نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 66
پرینت

شايعترين آسيبهاي ورزشي در رشته فوتبال كدامند؟

هر رشته ورزشي نماي ويژه اي از آسيبها را نشان مي دهد . اكثريت آسيبهايفوتباليستها شالم آسيبهاي نسج نرم ( تاندون و عضله ) و مفصلي هستند.كوفتگيها، پيچ خوردگيها( بويژه درمچ پا) و كشيدگي هاي عضلاني 75% كلآسيبها را شامل مي شوند . ايين آسيبها غالبا در اندام تحتاني رخ مي دهند،كه تقريبا 60% يا بيشتر از كل آسيبهاي فوتبال را شامل ميشوند . مفاصلي كهاغلب اوقات درگير مي شوند زانو و مچ پا هستند . البته ورزش فوتبال مصون ازآسيبهاي تنه .سر و اندام فوقاني نيست. آسيب كمر ممكن است در مقايسه باآسيب عضلاني اندام تحتاني بيشتر به دور ماندن ورزشكار از صحنه رقابتهامنتهي شود آسيب صورت مي تواند در اثر برخورد آرنج يا سر بازيكن حريف درنبردهاي هوايي عاض شود. ضربه مغزي در مورد آخر يك خطر محسوب مي شود. برخيآسيبها باعث بروز تغييراتي در قوانين باز ي اجراي آنها توسط داور شده اند.از آن جمله استفاده از آرنجها در ليگ فوتبال انگليسي ( فصل 1994) و تكل ازپشت در جام جهاني 1994) ممنوع اعلام گرديدند.

آسيبهاي فوتبال از نظر علت پديد آورنده به چند دسته تقسيم مي شوند؟

آسيبها ي مستقيم : از آنجا كه فوتبال يك ورزش پر برخورد است ، غالباوقات ضربة مستقيم به فوتباليستها اصابت مي كند . مثلا در طي تكل بازيكنحريف يا در اثر تصادم با يك بازيكن ديگر. اين ضربات به آسيبهاي كوفتگي (پارگي عروق خوني داخل نسوج نرم كه به تشكيل هماتوم مي انجامد) ياشكستگيهاي استخوان منتهي مي شوند.

آسيبهاي غير مستقيم : اين آسيبها از نيروهايي كه در يك ساختار عضلانياسكلتي در طي فعاليت ايجاد مي شوند، ناشي مي گردند. آسيب ممكن است درعضلات تاندونها، رباطها ، مفاصل و استخوانها مشاهده شود. اين نوع از آسيبغالبا در ابتدا يا انتهاي بازي و به خاطر گرم نكردن به ميزان كافي ،انعطاف پذيري ضعيف يا خستگي عارض مي گردد.

ادامه مطلب: شايعترين آسيبهاي ورزشي در رشته فوتبال كدامند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 70
پرینت

سلطان ورزش ها ، فوتبال

تهیه کننده : مجید مکاری

فوتبال چیست ؟

فوتبال یک بازی با توپ است که بین دو گروه یازده نفره صورت می گیرد، که هر یک قصد دارند با زدن گل های بیشتر به حریف خود، برنده شوند. فوتبال غالباً توسط پاها بازی می شود، اما ممکن است بازیکنان از هر عضو دیگری به جزء دست و بازویشان برای حرکت دادن توپ استفاده کنند. دروازه بان از این قاعده مستثنی است، و تنها عضوی از تیم است که می تواند در زمین بازی توپ را در دست بگیرد.

آنچه در نزد مردم به عنوان فوتبال شناخته شده است ورزشی است که ملل انگلیسی به آن (Soccer) یا (Association) می گویند و با آن چه آمریکایی ها و کانادایی ها به آن فوتبال می گویند ، فرق دارد و بسیار ساده تر و عملی تر است .

فوتبال بدون شک جذاب ترین و پر طرفدارترین ورزش دنیا است . بیشتر مردم جهان در اندک مدت شیفته فوتبال می شوند . حتی کودک خردسال همین که توپ را می بیند ، به طرفش می دود و آن را با پا می زند . اکثر جوانان و بزرگسالان علاقه مند به فوتبال برای گذراندن اوقات فراغت خود ، به این بازی روی می آورند و یا چون دیگران پای تلویزیون و در میدان ها تماشا گر بازی فوتبال می شوند.بازی فوتبال پر هیجان و زیبا است و انسان را خیلی زود سرگرم می کند ، تا آن جا که در سال های اخیر شیوه های فوتبال نوین ، مردم جهان را بیش از بیش به خود مجذوب کرده است.

گفته می شود که کشور ما بیشترین طرفدار را در سطح قاره آسیاداشته و دارد و از این جهت با کشورهای اروپا و دیگر کشورهای صاحب نام در فوتبال رقابت می کند اگر بخواهیم این رقابت به برتری بینجامد و فوتبال ما بیش از پیش رشد کند ، ناگزیر باید اشکالات کمی و کیفی آن را از راه آموزش بهتر و آموزش زود رس بر طرف کنیم .

تاریخچه فوتبال

ادامه مطلب: سلطان ورزش ها ، فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 69
پرینت

درباره فوتبال

نويسنده:دکتر نعمت الله فاضلي

فوتبال یکی – و البته نه تنها و نه لزوما بهترین صورت ممکن - از صور مختلف بازی با توپ - و بدون تردید مهمترین آن - در عصر ما است. گویی سرنوشت تاریخ فرهنگ بشر چنین بوده است که «توپ» نقش مهمی در سراسر آن ایفا کند. و سرنوشت تاریخ کنونی ما هم استثنایی بر این قاعده نیست. بازی با توپ سابقه چند هزار ساله در تمدن بشری دارد. گفته می شود که مایاها، آزتک ها، چینی ها و ژاپنی ها نخستین گروه هایی بودند که گونه های مختلف بازی با توپ بین آنها رایج بوده است. «کوجو» نوعی بازی با توپ است که در 250 سال قبل از میلاد در بین چینی ها رواج داشته است. ژاپنی ها بازی کماری، رومی های باستان هارپستوم و چوگان نیز بازی ایرانیان باستان و هندوستان بوده است.

در قرن نوزدهم همراه با ظهور عصر مدرن، ورزش مدرن نیز ظهور می کند، و بازی های با توپ هم مدرن می شوند. به تعبیر پیر بوردیو، در این دوره «ورزش به عنوان امری متمایز از صرف بازی شکل می گیرد» و «استقلال حوزه ورزش همراه با فرایند عقلانیت است که به قول وبر، هدف از آن، تضمین پیش بینی پذیری و محاسبه پذیری در ورای تفاوت های محلی و خاص گرایی است» (بوردیو 1378: 366). فوتبال اگرچه گفته می شود که سابقه ای چند قرنی دارد اما شکل امروزی آن ابتدا در انگلستان در نیمه قرن نوزدهم بوجود آمد. ابتدا در 1863 قوانین مدون و واحدی برای فوتبال تدوین می شود. شکل مدرن این بازی در ابتدا در مدارس و دانشگاه ها بخصوص دانشگاه کمبریج گسترش یافت. در دهه های آخر قرن نوزدهم این بازی حرفه ای می شود و بتدریج بصورت باشگاه ها و لیگ های گسترده و سازمان یافته توسعه پیدا می کند. این بازی از همان ابتدا سرگرمی و ورزش عامه مردم و طبقه کارگر بود و برخلاف تنیس و پینگ پنگ که خصلت اشرافی داشتند «باله طبقه کارگر» لقب گرفته بود[1]. در عین حال مهمترین کارکرد اجتماعی فوتبال، سرگرمی، ورزش و تا حدی نیز کمک به تربیت و جامعه پذیری دانش آموزان و دانشجویان بود زیرا فوتبال آنگونه که از نیمه دوم قرن نوزدهم قاعده مند شده و بصورت نوعی فعالیت جمعی و غیر خشونت بار و متکی بر نظم و آرامش خاص درآمده بود، می توانست روش تربیتی مناسبی برای مراکز آموزشی باشد.

ادامه مطلب: درباره فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 88
پرینت

 آسیب شناسی خشونت در فوتبال ایران

فحش و پرخاشگری به جای بازی زیبا و پرگل

در بین فعالیتهای گوناگون ورزشی که درسراسر دنیا انجام می شود، بی تردید ورزش فوتبال پرطرفدارترین،پربیننده ترین و پرمشارکت ترین فعالیت ورزشی است و گسترش روز افزون آن سبب شده مرزهای جغرافیایی، نژادی، قومی، سیاسی و عقیدتی را درنوردد.

در دهه های اخیر پژوهشگران از چشم اندازهای نظری مختلف مبادرت به تحقیق درباره گستره متنوع آداب، مناسک، ارزشها و الگوهای فرهنگی رایج در ورزش فوتبال کرده اند. از جمله موضوعات حائز اهمیتی که به ویژه در دو دهه اخیر مورد توجه اندیشمندان علوم انسانی و اجتماعی قرار گرفته است، بررسی و تبیین رویدادها و حوادث خشونت بار در رشته ورزشی فوتبال است که هر از چندگاهی جلوه هایی از آن را می توان هنگام برگزاری مسابقات ملی و بین المللی مشاهده کرد.

برخی از تماشاگران و طرفداران تیم های ورزشی از پرداختن به اعمال و حرکات خشونت آمیز ابائی ندارند و مبادرت به پرتاب اشیائی به سوی ورزشکاران ، مربیان و داوران می کنند، اموال و تاسیسات ورزشگاه ها را تخریب می کنند، آشوبهای خیابانی به راه می اندازند و با تماشاگران و هواداران تیم مقابل به نزاع می پردازند.

ادامه مطلب: آسیب شناسی خشونت در فوتبال ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 57
پرینت

تغذیه در ورزش فوتبال

 خصوصیات ورزش فوتبال

فوتبال یک بازی با دو نیمه ای 45 دقیقه ای می باشد بین این دو نیمه یک استراحت کوتاه وجود دارد. فوتبال شامل تمرینات متناوب با شدت زیاد است که شامل سیستم صرف انرژی به صورت هوازی و بی هوازی می شود.

آموزش تمرینات که قبل از آغاز فصل مسابقات انجام می شود شامل موارد زیر است: تمرین برای آماده سازی عمومی , کار کردن روی وزن و تمرین برای افزایش مهارت هادر طول فصل به طور معمول 2 تا 4 جلسه در برنامه گنجانده می شود.اکثر تیم های فوتبال، فصل مسابقات شامل یک بازی در هفته دارند . این بازی معمولاً در آخر هفته انجام می شود و در مسابقات سطح بالا مسافرت های زیادی انجام می شود.

ممکن است بازیکنان در تورنمنت ها به مدت یک یا چند هفته در میان در رقابت های منظمی که برگزار می شود نیز شرکت کنند.

فوتبال ورزشی است که به سرعت از حرکات سبک به حرکات با قدرت زیاد تغییرمی کند. زمیانی که شرایط بازی به صورت حرفه ای تغییر می یابد زمینه ی ایجاد جراحت های برخوردی زیاد میشود. چون تماس بدن ها زیاد می شود. مطالعه روی حرکات بازیکنان در طول بازی این نکته را بازگو می کند که بازیکنان حرفه ای که در سطح بین المللی فعالیت می کنند در حدود Km10 در طول بازی می دوند. اما این مقدار در مورد دروازه بانان 4 کیلومتر است.

خصوصیات فیزیکی: بازیکنان فوتبال باید دارای تکنیک، چابکی و سرعت باشند. بدن بازیکنان اندازه های مختلفی دارد با این حال بیشتر ورزشکاران سعی می کنند بدنی عضلانی با میزان چربی کم تر داشته باشند تا از سرعت و چابکی بیشتری برخوردار شوند.

موارد معمول تغذیه ای

ادامه مطلب: تغذیه در ورزش فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 43
پرینت

تبيين جامعه شناختي ناهنجاري در فوتبال

نويسنده:موسي خدمتگزار خوشدل*

مقدمه

وقوع حوادثي از قبيل آنچه در شاديهاي پس از گل بازيكنان پرسپوليس در بازي با داماش اتفاق افتاد، نشان داد هنجارشكني در حوزه ورزش علي الخصوص فوتبال بخشهايي از فرهنگ و ارزشهاي مرسوم جامعه را به چالش مي كشد. اتفاقات متن و حاشيه فوتبال ايران در چند سال اخير نشانگر سريالي از حوادث عجيب و غريب و گاه تكان دهنده بوده است. از گفتمان حاكم در بين كارگزاران و مديران و ورزشكاران فوتبال در ايران چنين بر مي آيد كه مقوله ورزش تا حد زيادي كاركرد اصلي خود به عنوان الگوهايي از گذران اوقات فراغت را از دست داده و به بخشي آسيب پذير مبدل گشته است. حوادثي مانند دفع ادرار در زمين فوتبال، درگيري هاي متعدد بازيكنان با تيم حريف و با يكديگر درون و خارج از زمين بازي و نيز ادبيات كلامي و گفتاري نامناسب در برنامه هاي زنده تلوبزيوني و تحقير و تمسخر و دروغ نشان مي دهد نياز به واكاوي و آسيب شناسي گفتمان جامعه ورزش به شدت احساس مي گردد. آنچه در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته است تبيين جامعه شناختي مختصري در خصوص ناهنجاريهاي حوزه ورزش مي باشد.

طرح مسئله

ورزش در حکم نهادی اجتماعی با سطوح متعددي از روابط اجتماعی ارتباط دارد و بر عناصر گوناگونی مانند پایگاه اجتماعی، روابط قومی و نژادی، پوشش، زبان و ارزشهای اجتماعی تاثیر می گذارد. امروزه ورزش به بخش مهمی از زندگی اجتماعی و فرهنگی بسیاری از جوامع دنیا بدل شده است. (رحمتی، 1388: 3). برخی از مکاتب جامعه شناسی مانند کارکردگرایی به نقش ورزش در ایجاد ثبات اجتماعی تاکید می ورزند و آن را به مثابه نهادی شبه مذهبی تلقی می کنند که با استفاده از مراسم و آیین ها، ارزش های مشترک جامعه را تقویت می کند. (Scheafer & Lamm, 1992:21).

ادامه مطلب: تبيين جامعه شناختي ناهنجاري در فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 65
پرینت

تاریخچه ورزش فوتبال در جهان

مدارك تاريخي ثابت مي كند كه لگد زدن به توپ يا چيز هاي مدور و گرد در گوشه و كنار کره خاکی به شكلهاي مختلف رواج داشته است

بازي با توپ تاريخچه اي چند هزار ساله دارد و گر چه به درستي معلوم نيست كه نخستين بار ورزش فوتبال در كدامين نقطه از كره زمين متداول شده و چه كساني آن را ابداع كرده اند.

بازی فوتبال ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می‌کنند و اغلب آن را پرطرفدارترین ورزش جهان می‌دانند، این ورزش در زمینی مستطیل شکل با پوشش چمن یا چمن مصنوعی انجام می‌گیرد که در انتهای عرضی دو ضلع آن دو دروازه قرار داده شده‌است. هدف وارد کردن توپ به دروازهٔ حریف است. دروازه بان تنها کسی است که در این بازی حق دارد از دست‌ها و بازوهای خود برای گرفتن و مهار توپ استفاده کند، دیگر اعضای تیم توپ را اغلب با استفاده از پا و ضربه زدن به آن به گردش درمی‌آورند، گاه نیز ممکن است از سینه یا سر خود استفاده کنند، هر تیمی که بیش‌ترین گل را به حریف بزند برندهٔ بازی است. اگر بازی در پایان با گل‌های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می‌کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می‌شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین‌کننده بازی باشد.

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره‌کننده فوتبال در جهان فيفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا می‌نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهاني فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی‌های المپیک تابستاني است.

شرایط بازی

ادامه مطلب: تاریخچه ورزش فوتبال در جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 52
پرینت

پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال

 بازی فوتبال ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می کنند و اغلب آن را پرطرفدارترین ورزش جهان می دانند. این ورزش در زمینی مستطیل شکل با پوشش چمن یا چمن مصنوعی انجام می گیرد که در انتهای عرضی دو ضلع آن دو دروازه قرار داده شده است. هدف وارد کردن توپ به دروازه حریف است. دروازه بان تنها کسی است که در این بازی حق دارد از دست ها و بازوهای خود برای گرفتن و مهار توپ استفاده کند. دیگر اعضای تیم توپ را اغلب با استفاده از پا و ضربه زدن به آن به گردش درمی آورند، گاه نیز ممکن است از سینه یا سر خود استفاده کنند. هر تیمی که بیش ترین گل را به حریف بزند برنده بازی است. اگر بازی در پایان با گل های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین کننده بازی باشد.

پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره کننده فوتبال در جهان فیفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا به (انگلیسی FIFA) می نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهانی فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی های المپیک تابستانی است.

تاریخچه

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه آن اطلاع داریم. فوتبال امروزی به تدریج رشد کرده است ولی گفته می شود که نوعی از آن قبل از مسیح بازی می شد. در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت. عکس های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه است. فوتبال در برزیل از سال ۱۸۹۴ شروع شد. این ورزش به وسیله چارلز میلر برزیلی که اجداد او بریتانیایی بودند به مردم برزیل معرفی شد. در سال ۱۹۷۰ مسابقه ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد و هیچ کس تصور نمی کرد که ۸۰۰ میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند. امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزش ها می پردازند.

ادامه مطلب: پیدایش و تاریخچه ورزش فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 29 مهر 1394 بازدید: 51
پرینت

بررسی جنبه های خشونت در ورزش فوتبال

دکتر رحمتی که در نشستی با موضوع خشونت در فوتبال به بررسی نظریات مختلف جامعه شناسی نیز در این مورد پرداخته است رابطه سن، میزان کنترل و نظارت خانواده و پایگاه اقتصادی و اجتماعی با بروز خشونت در فوتبال را بررسی کرده و معتقد است: این متغیرها تاثیر منفی در گرایش طرفداران تیم های فوتبال مورد مطالعه به رفتارهای پرخاشجویانه و خشونت آمیز دارند.

این جامعه شناسی رابطه متغیرهای سابقه نزاع و دعوا، تنش و ناکامی در فعالیت های تحصیلی و آموزشی تا مصرف سیگار، سابقه تنش در محیط خانواده، سابقه رفتار محرمانه، داشتن دوستان و همسالان دارای سابقه جنایی، ارتباط با خویشاوندان دارای سابقه جنایی، عزیمت جمعی و گروهی به ورزشگاه، ارتباط با باشگاه و مسئولان آن و نیز سازگاری نداشتن انتظارات ورزشی و وسایل تحقق آن ها را با گرایش به ارتکاب رفتارهای پرخاشجویانه و خشونت آمیز ورزشی را رابطه ای با تاثیر مستقیم مطرح می کند.

دکتر رحمتی در پژوهش دیگری به واکاوی تجربی یکی از تبیین های رایج در باره خشونت میان طرفداران تیم های فوتبال می پردازد. وی در این پژوهش تلاش کرده است تا با تلقی خشونت و پرخاشگری به مثابه یک امر روانی- اجتماعی با استفاده از تئوری ناکامی- پرخاشگری واکنش های طرفداران تیم های فوتبال در شهر تهران را در وضعیت های مختلفی که منجر به ناکامی آنان در دستیابی به هدف های ورزشی شان می شود، ارزیابی و تحلیل کند.

وی ناکامی از نظر طرفداران تیم های فوتبال در حوزه ورزشگاه ها را در شش جنبه مورد توجه قرار داده است.

از نظر رحمتی توفیق نداشتن و ناکامی برای حضور در ورزشگاه، بازی دور از انتظار و ضعف بازیکنان تیم مورد علاقه در هنگام مسابقه، خطای بازیکنان تیم حریف روی بازیکنان تیم مورد علاقه و دسترسی نداشتن به تسهیلات و امکانات رفاهی و خدماتی مانند آبخوری، بوفه، امکان نشستن و استنباط از قضاوت نادرست داور علیه تیم مورد علاقه را به عنوان مصادیق ششگانه به وجود آورنده احساس ناکامی طرفداران تیم های ورزشی در ورزشگاه نام برده است.

تماشاگر پرخاشگر

 توهین، دشنام و عبارات و شعارهای حاوی الفاظ نامناسب از جمله مصادیق رفتار پرخاشجویانه مد نظر قرار می گیرند. رحمتی همچنین درگیری فیزیکی با طرفداران تیم رقیب، پرتاب اشیا به سوی بازیکنان، داور و زمین بازی، تخریب اموال ورزشگاه و اتوبوس حامل تماشاگر را نیز به عنوان سایر مصادیق رفتارهای خشونت آمیز در نظر گرفته است. جمعیت آماری این پژوهش را 284 نفر از طرفداران دو تیم مطرح تشکیل می دهند و اطلاعات مربوط به آن با شیوه پیمایش در خلال برگزاری جام برتر باشگاه های ایران در سال 82- 81 گرد آوری شده است.

ادامه مطلب: بررسی جنبه های خشونت در ورزش فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 28 مهر 1394 بازدید: 69
پرینت

تاریخچه ورزش فوتبال

اگرچه اطلاعاتی در مورد ریشه اصلی و حقیقی این ورزش در دست نیست ولی از مطالب جالب و شخصی در مورد تاریخچه آن اطلاع داریم. فوتبال امروزی به تدریج رشد کرده‌است ولی گفته می‌شود که نوعی از آن قبل از مسیح بازی می‌شد.
در چین نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشت. عکس‌های مصریان نیز نوعی بازی شبیه به فوتبال را نشان می‌دهد ولی در یونان یک بازی به نام اسپیشکیروز به طرز جالبی به فوتبال امروزی شبیه‌است. فوتبال در برزیل از سال ۱۸۹۴ شروع شد. این ورزش به وسیله چارلز میلر برزیلی که اجداد او بریتانیایی بودند به مردم برزیل معرفی شد. در سال ۱۹۷۰ مسابقه‌ای بین ایتالیا و برزیل برگزار شد و هیچ کس تصور نمی‌کرد که ۸۰۰ میلیون نفر از مردم جهان ناظر بر اجرای مسابقه باشند. امروزه اکثر مردم جهان به فوتبال بیشتر از سایر ورزش‌ها می‌پردازند.
فوتبال مدرن از کشور بریتانیا سرچشمه گرفته‌است. در ابتدا اختلافات عقیده‌ای بسیاری میان علاقمندان راگبی و فوتبال وجود داشت زیرا راگبی با دست و فوتبال با پا اجرا می‌شد. این مسئله در سال ۱۸۶۳ زمانی که طرفداران فوتبال شروع به اجرای این ورزش توسط پاها کردند اتفاق افتاد. گروه دیگر انجمن راگبی را تأسیس کردند و بالاخره در سال ۱۸۷۱ این دو رشته ورزشی کاملاً از یکدیگر جدا شدند. از آن زمان به بعد هر دو رشته پیشرفت‌های شایانی نموده و طرفداران بسیاری پیدا کردند. فدراسیون بین‌المللی فوتبال در سال ۱۹۰۴ بنیان گزاری شد. این فدراسیون وظیفه دارد که به نحوه اجرای مسابقات نظارت داشته باشد. قوانین فوتبال بدون موافقت و تصویب سایر کشورهای عضو فدراسیون تغییر نمی‌کند.
اولین مسابقه بین‌المللی فوتبال جهان در سال ۱۸۷۲ بین تیمهای انگلیس و اسکاتلند در شهر گلاسگو انجام شد، که با نتیجه صفر-‌صفر پایان یافت. در سال ۱۹۲۰ بازیکنان فوتبال در مسابقات المپیک بلژیک شرکت کردند و در سال ۱۹۳۰ اولین جام جهانی فوتبال در کشور اروگوئه برگزار شد.
استادیوم همدن پارک در شهر گلاسگو رکورددار تعداد تماشاچیان در مسابقات فوتبال اروپا است؛ در سال ۱۹۳۷ جمعیتی معادل ۱۴۹٫۵۴۷ نفر در این استادیوم شاهد بُرد ۳ بر ۱ تیم ملی اسکاتلند در مقابل تیم ملی انگلیس بودند.

ادامه مطلب: تاریخچه ورزش فوتبال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 28 مهر 1394 بازدید: 52
پرینت

خشونت و پرخاشگري درفوتبال وراه کارهاي کنترل آن(1)

نويسنده: محمد رضاحاج بيگي(1)

احمد رضا مسعودي(2)

 چکيده

درميان رشته هاي ورزشي فوتبال به لحاظ برخورداري از جذابيت ها و هيجانات فراوان توجه آحاد افکار عمومي را معطوف به خود ساخته وجنبه هاي فرهنگي، اقتصادي وحتي سياسي مترتب برفوتبال، آن را به عنوان يک صنعت مطرح کرده است. درحاشيه هر پديده جذاب وپرطرفداري، امور منفي هم شکل مي گيرد. درحاشيه فوتبال نيز اوباشگري وخشونت گرايي زمينه مساعدي دراستاديوم ها و اطراف آن يافته ودرقالب گروه هاي هوادار متعصب فوتبال خود را نمايان کرده است. اين مقاله ضمن بررسي ماهيت ومباني نظري موضوع، راه کارهايي را براي کنترل ومقابله با اين پديده مطرح مي سازد.

کليد واژگان:

ورزش فوتبال، پرخاشگري، خشونت، اوباش، هوليگانيسم، ونداليسم، شخصيت انفجاري، هوچي گري

مقدمه

 ورزش به عنوان پديده اي اجتماعي، درجوامع مدرن امروز جايگاه خاصي درمطالعات انديشمندان علوم مختلف يافته است. ابعاد گوناگون اين پديده، آن را از يک امر رقابت انگيز صرف خارج ساخته ودامنه آن را به اغلب موضوعات اجتماعي مرتبط کرده است. با اين حال که توافقي براي ارائه تعريفي يگانه و همسان از ورزش از سوي جامعه شناسان حاصل نگرديده است، به ويژه که مفهوم ورزش درزمان هاي مختلف ودرفرهنگ هاي گوناگون کاملاً متفاوت بوده است. اين پديده ي اجتماعي امروزه به بخش مهمي از فعاليت اجتماعات زنده تبديل شده است: يکي از عوامل پيشرفت هر جامعه، از نشانه هاي قدرت دولت ها، از جمله عناصر توسعه يافتگي يک کشور، ودريک کلام، يکي از معيارهاي سنجش جايگاه ملت ها در صحنه بين المللي. درميان رشته هاي مختلف ورزشي، فوتبال جايگاه برتري دارد وخصوصيات اين ورزش موجب جلب توجه مردم سراسر جهان به آن شده است. اگرچه فوتبال تا سال 1960 تنها به عنوان يک ورزش گروهي مطرح بوده، ولي از اين سال به بعد حيات اجتماعي يافت وتوجه محققين اجتماعي را به خود جلب نمود، تا جايي که فيلسوف مشهور فرانسوي ژان پل سارتر گفته است:«خصوصيات يک جامعه را در فوتبال آن کشور جستجو کنيد».

ادامه مطلب: خشونت و پرخاشگري درفوتبال وراه کارهاي کنترل آن(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 28 مهر 1394 بازدید: 61
پرینت

خشونت وپرخاشگري در فوتبال ايران(2)

نويسنده:محمد رضا حاج بيگي احمد رضا مسعودي

 سابقه برگزاري ديدارهاي باشگاهي فوتبال درايران به دهه 1350 برمي گردد که مسابقات قهرماني باشگاه هاي کشور تحت عنوان«جام تخت جمشيد»آغاز گرديد. پس از شروع اين مسابقات، رقابت هاي قهرماني باشگاه هاي تهران وهمراه با آن مسابقات قهرماني باشگاه هاي شهرستان ها واستان هاي کشور نيز به راه افتاد و ورزش فوتبال که پيش از آن و از دهه 1330 به صورت رسمي درايران داراي فدراسيون فوتبال وتيم ملي شده بود، از رونق ورواج بيشتري برخوردار شد. اما آغاز خشونت وپرخاشگري در ورزش قوتبال به سال 1352 باز مي گردد که در جريان بازي هاي باشگاهي بين برخي از ورزشکاران- ونه تماشاگران- درگيري هايي رخ داد. پس از آن گاه وبيگاه در جريان برخي از بازي ها بين بازيکنان دوتيم، يا بين بازيکنان ومربيان يک تيم برخوردهايي بعضاً خشونت آميز رخ داد. اما اين برخوردها هيچ گاه به تماشاگران سرايت نکرد وتماشاگران و طرفداران تيم ها جز درچارچوب هنجارهاي مربوط به خود در داخل ورزشگاه ها، که درنهايت به شعارهاي توهين آميز ختم مي شد، با يکديگر به شکل فيزيکي درگير نمي شدند. افزون براين، موارد مربوط به خراب کاري و آشوب گري به ميزاني تقريباً طبيعي و در حد قابل اغماض رخ مي داد.

ادامه مطلب: خشونت وپرخاشگري در فوتبال ايران(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 28 مهر 1394 بازدید: 52
پرینت

خشونت و پرخاشگري در فوتبال و راه کارهاي کنترل آن(3)

نويسنده :محمد رضا حاج بيگي
احمد رضا مسعودي

 به نظر باندورا، رفتارهاي پرخاشجويانه اي که پاداش دريافت مي کنند احتمال پرخاشگري در رفتارهاي بعدي را افزايش مي دهند. اما اثرات تنبيه بررفتار پرخاشجويانه پيچيده تر است(برم وکاسين، 1993: 365).

ج- الگوي جامعه شناختي(1)
از مهمترين نظريه هاي مطرح شده دراين الگو« نظريه تضاد»(2) است. صاحب نظران سياسي واجتماعي متعددي براهميت تضاد درامور في مابين انسان ها تاکيد ورزيده اند. ديدگاه تضاد بر اين باور است که ريشه خشونت اساساً درتضاد منافع است. رفتارهاي خشونت آميز بدون تضاد منافع نه ضرورت مي يابد ونه کاربردي دارد. اين نظريه براين باور است که هر چه موقعيت هاي تنش زا که روابط ميان آدميان را تهديد مي کند. بيشتر باشد، احتمال بروز رفتار خشونت آميز درجامعه بيشتر خواهد شد.(اعزازي، 1380: 74- 76).
اساس نظريه تضاد، برعلايق ناهمگوني استوار است که سبب ايجاد تضاد اجتماعي مي شود. دارند ورف تضاد را ويژگي مهم رفتار اجتماعي مي داند. ومعتقد است که افراد، گروه ها و سازمان ها درعمل بيشتر متمايل به حفظ علايق خود تا حفظ تعادل نظام هستند.درزمان ظهور تضاد ، افراد جهت سازمان دهي تضاد تلاش مي کنندودر صورتي که استفاده از ساير روش ها براي حل کاربردي نداشته باشد. از خشونت استفاده مي کنند.(اباذري، 1377: 78).

ادامه مطلب: خشونت و پرخاشگري در فوتبال و راه کارهاي کنترل آن(3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ورزش فوتبال
نمایش از 28 مهر 1394 بازدید: 52
پرینت

خشونت و پرخاشگري در فوتبال و راه کارهاي آن(4)

نويسنده:محمد رضا حاج بيگي
احمد رضا مسعودي

مديريت پيشگيرانه با کاربرد عناصر مورد اشاره وبا استفاده از اصل انعطاف پذيري و مفيد بودن حداکثري، مي تواند جوابگوي مسئوليت خود وسازگار و همراه افکار عمومي باشد. زيرا يک مديريت واقع گرا، انعطاف کافي براي تطابق با رويدادها ويک اجتماع متغير را داراست وقبل از بروز حوادث وبحران ها، آمادگي لازم براي روبه رو شدن با آن را کسب نموده است.

تدابير پيشگيرانه را بطور کلي مي توان به دو دسته تقسيم نمود:
1/1- تدابير وراه کارهاي امنيتي، انتظامي
اين دسته از تدابير،يکي از عرصه هاي مهم بروز خلاقيت وهنرمندي نيروي پليس است. مواجهه با انبوه جمعيت جوان وتهييج شده، مسلماً نيازمند داشتن علم، تدبير، سازماندهي وقدرت مديريت است.اهم تدابير امنيتي، انتظامي به شرح زير مطرح مي گردد:
1/1/1- کسب اطلاعات از فعاليت اوباشان
نخستين گام براي شناخت، کسب اطلاعات است.دراين جهت مأمورين مخفي با نفوذ به داخل محافل اوباشان، مي توانند آنان را کاملاً مورد شناسايي قرار داده وپرونده کاملي از آنان تنظيم کنند.پليس انگليس به عنوان کشوري که قديمي ترين صحنه فعاليت اوباشان فوتبال است، در سال 1985 اقدام به تأسيس شعبه نظم عمومي نمود. يکي از وظايف اين شعبه انجام عمليات مخفي عليه اوباش درفوتبال آن کشور است. دراين طرح مأمورين داوطلب با هويت هاي پوششي وآدرس هاي کاذب، زندگي همانند سازي شده اي با اوباش درپيش گرفته واز اين طريق به گروه هاي اوباش نفوذ مي کنند.بدين ترتيب اوباش ها کاملاً تحت مراقبت و کنترل قرار گرفته و پرونده هايي درمورد افرادي که به تشخيص مأمورين نفوذي، سردسته آشوبگران هستند تشکيل مي شود.

ادامه مطلب: خشونت و پرخاشگري در فوتبال و راه کارهاي آن(4)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 876 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید