نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 22 آذر 1392 بازدید: 181
پرینت

ابزارهای جنگ نرم

مجموعه روش‌هايي كه در تهديدات نرم به كار گرفته مي‌شود را مي‌توان سه روش اصلي، گفتاري، رفتاري و مبتني بر شبكه تقسيم نمود. در ادامه به اختصار به تعريف هر كدام از اين دسته روش‌ها مي‌پردازيم:

اول- روش‌هاي گفتاري:

در روش‌هاي گفتاري هدف اصلي نگرش، افكار، عقايد و باور‌هاي اساسي مردم و نخبگان جامعه است اين روش به دنبال ايجاد اختلال، انحراف و تغيير در اهداف مرجع مذكور است.

روش‌هاي گفتاري در اعمال تهديدات نرم را مي‌توان به چهار بخش «عمليات رواني»، «عمليات ادراكي»، «ديپلماسي عمومي» و « فريب استراتژيكي» تقسيم نمود:

ادامه مطلب: ابزارهای جنگ نرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 188
پرینت

مقدمه‌ای بر: ماهیت، ابعاد و مبانی تهدیدات نرم

چکیده

یکی از وجوه ممیزه دنیای امروز از دنیای پیشین "فزون اهمیتی" قدرت نرم کشورها و توانایی آنان در ایجاد تغییرات ژرف، تدریجی و نامحسوس در نظام باورها، سبک زندگی، مواضع سیاسی و نگرش‌ها و ترجیحات اجتماعی مخاطبان آماج، با اعمال "تهدیدات نرم" است. منظور از تهدیدات نرم، طیف وسیعی از کنش‌ها و اقدامات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است که کشورهای برخوردار از فناوری ارتباطی برتر، از آنها برای تحمیل غیرمستقیم اراده خویش بر دیگران استفاده می‌نمایند. گرچه بسیاری از محققان و مؤلفان بر سه بعدی بودن تهدیدات نرم تأکید ورزیده‌اند، اما برخی روان‌شناسان اجتماعی، با اتخاذ رویکردی ویژه به تهدیدات نرم، از پنج بعدی بودن تهدیدات نرم دفاع کرده‌اند. از نظر آنان نخستین بعد تهدیدات نرم، بعد شناختی است که مؤلفه‌ها و عناصر ذهنی و دانشی را دربر می‌گیرد. دومین بعد، بعد عاطفی و هیجانی است که مؤلفه‌های احساسی مخاطبان را دربر می‌گیرد. سایر ابعاد تهدیدات نرم از نظر روان‌شناسان اجتماعی عبارتند از:

ادامه مطلب: مقدمه‌ای بر: ماهیت، ابعاد و مبانی تهدیدات نرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 143
پرینت

راهکار مقابله با اینترنت چمدانی آمریکا
مقابله با تهاجمات سایبری با اینترنت ملی در ایران

موفقیت ایران در شناسایی و کشف کرم جاسوسی استاکس نت که تاسیسات صنعتی و نیروگاهی کشور را هدف قرار داده بود از وجود ساختارهای مطلوب برای امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور حکایت دارد و در این میان تعریف پروژه هایی چون اینترنت ملی، اینترنت پاک، دیتاسنتر و هاستینگ ملی و نیز موتور جستجوگر ملی می تواند راهکارهای ایران برای مقابله با حملات احتمالی در فضای سایبر باشد که چندسالی است برنامه هایی برای آنها تعریف شده است.
هفته گذشته رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افتتاح فاز صفر شبکه ملی اینترنت در تیرماه جاری خبرداد و گفت: امیدواریم تا دو هفته آینده فاز صفر شبکه ملی اینترنت را افتتاح کنیم و فازهای بعدی به مرور زمان وارد عمل شود.

ادامه مطلب: راهکار مقابله با اینترنت چمدانی آمریکا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 150
پرینت

کاربرد عملیات روانی و مدیریت ادراک

در طراحی صفحات اینترنتی

چکیده

اینترنت ابزار و رسانة اطلاعاتی بسیار مهم و مؤثری است. به طور نسبی هیچ فرد، گروه، سازمان و دولتی برای استفاده از اینترنت با محدودیت مواجه نیست و می تواند به طور مؤثر حمایت و پشتیبانی عمومی را جلب کند. با وجود این، در حالی‌که دنیا به جامعه شبکه‌ای تبدیل می‌شود، بهره‌گیری سازمان‌ها از ارتباطات با مخاطبانشان به بخشی مهم از رقابت‌پذیری آنها بدل می‌گردد و روابط عمومی به عرصة ادراک تولید شده در صفحات وب (تارنمای) شرکت‌های تجاری و نهادهای سیاسی، نظامی و امنیتی وارد می‌شود. این نوشته گستره‌ای از عناصر نظیر فرهنگ، سن و معلولیت را به منظور طراحی ارتباطات مؤثر بررسی می‌کند. در وهلة نخست، طراحان باید تنوع کاربران را به منظور تضمین کارآیی فرآورده‌هایشان در نظر گیرند.

ادامه مطلب: کاربرد عملیات روانی و مدیریت ادراک[1]
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 191
پرینت

کارکردهای مشترک عمليات اطلاعاتي و عمليات رواني

چکیده
هم اکنون عملیات روانی و عملیات اطلاعاتی به موازات هم در بخش‌های نظامی و امنیتی به اجرای وظایف و مأموریت‌های خود می‌پردازند. با وجود این، به نظر می‌رسد هم‌پوشی‌های زیادی بین حوزة کارکردهای آن دو برقرار است. این مرزهای مشترک گاه چنان در هم می‌آمیزند که تمایز و تشخیص آنها را از یکدیگر دشوار می‌سازد. این مقاله، نه در مقام ارائه نظریه یا حتی پیشنهاد، بلکه صرفاً در بازخوانی وضعیت عملیات روانی و عملیات اطلاعاتی، اشتراک موجود عناصرکارکردی دو نیرو را به امکان اجتماع ساختاری آن دو، بررسی می‌کند. گفتنی است تجارب شخصی نویسنده در تکمیل پویش تحلیلی متن بی‌تأثیر نبوده است.

ادامه مطلب: کارکردهای مشترک عمليات اطلاعاتي و عمليات رواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 173
پرینت

رهيافت نرم و امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران


افشين متقي‌دستنايي*

 چکیده

رويكرد جنگ نرم در سياست‌هاي نظامي- امنيتي معاصر برخاسته از ملاحظات سياسي، اقتصادي، اجتماعي است و مشاهدات تاريخي نيز بر اهميت آن تأكيد دارد. به طور اصولي هر نوع اقدام در حوزة تأمين منافع ملي كه با چالش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي همراه است، مستلزم متقاعد نمودن افكارعمومي داخل و خارج از كشور است. اين نوع جنگ، مي‌تواند خطرات اصلي را پنهان كند يا كوچك‌تر و كم اهميت‌تر از آنچه هستند، نشان دهد. همچنين مي‌تواند دشمناني بيافريند كه وجود ندارند يا اينكه ناچيزتر از آن باشند كه سرمايه‌ها و توان ملي را صرف آنها ساخت. اتحاد جماهير شوروي، سال‌ها در رقابت با تبليغات نظامي بلوك غرب و امريكا، تمام پتانسيل ملي خود را صرف تجهيز و انباشت تسليحات نظامي كرد و سرانجام در جبهه‌اي ديگر بازي را به حريف واگذار كرد. اين مقاله، ضمن بررسي مفاهيم انقلاب و براندازي نرم، تهديدات نرم عليه جمهوري اسلامي را مورد مطالعه قرار مي‌دهد و ابزارها و روش‌هاي اقدامات نرم عليه امنيت ملي آن را شناسايي مي‌كند.

ادامه مطلب: رهيافت نرم و امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 163
پرینت

نقد و بررسی عملیات روانی امریکا در جنگ دوم جهانی

 چکیده    
عمليات رواني امریکا در هر دو جنگ جهاني به طور ناگهانی و بدون تفكر تدوين شد و بر اساس روش‌هایي مبتنی بر تجارب ساده و ابتدایی شکل گرفت. پیش از جنگ هیچ سازماني براي تدوين مهارت‌ها و روش‌هاي عملیات ‌رواني در نظر گرفته نشده بود تا بتواند دانش نيروها را افزايش دهد و آنها را با تحقيقات و طرح‌ريزي در اين حوزه آشنا سازد. به عملیات ‌رواني به ‌مثابۀ عملياتي نگریسته مي‌شد كه به طرح‌‌ريزي، آموزش و تحقيقات احتياجي ندارد. بر این اساس، هدايت عملیات ‌رواني در این کشور در دو جنگ جهاني عمدتاً به افرادي واگذار شد كه در حوزۀ تبلیغات تجاری، هنری، خبر، آگهي و سرگرمي تجربه داشتند، بنابراين به‌نظر مي‌رسد كه مهارت آنها در زمینۀ عملیات روانی كافي نبوده ‌است. این مقاله با مرور اجمالی عملیات روانی امریکا در جنگ دوم جهانی با تمرکز به گزارش کمیسیون مشاوران رئیس‌جمهوری در سال 1947، به دنبال الگو و رهیافتی برای عملیات روانی در جنگ احتمالی آینده با این کشور است.

ادامه مطلب: نقد و بررسی عملیات روانی امریکا در جنگ دوم جهانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 145
پرینت

ژئوپلتیک ارتباطات و رسانه های نوین و نقش آن در شکل گیری قدرت

علی محمد نائینی  

چکیده
تحول در ارتباطات و رسانه های نوین و افزایش اطلاعات موجب ظهور بازیگران جدیدی در جهان معاصر گردیده است، از طرفی کارکرد ابزارهای ارتباطی را که در گذشته ابزاری ساده برای انتقال معانی و پیام بود، پیچیده نموده، و کل حیات انسان را متاثر ساخته است. نظام های نوین ارتباطی و رسانه ها منشأ تحولات عظیم درعرصه قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی در جهان گردیده اند و با ظهور پیامدهای منفی خود برای امنیت و استقلال جوامع انسانی مشکلاتی را به وجود آورده اند. این مقاله، تلاش نموده تا چگونگی شکل گیری قدرت و همراه سازی دیگران از طریق مدیریت فن آوری ارتباطات و رسانه های نوین را در جهان معاصر با نگرش ژئوپلتیکی و با مطالعه موردی مورد بررسی قرار دهد.
واژگان کلیدی: ژئوپلتیک، ارتباطات، قدرت، قدرت نرم و قدرت های رسانه ای

ادامه مطلب: ژئوپلتیک ارتباطات و رسانه های نوین و نقش آن در شکل گیری قدرت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 148
پرینت

بسم الله الرحمن الرحیم

عوامل و روشهای توسعه روحیه حماسی در دوران دفاع مقدس

دکتر علی محمد نایینی

چکیده

روحیه حماسی از جمله مهم‌ترین مولفه‌های قدرت ملی در برابر دشمنان در شرایط مختلف تهدید، جنگ و پس از آن است . این  عامل  نقش مهمی در بازدارندگی دفاعی دارد. در طول انقلاب اسلامی و مبارزه با رژیم شاه و نیز در دفاع مقدس و مقابله با دشمان همواره بر استفاده از ظرفیت اعتقادی و تحول روانی ملت ایران ، تاکید شده است. دمیدن روح امید، آرمان و اعتماد به نفس و ایستادگی در برابر دشمن در ملت ایران، رمز اصلی برانگیختن جوانان کشور و تبدیل آنان به مجاهدان مشتاق شهادت در دوران دفاع مقدس بود. همین تحول روانی در ملت ایران رمزپایداری و استمرار انقلاب اسلامی و عزت و قدرت ملی در برابر تهدیدات مختلف دشمن،  و عامل اصلی بازدارندگی در برابر دشمنان است . بررسی و شناخت عوامل موثر بر روحیه حماسی جامعه و روش های حفظ و توسعه آن موضوع این مقاله است. بنابراین، این مقاله از آن رو به سامان رسید که اولا عوامل اصلی موثر بر «روحیه حماسی در دفاع مقدس» را شناسایی نماید. ثالثاً روش های حفظ و توسعه آن را مورد بررسی قرار دهد.

ادامه مطلب: عوامل و روشهای توسعه روحیه حماسی در دوران دفاع مقدس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 120
پرینت

رفتار «بی.بی.سی» در قبال ایران

نقدی بر عملکرد رادیو فارسی

حضور رسمی دولت انگلیس در مناسبات سیاسی و اقتصادی داخلی ایران، در رابطه‎ای تنگاتنگ با تضعیف سلسله قاجار و شکل‌گیری سازمان مخفی فراماسونری بین صاحب‎منصبان ایران آغاز و سپس در جریان به انحراف کشاندن نهضت مشروطه، فرصت چشم‎گیری برای مهره‌چینی وسیع در ساختار سیاسی کشور یافت و با کودتای 1299 و روی کار آوردن رضاخان میرپنج کاملا نهادینه شد.

در این شش دهه، پهلوی اول و دوم، بدترین تحقیر‎ها را بر عموم ملت ایران به ‌ویژه بر قیام کنندگان در برابر استبداد و سلطه بیگانه به‎ صورت خاص آن هم با تبعید، شکنجه و کشتار روا داشتند. در پناه این تحقیر و سرکوب، منابع عظیم این مرز و بوم به چپاول رفت و ایران با فرهنگ، به ایرانی بی‌هویت و ایران مولد، به ایرانی مصرف‎زده و... تبدیل شد.

ادامه مطلب: رفتار «بی.بی.سی» در قبال ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

نگاه راهبردی به تحولات و انتفاضه مردم مصر

رضا سراج
متن این مقاله به شرح زیر است:

مصر به عنوان یک بازیگر ژئوپلتیک محور، کلید ایجاد یا تغییر توازن استراتژیک در خاورمیانه و آفریقای عربی است و تغییر در نوع و ماهیت نظام سیاسی این کشور، به مثابه تغییر در توازن استراتژیک و متعاقبا تغییر در ترتیبات امنیتی و مناسبات سیاسی منطقه خواهد بود. لذا تحولات مربوط به مصر را می بایست از منظر راهبردی و مبتنی بر سه مولفه "کلان نگری "، "همه جانبه نگری " و "آینده نگری " مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

*کلیات:

پس از فاصله گرفتن ترکیه از محور آمریکا، غرب و رژیم صهونیستی و نیز شکست این محور در اتفاقات اخیر لبنان، انتفاضه مردم مصر و پیامدهای ناشی از آن، زلزله سهمگینی را در منطقه بوجود آورد و ضربه مهلک دیگری بر محور مذکور وارد ساخت. در همین ارتباط روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تشریح شکست های متوالی محور آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی نوشت: "اوباما در تاریخ امریکا به عنوان رئیس جمهوری ثبت خواهد شد که موجب از دست رفتن ترکیه، لبنان و مصر شد و در دوران وی ساختار همه ی پیمان های سیاسی ومنطقه ای آمریکا در خاور میانه فروریخت. "

ادامه مطلب: نگاه راهبردی به تحولات و انتفاضه مردم مصر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 165
پرینت

نگاهي به حضور نرم آمريكا در عمق جبهه روسيه

بنياد هريتيج در مقاله‌اي با بيان اينكه ديپلماسي عمومي هر جامعه‌اي بايد ويژگي‌هاي خاص خود را داشته باشد و با گذشت زمان بايد خود را به روز كند مي نويسد روش هاي گذشته براي تاثير بر مخاطب كارايي خود را ندارد و بايد از روش هاي جديد استفاده كرد.
انديشكده "بنياد هريتيج " در مقاله اي نوشت: زماني ديپلماسي عمومي بيشترين تأثير را دارد كه مخاطب مستعد، پيامي واضح و استراتژي سنجيده‌ شده‌اي را دريافت كند. از اين رو، رويكرد ديپلماسي عمومي هر جامعه‌اي بايد ويژگي‌هاي خاص خود را داشته باشد.

ادامه مطلب: نگاهي به حضور نرم آمريكا در عمق جبهه روسيه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 104
پرینت

ویژگی های مهم انقلاب رنگی

با اعلام نتیجه انتخابات از سوی پارلمان اوکراین، تظاهرکنندگان مانع ورود یانکویچ به دفتر نخست وزیری شدند و کشور در شرایط جنگ داخلی و تجزیه به دو بخش شرقی (طرفداران یانکویچ) و بخش غربی (هواداران یوشچنکو) قرار گرفت. با بحرانی شدن اوضاع کشور، پارلمان اوکراین در رأی خود تجدیدنظر کرد و اعلام کرد در انتخابات تقلب صورت گرفته است و از رئیس جمهور درخواست کرد تا کمیسیون انتخابات را منحل کند. با جانبداری وزیر دفاع از یوشچنکو، شرایط به سود غرب گرایان و افراد مورد حمایت آمریکا تغییر کرد و در نتیجه دادگاه عالی اوکراین سرانجام در ۷ دسامبر نتیجه انتخابات را باطل و تاریخ ۲۶ دسامبر را برای برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرد.

ادامه مطلب: ویژگی های مهم انقلاب رنگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات مربوط به جنگ نرم و عملیات روانی
نمایش از 21 مرداد 1392 بازدید: 146
پرینت

نفوذ به قلب اسلام تأملی بر جریان انحراف


نویسنده: رضا سراج
مقدمه:
جنجال سياسي پيرامون عزل وزير اطلاعات و پيامدهاي آن، بيش از پيش جريان طراح چالش هاي سياسي، فرهنگي و اعتقادي در سالهاي اخير را در كانون توجهات قرار رداد.
جريان التقاطي كه در عرصه هاي سياسي از آن بعنوان "جريان انحراف " ياد مي شود داراي سه لايه است:
- حلقه محدود و مشكوك در مركزيت
- عناصر فرصت طلب در بدنه مياني
- عده‌اي پياده نظام هيجاني در لايه زيرين
رويكرد قدرت طلبانه اين جريان، آنان را در مسير تبديل شدن به مافياي جديد قدرت - ثروت قرار داده است. اين جريان ضمن پيوند با عناصر ضد انقلاب و بيگانه، عملاً تلاش مي‌كند تا گفتمان انقلاب اسلامي و جهت گيري‌هاي دولت را منحرف سازد.

ادامه مطلب: نفوذ به قلب اسلام تأملی بر جریان انحراف
 

صفحه1 از9

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 187 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید