن مسئوليت به گروه ها يا افراد مسئول داده مي شود. درگير كردن كاركنان سازوكاري است كه از راه اطمينان حاصل مي شود كه اطلاعات و درون داد متناسب به نظام تصميم گيري داده شده است. از اين رو، سپردن اختيار و درگير كردن را مي توان سنگ بناي فلسفه مديريت مشاركت جو به شمار آورد.
مديريت مشاركت جو بيشتر به بازي بيس بال همانند است كه در آن همه اعضا در هر تصميمي كه در سازمان گرفته مي شود مشاركت ندارند ولي بايد آماده باشند كه هرگاه ياري آنها لازم شود به گونه مؤثر عمل نمايند. در مديريت مشاركت جو، اين سازمان و رهبري آن است كه زمان مشاركت كاركنان و نيز زمان هدايت كار توسط آنان را تشخيص مي دهد.

ادامه مطلب: مدیریت مشارکتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 85
پرینت

مدیریت ریسک

بسط فرايند ريسک براي اداره فرصتها

ديدگاه رايج و سنتي درمورد ريسک، يک ديدگاه منفي است که تداعي کننده خسارت، تلفات، قمار، زيان و پيامدهاي مضر است. ولي بعضي از دستورالعملها و استانداردهاي امروزي امکان ريسک فراسوي (upside) يا فرصت را مطرح مي کنند. منظور عدم اطمينانهايي است که مي توانند تاثير سودمندي درجهت نائل شدن به اهداف سازمان داشته باشند. علي رغم اين تئوري، بيشترين کاربردهاي فرايند ريسک هنوز بر مديريت تهديدات متمرکز است و روشهاي مديريت فرصتهـا هنوز به صورت ناجور و واکنش دار (reactive and patchy) باقي مانده است. به نظر مي رسد ابزارها و تکنيکهاي قابل دسترس براي کاربران ريسک تنها برجنبه منفي ريسک تاکيد دارند. اين مقاله حوزه فرايند ريسک را تا جايي بسط مي دهد که مديريت فرصتها را نيز دربر بگيرد.

ادامه مطلب: مدیریت ریسک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 117
پرینت

مدیریت ذهن و هوش

آن چه در مدیریت اداری و صنعتی و آموزشی کشور جای بحث و تامل بسیار جدی و فوری دارد، مساله خلاقیت است. پایه و اساس مدیریت علمی در دنیای امروز مبتنی بر افزایش خلاقیت است. منظور از خلاقیت توانایی بهره برداری بهینه از حداقل امکانات است، که در آن مفاهیم بهره وری، صرفه جویی در زمان و انرژی، صرفه جویی در هزینه ها افزایش مطلوبیت و کارآمدی و نوآوری و آفرینندگی در همه ی ابعاد مادی و معنوی لحاظ شده است. مهندسی ذهن چیست؟ مهندسی ذهن؛ آشنایی با کارکرد و ساختار ذهن هوشیار و ناهوشیار و بهره برداری بهینه از توانایی های شگفت انگیز آن هاست. مهندسی ذهن، طراحی و مدیریت ذهن برای رسیدن به هدف های معین است. مهندسی ذهن، نمایانگر یک قدرت عظیم و شگفت انگیز در ذهن است و آن قدرت، توانایی ذهن آدمی در تطبیق واقعیت ها و جهان بیرونی با پروژه ها و طرح های ثبت شده در آن است.

ادامه مطلب: مدیریت ذهن و هوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 110
پرینت

مدیریت خوانواده

خانواده يکي از ارکان مهم و اساسي هر جامعه اي مي باشد . خانواده محل تجلي بسياري از خواسته هاي جامعه است و شکوفايي هر جامعه اي در شکوفايي نهاد خانواده نهفته است ، مديريت هر خانواده نيز نقش بسزايي در رشد و شکوفايي سازمان ها اعم از دولتي و خصوصي دارد و بسياري از اصول و مقررات سازمان ها نيز نشأت گرفته از اصول و مقررات حاکم بر خانواده ها مي باشد . خانواده به منزله يک واحد منسجم و پويا مي باشد که در جهت نيل به اهداف واحد گام برمي دارد و همه اعضاي يک خانواده مي بايست همگام با يکديگر در جهت تأمين خواسته هاي مشروع خانواده تلاش و حرکت نمايند . به منظور تأمين خواسته هاي مشروع خانواده لازم است خانواده ها همانند سازمان داراي اهداف و برنامه هاي مشخص و معين باشند و براي رسيدن به اين اهداف و برنامه ها اصول و موازيني را به کار ببرند که اهم اين اصول و موازين به شرح ذيل مي باشد :

ادامه مطلب: مدیریت خوانواده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 112
پرینت

مدیریت جدید

با افزايش شمار افراد جوانی كه در سراسر دنيا راه خود را به جايگاه مديريت باز می كنند، فراگيری چگونگی نظارت اثر بخش بر كاركنان اهميت می يابد.

هنگامی كه كريستی ميكاك (1) در سن 25 سالگی برای نخستين بار به سمت مديريت رسيد راه خود را در مسير اين حرفه باز كرد. او كه هم اكنون 31 سال دارد مدير خدمات حسابرسی شركت تبليغاتی و روابط عمومی ساميت گروپ كاميونيكيشنز(2) در شهر سالت ليك(3) است. ميكاك می گويد: "فكر می كنم كه برای مديريت كمی جوان هستم. در شكل قديمی اين اتفاق معمولا در سن 40 سالگی می افتد."

ادامه مطلب: مدیریت جدید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 104
پرینت

مدیریت توسعه

قراردادهاي انتقال فناوري

چکيده: در اين مقاله ابتدا نقش فناوري در توسعه و فرايند انعقاد قراردادهاي انتقال فناوري به اختصار بيان شده است. آنگاه دو مفهوم کليدي در قراردادهاي انتقال فناوري که توجه به آنها مي تواند موفقيت چنين قراردادهايي را در پي داشته باشد يعني «‌عمق فناوري» مورد معامله و همچنين ‌‌«دامنه فناوري» که قرارداد مورد توافق به آن پوشش داده است، مورد بررسي قرار گرفته است. سپس انواع روشها و قراردادهاي انتقال فناوري براساس رويکردهاي مختلف دسته بندي شده و هشت مدل از آنها توضيح داده شده اند. در انتها مقايسه کوتاهي ميان انواع اين قراردادها با ذکر مزايا و معايب هريک از آنها، به عمل آمده است.

ادامه مطلب: مدیریت توسعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه مربوط به مديريت
نمایش از 24 مرداد 1392 بازدید: 105
پرینت

سازمانهای یاد گیرنده


سازمان‌های یادگیرنده پدیده‌ای هستند که با شروع دهه 90 میلادی مطرح شدند. علت پدیدار شدن چنین سازمان‌هایی، شرایط، نظریه‌ها و تغییر و تحول در محیط‌های سازمانی قبل از دهه مذکور بوده است به گونه‌ای که تمام سازمان‌ها تلاش گسترده‌ای را برای بقای خود آغاز کرده بودند و برای آنکه بتوانند خود را در محیط پرتلاطم اطراف خود حفظ کنند، می‌بایست از قالب‌های غیرپویا خارج و به سمت سازمان یادگیرنده متحول شوند.
یعنی در ساختار و اساس خود تغییرات عمیقی ایجاد کنند. سازمانهای یادگیرنده اگر خود را در عرصه فعالیت ها با محیط هماهنگ نسازند، از صحنه فعالیت حذف خواهند شد. با توجه به کاهش دائمی منابع، افزایش آگاهی ارباب رجوع از حق خود و پاسخ گویی سازمان در مقابل جامعه، مدیران نمی توانند از یادگیری امتناع کنند. این گونه از سازمان ها، مدیران زنده و پویایی را می طلبند. 

ادامه مطلب: سازمانهای یاد گیرنده
 

صفحه1 از21

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید