نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 33
پرینت

علائم و درمان آسم برونشیال

 


مترجم: حمید وثیق زاده


 
آسم برونشیال با علائمی نظیر خس خس سینه، سرفه، تنگی نفس و احساس فشار بر قفسه‌ی سینه به صورت متناوب توصیف می‌گردد. در این مقاله به بررسی اجمالی علائم و درمان آسم برونشیال می‌پردازیم.

آسم نوعی بیماری التهابی نایژه‌ها یا راه‌های هوایی ریه‌ها می‌باشد. هنگامی که شخصی دچار حمله‌ی آسمی می‌گردد، ماهیچه‌های پیرامون این راه‌های هوایی منقبض می‌‌شوند و مخاط راه‌های هوایی متورم می‌گردد. حمله‌ی آسمی در اغلب موارد همراه با افزایش تولید ماده‌ی مخاطی است که موجب انسداد راه‌های هوایی می‌گردد. این سه فرآیند در مجموع موجب کاهش حجم هوای عبوری از نایژه‌ها و در نتیجه تنگی نفس و سایر علائم مربوطه می‌شوند.
به منظور افتراق آسم از بیماری‌های دیگر نظیر آسم قلبی که در اثر بیماری قلبی علائمی مشابه آسم ایجاد می‌گردد، آسم برونشیال جایگزین آسم به کار می‌رود.
حساسیت‌ها و آسم غالباً هم زمان با یکدیگر رخ می‌دهند. در بعضی افراد، مواد حساسیت ‌زا نظیر دانه‌ی گرده یا گرد و غبار می‌تواند سبب تحریک آسم شود. بیشترین احتمال ابتلا به آسم در افرادی است که مبتلا به بیماری‌های حساسیتی هستند نظیر کسانی که از اگزمای مکرر یا تب یونجه رنج می‌برند. این نوع آسم اغلب آسم حساسیتی نامیده می‌شود.
علائم
در برخی افراد آسم بیماری کم اهمیت، جزئی و محدود به تنگی نفس متناوب و دوره‌ای است. اما در گروهی دیگر، آسم ممکن است شدید باشد و زندگی فرد را به مخاطره بیاندازد، به صورتی که می‌تواند مانع از رسیدن اکسیژن به ریه‌ها شود. علائم و نشانه‌های رایج آسم برونشیال عبارتند از:
-تنگی نفس

ادامه مطلب: علائم و درمان آسم برونشیال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 41
پرینت

علائم حمله آسمی

 


نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری

حمله ناگهانی آسم ناشی از عفونت فوقانی دستگاه تنفسی و یا برخی حساسیت‌هاست و می‌تواند به علائمی مانند تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه، و غیره بینجامد. مطلب زیر را مطالعه کرده تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم حمله آسم بدست آورید.
آسم یک بیماری مزمن دستگاه تنفسی است که باعث التهاب راه‌های هوایی (لوله‌های نایژه) می‌شود. این امر منجر به انقباض و تورم راه‌های هوایی شده، که باعث اشکال در تنفس می‌گردد. هنگامی که فرد در معرض هر گونه عامل محرک قرار می‌گیرد، هیستامین و سایر مواد شیمیایی، توسط سیستم ایمنی بدن آزاد می‌شوند. این اتفاق می‌تواند موجب تورم لوله‌های نایژه شده، که باعث باریک شدن و گرفتگی راه‌های هوایی می‌گردد. بافت‌های ملتهب، مخاطی غلیظ و چسبناکی تولید می‌کنند که می‌تواند باعث گرفتگی بیشتر راه‌های هوایی شوند. این مخاط ممکن است در ریه‌ها تجمع یابند و باعث مشکلات تنفسی گردند. عضلات اطراف راههای هوایی فشرده شده و موجب انقباض بیشتر آنها می‌شود. لوله‌های نایژه که التهاب مزمن یافته‌اند، به شدت نسبت به مواد آلرژی‌زا و مواد محرک حساسیت نشان می‌دهند. این عارضه را «واکنش‌پذیری بیش از حد نایژه‌ای» 'bronchial hyper-reactivity' نامند. یک حمله‌ی آسمی ممکن است توسط عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، بیماری رفلکس مری (GERD)، استنشاق هوای خشک و سرد، و آلرژن‌های خاصی مانند ریختن مو و ترشح بزاق حیوان خانگی، گرده، غبار، کپک قارچی، و دود تنباکو ایجاد شود.

ادامه مطلب: علائم حمله آسمی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 44
پرینت

درد سمت چپ پشت به هنگام تنفس


 
مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
 

اگر در سمت چپ پشتتان درد دارید، و اگر این درد هنگامی که نفس عمیق می‌کشید، شدیدتر می‌شود، در این صورت این مقاله به دردتان می‌خورد. در این مقاله علل متداولی که به هنگام تنفس باعث درد در سمت چپ پشت می‌شوند و کارهایی که می‌توانید جهت کاهش درد انجام دهید، توضیح داده شده است.
همه‌ی افراد در تمام سنین در برهه‌ای از زندگی خود با مشکلات استخوانی و یا دردهای عضلانی روبرو می‌شوند. پشت درد یکی از رایج‌ترین انواع درد‌ها به شمار می‌رود. کمر تا اندازه‌ای بیشتر در خطر آسیب‌دیدگی است به این دلیل که وظیفه‌ی خم شدن، چرخیدن، بلند کردن، حفظ تعادل، تکیه‌گاه بودن، و غیره را برعهده دارد. در اغلب موارد، درمان‌های خانگی ساده به تسکین درد پشت کمک می‌کند. با این حال، پشت درد شدید، یا ناراحتی همراه با درد در ناحیه‌ی قفسه سینه، تنگی نفس و تعریق شدید، به فوریت‌های پزشکی نیاز دارد. یک حمله قلبی، آسیب، و یا اختلال در عملکرد ارگان‌های داخلی، می‌تواند به چنین دردی منجر شود.

علتهای متداول درد در سمت چپ پشت
درد در ناحیه‌ی پشت به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود. اولی به دلیل استخوان درد بوده و نوع دوم ناشی از درد عضلانی است.

ادامه مطلب: درد سمت چپ پشت به هنگام تنفس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 39
پرینت

چه عواملی موجب حمله‌ی آسمی می‌شوند؟

 


نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری


بیماری آسم بر روی سیستم تنفسی فرد مبتلا اثر می‌گذارد. با وجود آنکه علت دقیق این بیماری مشخص نیست، اما معمولاً به علت واکنش‌های آلرژیک رخ می‌دهد. از علائم آسم می‌توان اشکال در تنفس، خس خس سینه و نفس نفس زدن را نام برد. این مقاله اطلاعاتی درباره‌ی علل گوناگون این بیماری ارائه می‌دهد.
نام این بیماری از یک کلمه‌ی یونانی به معنای نفس نفس زدن گرفته شده است. اساساً آسم نوعی بیماری مزمن است که طی آن راه‌های هوایی توسط عوامل زیست محیطی یا مواد حساسیت زای محرک آسم، تحریک می‌گردند. راه‌ هوایی به دو طریق به محرک‌های آسم پاسخ می‌دهند: 1) واکنش ازدیاد حساسیت 2) التهاب. این دو واکنش سبب بروز علائمی نظیر سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس یا تنفس دشوار و پر زحمت می‌گردند.
واکنش ازدیاد حساسیت:
در این حالت، با استنشاق مواد حساسیت زا یا هر ماده‌ی محرک دیگر، عضلات صاف راه‌های هوایی منقبض می‌گردند. انقباض راه‌های هوایی در پاسخ به ماده‌ی حساسیت زا یک واکنش طبیعی در بدن است، هرچند در بیماران آسمی این انقباض موجب نوع خاصی از واکنش ازدیاد حساسیت و پاسخ بیش از حد راه‌های هوایی می‌گردد.

ادامه مطلب: چه عواملی موجب حمله‌ی آسمی می‌شوند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 34
پرینت

چگونه از بروز حمله‌ی آسمی پیش گیری کنیم

   

آگاهی از برخی اقدامات اولیه در جهت پیشگیری از بروز حمله‌ی آسمی می‌تواند مانع از وخیم شدن وضعیت بیمار مبتلا به آسم گردد. در این مقاله برخی اقدامات ساده‌ برای مراقبت بیماران از خود ارائه می‌گردد.

آسم نوعی بیماری مزمن است که به عدم توانایی فرد برای دم و بازدم اطلاق می‌‌گردد. راه‌های هوایی در فرد مبتلا متورم و ملتهب می‌باشند. این التهاب و تورم موجب تولید بیش از اندازه‌ی ماده‌ی مخاطی می‌‌گردد و به همین دلیل تنفس برای فرد دشوار است. شدت این بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی افراد، ممکن است به صورت بیماری خفیفی باشد که می‌توان به آسانی آن را کنترل نمود، در حالی که برای گروهی دیگر از افراد این بیماری ممکن است بسیار جدی و خطرناک باشد به حدی که فعالیت‌های عادی روزانه‌ی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. همانطور که گفته شد، آسم نوعی بیماری مزمن است و هیچ درمانی ندارد. با این حال، راه‌هایی برای کاهش خطر بروز حمله‌ی آسمی وجود دارد که در هنگام وقوع آسم نیز به کنترل آن کمک می‌کند.
پشیگیری از بروز حمله‌ی آسمی

ادامه مطلب: چگونه از بروز حمله‌ی آسمی پیش گیری کنیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 08 بهمن 1394 بازدید: 35
پرینت

تنفس عميق و طولاني


 
نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي


8 روش مخلتف براي غلبه بر تنفس عميق
اولين باري که اين حالت به « گري وارنر » دست داد تصور کرد دچار حمله ي قلبي شده است.
او مي گويد: « قلبم به شدت مي تپيد و احساس مي کردم همه ي اجزاء داخل قفسه سينه و بدنم در حال تکان خوردن و لرزش است. اندکي هم احساس سوزش مي کردم. » او واقعاً ترسيده بود و البته حق هم داشت. اما پزشکان اورژانس بيمارستان به او اطمينان دادند که قلب او مشکلي ندارد. تشخيص پزشکان « تنفس عميق و طولاني » (1) بود. دکتر « استفان هريسون » از تنفس عميق و طولاني به تنفس تند يا سريع تعبير مي کند. به گفته ي يکي از متخصصان، نگراني يکي از علل شايع اين عارضه است. برخي از افراد هنگام ترس اگرچه به اکسيژن بيشتر نياز ندارند، ولي سريع تر و عميق تر تنفس مي کنند. اين حالت باعث دفع مقدار زيادي دي اکسيد کربن و در نتيجه قليايي شدن خون مي شود. اين مسئله به نوبه ي خود موجب بروز علايم حمله پانيک (يا ترس) مي گردد. تنفس عميق و طولاني ممکن است ساعت ها ادامه يابد. اما به طور معمول 20تا 30دقيقه به طول مي انجامد.
البته بايد گفت که در نظر فرد مبتلا، اين 20تا 30دقيقه در حکم چندين ساعت است. آقاي « وارنر » هنگامي که متوجه شد دچار حمله ي قلبي نشده آرامش خاطر يافت. اما مشکل او يعني تنفس عميق و طولاني تازه آغاز شده بود - در اين بيماري وقوع حملات مکرر امري شايع است. اما خوشبختانه آقاي « وارنر » آموخت که چگونه مي توان حملات را متوقف ساخت و يا از آن ها پيشگيري نمود.

ادامه مطلب: تنفس عميق و طولاني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 06 بهمن 1394 بازدید: 37
پرینت

آسم

 


 
20روش جلوگيري از آسم
دکتر« پيترکرتيکوز » آسم را انقباض ناگهاني راه هاي عبور هوا توصيف مي کند. هنگام بروز آسم، نايژه ها به يکباره منقبض مي شوند. فرد در قفسه ي سينه خود احساس تنگي و گرفتگي مي کند. دچار تنگي نفس مي شود و در پي آن سرفه و خس خس سينه آغاز مي گردد. به گفته ي « دکترويليام زيرينگ » در افراد زير 40سال عامل 90%آسم ها، آلرژي (حساسيت) است. درختان، علف ها، گرده ي گياهان، پوسته هاي بدن حيوانات، ذرات غبار و قارچ ها از عمده ترين عوامل بروز آسم محسوب مي شوند. (جهت کسب اطلاعات بيشتر به مبحث آلرژي رجوع کنيد). در مورد افراد بالاي 40سال 50% آسم ها در نتيجه ي مواد آلرژي زا بروز مي کنند. 50% ديگر مربوط به اختلالات ريه، مانند آمفيزم هستند. عامل ايجاد آسم هرچه که باشد نبايد تا آخر عمر موجب آزار شما شود. مي توان آسم را تحت کنترل در آورد. دکتر « زيرينگ » آسم را يک بيماري قابل درمان و پيشگيري معرفي مي کند. براي آن که از آسم رهايي يابيد، لازم نيست به صحراي افريقا سفر کنيد. کارهاي بسياري است که مي توان در خانه و براي مبارزه با آسم انجام داد.

ادامه مطلب: آسم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 24 دی 1394 بازدید: 42
پرینت

آسمی ها باید آنفلوآنزا را جدی تر بگیرند

شاید فکر کنید آنفلوآنزای شما فرقی با دیگران ندارد، اما شما به عنوان یک مبتلا به آسم، باید آنفلوآنزا را بسیار جدی تر بگیرید. آنفلوآنزا برای شما نسبت به سایر افرادی که ریه های سالمی دارند، ملاحظات خاصی را در برمی گیرد.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان

 

ویروس آنفلوآنزا موجب التهاب و تورم ریه ها شده و ممکن است علائم آسم را تشدید نماید، مانند:

- خس خس سینه

- گرفتگی قفسه سینه

- تنگی نفس

- سرفه مزمن

همچنین آنفلوآنزا می تواند منجر به ذات الریه و مشکلات دیگر تنفسی شود و عفونت تنفسی هم برای فرد مبتلا به آسمبسیار خطرناک تر است تا برای کسی که آسم ندارد. در حقیقت، احتمال این که کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم در زمان شیوع آنفلوآنزا به دلیل بیماری های تنفسی حاد در بیمارستان بستری شوند بسیار بیشتر است نسبت به بیمارانی که آسم ندارند.

ادامه مطلب: آسمی ها باید آنفلوآنزا را جدی تر بگیرند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 24 دی 1394 بازدید: 43
پرینت

آسم و عوامل ابتلا به آن

آسم یک بیماری مزمن است که مجاری تنفسی و ریه ها را درگیر می کند. دلیل واقعی ابتلا به آسم هنوز مشخص نشده است. با این حال محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی (مانند ابتلا به عفوت های ویروسی و مواجهه با آلرژن ها) می تواند به آسم منجر شود و یا حداقل حساسیت به محرک های ابتلا به آسم را افزایش دهد.

آلرژی ها معمولا با بیماری آسم در ارتباط هستند، اما این طور نیست که تمام افراد مبتلا به آلرژی حتما دچار آسم شوند.

 

علت ها

پزشکان بر این باور اند که دو عامل اصلی می توانند در ابتلا به بیماری آسم نقش تعیین کننده داشته باشند: التهاب و انقباض راه های هوایی.

 

1- التهاب

در بیماری آسم، دیواره های درونی مجاری هوایی ملتهب می شود. این التهاب باعث می شود راه های هوایی به محرک ها و شروع کننده های بیماری آسم شدیدا حساس و تحریک پذیر شوند. التهاب، مجاری هوایی را نیز باریک می کند. پس عبور جریان هوا از راه های هوایی سخت تر خواهد شد. بنابراین نفس کشیدن فرد بیش از پیش با مشکل مواجه خواهد شد.

 

2- انقباض راه های هوایی

زمانی که راه های هوایی در مواجهه با برخی شروع کننده ها و محرک های آسم قرار می گیرند، عضلات اطراف راه های هوایی سفت و منقبض خواهند شد. این باعث می شود که مجاری هوایی باریک تر شوند و فرد نیز احساس سنگینی در قفسه سینه را داشته باشد. برخی ها می گویند این وضعیت مانند این است که طنابی دور قفسه سینه پیچیده شده و تنگ تر می شود. همچنین ترشحات موکوسی تجمع یافته در مجاری هوایی باریک، تنفس را سخت تر خواهند کرد.

ادامه مطلب: آسم و عوامل ابتلا به آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آسم / نفس تنگی/ نفس و ...
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 217
پرینت

آسم شغلی چیست ؟

 آسم شغلی شامل ایجاد علائم ریوی بدنبال استنشاق گازها ، آلاینده ها و نیز کلیه مواد صنعتی که در محیط کار وجود دارد می باشد .

 بدین صورت که فرد از قبل هیچ مشکلی نداشته ولی ناگهان در محیط کار دچار حمله آسم می گردد .

براساس تعریفی که Bernstein و همکارانش در سال ۱۹۹۳ ارائه کردند، آسم شغلی به نوعی از بیماری اطلاق میشود که در اثر مواجهه با وضعیتهای خاص یا عوامل معین مرتبط با محیطهای کاری، محدودیت تغییرپذیر جریان هوا یا افزایش حساسیت مجاری هوایی، وجود داشته باشد ولی این موضوع در خارج از محیط کار، صدق نکند.

ادامه مطلب: آسم شغلی چیست ؟
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 231 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید