نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 27 دی 1394 بازدید: 60
پرینت

نارسایی کلیوی در یک نگاه کلی

 


 
بسیاری از افرادی با بیماری مزمن کلیوی و همچنین نارسایی کلیوی زندگی می کنند، بدون اینکه از بیماری خود مطلع باشند. با وجود اینکه پیشرفت بیماری های کلیوی و رسیدن به مرحله ی پیشرفته تا حدودی بیصدا پیش می رود، اما در هر حال در مراحل اولیه نیز علائمی وجود دارد. خوشبختانه شناسایی این علائم کمک زیادی به بیمار و پزشک معالج در جهت مقابله با بیماری خواهد کرد. در این مطلب چند علامت رایج نارسایی کلیوی را عنوان می کنیم.

نارسایی کلیوی و کمردرد و پادرد
درد پاها و بالای کمر یعنی نزدیک به جایی که کلیه ها قرار دارد، می تواند یکی از علائم نارسایی مزمن کلیوی باشد. در حالت کلی، درد صرفا در ناحیه کلیه ی مبتلا احساس می شود.
این درد به قدری شدید و غیرقابل تحمل است که اغلب به درد زایمان شباهت دارد. بنابراین اگر در پاها و بالای کمرتان احساس درد شدیدی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ادامه مطلب: نارسایی کلیوی در یک نگاه کلی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 27 دی 1394 بازدید: 45
پرینت

لوبیای سحرآمیز بدن چه می کند؟

 


________________________________________
کلیه ها ، دو عضو کوچک لوبیایی‌شکل هستند که در دو طرف ستون مهره‌ها و کمی پایین‌تر از قفسه سینه قرار دارند و جزو اعضای حیاتی بدن هستند که وظایف متعددی بر عهده دارند، از جمله دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن، تصفیه خون، تنظیم فشار خون و ... .
________________________________________
گاهی امکان دارد بدون این‌که متوجه باشیم کلیه ها دچار اشکالاتی شوند. در نتیجه بدن با علائمی مانند خستگی، نیاز زیاد به دستشویی رفتن و بی‌اشتهایی اطلاع‌رسانی می‌کند. اگر علائمی که در این مطلب ارائه می‌شوند در خودتان دیدید، به سلامت کلیه‌هایتان بیشتر اهمیت بدهید.

 احساس نیاز مکرر به دستشویی در شب
وقتی کلیه‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند و مشکلی دارند، نیاز بیشتری به دفع ادرار پیدا می‌کنید. در این صورت ادرار بیش از اندازه رقیق و کمرنگ (مانند آب) می‌شود و حجم آن نیز افزایش می‌یابد.
 
این افزایش حجم ادرار و نیاز مکرر به رفتن دستشویی بخصوص در شب اتفاق می‌افتد، طوری که فرد از خواب برمی‌خیزد و نیاز به دفع ادرار پیدا می‌کند. این مشکل حتی با کاهش مصرف مایعات نیز برطرف نمی‌شود و در عین حال تشنگی فرد را بیشتر می‌کند.

ادامه مطلب: لوبیای سحرآمیز بدن چه می کند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 27 دی 1394 بازدید: 59
پرینت

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید


________________________________________
خیلی‌ها از بیماری‌های کلیه، نارسایی، کم‌کار شدن و از کار افتادن کلیه‌ها می‌ترسند، چرا که کلیه ارگانی در بدن است که هر گونه اختلال و نارسایی در عملکرد آن عوارض سنگین و وسیعی را در بیمار به جا می‌گذارد و روند زندگی طبیعی را در وی مختل می‌کند.
________________________________________

یکی از بیماری‌های کلیه که ممکن است باعث از دست رفتن و تخریب کلیه‌ها شود، عفونت کلیه یا «پیلونفریت» است. در واقع، به علت احتمال بالای آسیب به کلیه‌ها به دنبال عفونت، درمان عفونت ادراری جزو اورژانس‌های ارولوژی محسوب می‌شود.

پیلونفریت حاد نوعی عفونت باکتریایی کلیه است که سبب التهاب بافت و لگنچه کلیه می‌شود.

شایع‌ترین علت ایجاد عفونت حاد کلیه، نوعی باکتری است که از بخش‌های پایینی دستگاه ادراری به بالا صعود می‌کند و سبب درگیری کلیه می‌شود.


ادامه مطلب: عفونت کلیه را سریعا درمان کنید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 27 دی 1394 بازدید: 59
پرینت

سنگ سازی کلیه ها در هوای گرم


________________________________________
پزشکان هشدار دادند افزایش گرمای هوا خطر تشکیل سنگ کلیه را تشدید می‌کند. متخصصان تاکید کردند هرچه دمای هوا بالاتر برود، احتمال تشکیل توده های کلسیم و سنگ کلیه افزایش می یابد.
________________________________________
این پزشکان معتقدند گرمای شدید هوا موجب از دست رفتن مقدار زیادی از آب بدن می شود. این وضعیت به این مفهوم است که کلیه باید ادرار غلیظ تری تولید کند. بنابراین احتمال آنکه کلسیم و دیگر مواد معدنی بیشتر در کلیه رسوب کرده و سنگ کلیه تشکیل شود، افزایش می یابد.
 
متخصصان بیمارستان اطفال فیلادلفیا به بررسی اطلاعات پزشکی حدود 60 هزار فرد بزرگسال و کودک مبتلا به کلیه در سال های 2005 تا 2011 میلادی در آتلانتا، شیکاگو، دالاس، لس آنجلس و فیلادلفیا پرداختند.
 
دکتر گرک تاسیان، متخصص ارشد این مطالعه گفت: مشاهده کردیم با افزایش دمای هوای روزانه احتمال آنکه فرد در مدت 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید به سنگ کلیه مبتلا شود، بیشتر است.


ادامه مطلب: سنگ سازی کلیه ها در هوای گرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 60
پرینت

سنگ کلیه و روش های درمان آن


سنگ کلیه یکی از بیماریهای کلیوی است که در سنین بالاتی 28 سال امکان ابتلا به آن شایع تر است.سنگ کلیه انواع مختلف داشته و روشهای درمانی متفاوتی نیز دارد.
سنگ کلیه
سنگ دستگاه ادراری یکی از ناراحت کننده ترین بیماری ها است و یکی از این سنگها مربوط به کلیه می باشد.سنگ کلیه از ذرات کوچک و ریزی که گاه تا به اندازه یک توپ گلف متغیر بوده و در یک یا هر دو کلیه تشکیل می شود و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال می یابند. اغلب بیماران مبتلا به سنگهای کلیه معمولاً در سالهای اولیه بلوغ مراجعه می کنند و حداکثر شیوع سنی آن در حدود 28 سالگی است.

 

محل تشکیل سنگ کلیه
انواع سنگ کلیه
سنگ کلیه دراثرکریستال حاصل از نمک و مواد موجود در ادرار به وجود می آید، که به تدریج اندازه ی آن بزرگ می شود. سنگ های کلیه علایم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری ودرمان آنها متفاوت است. براساس مطالعات، در بسیاری ازموارد احتمال عود مجدد وجود دارد، لذا سنگ دفع شده باید تجزیه شده و ارزیابی های لازم روی بیمار صورت گیرد.
افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.

سنگ کلیه یکی از بیماریهای کلیوی است که در سنین بالاتی 28 سال امکان ابتلا به آن شایع تر است.سنگ کلیه انواع مختلف داشته و روشهای درمانی متفاوتی نیز دارد.


عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه:

ادامه مطلب: سنگ کلیه و روش های درمان آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 68
پرینت

نشانه های بیماری کلیه

نشانه های اولیه بیماری های کلیه، بسیار جزئی و کم اهمیت به نظر می رسند و به همین دلیل ممکن است افراد چندین سال با این نشانه ها زندگی کنند و شکایتی هم نداشته باشند.
در ادامه نشانه ها و علائمی را که شاید نشانگر ابتلا به بیمای کلیه باشد را ارائه کرده ایم.
خستگی
کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می کند عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است. اگر کلیه از کار بیفتد، تولید این هورمون نیز متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتا سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود.
کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.

علائم بیماری کلیه
بیماران این خستگی را چطور توصیف کرده اند:
- احساس خستگی به طور مداوم همراه شماست و هیچ نیرویی در بدن خود حس نمی کنید.
- تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می شود. به محض اینکه از محل کار به خانه می رسید، اولین چیزی که احساس می کنید، نیاز شدید به خواب است.
- حتی اگر هیچ کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می کنید؛ درست مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگی امان شما را بریده است.


لکه ها، جوش های پوستی و خارش پوست

ادامه مطلب: نشانه های بیماری کلیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 76
پرینت

علت اصلی سنگ کلیه

بیماری سنگ کلیه علاوه بر دلایلی همچون ارثی بودن و داشتن فشار خون علت دیگری دارد که طبق گفته ی محققان خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا دو برابر افزایش می دهد.
سنگ کلیه و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید
حدود 7 درصد از زنان دنیا و 11 درصد از مردان در دنیا از مشکل سنگ کلیه رنج می برند و افراد مبتلا به خوبی درد سنگین و غیر قابل تحمل این مشکل را می شناسند و حتما برای رهایی از این درد طاقت فرسا انجام و دنبال کردن هر توصیه ای را ارزشمند می دانند چه بسا این توصیه ها به قیمت چشم پوشی از برخی لذت ها و خوشمزگی ها باشد که در این بخش به یکی از پرطرفدارترین آنها اشاره می کنیم.

تاثیر منفی نوشابه بر سنگ کلیه

نوشابه و سنگ کلیه
این را به لیست مضرات مصرف نوشابه اضافه کنید که این نوشیدنی میتواند ریشه ایجاد سنگ کلیه باشد.
با مصرف نوشابه خود را معرض خطر بزرگی به خصوص در ناحیه کلیه ها قرار می دهید این نتیجه ی تحقیقات و مطالعاتی است که دانشگاه زنان بریگهام به ان دست یافته است. محققان بعد از بررسی و مطالعاتی در طول 16 سال برروی 194000 نفر به تاثیر منفی و افزایش دو برابر خطر ایجاد سنگ کلیه در بدن توسط نوشیدن نوشابه پی بردند.

ادامه مطلب: علت اصلی سنگ کلیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 57
پرینت

با نارسایی کلیه و علت ایجاد آن آشنا شوید

 نارسایی کلیه بیماری است که علائم واضحی ندارد و به همین جهت بهتر است افراد معاینات دوره ای و یا سالانه را انجام دهند و افرادی در بستگانشان بیماری کلیه وجود دارد باید فواصل آزمایشات را کمتر کنند.

تمام مواردی که باید در موردنارسایی کلیه و عوامل ایجاد آن بدانید:
کلیه ها یک جفت عضو لوبیای شکل و قهوه ای رنگ می باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره 1 تا 3 کمری قرار دارند. گرچه کلیه ها عضوهای کوچکی هستند، ولی وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است.
بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است. اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای کلیه وجود دارد ولی برخی از مردم هنوز نمی دانند که بیماریهای کلیهقابل پیشگیری اند.


تعریف نارسایی کلیه
نارسایی کلیه از نظر تعریف به معنای کارکرد نامناسب کلیه ها در حد پایین تر از 15درصد است

ادامه مطلب: با نارسایی کلیه و علت ایجاد آن آشنا شوید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 60
پرینت

سنگ کلیه و راههای درمان سنگ کلیه

 سنگ کلیه در انواع مختلف رسوبات سختی هستند که درون کلیه ها از نمک های اسیدی ساخته و موجب بروز درد در ناحیه ی کمر و پهلو می شوندکه بسته به نوع سنگ درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.

همه آن چیزی که باید در مورد سنگ کلیه از نشانه ها تا درمان آن بدانید را در ادامه ببینید...
سنگ کلیه به دلایل مختلفی همچون سابقه ی خانوادگی و یا عادات نادرست تغذیه ای به وجود می آید که با توجه به نوع نگ و شرایط بیمار درمان می شود.
سنگ های کلیوی رسوبات سختی هستند که در درون کلیه های شما و از نمک های اسیدی و املاح ساخته می شوند. علل ایجاد سنگ های کلیوی متعددند. در مرسوم ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. حرکت و عبور سنگ کلیه غالباً با درد همراه است. به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر دقیقاً در زیر دنده ها شروع می شود و به سمت تحتانی شکم و یا لگن حرکت می کند. زمانیکه سنگ وارد مجاری ادراری می شود شدت درد تغییر می یابد.
معمولاً سنگ های کلیوی منجر به آسیب جبران ناپذیر نمی شوند. صرف نظر از داروهای مسکن و نوشیدن مقادیر زیادی مایعات، درمان های دیگر غیر ضروری اند ولیکن به هرجهت درمان می تواند درپیشگیری از سنگ های مکرر در افراد مستعد کمک کننده باشد.


نشانه های سنگ کلیه

ادامه مطلب: سنگ کلیه و راههای درمان سنگ کلیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 75
پرینت

مراقبت از سلامت کلیه ها در ماه رمضان

مراقبت از کلیه ها به اندازه مراقبت از قلب از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ماه مبارک رمضان با وجود گرمای هوا، بدن نیازمند مصرف آب بیشتری است که می توان در فاصله افطار تا سحری این نیاز را برطرف کرد.
نکاتی برای مراقبت از کلیه ها :
مصادف شدن ایام ماه مبارک رمضان با فصل گرما، لزوم توجه به نوع تغذیه در این ماه صیام را دو چندان می کند.در ماه مبارک رمضان، افراد در معرض کم آبی شدید قرار می گیرند و مواد زائد با غلظت بالا در ادرارشان دفع می شود، بنابراین در این ماه برایمراقبت از کلیه ها و پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیه و دستگاه ادراری، باید مبادرت به مصرف مایعات بیشتری در سحر و افطار کرد.
سید جلیل حسینی متخصص اورلوژی با اشاره به مراقبت کلیه در ماه مبارک رمضان گفت: مصرف مایعات زیاد را به افراد توصیه می کنیم و اگر این مصرف مایعات خوب صورت گیرد نیازی به مراقبت دیگری ندارد.
وی با اشاره به مراقبت از کلیه افزود: طبیعتا مصرف مایعات بخصوص این روزها که روزهای گرمی هستند در ماه رمضان مصرف حداقل 12 لیوان مایعات را در 24 ساعت توصیه می کنیم و مراقبت دیگری لازم نیست اگر که مصرف مایعات خوب صورت بگیرد نیازی به مراقبت دیگری وجود ندارد.

آب و تاثیر بینظیر آن در سلامت کلیه

ادامه مطلب: مراقبت از سلامت کلیه ها در ماه رمضان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 56
پرینت

نشانه های “عفونت کلیه” و درمان گیاهی کلیه درد

“عفونت کلیه” چیست و چه نشانه هایی دارد؟ آیا هر دردی در پهلو و کمر نشانه ی مشکل کلیه است؟ برای درمان عفونت و دردهای کلیه از چه نسخه های گیاهی در طب سنتی استفاده کنیم؟پاسخ را در ادامه بخوانید.
عفونت کلیه از علائم تا درمان
عفونت کلیه چیست؟
نفوذ باکتری ها از طریق مثانه به یک یا هر دو کلیه می تواند باعث عفونت کلیه شود که در علم پزشکی این حالت را «پیلونفریت» می گویند. در صورتی که عفونت کلیه به موقع درمان شود، سبب آسیب جدی کلیه نخواهد شد.
نشانه ها و علائم عفونت کلیه کدام اند؟
عفونت کلیه به دلیل تغییراتی که در کارکرد طبیعی سیستم دفع ادرار و کلیه ها ایجاد می کند با 8 علامت خود را
فوریت ادرار
در صورتی که وضعیت عفونت کلیه وخیم تر شود و به مجرای ادراری گسترش یابد، اغلب احساس خواهید کرد به دفع فوری ادرار نیاز دارید. این حالت حتی می تواند در زمانی که به تازگی مثانه ی خود را خالی کرده اید نیز روی دهد.
حالت تهوع
حالت تهوع خفیف و حتی استفراغ می توانند موجب کم اشتهایی، ضعف و کاهش وزن بیماران مبتلا به عفونت کلیه شوند. همچنین ممکن است به سبب کمبود آب بدن نیز احساس تهوع کنید.

ادامه مطلب: نشانه های “عفونت کلیه” و درمان گیاهی کلیه درد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کلیه
نمایش از 22 دی 1394 بازدید: 58
پرینت

تمام آنچه باید درباره پیوند کلیه بدانید

پیوند کلیه چیست و چگونه انجام می شود؟ آیا پیوند کلیه خطرناک است و عوارض دارد؟ اهدا کننده و دریافت کننده پیوند کلیه چه نکاتی را باید قبل و بعد از عمل پیوند رعایت کنند؟ تغذیه مناسب بعد از جراحی پیوند چگونه باید باشد؟

نکات مهم پیوند کلیه از قبل از عمل تا بعد از عمل پیوند کلیه
پیوند کلیه پر است از سوالات و نکاتی که باید هر دو طرف اهدا کننده و دریافت کننده کلیه با اگاهی کامل از آنها زیر تیغ جراحی بروند. تمام نکات پیوند کلیه از مراقبت های قبل تا عوارض و خطرات بعد از پیوند کلیه و علل پس زدگی پیوند کلیه را در این بخش برایتان خواهیم گفت.


پیوند کلیه چیست؟
پیوند کلیه یا Renal transplantation عبارت است از کارگذاری کلیهٔ انسان از شخصی به شخص دیگر. یک پیوند موفق میتواند عمر را طولانی کند و کیفیت زندگی را بسیار بهبود می بخشد. بیمار از محدودیت های دیالیز و از تظاهرات برگشت پذیر اورمی خلاص می شود. نزدیک به 90٪ از تمام بیماران در حالی پیوند کلیه را دریافت می کنند که کلیه های خودشان نیز سر جایشان قرار دارند .
پیوند کلیه چگونه انجام می شود؟


ادامه مطلب: تمام آنچه باید درباره پیوند کلیه بدانید
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 846 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید