نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 77
پرینت


سرطان مغز استخوان کودک با مصرف “الکل در بارداری”

نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری توسط مادر موجب خطر سقط، محدودیت رشد و تولد نوزاد کم وزن می شود و خطر ابتلا به سرطان مغز استخون در کودکان را تا 56 درصد افزایش می دهد.
افزایش احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان با مصرف الکل در بارداری!!!
با مصرف مشروبات حاوی الکل در بارداری، الکل موجود در آنها از طریق جفت به جنین می رسد.بدن جنین نمی تواند با سرعت کافی این الکل را متابولیسم کند و درنتیجه آثار مخرب متعدد ذهنی و فیزیکی به او وارد خواهد شد.
محققان فرانسوی دریافتند که مصرف نوشیدنی های الکلی در دوران بارداری احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان را در کودکان افزایش می دهد.همچنین مصرف مشروبات الکلی توسط مادر موجب خطر سقط، محدودیت رشد و تولد نوزاد کم وزن می شود.

ادامه مطلب: سرطان مغز استخوان کودک با مصرف “الکل در بارداری”
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 93
پرینت


راشتیسم یا نرمی استخوان

 نرمی استخوان یا استئومالاسی در کودکان با نام راشیتیسم یا ریکنز شناخته می شود. علائم نرمی استخوان، پیشگیری و تشخیص نرمی استخوان را در ادامه این مطلب می خوانید.
کمبود ویتامین د باعث نارسایی در معدنی شدن بافت های استخوانی می شود. در سنین بالا، صفحه رشد استخوانی بسته می شود و استئومالاسی بر رشد طولی استخوان های دراز اثری ندارد.

علائم نرمی استخوان
- تقریبا اولین علامت «نرمی استخوان» احساس سستی، بی حالی و ضعف عضلانی همراه با درد استخوان ها می باشد.
- شکستگی کاذب و پوک شدن استخوان ها
- علائم رادیولوژیک نرمی استخوان به صورت تغییر شکل مهره های ستون فقرات، استخوان لگن، استخوان ران و کتف مشخص می شود که این علائم معمولاً در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شوند.

ادامه مطلب: راشتیسم یا نرمی استخوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 87
پرینت

درمان خانگي گرفتگي عضله

 

 

 

علت اصلي گرفتگي و اسپاسم عضلات که بسيار دردناک و غيرقابل کنترل است، مشخص نيست با اين حال علت هايي از جمله فعاليت بيش از حد عضله، کمبود آب، ضعف جسمي، کمبود تغذيه و ... را براي آن برمي شمارند.
عضله پشت ران و کف پا، بسيار مستعد گرفتگي است. در اغلب موارد، گرفتگي عضله به خودي خود خوب مي شود اما براي کاهش دادن درد و بهبود سريع آن مي توان از درمان هاي خانگي استفاده کرد.

ادامه مطلب: درمان خانگي گرفتگي عضله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 82
پرینت

دردهاي عضلاني

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

41روش تخفيف درد

مرد: هيچ سر در نمي آورم. (در حالي که عضله ي منقبض شده ي ساق پا، زرد پي هاي پشت زانو و سپس عضله ي شانه اش را که سفت شده مي مالد). من تقريباً هر شنبه ورزش مي کنم. بيس بال با توپ نرم، بسکتبال، فوتبال، ماهيچه هايم بايد ديگر به اين چيزها عادت کرده باشند. تقريباً همه ي عضلات بدنش يک صدا مي گويند: کمي به ما استراحت بده. آقاي عزيز. تو هرگز حتي رنگ آسانسور را هم که دوستش نداري، نديده اي. تنها چيزي که ما به آن عادت کرده ايم درد است. بايد تو را به خاطر ناديده گرفتن ما بازداشت کنند. در اين جا دکتر «تِد پرسي» وارد بحث مي شود و مي گويد: «بله، کار کشيدن بيش از حد از عضلات - نکته اصلي همين جاست. کار بيش از حد در فواصل خيلي نزديک».
زن: مي خواهم خيلي خوش اندام باشم. هر روز 1/5کيلومتر پياده روي مي کنم. اما اين پاها دارن منو مي کشن! ماهيچه هاي پا به نمايندگي از طرف بقيه ي ماهيچه ها مي گويند: «اتفاقاً برعکس تو داري ما رو مي کشي! حتي يک روز هم تعطيل نمي کني. بايد به خاطر استفاده نابجا از ما دستگير بشي».

ادامه مطلب: دردهاي عضلاني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 114
پرینت

پوکي استخوان

 

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

24 روش استحکام بخشيدن استخوان

در حدود 24 ميليون آمريکايي به پوکي استخوان دچارند. البته تعداد زيادي از اين عده خود از آن بي خبرند. همه ي اين افراد با سالمندان يا زنان تشکيل نمي دهند. هر فردي ممکن است به پوکي استخوان مبتلا شود. ولي زنان بيش از مردان به آن دچار مي گردند. توده استخواني در زنان نسبت به مردان رشد کمتري داشته و سپس تا چند سال پس از يائسگي به دليل کاهش توليد هورمون استروژن در بدن، روند پوکي استخوان با سرعت بيشتري انجام مي گيرد. دليلي ندارد که بگذاريم اين اتفاق حتماً روي دهد. هر فردي مي تواند حتي بدون مراجعه به پزشک اقدامات مهمي در جهت جلوگيري از پوکي استخوان انجام دهد و هر شخصي که هم اکنون دچار ضعف و سستي استخوان است مي تواند با انجام کارهاي بسياري به متوقف ساختن سِير بيماري اقدام نمايد. متأسفانه سست شدن استخوان مي تواند بسيار آرام، در طي سال ها يا حتي چند دهه رخ دهد. دکتر « کنس کوپر » در کتاب خود با عنوان « پيشگيري از پوکي استخوان » اين بيماري را به عنوان يک مخرب ساکت و صامت معرفي مي کند. او مي گويد: « بيشتر مردم در سنين بين 25 تا30 سال و سنين 35 تا 40سال به ترتيب داراي حداکثر تراکم استخواني در ستون مهره و استخوان هاي دراز مي باشند.

ادامه مطلب: پوکي استخوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 129
پرینت

بیماری‌های عضلانی

 

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
چندین نوع بیماری عضلانی وجود دارند که افراد را در سراسر جهان تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. در مورد برخی از رایج‌ترین آنها در این مقاله بیشتر بیاموزید.

در بدن انسان سه نوع عضله یا ماهیچه وجود دارد. عضلات اسکلتی، قلبی و صاف. عضلات اسکلتی مجموعه‌ای از عضلات ارادی می‌باشند در حالی که دو نوع دیگر به خودیِ خود و بدون هیچ گونه تلاش آگاهانه عمل می‌کنند، در نتیجه غیر ارادی می‌باشند. هر کدام از این عضلات با توجه به عوامل مختلفی مانند داشتن سبک زندگی بدون تحرک، عفونت، دارو، اختلالات پزشکی نهفته، و غیره در عملکرد خود دچار نقص می‌شوند.

بیماری‌ها و اختلالات مربوط به عضلات

میوپاتی Myopathy

این اصطلاح به طور کلی به انواع مختلف بیماری‌های عضلانی اسکلتی اشاره دارد. علائمی که معمولاً با این بیماری همراه است عبارتند از:

☚ضعف عضلانی به حدی که فرد مبتلا قادر به انجام وظایف معمول نمی‌باشد

ادامه مطلب: بیماری‌های عضلانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 88
پرینت

التهاب کيسه مفصلي ( بورسيت )

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

 

8 روش رفع درد

هشت عدد از آن ها در اطراف هر يک از شانه ها، يازده عدد در اطراف هر يک از زانوها و در حدود 78 عدد در هر طرف بدن وجود دارد. بيشتر آن ها حتي اسمي هم ندارند و تا وقتي کارشان را خوب انجام دهند دليلي ندارد که حتي به يکي از آن ها هم توجهي شود. اما اگر يکي از آن ها از کار بيافتد دقيقاً خواهيد فهميد که اين کيسه هاي کوچک که کيسه ي زلالي يا مفصلي ناميده مي شوند واقعاً چه اهميتي دارند. کيسه هاي زلالي متضمن حرکت نرم و بدون اصطکاک بسياري از مفاصل بدن مي باشند. اين کيسه ها چنان نامحسوس، بدون شکايت و سخت کوشانه کار مي کنند که به قول پزشکي حتي هنگامي که يکي از آن ها دچار اختلال مي شود، پزشکان معمولاً مشکل را به غلط به يک قسمت مهم تر در بدن نسبت مي دهند. نمي توان گفت اين عارضه چه موقع اتفاق مي افتد. حمله مي کند. خوب مي شود و دوباره عود مي کند. اين خاصيت خوب شدن و عود مکرر بيماري در نوع حاد آن براي بيمار رنج آور و براي آنان که سعي در تعيين نوع مناسب درمان دارند مأيوس کننده است. التهاب کيسه هاي زلالي در مقايسه با ساير بيماري هاي مفصلي مانند التهاب مفاصل (آرتريت)، مانند ناخواهري کريه منظري است که مترصد فرصت است. شايد روزي علم پزشکي به اين بيماري که همچون فردي است که در مجلس رقص بدون يار و تنها مانده، توجه بيشتري کند. پس تا آن موقع درمان هاي آزمايش شده ي مؤثري را ارائه مي دهيم که ممکن است شما را موقتاً از اين وضعيت رنج آور نجات دهند.

ادامه مطلب: التهاب کيسه مفصلي ( بورسيت )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 72
پرینت

چرا استخوان های ما ضعیف تر از اجدادمان است؟


________________________________________
از ده هزار سال پیش، اجداد ما کم تحرکی را شروع کردند و این امر نقش مهمی در ضعیف شدن استخوان های ما داشته است.
________________________________________

امروزه افراد زیادی از جوان تا سالمند را در مطلب پزشکان می بینید که از ضعف و پوکی استخوان شکایت دارند.

واقعیت این است که از ده هزار سال پیش که اجداد ما زندگی چادرنشینی و شکار را کنار گذاشتند و راه رفتن در دشت و صحرا را به حداقل رساندند، استخوان هایشان نیز قدرت و استحکام سابق را از دست داد.

درست است که استخوان درشت نی و استخوان ران، یعنی دو استخوان بلند اندام تحتانی اجداد ما بسیار متراکم تر و قوی تر از استخوان های ما بوده است، اما به مرور که آنها به زندگی کم تحرک روی آوردند، این استخوان هایشان نیز شروع به ضعیف شدن کرد.

این ضعف استخوانی به مرور باعث کاهش تراکم توده استخوانی و افزایش شکنندگی استخوان های انسان های مدرن شد و به این ترتیب استخوان های ما ضعیف تر و شکننده تر از استخوان های اجدادمان درآمد.
 
شکنندگی بی سر و صدا
دکتر کریستف راف، رئیس مرکز آناتومی بیمارستان جان هاپکینز آمریکا و تیم تحقیقاتی وی به این نتیجه رسیدند که انحطاط استخوانی و ضعف آن از 9 هزار سال پیش و از دوران نئولیتیک (نوسنگی) کلید خورد که نخستین فعالیت های کشاورزی (یکجانشینی) ظهور کرد.

ادامه مطلب: چرا استخوان های ما ضعیف تر از اجدادمان است؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 77
پرینت

 چطور استخوان شکسته جوش می خورد؟


________________________________________
شکستگی‌های استخوانی از آن دست اتفاقات ناخوشایند و ناتوان‌کننده‌ای است که با گذشت یک تا چند ماه، بسته به نوع و محل شکستگی و بویژه سن و شرایط عمومی فرد آسیب‌دیده، ترمیم و درمان می‌شود. با این حال از زمان بروز شکستگی تا جوش‌خوردگی و ترمیم ناحیه آسیب‌دیده، این نگرانی برای شخص وجود دارد که آیا استخوان‌های شکسته‌اش بدرستی به هم جوش می‌خورند و آیا کیفیت، کارایی و مقاومت آنها پس از ترمیم، دوباره همچون گذشته خواهد بود؟
________________________________________
دکتر غلامعلی عکاشه، فوق‌تخصص زانو و جراح ارتوپد و رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران در این باره می‌گوید:
استخوان‌های شکسته ای که طی روند درمان به طور کامل جوش خورده باشند، هیچ فرقی با استخوان های طبیعی نخواهند داشت. توجه داشته باشید که حرکت جزو زندگی است و هرگاه بیمار اصلا حرکت نکند، بی‌شک استخوان‌های آسیب‌دیده‌اش دیرتر جوش می‌خورند. به بیان دیگر، حرکت بموقع عضله باعث تسریع جوش خوردن استخوان می‌شود.
در مورد عواملی که در جوش خوردن استخوان‌ پس از شکستگی‌ موثرند باید گفت سه عامل تعیین‌کننده وجود دارد که اگر هر کدام از آنها دچار اشکال شود، جوش‌خوردن استخوان به تاخیر می‌افتد و حتی ممکن است بدرستی صورت نگیرد.

ادامه مطلب: چطور استخوان شکسته جوش می خورد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 97
پرینت

شکستگی صفحه رشد استخوان در بچه ها


________________________________________
شکستگی صفحه رشد استخوانی، روی بافت در حال رشد نزدیک انتهای استخوان های بلند کودک تأثیر می گذارد. صفحات رشد، نرم ترین و ضعیف ترین بخش استخوان های بدن هستند، حتی گاهی اوقات از رباط ها و تاندون های اطراف نیز ضعیف ترند.
________________________________________

آسیبی که باعث پیچ خوردگی مفصل در افراد بزرگسال می شود، باعث شکستگی صفحه رشد استخوانی در کودکان می شود.
 
شکستگی صفحه رشد نیاز فوری به درمان دارد، زیرا روی نحوه رشد استخوان تأثیر می گذارد.
 
درمان نامناسب این نوع شکستگی باعث می شود انتهای استخوان کج و یا کوتاه تر از عضو مقابل شود، مثلا دست راست کوتاه تر از دست چپ شود.
 
اما درمان مناسب آن باعث می شود شکستگی بدون هیچ عارضه ای بهبود یابد.
 
علائم
بیشتر شکستگی های صفحات رشد در استخوان های انگشتان دست، ساعد و ساق پا اتفاق می افتد.
 
علائم شکستگی صفحه رشد استخوانی عبارتند از:
1- درد و ناراحتی به خصوص موقع فشار دادن صفحه رشد
2- عدم توانایی در حرکت دادن قسمت شکسته و یا عدم توانایی انداختن سنگینی و یا اعمال فشار روی عضو شکسته
3- گرمی و ورم انتهای استخوان در نزدیکی مفصل
 
اگر فکر می کنید استخوان کودکتان شکسته است، او را نزد پزشک ببرید.
همچنین اگر تغییر شکل واضحی در استخوان دست و پای او می بینید و یا اگر کودک شما به دلیل داشتن درد مداوم نمی تواند ورزش یا بازی کند، به پزشک مراجعه کنید.

ادامه مطلب: شکستگی صفحه رشد استخوان در بچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 100
پرینت

بلایی که بی سروصدا سر استخوان ها می آید

 


28 مهر روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است تا شاید تلنگری باشد برای همه ی ما که این بیماری خاموش و بی سروصدا در کمین است.
فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
اکثر ما در سنین جوانی تصور می کنیم، بیماری هایی مانند پوکی استخوان فقط مخصوص پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و پدرها و مادرهاست. در واقع هیچگاه تصور نمی کنیم شاید این بیماری سراغ ما نیز بیاید. البته قصد نگران کردن شما را نداریم. اما باید مراقب بود.
آقای سعید مزین طارمسری، دانشجوی کارشناسی فیزیوتراپی در خصوص بیماری پوکی استخوان، علل و عوامل ابتلای به آن و روش های درمانی موجود، اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد.
200 میلیون نفر در سرتاسر جهان پوکی استخوان دارند
در روند پیر شدن، استخوان ها مواد معدنی خود به خصوص کلسیم را از دست می دهند که اصطلاحا به آن پوکی استخوان یا استئوپروز می گویند و اگر میزان کاهش تراکم استخوانی به حدی برسد که احتمال بروز شکستگی استخوان را بیفزاید بیماری تلقی می شود. ویژگی بارز پوکی استخوان، کاهش چگالی استخوان است.

ادامه مطلب: بلایی که بی سروصدا سر استخوان ها می آید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 97
پرینت

9 دلیل باورنکردنی پوکی استخوان


زمانی که صحبت از پوکی استخوان می شود، انگشت اتهام به سمت یائسگی و یا کمبود کلسیم می رود. اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که این بیماری پنهان و بی صدا را به جان خانم ها و همچنین آقایان می اندازند. از تغذیه گرفته تا بیماری ها، مصرف برخی داروها، اختلالات هورمونی و غیره در سلامت استخوان هایتان تاثیر دارند. در این مطلب شما را با شش عامل کمتر شناخته شده ی پوکی استخوان آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.
فاطمه مهدی پور – بخش سلامت تبیان

رژیم های لاغری زودهنگام
امروزه نوجوانان زیادی را می بینیم که از سنین پایین رژیم می گیرند. اینکه همه ی افراد به فکر تناسب اندام خود باشند خوب است، اما رژیم های غیرعلمی و سخت گیرانه می تواند در طولانی مدت عوارض سنگینی ایجاد کند.
زمانی که میزان انرژی دریافتی به میزان کافی نباشد، بافت های موسوم به بافت چربی کوچکتر شده و باعث کاهش هورمون لپتین می شود. این کاهش هورمون، مغز را تهدید می کند.

ادامه مطلب: 9 دلیل باورنکردنی پوکی استخوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 29 دی 1394 بازدید: 99
پرینت

8 راه مقابله با پوکی استخوان


________________________________________
استئوپروز یا همان پوکی استخوان، یک بیماری است که در آن استخوان ها ضعیف، شکننده و آسیب پذیر می شوند. این بیماری به یکی از بزرگ ترین مشکلات جامعه امروزی تبدیل شده است، طوری که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در این میان افراد بالاتر از 50 سال و مخصوصا خانم ها بیشترین آسیب دیدگان از این بیماری اند.
________________________________________
با افزایش سن خطر بروز بیماری های مزمن هم افزایش پیدا می کند، مانند بیماری های قلبی، دیابت، چربی خون بالا، آرتروز و پوکی استخوان. اما مساله آن است که همه این بیماری ها نتیجه ی نوع زندگی ما در سال های جوانی است و ما خودمان آن ها را به جان می خریم.
 
اما خوشبختانه راهکارهای بسیاری وجود دارد که با به کارگیری آنها می توانیم استخوان ها را تقویت کنیم تا به آینده ی پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایمان دچار نشویم.


 


1- از جوانی به فکر باشیم
به استخوان هایتان به چشم یک کارمند که روزی بازنشست می شود، نگاه کنید. پس لازم است این کارمند در دوره جوانی به اندازه کافی پس انداز داشته باشد تا در پیری و بازنشستگی از آن استفاده کند. توده استخوانی شما تا سن 35 سالگی به حداکثر تراکم خود می رسد. از آن پس است که دیگر پس اندازی ممکن نیست و فقط می تواند این تراکم را حفظ کند.
 
بدون شک همه شما می دانید که مهم ترین راه پس انداز تراکم استخوان در جوانی، مصرف مقادیر کافی ویتامین D و کلسیم، ورزش کردن و سایر کارهایی است که در اینجا به شما می گوییم.

ادامه مطلب: 8 راه مقابله با پوکی استخوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: استخوان/ پوكي استخوان/ بیماریهای مفاصل و...
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 177
پرینت

پوكي استخوان بيماري خاموش

 پوكي استخوان(استئوپروز) يا بيماري خاموش كه در مراحل اوليه علامتي ندارد به كاهش توده استخواني، ضعف و سست شدن بافت استخواني گفته مي شود كه اين حالت سرانجام به شكست استخوان منتهي خواهد شد.  

   

به بهانه روز جهاني پوكي استخوان

پوكي استخوان به راحتي قابل تشخيص و درمان است و تشخيص اين بيماري توسط پزشك و يا با اندازه گيري تراكم استخوان انجام مي شود كه انجام اين سنجش بدون درد و حدود 15 دقيقه به طول مي انجامد.

ادامه مطلب: پوكي استخوان بيماري خاموش
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 155 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید