نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 77
پرینت

مگه مغز هم تبخال می زنه؟!


________________________________________
ویروس تبخال فقط منتظر است نیروی ایمنی بدن تان ضعیف شود تا به غیر از لب به گوشه های دیگر بدن تان هم حمله کند.
________________________________________
ماجرا از اینجا شروع شد که ماه گذشته یکی از آشنایان مان به کما رفت و پزشک ها علت آن را ویروس تبخال تشخیص دادند! این موضوع حسابی همه ما را متعجب کرده بود؛ آخر مگر مغز هم دچار تبخال می شود؟
 
بله، حقیقت دارد! این ویروس به ظاهر بی خطر بعد از ورود به بدن، در سیستم اعصاب مرکزی پنهان شده و فقط منتظر فرصت می ماند تا نیروی ایمنی بدن ضعیف شود. آن وقت ممکن است از هر جایی از بدن سر درآورد!
 
این عفونت درمان پذیر است
دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی می گوید:
«ویروس تبخال یا «هرپس سیمپلکس» (HSV) عمدتا می تواند سطوح مخاطی، جلدی، سیستم اعصاب مرکزی و گاهی اعضای احشایی بدن را درگیر سازد.
 
این عفونت به خصوص در ناحیه لب بسیار شایع است، طوری که هیچ کس نمی تواند ادعا کند از اول عمرش تا به حال عفونت هرپسی نگرفته است.

ادامه مطلب: مگه مغز هم تبخال می زنه؟!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 49
پرینت

کارهایی که به آی کیو ضرر می زنند


متخصصان معتقدند همه چیز از فناوری گرفته تا عادات غذایی و شیوه زندگی، بر عملکرد مغز ما تأثیر می گذارد و عادت های نادرست باعث افت کارایی ذهن و توانایی فکر کردن می شود. اخیرا، نتایج بررسی محققان کانادایی نشان داده است که مصرف میزان زیاد چربی های اشباع، تأثیر زیادی روی عملکرد مغز می گذارد و حتی به اعتیاد منجر می شود.
 
از سال 1930 به علت شرایط بهتر زندگی، بهبود تغذیه و تحصیلات، «آی کیو» ی افراد در سراسر جهان بهتر شد، اما اکنون محققان ادعا می کنند که در سال های گذشته میزان بهره هوشی افراد کاهش پیدا کرده و از طرفی طی 50 سال اخیر هوش اجتماعی هم افت پیدا کرده است.
محققان تأکید می کنند علاوه بر یاد گرفتن مهارت های جدید، موارد دیگری نیز برای حفظ آی کیو لازم است. در ادامه، به کارها و عاداتی که باعث کاهش بهره هوشی می شوند، می پردازیم.
انجام دادن چند کار با هم
محققان می گویند مغز برای انجام دادن چند کار به طور همزمان با هم، طراحی نشده است.
زمانی که فرد این کار را می کند و تمرکز خود را سریع از یک کار به کار دیگر معطوف می کند، هر بار این کار را انجام می دهد، به قسمت شناختی مغز آسیب می رسد.
در این شرایط (سوخت مغز) سریع تر مصرف می شود و در نتیجه مغز سریع تر خسته می شود.

ادامه مطلب: کارهایی که به آی کیو ضرر می زنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 49
پرینت

علائمی که خبر از تومور مغزی می دهند


________________________________________
حرکت های بدن ما توسط بخشی از مغز کنترل می شود که «مخچه» نام دارد. وجود تومور در این قسمت از مغز، در روند دریافت پیام ها توسط حواس اختلال ایجاد کرده و باعث مشکلات حرکتی می شود.
________________________________________
هر وقت قرار می شود درباره علائم بیماری ها مقاله ای بنویسم، ترسی در دلم پیدا می شود که مبادا کسی این مطلب را بخواند و بی دلیل دچار نگرانی و تشویش شود.
راستش را بخواهید خود من هم زمانی که درباره علائم یک بیماری مطلبی می خوانم، ابتدا در خودم دنبال آنها علائم می گردم و گاهی نگرانی وجودم را فرامی گیرد.
اما قصد ما از نوشتن این قبیل مطالب صرفا هشدار دادن به افرادی است که اهمیت چندانی به سلامتی خود نمی دهند. این قبیل افراد برخی از علائم جدی را در خود می بینند، اما همچنان به آنها بی اعتنایی می کنند.
 
بدون شک بیماری های جدی مانند تومور مغزی علائمی مانند سردردهای شدید و غیره دارند که هر فردی را به مطب پزشک می کشاند. برای همین لازم نیست هر سردرد ساده یا حالت تهوع معمولی را حمل بر وجود تومور کنید و دلتان شور بزند.

ادامه مطلب: علائمی که خبر از تومور مغزی می دهند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 50
پرینت

سشوار برای مغز هم ضرر دارد


________________________________________
امواج الکترومغناطیسی که از ضعیف‌ترین سشوار‌ها هم ساطع می‌شود، 300 برابر امواجی است که از گوشی‌های تلفن همراه ارسال می‌شود. پس سشوار غیر از مو، برای مغز هم می‌تواند مضر باشد.
________________________________________
در زندگی پرسرعت امروز همه به دنبال راه‌هایی هستند که هرچه سریع‌تر به کار‌هایشان برسند. بسیاری از ما حتی وقت نمی‌کنیم زمانی را به خشک کردن مو‌هایمان بعد از استحمام اختصاص دهیم و به سرعت سعی می‌کنیم موهای خودمان و فرزندمان را سشوار کنیم و آماده رفتن به سر کار شویم.
 
سرمای هوا هم ضرورت استفاده از سشوار را در این موارد بیشتر کرده، اما سوال اینجاست که آیا استفاده مرتب از خشک‌کن‌های برقی که در زندگی امروز به یکی از ملزومات تبدیل شده، پوست و موی ما را دچار آسیب نمی‌کند؟
 
امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو می گوید:
« استفاده از سشوار با حرارت زیاد به ویژه هنگامی که مو خیس و کاملا سرد باشد، به موها حالت شوک ایجاد می‌دهد و آسیب را دوچندان می‌کند.
 
استفاده طولانی مدت از سشوار داغ سبب شکنندگی و ریزش مو و کم پشت شدن آن می‌شود.

ادامه مطلب: سشوار برای مغز هم ضرر دارد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 39
پرینت

چطور بفهمیم فردی سکته مغزی کرده؟


________________________________________
مهم ترین علامت سکته مغزی از دست دادن ناگهانی عملکردهای اعضای بدن مانند قابلیت بعضی از سلول های عصبی برای انقباض عضلانی می باشد. در این صورت حرکت نیمی از بدن به خطر افتاده و فلج یا نیمه فلج می شود.
________________________________________

حدود یک سال و نیم پیش بود که پدرم در مقابل چشم مان سکته مغزی کرد. با وجود اینکه تا آن موقع کسی را در حال سکته ندیده بودم، اما بلافاصله با اورژانس تماس گرفتم، چون ناخودآگاه متوجه شدم سکته مغزی کرده است. به خاطر اقدام فوری ما و تلاش پزشکان و صدالبته کمک خدا، اکنون حال پدرم خوب است و مشکل چندانی ندارد.
 
طبق آمارهای جهانی در هر چهار دقیقه، یک نفر سکته مغزی می کند و 62000 نفرشان بعد از شش ماه جان خود را از دست می دهد.
 
مهم ترین چیزی که باید در مورد سکته ی مغزی بدانید این است که هر یک دقیقه دیرکردن در کمک رسانی به این افراد باعث نابودی دو میلیون نورون (سلول عصبی) در مغزشان می شود.
پس شناخت به موقع سکته مغزی و کمک رسانی به این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.


ادامه مطلب: چطور بفهمیم فردی سکته مغزی کرده؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 53
پرینت

بدنسازی حافظه را هم قوی می کند


________________________________________
متخصصان توصیه می کنند که برای تقویت حافظه، مرتبا بازی های فکری مانند حل کردن سودوکو، جدول، تست های هوش و غیره را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
________________________________________
ورزش بدنسازی بیشتر از ورزش ایروبیک (هوازی) روی افزایش توانمندی ذهنی و حافظه افراد تاثیر می گذارد.

محققان آمریکایی نتایج 29 بررسی بالینی انجام شده روی حدود 2000 نفر را مورد بررسی مجدد قرار دادند و مشاهده کردند که ورزش ایروبیک تاثیر جزیی روی برخی از توانمندی های ذهنی دارد.

در واقع به اعتقاد این محققان، آیروبیک تاثیر کمی در بالا بردن قدرت تمرکز، توانایی انجام وظایف و سرعت دریافت اطلاعات دارد، اما تاثیری در تقویت حافظه کوتاه مدت ندارد.

اما ورزش بدنسازی، تاثیر مثبتی در تقویت و بهبود حافظه کوتاه مدت داشته و تمرکز و دقت افراد را بالا می برد.

به عقیده متخصصان، افرادی که ورزش های بدنسازی و ایروبیک را در برنامه ی خود دارند خدمت بزرگی به سلامتی شان می کنند.

ادامه مطلب: بدنسازی حافظه را هم قوی می کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 51
پرینت

اگر فریاد بزنید، مغزتان از کار می افتد


________________________________________
محققان بر اساس بررسی های خود نشان دادند هنگام صحبت کردن با صدای بلند و فریاد زدن، فعالیت مرکز تکلم در مغز متوقف می‌شود.
________________________________________
بررسی های جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و محققان دانشگاه جان‌هاپکینز در مریلند نشان می‌دهد هنگام فریاد زدن، فعالیت ناحیه بروکا (Broca) در مغز متوقف می‌شود.

ناحیه بروکا یا مرکز تکلم در مغز، هنگام صحبت کردن با صدای بلند فعالیتی از کار می افتد، اما در طی صحبت کردن معمولی فعال است و برای کلمات و جملات بعدی برنامه‌ریزی می‌کند.

این بررسی نشان داد این ناحیه از مغز در ایجاد کلمات و جملات نقش ندارد، بلکه منطقه حیاتی برای یکپارچه‌سازی و هماهنگی اطلاعات در سایر مناطق مغز است.

نتایج این کشف نقش مهمی در تشخیص و درمان سکته مغزی، صرع و آسیب‌های مغزی مرتبط با اختلالات زبانی دارد.

ادامه مطلب: اگر فریاد بزنید، مغزتان از کار می افتد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 54
پرینت

11 عادت مضر برای سلامت مغز


مغز فرمانده بدن است و سلامت آن تاثیر زیادی روی سلامت کل بدن دارد. بدون شک سالم بودن و سالم ماندن در زندگی همه ی ما از اهمیت بالایی برخوردار است و باید همه تلاش خود را برای بهبود سبک زندگی شان انجام دهند. اما خیلی از ما غفلت هایی داریم که متاسفانه سلامتی مان را نشانه می روند. اگر می خواهید سبک زندگی تان را ارتقا دهید و از بروز بسیاری از ناخوشی ها پیشگیری کنید، کافیست به عادت های روزمره تان دقت بیشتری داشته باشید و بدانید برخی از این عادت ها، سلامت فرمانده بدن را به خطر می اندازند. در این مطلب 11 عادتی که باید ترک کنید تا مغز سالمی داشته باشید را عنوان می کنیم.


کمبود خواب
سلامت مغز با کمبود خواب جور در نمی آید. همه ی مردم از اهمیت خواب کافی و خوب باخبر هستند، اما کمتر کسی به آن توجه می کند. بخصوص این روزها که اکثر افراد تا نیمه های شب در شبکه های اجتماعی در حال پرسه زدن و رد و بدل کردن پیام هستند.


اگر می خواهید خواب با کیفیت و مغز سالمی داشته باشید باید هر شب 8 ساعت بخوابید. مغز از این مدت زمان، برای استراحت خود و همچنین رد و بدل کردن تبادلات متابولیکی، احیای سلول ها و پر کردن باک انرژی بدن استفاده می کند.


اگر به میزان کافی نخوابید، سلول های مغزی را در معرض نابودی قرار می دهید. در نتیجه همیشه احساس خستگی می کنید و مغز قابلیت اداره ی امور بدن را از دست می دهد.

ادامه مطلب: 11 عادت مضر برای سلامت مغز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 45
پرینت

دلایل خونریزی مغزی

مغز و سکته مغزی


خونریزی مغزی با پارگی یک سرخرگ در مغز شکل می گیرد و سبب مرگ سلول های مغزی می شود. در این مطلب به علل خونریزی مغزی و همچنین علائم آن پرداخته و به بررسی راههای درمان خونریزی مغز نیز اشاره می کنیم.

وقتی خونریزی ناشی از ضربه به بافت مغز آسیب برساند، باعث می شود مغز متورم شود که به آن ادم مغزی یا ورم مغزی می گویند.

خون در یک جا جمع می شود و باعث تشکیل توده ای به نام هماتوم می شود. هماتوم باعث افزایش فشار در بافت مغز می گردد. این افزایش فشار نیز باعث کاهش جریان خون و مرگ سلول های مغزی می شود.
خونریزی در داخل مغز می تواند بین مغز و غشای پوشاننده آن، یا بین لایه های غشای پوشاننده مغز و یا بین جمجمه (کاسه سر) و غشای پوشاننده مغز باشد.

علل خونریزی مغزی
1- ضربه به سر: آسیب سر مهم ترین علت خونریزی مغزی در افراد با سن کمتر از 50 سال است.

2- فشار خون بالا: افزایش فشار خون در مدت زمان طولانی، باعث ضعیف شدن دیواره رگ های خونی می شود. عدم درمان فشار خون بالا علت رایج خونریزی مغزی است.
عوارض خونریزی مغزی شامل سکته مغزی، کاهش عملکرد مغز و عوارض جانبی ناشی از داروها و روش های درمانی است

3- آنوریسم: آنوریسم باعث باد کردن رگ های خونی و ضعیف شدن دیواره آنها می شود. در نتیجه رگ خونی پاره می شود و باعث خونریزی مغزی و سکته می شود.

ادامه مطلب: دلایل خونریزی مغزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 60
پرینت

کاهش حافظه در مردان با خوردن سیب زمینی سرخ کرده

کاهش حافظه در مردان ، کاهش حافظه
اضمحلال یا کاهش حافظه یکی از بیماری های شایع در مغز است که در سنین مختلف و معمولا در زمان پیری اغلب افراد به آن دچار می شوند.اما برخی محققان دریافتند که مصرف نوعی از مواد غذایی در شیوع این بیماری تاثیر زیادی دارد.


خوردن سیب زمینی سرخ کرده و کاهش حافظه در مردان!

شاید برای بسیاری از ما بالا رفتن سن و به موازات آن ضعف تدریجی قوای ذهنی و جسمی یکی از دوست نداشتنی­ ترین بخش های زندگی باشد؛ قسمتی از زندگی که نه گریزی از آن و نه راه چاره ای دارد. یکی از نگران کننده ترین تبعات افزایش سن کاهش حافظه است، پدیده ای که به نظر می رسد به صورت های مختلفی میان مردان خودش را نشان می دهد.

کاهش حافظه در مردان ، کاهش حافظه ، سیب زمینی سرخ کرده

مواد غذایی موثر در کاهش حافظه

اخیرا محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا با مطالعات خود نشان دادند که استفاده از مواد غذایی دارای چربی های ترانس نیز مانند سیب زمینی سرخ کرده و غذاهای آماده سبب کاهش حافظه مردان جوان و میانسال می شود.

ادامه مطلب: کاهش حافظه در مردان با خوردن سیب زمینی سرخ کرده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 54
پرینت

زمان کاری زیاد و خطر سکته مغزی


متخصصان با بررسی نتایج تحقیقات خود دریافتند که ساعات کاری طولانی می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد.

کار کردن طولانی مدت خطر سکته مغزی را افزایش میدهد.!

 اگر چه با کار کردن در ساعت های طولانی ممکن است از دستمزد بیشتری بهره مند شوید اما یک مطالعه جدید نشان می دهد ساعات کار طولانی با بیماری های زیادی چون سکته مغزی در ارتباط است.ساعات کار نه تنها سلامت جسمی، بلکه شرایط زندگی، مانند الگوهای غذایی، ورزش، عادات سیگار کشیدن را تحت تاثیر قرار می دهد و بیش از 8 ساعت کار در روز می تواند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.

سکته مغزی ، دلایل سکته مغزی ، علت سکته مغزی

ساعات کاری مناسب و استاندارد

ادامه مطلب: زمان کاری زیاد و خطر سکته مغزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 59
پرینت

زمان طلایی درمان سکته مغزی


سکته مغزی ، نشانه های سکته مغزی
علائم و نشانه های سکته مغزی را می بینید، متوجه بروز انفارکت مغزی می شوید و برای درمان اقدام می کنید. آیا می دانید برای نجات کامل چند ساعت بعد از سکته مغزی فرصت برای درمان و معالجه بیمار وجود دارد؟

ساعات و زمان حیاتی بعد از سکته مغزی

سکته مغزی شاید به اندازه سکته قلبی در بین مردم جدی گرفته نمی شود در حالی که عوارض و عواقب سکته مغزی بسیار دردناک تر از سکته قلبی است.

بیشتر مردم نسبت به سکته یا انفارکت قلبی حساسیت زیاد و شدید دارند و در صورت بروز هر گونه درد و ناراحتی در قفسه سینه و حتی شکم و گردن به سرعت به اورژانس مراجعه می کنند و در صورت تشخیص سکته قلبی بلافاصله تحت درمان با داروهای ترومبولیتیک یا حل کننده لخته قرار می گیرند.
متاسفانه این مساله در کشور ما در مورد انفارکت مغزی یا سکته مغزی ناشی از انسداد شریان صادق نیست.
در حقیقت، نظیر درمانی که برای سکته قلبی انجام می شود باید برای انفارکت مغزی نیز انجام شود. در کشورهای غربی بیماران با انفارکت مغزی بلافاصله از سوی سرویس اورژانس به مراکز مخصوص درمان سکته مغزی رسانده می شوند و در صورتی که شرایط لازم برای درمان ترومبولیتیک را داشته باشند، بلافاصله تحت این درمان قرار می گیرند، به طوری که در بسیاری از این کشورها، زمان شروع علائم انفارکت مغزی تا شروع درمان ترومبولیتیک اغلب در حد دقایق بوده و حتی به یک ساعت نیز نمی رسد.
متاسفانه در کشور ما بیماران، کارکنان اورژانس و حتی پزشکان، حساسیت لازم را در این خصوص ندارند و اغلب بیماران وقتی به اورژانس می رسند که زمان طلایی برای این درمان ـ که موثرترین و اصلی ترین درمان برای انفارکت مغزی است ـ گذشته است یا بیمارانی که به موقع به اورژانس می رسند در اولویت درمان اورژانس قرار نمی گیرند.

ادامه مطلب: زمان طلایی درمان سکته مغزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 50
پرینت

تاثیر تغذیه در پیشگیری از سکته مغزی

سکته مغزی شایع ترین شکل بالینی بیماری های عروق مغزی در کشورهای توسعه یافته محسوب می شود که تغذیه نقش مهمی در بروز و یا پیشگیری از آن دارد.

رابطه سکته مغزی با تغذیه

گرچه هنوز در مورد تأثیر خاص رژیم غذایی در شیوع سکته، شواهد محکمی در دست نیست، ولی بسیاری از پزشکان معتقدند که رژیم درمانی سبب کاهش فشار خون شده، در نتیجه سبب کاهش خطر بروز سکته مغزی می شود.

در جدول مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، جزایر مارشال با ثبت 240.4 مورد مرگ و میر سالانه در صدر است و کشور قطر با ثبت 10.7 مورد، کمترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص داده. در این جدول، ایران با ثبت سالانه 97.4 مرگ ناشی از سکته مغزی، در رتبه 90 جدول است. طبق آمار سازمان نظام پزشکی ایران، روزانه حدود 250 تا 300 مورد سکته مغزی در کشور گزارش می شود که بیشترین دلیل ابتلا به آن فشار خون بالاست. به همین بهانه، گفت و گویی با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره عوامل پیشگیری کننده و بروز سکته مغزی ترتیب داده ایم.

سکته مغزی ، سکته مغزی و تغذیه ، جلوگیری از سکته مغزی

کدام نوع تغذیه با سکته مغزی ارتباط دارد؟

ادامه مطلب: تاثیر تغذیه در پیشگیری از سکته مغزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مغز / سكته مغزي ...
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 191
پرینت

 

چه کسانی بعد از سکته زنده می مانند؟

 این بیماری شایعترین علت ناتوانی جسمی و سومین علت مرگ در سراسر جهان محسوب میشود/ اطلاعات دارویی مورد نیاز شما در این رابطه

 مغز ارگانی بسیار حساس به کاهش جریان خون و اکسیژن است، قطع کامل جریان خون در یک منطقه از مغزظرف 4 تا 10 دقیقه سبب مرگ بافتی خواهد شد.

افت جریان خون به کمتر از 16 تا 18 میلی لیتر در دقیقه به ازاء هر 100 گرم بافت مغز نیز می تواند ظرف یک ساعت منجر به مرگ سلولی شود.

سکته مغزی (CVA یا Stroke) به بروز حاد نقائص عصبی که بیش از 24 ساعت طول بکشند و ناشی از ضایعه مغز در اثر اختلال جریان خون آن باشند، اطلاق می شود.

ادامه مطلب: چه کسانی بعد از سکته زنده می مانند؟
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 188 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید