نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 338
پرینت

پيشگيري از آسيب هاي ورزشي

برنامه تمرينات ورزشي پيشگيري کننده از آسيب ، شش جزء اصلي دارد که عبارتند از :

۱- انعطاف پذيري( flexibility  )

۲ - تمرينات قدرتي ( strength training )

۳ - تمرينات هوازي( Aerobic training )

۴- آناليز عملکرد زنجيره حرکتي

ادامه مطلب: پيشگيري از آسيب هاي ورزشي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 315
پرینت

 اقدامات اولیه در آسیب های ورزشی

 اقدامات اولیه درمانی در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زیر است :

۱- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی

۲- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود

۳- استفاده از یخ سبب کاهش درد،تورم و التهاب می شود

۴- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.

۵- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود.

ادامه مطلب: اقدامات اولیه در آسیب های ورزشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 314
پرینت

آسیبهای ورزش پیشگیری ودرمان

سالانه تعداد افراد بسیاری دچار صدمات ورزشی میشوند که نیمی از آنها با انجام معالجات خانگی و یا بدون رسیدگی خاص بهبود یافته و نیم دیگر به رسیدگی پزشکی نیاز پیدا میکنند. بر اساس محاسبات آماری در هر 1000 نفر، 26 نفر به آسیبهای ورزشی دچار میشوند و بالاترین میزان این صدمات متوجه کودکان 14-5 سال است. در این آمارها بیشترین تعداد مصدومین را پسران 17-12 ساله تشکیل میدهند، که میزان این آسیبها از نظر تعداد نفرات صدمه دیده، در ورزشهای جمعی که امکان برخورد در آنها زیاد است و از نظر وخامت، در ورزشهای انفرادی بیشتر است. حدود 95% این آسیبها را کوفتگی و ضرب دیدگی بافت نرم تشکیل میدهد. کبودی رایج ترین اثر این ضرب دیدگی هاست و دلیل بروز آن زخم های زیر پوست یا آسیب دیدگی موی رگهای سطحی و جمع شدن خون در زیر پوست است. یک سوم تمام صدمات ورزشی را اصطلاحا رگ به رگ شدن میگویند. این آسیب در واقع پیچیدن یا پارگی قسمتی ازرباط است. رباط رشته محکمی است که پیوند دهنده استخوانها به یکدیگر بوده و مفاصل را محکم در جای خود نگه میدارد. ضرب دیدگی یا پیچ خوردگی از انواع دیگر آسیبهای شایع در ورزش است.

ادامه مطلب: آسیبهای ورزش پیشگیری ودرمان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 386
پرینت

  آسيب هاي ورزشي 

آسیب دیدگی استخوان از رایج ترین مشکلات ورزشکاران می باشد.
آسیبهای ورزشی در اثر ضربه های شدیدیا کششهای متمادی و بیش از حد در حین انجام حرکات ورزشی به وجود می آیند. صدماتورزشی می توانند استخوانها یا بافت نرم (رباط، ماهیچه و تاندون) و یا هردو را دچارمشکل نمایند. برخلاف تصور بسیاری افراد، کودکان، با عکس العملهایی ناپخته، عدمتوانایی در تشخیص و پرهیز از خطر و توانایی کم در ایجاد هماهنگی در حرکات، بسیاربیشتر از بزرگسالان در معرض آسیبهای ورزشی هستند.
سالانه تعداد افراد بسیاری دچار صدماتورزشی میشوند که نیمی از آنها با انجام معالجات خانگی و یا بدون رسیدگی خاص بهبودیافته و نیم دیگر به رسیدگی پزشکی نیاز پیدا میکنند. بر اساس محاسبات آماری در هر 1000 نفر، 26 نفر به آسیبهای ورزشی دچار میشوند و بالاترین میزان این صدمات متوجهکودکان 14-5 سال است. در این آمارها بیشترین تعداد مصدومین را پسران 17-12 سالهتشکیل میدهند، که میزان این آسیبها از نظر تعداد نفرات صدمه دیده، در ورزشهای جمعیکه امکان برخورد در آنها زیاد است و از نظر وخامت، در ورزشهای انفرادی بیشتر است.

ادامه مطلب: آسيب هاي ورزشي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 304
پرینت

آسیب های ورزش والیبال

یک ورزش جمعی محبوب با بیش از 800 میلیون علافمند در جهان ، پرطرفدارترین ورزش در جهان که بازیکنان در هر سطح مهارت از آن لذت می برند. از 1895 در آمریکا توسط ویلیام جی مورگان ابداع گردید. از 1966 در دو زمین بازی شکل گرفت. المپیک : شن( دو بازیکن در هر طرف) و در زمین سخت فضای باز (6 بازیکن در هر طرف) اپیدمولوژی با وجود همه اطلاعات درباره آسب ها ، یک تعریف ثابت از آسیب و جراحت وجود ندارد. شافل و دیگران نسبت آسیب در 50 ساعت میان ورزشکاران آماتور تورنمت 1986 آمریکا. آسیب شرایطی است که در یک ورزشکار از نظر پزشکی ارزیابی می گردد. آسیب ها در تورنمت ملی والیبال 1987 ، ام جی اسپورتز 1990 ، 18 (6) : 624 اپیدمولوژی، واتکینز و گرین نسبت آسیب ها را در میان 86 بازیگر مرد در لیگ ملی اساتیش در طی دوره یک ساله به میزان 53% اعلام نمو.دند. تعریف آسیب این بود هر شرایطی که دو روز یا بیشتر مانع از فعالیت ورزشکار شود. زمین بازی؛ مدارکی وجود دارد که نشان می دهد آسیب در والیبال در زمین های نرم تر کمتر است. فرتی و همکاران دریافتند کشش تاندون زانو بر روی چو.ب سخت تر کمتر از سطوح لینولیوم است.

ادامه مطلب: آسیب های ورزش والیبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 302
پرینت

آسيب ديدگيهاي متداول در ورزش

در هـر ورزشـي بايد انتظار آسيب ها، جراحت ها و خطرات احتمالي آن را داشـتـه بـــاشيد، به خصوص در ورزش هاي گـروهي. هـر ورزشـي کـه طـبـق آمــار در هر 1000 ساعت بيـش از 5 آسـيـب داشته باشد، جزء ورزش هاي پرخطر با درصـد آسيـب بـالا به شـمار مـي رود.

در هـر ورزشـي بايد انتظار آسيب ها، جراحت ها و خطرات احتمالي آن را داشـتـه بـــاشيد، به خصوص در ورزش هاي گـروهي. هـر ورزشـي کـه طـبـق آمــار در هر 1000 ساعت بيـش از 5 آسـيـب داشته باشد، جزء ورزش هاي پرخطر با درصـد آسيـب بـالا به شـمار مـي رود. راگــبي و لاکروس با 30 صـدمه در 1000 ساعت بالاترين حد هستند، درحاليکه بسکتبال و اسکواش هم با آمار 14 صدمه در 1000 ساعت بازي هاي پرخطري بـحـساب مي آيند. تعجب آور اسـت که بــدانيد، دو، و ايروبيک هم با 11 صدمه، زياد از قافله ورزش هاي پرخطر عقب نيستند.

ادامه مطلب: آسيب ديدگيهاي متداول در ورزش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 317
پرینت

آسیبهای ورزشی

 آسیبهای ورزشی در اثر ضربه های شدید یا کششهای متمادی و بیش از حد در حین انجام حرکات ورزشی به وجود می آیند. صدمات ورزشی میتوانند استخوانها یا بافت نرم (رباط، ماهیچه و تاندون) و یا هردو را دچار مشکل نمایند. برخلاف تصور بسیاری افراد، کودکان، با عکس العملهایی ناپخته، عدم توانایی در تشخیص و پرهیز از خطر و توانایی کم در ایجاد هماهنگی در حرکات، بسیار بیشتر از بزرگسالان در معرض آسیبهای ورزشی هستند.

 سالانه تعداد افراد بسیاری دچار صدمات ورزشی میشوند که نیمی از آنها با انجام معالجات خانگی و یا بدون رسیدگی خاص بهبود یافته و نیم دیگر به رسیدگی پزشکی نیاز پیدا میکنند. بر اساس محاسبات آماری در هر 1000 نفر، 26 نفر به آسیبهای ورزشی دچار میشوند و بالاترین میزان این صدمات متوجه کودکان 14-5 سال است. در این آمارها بیشترین تعداد مصدومین را پسران 17-12 ساله تشکیل میدهند، که میزان این آسیبها از نظر تعداد نفرات صدمه دیده، در ورزشهای جمعی که امکان برخورد در آنها زیاد است و از نظر وخامت، در ورزشهای انفرادی بیشتر است.

ادامه مطلب: آسیبهای ورزشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 385
پرینت

اصول عمومی آسیب های ورزشی

به علت حوادثی که در ورزش اتفاق می افتد آگاهی از انواع آسیب های ورزشی و شیوه درمان و جلوگیری از وخیم تر شدن آسیب بسیار مهم است. حال به بررسی برخی از این آسیب ها که در ورزش های برخوردی شایع هستند می پردازیم.

آسیب های ناشی از ضربه

1- آسیب های اسکلتی ( شکستگی ها()

آسیب های اسکلتی در ورزش، به ویژه در ورزش هایی مانند فوتبال، راگبی، فوتبال امریکایی، هندبال، هاکی روی یخ و چمن، و ورزش های انفرادی از قبیل : اسکی سرعت و صحرایی، ژیمناستیک و سوار کاری که در آنها امکان برخورد وجود دارد، نسبتا شایع است.

ادامه مطلب: اصول عمومی آسیب های ورزشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 293
پرینت

شوک

یکی از جدی ترین عوارض هر صدمه یا بیماریها بروز شوک است . جراحت اصطلاحی است که به مفهوم صدمه و کلیه عوارضی که از آن ناشی می شود به کار می رود . صدمه ممکن است ،ناشی از سانحه یک عمل تهاجمی یا نتیجه ناخوشی باشد واکنش بدن نسبت به جراحت ، شوک است . در بیشتر موارد علت پیشرفت شوک آن است که دستگاه قلبی وعروقی نمی تواند خون کافی به تمام بافتهای حیاتی بدن برساند .
شوک هنگامی به وقوع می پیوندد که عمل خون رسانی ( جریان خون رسانی از میان مویرگها ) به خوبی انجام نمی گیرد .
مثالی از شوک ، واکنش بدن از دست رفتن سریع خون است . هنگامی که خون از بدن خارج می گرددقلب نیز برای به گردش در آوردن خون در اندامهای حیاتی مرتباً تند و تند تر می زند . این کار موجب از دست رفتن خون بیشتر می گردد که نوبه خود قلب را وادار می کند باز هم سریعتر بزند . این فر آیند ممکن است آن قدر ادامه یابد که به مرگ فرد منجرمی شود.
در صورت وجود شوک ، لااقل یکی از موارد زیر اتفاق افتاده است :

ادامه مطلب: شوک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 315
پرینت

صدمات بافتهای نرم

صدمات بافتهای نرم ساختارهایی که دستگاه های بدن ، یعنی اعضا و غدد را می سازند از بافتهای نرم تشکیل شده اند . بیشتر آسیبهایی که براین ساختارها وارد می آیند جزئی هستند وتشخیص آنها مشکل است ، زیرا هیج نشانه خارجی ندارند و در مرحله آغازین عارضه ، به آهستگی پیش می روند .
با این وجود ، هرگاه که نشانه های آسیب عضوی یا غدهای وجود داشت و به علت آسیب ( یک ضربه پرقدرت و شدید و یاشکستگی استخوانهایی مثل دنده ، چنبری ، جمجمه یا لگن ) احتمال وجود صدمه اعضای داخلی را پیش بینی کردید ، لازم است که در این موارد به پزشک مراجعه و توسط وی معالجه شوند . هیج معالجه موثری در زمین ورزش برای این نوع آسیبها وجود ندارد .

ادامه مطلب: صدمات بافتهای نرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 334
پرینت

كدام ورزش خطرناك‌تر است؟

وقتی مشتزن های حرفه ای را روی رینگ می بینیم كه تا حد مرگ رقیب خود را زیر مشت های وحشتناك خود قرار می دهند یا در بسیاری از رشته های رزمی ضربات مرگباری به سوی حریفان نشانه می روند، حتی در همین فوتبال كه با تكل های ناجوانمردانه صدای شكستن استخوان های پای بازیكنان از فواصل دور شنیده می شود به این پرسش تكراری می رسیم:«پس خطرهای كدام ورزش كمتر است؟»

آسیب ها و صدمه های ورزشی همواره در رشته های مختلف وجود دارد و نمی توان آن را انكار كرد. حتی در برخی موارد آمارهایی از ورزش هایی منتشر می شود كه كمتر كسی احتمال درصدی از آسیب دیدگی را در آنها داده است. در نظر عموم شاید ورزش های رزمی، اتومبیلرانی، صخره نوردی، فوتبال آمریكایی و یكی دو رشته دیگر پرمخاطره اند و در پاره ای وقت ها جان ورزشكاران را نیز تهدید می كند اما آیا می توان به صراحت درباره خطرناك ترین ورزش حرف زد؟

ادامه مطلب: كدام ورزش خطرناك‌تر است؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 337
پرینت

شایع‌ترین آسیب‌های عضلانی ناشی از ورزش

همه‌ساله حدود ۴ درصد از ورزشکاران به دلیل یک آسیب ورزشی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. این موضوع بسیار طبیعی است زیرا هر نوع فعالیت بدنی حتی پیاده‌روی نیز اگر درست انجام نشود، در طولانی‌مدت به ماهیچه‌ها و مفاصل آسیب می‌رساند. از سوی دیگر احتمال بروز آسیب در ماهیچه‌ و تاندون‌ها و حتی در موارد نادر، شکستگی استخوان نیز در ورزشکاران بیش از مردم عادی است. پس، چه بهتر که هنگام ورزش، احتیاط‌های لازم را به عمل آورید تا احتمال بروز آسیب‌های فیزیکی‌ به حداقل برسد. در این نوشته، با برخی از خطرات بالقوه‌ای که ورزشکاران را تهدید می‌کند، آشنا می‌شویم...
● آسیب‌های عمومی
ساختاربدن هر انسانی متفاوت از دیگری است و در برخی ساختارها نقاط ضعیفی وجود دارد که می‌تواند آماده پذیرش آسیب‌های ورزشی باشد. به عنوان مثال آسیب‌دیدگی اعضای پایینی می‌تواند به دلیل داشتن کف پای صاف، بلندی یا کوتاهی کم قد در مقایسه با قد نرمال و زانوهای پرانتزی باشد اما دلیل اصلی این آسیب‌ها بد آماده کردن خود برای ورزش کردن است. برای انجام تمامی فعالیت‌های ورزشی باید ابتدا خود را گرم کنیم تا ماهیچه‌ها نرم شوند. حرکات کششی عملکرد ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد و بهترین حرکت برای پایان ورزش و آرام کردن بدن است.

ادامه مطلب: شایع‌ترین آسیب‌های عضلانی ناشی از ورزش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 317
پرینت

شایع‌ترین آسیب‌های عضلانی در ورزش

هر نوع فعالیت بدنی، حتی پیاده‌روی نیز اگر درست انجام نشود، در طولانی‌مدت به ماهیچه‌ها و مفاصل آسیب می‌رساند.

از سوی دیگر احتمال بروز آسیب در ماهیچه‌ ها و تاندون‌ها و حتی در موارد نادر، شکستگی استخوان نیز در ورزشکاران بیش از مردم عادی است. پس، چه بهتر که هنگام ورزش، احتیاط‌های لازم را به عمل آورید تا احتمال بروز آسیب‌های جسمی‌ به حداقل برسد.

ادامه مطلب: شایع‌ترین آسیب‌های عضلانی در ورزش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسیب های ورزشی
نمایش از 25 بهمن 1391 بازدید: 309
پرینت

زياد ورزش كردن خطرناك است

بنابر گزارش انجمن اطفال آمريكا كه درنشريه طب اطفال منتشر شده است، تلاش ورزشكاران جوان براي كاهش يا افزايش وزن بيش از يك يا دو پوند در هفته، سلامتي آنان را در معرض خطر قرار مي‌دهد.
بنابر اين گزارش اقداماتي مانند تمرين بيش از حد، استفاده از كمربندهاي لاستيكي و سوناي بخار و خشك كه نوجوانان ورزشكار به منظور كاهش وزن انجام مي‌دهند بايد ممنوع شود و مصرف قرص‌هاي رژيمي، مكمل‌هاي غذايي و مدرها و اقدامات ديگري از اين قبيل كه توسط كودكان كوچك‌تر از سنين دبيرستان انجام مي‌گيرد بايد ممنوع شود.
ورزش‌هايي مانند فوتبال، ژيمناستيك و بدن سازي كه مربي آن كودكان را به انجام تمرينات ناسالم به منظور كنترل وزن تشويق مي‌كند موجب بروز اختلالات خوردن، كاهش آب بدن و افزايش چربي و در نتيجه بيماري‌هاي قلبي مي‌شود.

ادامه مطلب: زياد ورزش كردن خطرناك است
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید