نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 278
پرینت

مقاله ( پدافند غیر عامل)


مقدمه:

پدافند در مفهوم كلي، دفع، خنثي كردن و يا كاهش تاثيرات اقدامات آفندي دشمن و ممانعت از دستيابي به اهداف خودي است. پدافند به دو بخش تقسيم مي‌شود 1- پدافند عامل 2- پدافند غيرعامل

پدافند عامل: پدافند عامل عبارت از رويارويي و مقابله مستقيم با دشمن و به كارگيري جنگ افزارهاي مناسب و موجود به منظور دفع حمله و خنثي كردن اقدامات آفندي وي مي‌باشد.

پدافند غيرعامل: پدافند غيرعامل به مجموعه اقداماتي اطلاق مي‌گردد كه مستلزم به كارگيري جنگ افزار نبوده و با اجراي آن مي‌توان از وارد شدن خسارات مالي به تجهيزات و تاسيسات حياتي و حساس نظامي و غيرنظامي و تلفات انساني جلوگيري نموده و يا ميزان اين خسارات و تلفات را به حداقل ممكن كاهش داد.

ادامه مطلب: مقاله ( پدافند غیر عامل)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 197
پرینت

« پدافند غيرعامل »

تاریخچه و بررسی سوابق جهانی
انسان‌های اولیه برای در امان ماندن از تهاجم حیوانات وحشی و دیگر دشمنان خود و همچنین برای کاستن از نگرانی‌های خود به غارها، بالای درختان و دیگر پناهگاه‌های طبیعی پناه بردند.
وجود خندق در اطراف شهرها و ایجاد دروازه‌های مستحکم برای پیشگیری از حملات غافلگیرانه دشمن در تمام نقاط جهان امری رایج بود.

در قرآن کریم در آیه 80 از سوره مبارکه انبیاء می‌فرماید: و ما به او (حضرت داود علیه السلام) ساخت زره را تعلیم نمودیم تا شما را از آسیب جنگ در امان بدارد پس آیا از شکر گریزانید؟
در جریان هجرت پیامبر اسلام نیز خداوند متعال با استفاده از شگردهای اختفاء و فریب که از اصول پدافند غیر عامل است مانع دسترسی کفار قریش به ایشان گردید. حضرت علی (ع) در نامه 12 نهج البلاغه می‌فرمایند: آنگاه که در میدان جنگ در مقابل دشمن قرار گرفتید می‌باید قرارگاه شما در دامنه کوه‌ها و تپه‌ها و یا در کنار رودها باشد تا پوشش حفاظ شما گردد و شما را از دست دشمن نگهبانی کند.

ادامه مطلب: « پدافند غيرعامل »
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 143
پرینت

پدافند غیر عامل

چشم انداز

· داراي عزم ملي و باور عمومي در مسئولين و مردم نسبت به رعايت اصول پدافند غير عامل

· برخوردار از اصول پدافند غير عامل جامع ، توسعه يافته و نهادينه شده .

· توانمند در تأمين حداکثر ايمني و پايداري و به حداقل رسانيدن آسيب پذيري زير ساخت هاي مرتبط در مقابل تهديدات دشمن .

· قادر به ايفاي نقش اساسي در حراست و حفظ استقلال ، تماميت ارضي و سرمايه هاي ملي در چرخه نظام دفاعي امنيتي کشور .

· برخوردار از آمايش سرزميني مناسب و متکي به ويژگيهاي جغرافيايي ، جمعيتي وفرهنگي و اصول دفاع غير عامل در حوزه مختلف با رعايت توزيع و پراکندگي موزون سرمايه ها و فعاليت ها در عرصه ايمن جغرافيا .

ادامه مطلب: پدافند غیر عامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 180
پرینت

پدافند عامل و غیرعامل چیست؟

ایران صدا: پدافند در مفهوم کلی، دفع، خنثی کردن و یا کاهش تاثیرات اقدامات آفندی دشمن و ممانعت از دستیابی به اهداف خودی است. پدافند به دو بخش تقسیم می‌شود 1- پدافند عامل 2- پدافند غیرعامل

علاقه به حیات و حفظ بقاء به طور غریزی در هر انسانی وجود دارد لذا در طول تاریخ، بشر برای دستیابی به ملزومات حیاتی خود از جمله غذا و انرژی به گسترش و توسعه مراتع و زمین‌های کشاورزی و معادن پرداخته یا به جهت دفع تجاوز دشمنان خود جنگ‌ها و منازعات بسیاری را پشت سر نهاده است. سلاح‌هایی که جوامع بشری قبل از دوران صنعتی در جنگ‌ها بکار می‌بردند دست ساز و بسیار ساده بود، بین فرآیندهای دانش و فناوری و نوع سلاح‌هایی که جوامع بشری برای بهره گیری از آنها در جنگ ابداع و اختراع می‌کرده‌اند، ارتباط نزدیکی وجود داشته است. 

ادامه مطلب: پدافند عامل و غیرعامل چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 179
پرینت

مقاله اي كامل درباره پدافندغیرعامل

تاريخچه 
شکل گيری تمدن های اوّليه در جهان همواره با وقوع جنگ همراه بوده است، در طول تاريخ انسان ها از طريق پناه گرفتن در غارها، ساخت جوشن و سپر، ايجاد برج و بارو و قلاع محکم و مرتفع، حفر خندق برای حفظ جان و تامين امنيّت گروهی با هدف پيشگيری از حملات غافلگيرانه دشمن اقدام نموده اند، ‌ ديوارهای دفاعی و خاکريزهای متعلق به آغاز سکونت انسان در ايران هنوز برجاست و شکل آنها به موازات پيشرفت سلاح های تهاجمی و تدافعی در هر دوره تاريخی تکامل يافته است. تفکر ساخت و احداث ديوارها و خطوط و دژهای دفاعی از قديم الايّام به عنوان يک اقدام دفاعی با هدف سد کردن و ايجاد مانع در مسير تهاجم دشمن و ممانعت از مواجه شدن با حملات غافلگيرانه مورد توجه دولت های مختلف بوده و عليرغم تغيير و تکامل سلاح ها و روش های تهاجمی، کماکان با تغيير شکل و کاربری آن ها متناسب با نوع تهديدات به شکل های ديگری همانند تونل ها، ‌ پناهگاه های چندمنظوره، سازه های امن زيرزمينی، ديوارها و موانع دفاعی الکترونيکی در ملاحظات دفاعی کشورها مورد توجه خاص قرار دارند.

 

ادامه مطلب: مقاله اي كامل درباره پدافندغیرعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 166
پرینت

اصول پدافند غيرعامل 

اصول 
اصول دفاع غيرعامل، مجموعه اقدامات بنيادی و زيربنايی است که در صورت به کارگيری می ‌ توان به اهداف پدافند غيرعامل از قبيل، تقليل خسارات و صدمات، کاهش قابليت و توانايی سامانه ‌ های شناسايی و آشکارساز، هدف ‌ يابی و دقت هدف ‌ گيری تسليحات آفندی دشمن و تحميل هزينه بيشتر به وی نايل گرديد. اين اصول عبارتند از:
مکان ‌ يابی استتار اختفاء پوشش فريب پراکندگی تفرقه و جابه‌جايی مقاوم سازی و استحکامات اعلام خبر

مکان ‌ يابی (Site Selection)
مکان ‌ يابی، انتخاب بهترين و مطلو ‌ ب ‌ ترين نقطه و محل استقرار است به طوری که پنهان و مخفی نمودن نيروی انسانی، وسايل و تجهيزات و فعاليت ‌ ها را به بهترين وجه امکان ‌ پذير سازد. بنابراين اگر مکان ‌ يابی به خوبی انجام شود، به کارگيری و استفاده از وسايل و ابزار مصنوعی جهت استتار و اختفا ضرورتی پيدا نمی ‌ کند و يا اين ضرورت به حداقل ممکن تقليل خواهد يافت.

ادامه مطلب: اصول پدافند غيرعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 144
پرینت

تاریخچه پدافندغیرعامل 

تاريخچه:
شکل گيری تمدن های اوّليه در جهان همواره با وقوع جنگ همراه بوده است، در طول تاريخ انسان ها از طريق پناه گرفتن در غارها، ساخت جوشن و سپر، ايجاد برج و بارو و قلاع محکم و مرتفع، حفر خندق برای حفظ جان و تامين امنيّت گروهی با هدف پيشگيری از حملات غافلگيرانه دشمن اقدام نموده اند، ‌ ديوارهای دفاعی و خاکريزهای متعلق به آغاز سکونت انسان در ايران هنوز برجاست و شکل آنها به موازات پيشرفت سلاح های تهاجمی و تدافعی در هر دوره تاريخی تکامل يافته است.

ادامه مطلب: تاریخچه پدافندغیرعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 165
پرینت

تعريف پدافند و انواع آن

پدافند در مفهوم کلی، دفع، خنثی کردن و يا کاهش تاثيرات اقدامات آفندی دشمن و ممانعت از دستيابی به اهداف خودی است. پدافند به دو بخش تقسيم می‌شود: 1) پدافند عامل 2) پدافند غيرعامل.
پدافند عامل (Active Defense) :
پدافند عامل عبارت از رويارويی و مقابله مستقيم با دشمن و به کارگيری جنگ افزارهای مناسب و موجود به منظور دفع حمله و خنثی کردن اقدامات آفندی دشمن می‌باشد .

ادامه مطلب: تعريف پدافند و انواع آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 144
پرینت

مقدمه ای بر پدافندغیرعامل 

مقدمه 

پدافند غيرعامل با مفهوم کلی دفاع در برابر تهاجم، بدون استفاده از سلاح و درگيرشدن مستقيم، سابقه ای طولانی در تاريخ بشری به قدمت خلقت انسان دارد.

انجام اقدامات دفاع غيرعامل در ابعاد گوناگون در حال کنونی در جهت مقابله با تهاجمات دشمن(نظامی و غيرنظامی)، بلاهای طبيعی و غيرطبيعی و تقليل خسارات ناشی از حملات نظامی دشمن چون: حملات هوايی، زمينی، دريايی و غيرنظامی چون: حملات سايبری، جنگ نرم و بلاهای طبيعی چون: طوفان، سيل، زلزله و... غيرطبيعی چون: سرقت و... موضوعی بنيادی است که وسعت و گستره آن، تمامی زير ساخت های کليدی، مراکز حياتی، حساس و مهم نظامی و غيرنظامی کشور چون پالايشگاهها، نيروگاه ها، بنادر، فرودگاه ها، مجتمع های بزرگ صنعتی، مراکز بهداشتی و درمانی، قرارگاهها و مراکز عمده فرماندهی نظامی و هدايت و تصميم گيريهای سياسی، مراکز اصل مخابراتی و ارتباطی، پل های استراتژيک، صنايع نظامی، پايگاه های هوايی، سايت های موشکی، مراکز و ايستگاه های راديويی، تلويزيون، انبارهای عمده مواد غذايی و دارويی، مراکز جمعيتی و قرارگاه های تاکتيکی، مقرهای عمده آماری و پشتيبانی و .... را در بر می گيرد.

ادامه مطلب: مقدمه ای بر پدافندغیرعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 143
پرینت

پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل

پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل (به انگلیسی: Passive Defense)‏ به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به کارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.[۱][۲]
پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد.[۱]
در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.[۳]

ادامه مطلب: پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پدافند عامل / غيرعامل
نمایش از 25 آذر 1392 بازدید: 137
پرینت

پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل (به انگلیسی: Passive Defense)‏ به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به کارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد. پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد.در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.هر چقدر درجه هشیاری مدیریت دفاعی برای بکارگیری پدافند عامل بالا باشد، باز هم دشمن سعی دارد در ساعات نخست تهاجم با واردکردن ضربات سنگین به مراکز مهم دفاعی و مراکز حساس و حیاتی کشور آسیب برساند و برای این کار پرهزینه ترین ابزار را با قدرت آتش سنگین بکار می‌گیرد. معمولاً بعد از روزهای اول و تهاجم هوایی، جنگ زمینی آغاز می‌شود که طی آن زیرساخت‌های حساس و مهم کشور، با همان دقت اولیه ولی با گستردگی بیشتر مورد تهاجم هوایی قرار می‌گیرد. در صورتیکه روحیه دفاعی ملت پس از چند هفته حفظ شود، در مرحله بعدی بمباران افراد غیر نظامی آغاز می‌شود که اکثرا بعنوان خطای نظامی وانمود می‌گردد. طی این مرحله از تهاجم ایجاب می‌کند که تمام ساختمانها در مقابل موج انفجار، ترکش و امکان فروپاشی مقاومت نسبی قابل قبولی داشته باشند و در بخش‌های مناسبی از آنها فضای امن قابل بهره برداری در دسترس باقی بماند.تهدیدها به دو دستهٔ تهدیدهای طبیعی و انسان ساز تقسیم می‌گردند. تهدیدهای طبیعی (مانند سیل، زلزله و توفان) مشمول پدافند غیرعامل نیستند اما تهدیدهای انسان ساز در این حوزه قرار گرفته و خود به سه دسته تقسیم می‌گردند:

ادامه مطلب: پدافند غیرعامل
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 773 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید