نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 49
پرینت

گاهی نفخ مشکلی جدی است


________________________________________
این روزها شیوع ابتلا به مشکل نفخ به طور قابل توجهی افزایش یافته است. برنامه غذایی نامناسب، فعالیت بدنی کم، تغییرات هورمونی، استرس و ده ها علت دیگر دست به دست هم داده اند و این مشکل را به یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی تبدیل کرده اند. اما مساله آنجاست که گاهی اوقات مشکل از یک بیماری گوارشی ساده فراتر می رود.
________________________________________
آروغ و یا همان خروج باد از گلو یکی از توانایی های انسان هاست که در نظر اول ممکن است امری ناخوشایند باشد. علت اصلی خروج باد از گلو، کشیده شدن دیواره های معده به دلیل تجمع هواست.
 
در بیشتر موارد بلع هوا و انبساط معدی ناشی از آن باعث ناراحتی های شکمی متعددی خواهد شد و باد گلو راهی برای رهایی از این مشکلات است.
 
حتما دقت کرده اید مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند، به زدن بادگلوی کودک خود بعد از شیردهی توجه خاصی دارند، چرا که در صورت عدم خروج این هوا دل درد و نفخ کودک را اذیت خواهد کرد.
 
شایع ترین دلیل بلع حجم بالای هوا غذا خوردن و آن هم غذاخوردن در حجم بالا و به طور سریع است. البته جویدن آدامس، نفس کشیدن با دهان باز، استرس و نوشیدنی های قندی هم نقش مهمی را بر عهده دارند.
 
عفونت‌های روده‌ای از دیگر عوامل ایجاد نفخ هستند. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و برخی بیماری‌ های انگلی و همچنین وجود میکروبهلیکوباکترپیلوری که خود عاملی برای زخم معده است، می‌تواند باعث ایجاد نفخ شود.
 

ادامه مطلب: گاهی نفخ مشکلی جدی است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 56
پرینت

وقتی معده غر غر می کند


________________________________________
سر و صداهایی که از معده شنیده می شوند، دلایل مختلفی می توانند داشته باشند، مثلا حرکت طبیعی غذا در طول مجرای گوارشی همزمان با انقباض دیواره معده و روده برای فرستادن غذا به سمت شکم می تواند تولید صدا کند. در این فرآیند، غذا تجزیه و برای هضم آماده می شود.
________________________________________
حتما شما هم با این مشکل مواجه شده اید که گاهی معده تان سروصدا و یا به اصطلاح غرغر می کند. این صداها اغلب نامحسوس است و مشکلی ایجاد نمی کند، ولی گاه صدای آن به حدی بلند می شود که اطرافیانمان هم متوجه آن می شوند که در این صورت می تواند آزاردهنده و ناراحت کننده باشد.

اما سوالی که پیش می آید، این است که این صداها طبیعی است، یا باید نگران آن باشیم و مساله را با مراجعه به پزشک مورد بررسی قرار دهیم؟

باید گفت سروصدای درون معده بخش عادی فیزیولوژی معده و روده محسوب می شود و اغلب حتی خود شما هم آن را نمی شنوید، ولی هنگام گرسنگی و یا پس از غذا خوردن، این صداها ممکن است توسط خودتان یا اطرافیان شنیده شود. صداهای تولیدشده در شکم، بیشتر به دلیل حرکت غذا در مسیر روده ایجاد می شود.

ادامه مطلب: وقتی معده غر غر می کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 42
پرینت

زخمی که معده را سوراخ می‌کند


تنها راه تشخیص زخم معده خوش خیم از بدخیم انجام آندوسکوپی است و رادیوگرافی‌های ساده تنها نشان‌دهنده وجود زخم معده در بیماران است و نوع خوش خیم یا بدخیم آن را مشخص نمی‌کند.
دکتر علیرضا خلیلیان ، فوق تخصص گوارش و کبد درباره زخم معده می گوید:
«زخم معده در واقع ایجاد یک خراش در لایه مخاطی و در زیر مخاط معده است و عوامل زیادی در ایجاد آن نقش دارند.
امروزه وجود یک نوع باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری به واسطه آنزیم قوی باعث شکسته شدن سد مخاطی بافت معده شده و در برخی افراد موجب ایجاد زخم معده می‌شود.مصرف اتفاقی مواد سوزاننده نیز مانند مواد شوینده و مواد اسیدی موجب ایجاد زخم معده در افراد می‌شود.
استرس نیز از دیگر عوامل ایجاد زخم معده در بیماران شناخته شده است.
خونریزی از محل زخم، انسداد دستگاه گوارش و سوراخ شدن معده از عوارض ابتلا به زخم معده است
مقوله زخم معده به دو نوع بدخیم و خوش خیم طبقه‌بندی می‌شود که افتراق آن دو از یکدیگر توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است.

ادامه مطلب: زخمی که معده را سوراخ می‌کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 45
پرینت

ریفلاکس اسید معده بیماری شایعی است


________________________________________
GERD یا همان gastroesophageal reflux disease ، ریفلاکس (برگشت) اسید معده به مری است که امروزه گریبانگیر شمار بالایی از مردم کشور ما نیز شده است، در حالی که بر خلاف بیماری های واگیردار و عفونی هیچ کس جز خودمان مقصر ابتلا به این بیماری نیستیم!
________________________________________
بیش از 60 درصد افراد در تمام دنیا برای یک بار هم که شده نوعی از این بیماری را در طی 12 ماه سال تجربه کرده اند. در این میان 20 تا 30 درصد از مردم دنیا با حملات هفتگی آن دست و پنجه نرم می کنند.
شیوع این بیماری در طی سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. 
این بیماری شایع و همه گیر چیست؟
GERD یا همان gastroesophageal reflux disease ، ریفلاکس اسید معده به مری است که امروزه گریبانگیر شمار بالایی از مردم کشور ما نیز شده است، در حالی که بر خلاف بیماری های واگیردار و عفونی، هیچ کس جز خودمان مقصر ابتلا به این بیماری نیستیم!
 
علت ریفلاکس اسید معده به مری چیست؟
در بدن تمام انسان ها، در انتهای مری یعنی در جایی که مری به معده متصل می شود، دریچه ای ماهیچه ای و بسیار محکم به نام اسفنکتر کاردیا وجود دارد که در حالت طبیعی منقبض (بسته) بوده و از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می کند. در حقیقت باز شدن این دریچه در زمان غذاخوردن، منجر به عبور مواد غذایی از مری به طرف معده می شود.
 
این عضله حلقوی جز در شرایط لازم دست از انقباض بر نمی دارد، اما در برخی افراد، این عضله ضعیف می شود، انقباض خود را از دست می دهد و قادر به محکم کردن دریچه انتهای مری نیست.
 

ادامه مطلب: ریفلاکس اسید معده بیماری شایعی است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 46
پرینت

درد شدید معده در اثر آنفلوانزای معده


________________________________________
بیماری گاستروآنتریت یا آنفلوآنزای معده به راحتی و حتی از طریق هوا به افراد دیگر سرایت می کند و موجب بروز علائم گوارشی از قبیل درد شدید معده، اسهال، استفراغ، تهوع و حتی تب می شود.
________________________________________
دکتر جعفر فره وش، متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش و کبد درباره این بیماری می گوید:
«گاستروآنتریت یا آنفلوآنزای معده، یک نوع عفونت معده و روده است که عامل بروز آن بیشتر اوقات یک نوع ویروس می باشد.

گاستروآنتریت به راحتی و حتی از طریق هوا به افراد دیگر سرایت می کند و باعث درد شدید معده، اسهال، استفراغ، حالت تهوع و حتی تب و لرز می شود.

گاستروآنتریت به دلیل آنکه همانند بیماری آنفلوآنزا با تب همراه است و به سرعت به افراد دیگر سرایت پیدا می کند، به «آنفلوآنزای معده» نیز معروف است.

این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و در اغلب موارد به صورت خود به خودی و با مصرف زیاد مایعات بهبود می یابد، اما اگر فردی با مصرف مایعات و تامین املاح معدنی بدن بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کند.

ادامه مطلب: درد شدید معده در اثر آنفلوانزای معده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 01 بهمن 1394 بازدید: 45
پرینت

افراد بدبین و غرغرو، زوال عقل می گیرند


________________________________________
محققان فنلاندی در تازه‌ترین یافته‌های خود مدعی شدند که افراد بدبین و غرغرو بیش از سایرین در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند. این صفات و ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی، با مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی نیز ارتباط دارند.
________________________________________
«آنا تولپانن» از دانشگاه کوپیو در فنلاند می‌گوید: شخصیت انسان‌ها بر سلامت مغزشان تأثیر‌گذار است.
 
این مطالعات ارتباط بین بدبینی و زوال عقل را نشان می دهد، البته نه لزوما به معنای اینکه بین این دو رابطه علت و معلولی وجود دارد.
 
دمانس یا زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف علائم مختلف شناختی مانند فراموشی به کار می‌رود.
 
تشخیص بالینی این بیماری تا زمانی که بیماری‌های زمینه‌ای و اختلال‌های دیگر شناسایی نشده، مشکل است.
 
زوال عقل یک اصطلاح کلی برای توصیف مشکلاتی در رابطه با عملکرد مغز است و با علائمی مانند اختلال در حافظه و قدرت تفکر و ارتباطات اجتماعی بروز می‌کند.
 
بیماری آلزایمر شایع‌ترین و شناخته شده‌ترین اختلال در زیر چتر زوال عقل است.
 
در حالی که تصور می‌شود زوال عقل با افزایش سن رخ می‌دهد، اما باید بگوییم این اختلال جزو روند طبیعی دوران پیری نیست.
 
اغلب افراد پیش از آنکه درکی از اختلالات خاص داشته باشند، سالخوردگی را با عبارت عمومی زوال عقل بیان می‌کنند، اما باید بگوییم نباید زوال عقل با پیری اشتباه گرفته شود.

ادامه مطلب: افراد بدبین و غرغرو، زوال عقل می گیرند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 43
پرینت

زخم معده و راههای پیشگیری


زخم معده یکی از بیماری های دردناک دستگاه گوارشی است که اغلب تصور می شود که افراد سیگاری و لاغر اندام و پراسترس به آن دچار می شوند. اما وجود ویروسی به نام هلیکوباکتر زمینه ساز اصلی این بیماری می باشد.
علل ایجاد زخم معده وراه های پیشگیری ان
در گذشته های نه چندان دور تصور می شد شیوه زندگی مانند علاقه زیاد به غذاهای پرادویه یا شغل های استرس زا، ریشه زخم معده هستند اما امروزه پزشکان دریافتند که علت اصلی زخم معده، استرس یا رژیم غذایی نیست بلکه آلوده شدن به باکتری خاصی به نام هلیکوباکتر پیلوری علت اصلی آن است.شاید خود هلیکوباکتر عامل ایجاد زخم نباشد، اما التهاب لایه آستری معده که توسط هلیکوباکتر ایجاد می شود، زمینه ساز بروز زخم یا حتی ایجاد سرطان معده می باشد. زخمهای معده با سرعت کمتری از زخم اثنی عشر التیام می یابند، بیشتر احتمال بدخیمی دارند و اغلب همراه با التهاب معده ( گاستریت ) هستند.
این باکتری در بزاق وجود دارد و از طریق استفاده از قاشق و چنگال فرد آلوده یا خوردن غذای نیمه کاره دیگران منتقل می شود.


علائم ایجاد زخم معده
علائم زخم معده

ادامه مطلب: زخم معده و راههای پیشگیری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 48
پرینت

معده درد با روزه گرفتن بدتر میشه؟

برای خیلی از ما این سوال پیش می آید که آیا با معده درد میشه روزه گرفت یا نه ؟ ترش کردن معده و ماندن غذا سر دل یا سفتی شکم و دهها مشکل دیگر از دلایلی هستند که مانع از روزه گرفتن می شوند ولی آیا این مشکلات با روزه بدتر می شود؟

روزه گرفتن چه تاثیری بر معده درد دارد؟
معده درد و روزه گرفتن در ماه رمضان جزو مباحصی است که بسیاری بدون داشتن اگاهی کافی از آن عمل می کنند. برخی معتقدند که روزه گرفتن برای معده ضرر دارد و دسته ای خلاف این را می گویند.
قبلا معده درد را تجربه کرده اید و اکنون نگرانید که نکند با روزه گرفتن این دردها دوباره سر و کله شان پیدا شود و شما را درگیر کند؟ دل تان می خواهد 30 روز را بدون دغدغه روزه بگیرید اما درد هایی که از سحر تا افطار سراغ تان می آیند، روزه داری بدون نگرانی در مورد وضعیت سلامت تان را برای شما دشوار می کنند؟ دکتر محمدجعفر فرهوش بخش، فوق تخصص گوارش و استاد دانشگاه علوم پزشکی می گوید روزه داری حتی برای کسانی که درد معده گاه و بیگاه سراغ شان می آید، ممنوع نیست. او می گوید اگر زبان معده تان را بدانید و بدانید چطور باید با آن مدارا کنید، می توانید بدون ترس از آسیب های جدی معده تا پایان ماه رمضان روزه داری کنید.

غذا سر دل تان مانده؟

ادامه مطلب: معده درد با روزه گرفتن بدتر میشه؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 42
پرینت

اگر رفلاکس و ترش معده دارید حتما بخوانید

ترش کردن معده و رفلاکس یکی از شایعترین مشکلات دستگاه گوارش است که گاهی با درد قلب و بیماری های گوش و حلق اشتباه گرفته می شود. به طور خلاصه و مفید با علائم و راههای پیشگیری از ترش کردن معده آشنا شوید.
مواردی مهم که باید افراد مبتلا به ترش معده ورفلاکس بدانند:
ترش معده و حالت ناخوشایندی که بعد از بروز آن دیده می شود راههای تشخیص و درمان مختلفی دارد که در ابتدا بایستی با توجه به علائم اصلی رفلاکس و ترش کردن معده شناخته و انجام شوند.
با توجه اینکه رفلاکس معده همان سوزش سر دل و برگشت غذا به دهان است، این بیماری گاهی اوقات ممکن است با دردهای قلبی و بیماری های گوش، گلو و بینی اشتباه گرفته شود.


علائم رفلاکس معده
علائم رفلاکس شامل: سرفه، استفراغ، برگشت غذا به دهان و سوزش سر دل از علائم اصلی این بیماری است و در بعضی موارد ممکن است تورم صدا هم در بیمار ایجاد کند.

ادامه مطلب: اگر رفلاکس و ترش معده دارید حتما بخوانید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 42
پرینت

مصرف پیاز و سیر خام ورم معده را تشدید می کند


ورم معده یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی است که دلایل زیادی برای مبتلا شدن به آن وجود دارد.برای درمان این بیماری می توان با کنترل رژیم غذایی و استفاده از برنامه های طب سنتی از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد.

تشدید ورم معده با مصرف سیر و پیاز خام
ورم معده (Gastritis) التهاب، ناراحتی و فرسایش استر معده است که می تواند بشکل ناگهانی و یا بتدریج ظاهر شود.ورم معدهعموما ناشی از عفونت و آلوده شدن به همان باکتری است که باعث زخم معده می شود. در برخی موارد، گاستریت می تواند منجر به ایجاد زخم و افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود.

درمان با طب سنتی
از دیدگاه طب سنتی درمان بیماری ها ابتدا با غذاست و اگر درمان نشد, درمان با داروهای مفرد را باید پیش گرفت و اگر با داروهای مفرد درمان نشد, باید از داروهای مرکب استفاده کرد.

نکات مهم در پیشگیری از بیماری ها
در این باره غلامرضا کردافشاری متخصص طب سنتی عنوان می کند: کسانی که عادت به مصرف برنج دارند, بهتر است که برنج را با زیره، زعفران یا زرشک مصرف کنند؛ به دلیل اینکه زیره, زعفران یا زرشک طبع برنج را اصلاح می کنند.

ادامه مطلب: مصرف پیاز و سیر خام ورم معده را تشدید می کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 51
پرینت

10 روش درمان خانگی معده درد

معده درد یکی از مشکلاتی است که هر فردی در طول زندگی حداقل یک بار آن را تجربه کرده است. مشکلات گوارشی و درد معده یا سوزش معده یا ترش کردن و ... با استفاده از برخی رزش های خانگی قابل درمان است.
بهترین راه های درمان معده درد به روش های خانگی را در ادامه ببینید.
معده عضو کلیدی گوارش است. در این عضو است که موادغذایی تحت تأثیر اسیدهای معده ذخیره و برای سوخت و ساز بدن آماده می شوند هضم موادغذایی بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد. به دلایل مختلف و متعددی، برخی موادغذایی بسیار سخت هضم می شوند و باعث مشکلات گوارشی و درد معده می شوند که اغلب اوقات ریشه عصبی دارد.
امروزه بیماری‎های گوارشی از مشکلات مردم است و بسیاری از افراد از درد معده ، سوءهاضمه یا ترش کردن یا حالت تهوع صبحگاهی, تلخی دهان و ... شکایت دارند؛ یکی از مهمترین اصول در درمان بیماری‎ها و پیشگیری از بیماری‎ها پاکسازی اندام‎های گوارشی و کبد است.
بسیاری از مردم برای درد معده یا مشکلات سیستم گواشی خود از درمان‎های خانگی بهره می‎برند و در بسیاری از مواقع این درمان‎ها بسیار موثر است، برخی از افراد بدون اینکه دانشی در زمینه طب سنتی دانشی داشته باشند توصیه‎هایی که از گدشتگان خود رسیده استفاده می‎کنند.


درمان‎های خانگی بیماری‎های گوارشی

ادامه مطلب: 10 روش درمان خانگی معده درد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 46
پرینت

بیماری آنفلوآنزا معده را بشناسید

معده درد بیماری است که هر علتی می تواند داشته باشد اما بیماری آنفلوآنزای معده که دردناک هم می باشد به دلایل باکتریایی، ویروسی و یا مسمومیت ایجاد می شود .این بیماری التهاب معده هم نامیده می شود.

آنفلوانزای معده و نکانی برای شناخت این بیماری
هیچ کس بیمار شدن را دوست ندارد به ویژه هنگامی که آن بیماری آنفلوآنزای معده باشد و علائمی مانند تب، تهوع، لرز، اسهالو درد به آن اضافه شود و این فکر که ابتلا به ویروس آنفلوآنزای معده ممکن است در داخل بدن باقی بماند احساس ترسناکی پدید می آورد در حالی که هیچ درمانی برای آنفلوانزای معده وجود ندارد. اسهال و استفراغ، عفونت معده و روده اغلب به نام آنفلوآنزایمعده شناخته می شود.
آنفلوآنزای معده، یا اسهال و استفراغ، می تواند با تعدادی از ویروس های مختلف که به دستگاه گوارش شما حمله می کند ایجاد شود این ویروس می تواند از مواد غذایی آماده و یا به دلیل بهداشت ضعیف شستن دست انتقال یابد. بسته به نوع ویروس در بدن شما، آنفلوآنزا می تواند از یک تا 10 روز طول بکشد.
یک فوق تخصص گوارش و کبد، عنوان کرد: گاستروآنتریت یا آنفلوآنزای معده یک بیماری التهاب معده است که می تواند موجب بروز اسهال، استفراغ، تهوع و تب شود.
دکتر جعفر فره وش در گفت و گو با ما گفت: گاستروآنتریت نوعی بیماری است که به دلایل مختلف از قبیل علت های باکتریایی، ویروسی، مسمومیت غذایی و دارویی بروز می کند و به راحتی و به سرعت حتی از طریق هوا به افراد دیگر سرایت پیدا می کند و موجب بروز تظاهرات گوارشی از قبیل اسهال، استفراغ، تهوع و تب می شود.
وی افزود: گاستروآنتریت یا بیماری التهاب معده به دلیل اینکه همانند بیماری آنفلوآنزا با تب همراه است و به سرعت به افراد دیگر سرایت پیدا می کند به بیماری «آنفلوآنزای دستگاه گوارش » نیز نامیده می شود.

ادامه مطلب: بیماری آنفلوآنزا معده را بشناسید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 54
پرینت

علائم خونریزی معده چیست؟


بیماری خونریزی معده ممکن است با علائم بروز کند و یا بدون علائم باشد که در این صورت بیمار از طریق آزمایش مدفوع و وجود خون در آن متوجه خونریزی می شود.


تمام مواردی که باید در مورد علائم خونریزی بدانید:

بیشتر بیماری ها با وجود علائمی در بدن خود را نشان می دهند اما برخی از بیماری ها هم در ابتدا علائم خاصی ندارند و با انجام آزمایش تشخیص داده می شوند. خونریزی معده هم یکی از این بیماری هاست. خون ریزی معده یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اگر علائم داشته باشد بیماران را مضطرب و وحشت زده به اورژانس می کشاند.


دکتر ناصر ابراهیمی دریانی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه خونریزی معده ممکن است به چند صورت ظاهر شود، گفت: در این بیماران استفراغ خونی متمایل به قهوه ای و سیاه شدن مدفوع (ملنا) ظاهر می شود.
بعضی افراد به دلیل خونریزی آهسته و تدریجی، علامتی مثل تغییر رنگ مدفوع ندارند و ممکن است با علائمی به پزشک مراجعه کنند که از تشخیص خونریزی بسیار دور باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سرگیجه ، خستگی ، ضعف ، بی حالی و رنگ پریدگی را از علائم خونریزی معده دانست و گفت: در صورت شدید بودن خونریزی معده، به صورت استفراغ خون ظاهر می شود و بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلب ممکن است با تشدید درد قلب و افت هموگلوبین خون متوجه خونریزی معده شوند.


ادامه مطلب: علائم خونریزی معده چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: معده
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 46
پرینت

علت ابتلا به سرطان معده چیست؟


یکی از بیماری های سختی که اغلب ،مردان به آن دچار می شوند سرطان معده است، و متاسفانه در مراحل اولیه قابل تشخیص نبوده و علائم چندانی ندارد.

نکاتی مهم از پیشگیری تا درمان سرطان معده در ادامه:
سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان و زنان است که تا کنون علت مشخصی برای آن عنوان نشده است.سرطان معده ناشی از رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در معده است که طی سالیان و به آرامی رشد می کند، ولی متاسفانه در مراحل ابتدایی علائم چندانی ندارد و شاید به همین دلیل بسختی تشخیص داده می شود. بد نیست بدانید علل حتمی و واقعی این سرطان بدرستی کشف نشده است.
دکتر سیدمحمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و آندوسکوپی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با جام جم می گوید: در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارد و عامل اول، تغذیه است. افرادی که سوءتغذیه دارند و بدنشان با کمبود کالری مواجه است بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. کمبود پروتئین ها و ویتامین ها بویژه ویتامین های A و C، مصرف مداوم مواد غذایی چرب و شور و غذاهای آماده و فست فودها نیز از عوامل زمینه ساز سرطان معده محسوب می شود. همچنین بیماری های معده می توانند زمینه ابتلای افراد به سرطان معده را فراهم کنند.

نکاتی مهم از پیشگیری تا درمان سرطان معده

ادامه مطلب: علت ابتلا به سرطان معده چیست؟
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید