نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 61
پرینت

گوش شناگران ( التهاب گوش خارجي )

 

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

15روش درمان و اقدام پيشگيرانه

اگر مي توانستيد به اندازه ي يک کَک کوچک شويد و به داخل مجراي گوش يک شناگر برويد، احتمالاً مي ديديد که مجراي گوش خشمگين و قرمز است؛ و متوجه مي شديد که جرم کمي داخل گوش بوده و در اثر نقب زدن و حفر کانال توسط باکتري ها در داخل پوست، مجراي گوش خيس و چسبناک شده است. اگر به داخل گوش شناگر مي رفتيد، آنچه مي يافتيد ابتلاي شناگر به التهاب گوش خارجي بود. يعني عفونتي که طبعاً بيشتر به عفونت گوش شناگر معروف است تا عفونت گوش خارجي، تنها چيزي که براي ابتلا به اين عفونت لازم است عبارتست از يک جفت گوش و رطوبت کافي. دکتر «برايان هندز» در اين باره مي گويد: «درست مثل اين است که دست هايتان را داخل ماشين ظرفشويي نگه داريد. در اين صورت پوست خيس مي خورد و چرمي شکل مي شود. گوش ها دايماً در اثر استحمام، شنا و دوش گرفتن و شامپو کردن شسته مي شوند. سپس مردم سعي مي کنند گوش هاي خود را با پنبه اي که به شکل نوک تيز در آورده اند خشک کنند. اين کار باعث مي شود لايه سطحي پوست به انضمام باکتري هاي مفيد محافظ پوست از بين بروند و باکتري هاي مضر و خطرآفرين جايگزين آن ها شوند». عفونت گوش با قرمزي، تحريک و خارش آغاز مي شود و چنانچه تحت درمان واقع نشود ممکن است به يک عفونت گسترده و تمام عيار تبديل گردد. درد ناشي از بيماري ممکن است واقعا رنج آور باشد. هنگامي که عفونت آغاز مي شود کمک گرفتن از پزشک و مصرف يک دوره آنتي بيوتيک براي سرکوب کردن باکتري ها، ضروري است. اما در اين فاصله براي کاهش دادن درد و هم چنين به منظور جلوگيري از وخيم تر شدن بيماري و حتي متوقف کردن بيماري و قبل از شروع آن اقدامات بسياري مي توان انجام داد.

ادامه مطلب: گوش شناگران ( التهاب گوش خارجي )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 62
پرینت

گوش درد

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي
 

12روش درمان گوش درد

اين يک حقيقت است که گوش درد در شب، بدتر از گوش درد به هنگام روز است. البته نه صرفاً به اين دليل که بهره جستن از امدادهاي پزشکي پس از به خواب رفتن همه، دشوارتر است. بسته شدن ارتباط شيپور استاش (که گوش مياني را به حلق متصل مي کند) با حلق از شايع ترين علل بروز گوش درد در کودکان و بالغين است. به علاوه سرماخوردگي، عفونت هاي سينوسي و يا آلرژي نيز مزيد بر علت مي شوند. از آنجا که سر در طول روز در راستاي قايم قرار مي گيرد، در تخليه ي محتويات مجراي استاش به پشت حلق مشکلي پيش نمي آيد. به علاوه هنگام جويدن و بلعيدن، ماهيچه هاي مجراي استاش به پشت حلق مشکلي پيش نمي آيد. به علاوه هنگام جويدن و بلعيدن، ماهيچه هاي مجراي استاش منقبض شده، سبب باز شدن مجرا و ورود هوا به گوش مياني مي شوند. اما با فرا رسيدن شب همه چيز تغيير مي کند. هنگامي که به خواب مي رويد هيچ مشکلي احساس نمي کنيد. اما حين خواب ديگر تخليه و تهويه در اين مجاري به طور طبيعي صورت نمي گيرد و چون تعداد دفعات بلع نيز کاهش مي يابد، هواي کافي در اين مجاري جريان پيدا نمي کند. هوايي که در گوش مياني وجود دارد جذب شده، خلأ ايجاد مي گردد و پرده ي صماخ به سمت داخل کشيده مي شود.

ادامه مطلب: گوش درد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 106
پرینت

کودکان و عفونت گوش میانی

 

 

 

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
 

عفونت گوش میانی از رایج ترین بیماریهای کودکان است. تا سن 6 سالگی 90 درصد از کودکان دست‌کم یک بار به این بیماری مبتلا می‌شوند. چنان‌چه عفونت گوش درمان نشود و یا به درازا انجامد، فراگیری کودکان را در مهم‌ترین مرحله رشد و تکامل زبان آموزی مختل می‌کند، زیرا از قدرت شنوایی می‌کاهد. برای آن که بتوان کودکان را در برابر عفونت گوش میانی که در اصطلاح پزشکی آن را همان «عفونت گوش میانی» می‌گویند، مراقبت کرد، پدر و مادرها باید با علل پدید آمدن این بیماری، نخستین نشانه‌ها و نیز نحوه‌ی درمان آن آشنایی داشته باشند.

علل عفونی شدن کودک چیست؟

گوش میانی هنگامی عفونی و ملتهب می‌شود و درد می‌گیرد که مایع در آن جمع شده باشد. منشأ این اختلال، عضوی لوله‌ای شکل است به نام شیپور استاش یا مجرای شیپوری که گوش میانی را به قسمت عقب بینی وصل می‌کند. شیپور استاش نه فقط از لحاظ شنوایی بسیار مهم است، بلکه به هنگام سرما خوردگی، زکام و بیماری‌های تنفسی، مایعی را که در گوش میانی جمع می شود، تخلیه می کند. این عضو در کودک کوتاه‌تر، باریک‌تر و افقی‌تر از بزرگسالان است.

ادامه مطلب: کودکان و عفونت گوش میانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 70
پرینت

عفونت گوش

  نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

10روش مختلف جهت بهبود علايم

کودک در خواب بي قراري مي کند و به شدت در گهواره به خود مي پيچد. ساعت را نگاه مي کنيد، نيمه شب است. آهي مي کشيد، روانداز خود را بالاتر مي کشيد و سعي مي کنيد دوباره به خواب رويد. کودک با پاهايش به پايين گهواره فشار مي آورد و با هر تکاني که مي خورد آه و ناله اي سر مي دهد. و سخت تر و سنگين تر از هميشه در جايش جابجا مي شود. درجا حرکت مي کند و همان طور که خواب است ناله و شيون مي کند. شما در حالي که بيداريد و همه اين ها را مي شنويد و نمي دانيد که امشب از خواب خبري هست يا نه، به جاي شمردن گوسفندان براي زودتر به خواب رفتن، احساس گناه مي کنيد و از خود مي پرسيد که براي آن که فرزندتان راحت بخوابد چه مي توانيد بکنيد.

ادامه مطلب: عفونت گوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 65
پرینت

دستکاري گوش ممنوع

 

نويسنده: بهناز غفاري

 درد و ترشحات گوش را جدي بگيريد

همه ما در طول عمرمان حداقل چند بار دچار يک بيماري در گوش خود مي شويم؛ از وزوز و سنگيني گوش گرفته تا عفونت و...
آسيب هاي وارد آمده به گوش ممکن است بر اثر ورود ميکروب به گوش، دستکاري ها و حتي ضربات محکم به آن باشد. هر يک از اين عوامل با نشانه هاي خاص خود همراه هستند که در گفت وگو با دکتر « علي رضا کريمي يزدي »، جراح و متخصص گوش، حلق و بيني و استاد دانشگاه به بررسي آنها پرداختيم.

آناتومي گوش

دستگاه شنوايي انسان از سه بخش گوش بيروني، مياني و دروني تشکيل شده است. گوش بيروني يا خارجي که به چشم ديده مي شود، شامل لاله گوش، مجراي گوش و پرده گوش ( صماخ ) است و ارتعاشات اصوات را به پرده صماخ انتقال مي دهد. گوش مياني شامل صندوق صماخ و استخوانچه هاي چکشي، سنداني و رکابي است و به واسطه اين استخوانچه ها، ارتعاشات اصوات را به گوش دروني منتقل مي کند که از آنجا به وسيله عصب شنوايي به مغز منتقل خواهد شد. گوش دروني يا داخلي در ارتباط با مغز و اعصاب شنوايي است.

ادامه مطلب: دستکاري گوش ممنوع
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 71
پرینت

خارش گوش‌ها و گلو درد

 

تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 

خارش گوش‌ها و گلو درد می‌تواند باعث نا راحتی بسیاری شود، و می‌تواند روزمان را تیره کند. دلایل و درمان‌هایشان را در این مقاله پیدا کنید.
خارش گوش‌ها و گلو به دو دلیل اصلی اتفاق می‌افتد، یعنی، آلرژی یا گلو درد. خارش در گوش‌ها و گلو می‌تواند باعث نا راحتی بسیاری در یک فرد شود، و او ممکن است به خاطر آن با انجام دادن کار‌های روزانه‌اش مشکل داشته باشد. این جا دلایل و درمان‌هایی برای خارش گوش و گلو درد ذکر شده است با تمرکز کردن بر دو محرک آن.

گوش‌ها و گلو چگونه به هم مرتبط‌اند؟

ما همه عبارت ENT (گوش، حلق، بینی) را می‌دانیم. ما هم چنین می‌دانیم که آن‌ها به طور داخلی به هم مرتبط‌اند. ما حفره‌هایی سینوسی در جمجه‌ی خود داریم. این حفره‌های سینوسی جمجه‌ی ما را سبک و هوا را قبل از رسیدن به ریه‌ها گرم می‌کند. این کیسه‌های هوا به گوش و گلوی ما متصل هستند. بنا بر این، اگر گلویتان آلوده و یا دارای هر مشکل دیگری شود، احتمال قویی وجود دارد که گوش‌هایتان به نحوی در گیر شود، و بالعکس.

ادامه مطلب: خارش گوش‌ها و گلو درد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 70
پرینت

جرم گوش

 

 

نويسنده: دبورا تکاک
مترجم: مينا اسماعيلي

 

4 روش براي شستشوي گوش

اگر تاکنون، پزشک سوسکي را که از مجراي گوش شما به عنوان کيسه خواب استفاده مي کند، بيرون نکشيده است بايد خوشحال باشيد. تعجب نکنيد. جرم گوشتان را مي گوييم. هر چند اين مسأله به ندرت اتفاق مي افتد، اما به هر حال بعضي ها به آن گرفتار مي شوند. شايع ترين مشکلي که در رابطه با جرم گوش براي افراد پيش مي آيد عبارت است از: تبديل جرم به يک توده ي کوچک و سخت در مجاورت پرده ي صماخ که لازم است توسط پزشک خارج شود. با مطالعه ي روش هاي زير خواهيد ديد چگونه مي توان از تشکيل اين توده و بروز اين مشکل جلوگيري نمود.

اجتناب از فرو کردن اشيا به داخل گوش

جلمه ي کليشه اي «هرگز چيزي را که از آرنج تان کوچک تر است در گوش خود فرو نبريد» جمله اي است که همه ي پزشکان گوش و حلق و بيني به آن قسم خورده اند. هرگز اشياي نوک تيز نظير سنجاق سر يا نوک مداد را وارد گوش نکنيد. زيرا اين اشيا مي توانند باعث پارگي پرده ي صماخ شوند. دکتر «جورج فيسر» فرو بردن گوش پاک کن و انگشت به داخل گوش را نيز منع مي کند. شايد از نظر خودتان، گوشتان را تميز مي کنيد. ولي بايد بدانيد که با اين کار جرم گوش را هرچه بيشتر به طرف عقب و عمق گوش هدايت مي کنيد و باعث قرار گرفتن اين توده در مقابل پرده صماخ مي شويد.

ادامه مطلب: جرم گوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 20 فروردين 1395 بازدید: 77
پرینت

برآمدگى پشت گوش

 

 

 

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 

ممکن است در زمان ابتلا به عفونت، رشد بیش از حد استخوانها، به دلیل حساسیت، یا در نتیجهى برخى از انواع سرطانها، برآمدگىهاى دردناک یا بدون دردى در پشت گوش ایجاد شود. در این مقاله، این فاکتورهایى که در اثر مطالعه، علت بیمارى شناخته شدهاند، به همراه علائم بیمارى و راه‌هاى درمانى آن‌ها را به تفصیل آورده‌ایم.

 برآمدگى پشت گوش مى‌تواند ناشى از یک غده‌ى لنفاوى متورم، به وجود آمدن یک کیست، تومور خوش خیم، یا رشد نا به جا و بیش از حد باشد. بعضى از اوقات این برآمدگى‌ها سخت و دردناک هستند؛ بعضى مواقع نرم و قابل حرکت؛ در مواردى دیگر، آن‌ها به هیچ وجه باعث ایجاد درد نمى‌شوند و اگر آن ها را لمس کنید، نرم هستند. ممکن است اندازه‌ى این برآمدگى‌ها و یا آسیب‌ها بتوانند تغییر مکان پیدا کنند ولى به ندرت پیش مى‌آید که اندازه‌ى آن‌ها بزرگتر از اندازه‌ى یک نخود فرنگى بشود. در بیشتر موارد، بعد از گذشت مدت زمان کمى، این برآمدگى از بین مى‌روند. با این وجود، اگر مدت زمان زیادى بمانند و از بین نروند، نیاز به مراقبت‌هاى پزشکى پیدا مى‌کنند. در ذیل به یک سرى از فاکتورها و شرایطى که منجر به رشد و گسترش این بر‌آمدگى‌هاى پشت گوش مى‌شود و نیز به گزینه‌هاى موجود جهت معالجه و بهبودى این برآمدگى‌ها اشاره شده است.

ادامه مطلب: برآمدگى پشت گوش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 62
پرینت

نگذارید آب وارد گوشتان شود


________________________________________
گوش گرفتگی ناشی از ورود آب به داخل گوش یکی از اتفاق های رایج در فصل تابستان است که باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود.
________________________________________
وارد شدن آب در گوش معمولا فقط باعث می شود احساس بدی داشته باشیم و به ندرت به گوش ها آسیب می زند و باعث عفونت گوش ها می شود.
 
اما بعضی ها خیلی حساس هستند و گوش شان مستعد ابتلا به عفونت است. این افراد اگر آب وارد شده در گوش خود را خارج نکنند، ممکن است گوششان آسیب ببیند و حتی دچار عفونت گلو وسینوس ها شوند.
 
بررسی ها نشان می دهند، اگر آب حبس شده در داخل گوشتان را به حال خودش رها کنید، احتمال بروز التهابات پرده گوش، ایجاد «کیست» و مشکلاتی از این قبیل وجود دارد.
 
قبل از حل مشکل باید یادتان باشد که آب در گوش خارجی است، یا به گوش میانی هم نفوذ کرده است.
 
در صورتی که آب در گوش میانی جمع شده باشد، برای درمان آن حتما باید به پزشک مراجعه کرد، اما در موارد عادی می توان به کمک درمان های خانگی، آب را از مجرای گوش بیرونی خارج کنید.
 
ماده چسبناک یا موم (جرم) داخل گوش معمولا از ورود آب به بخش های دیگر گوش جلوگیری می کند، لذا آن را بیرون نیاورید.

ادامه مطلب: نگذارید آب وارد گوشتان شود
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 69
پرینت

گوش ها هم تنبل می شوند


فرزندتان می‌شنود، ولی در توجه کردن به صدا و تفکیک اصوات از یکدیگر دچار مشکل است. در واقع، او ناشنوا نیست، اما بد شنوا محسوب می‌شود، چرا که گوش‌هایش دچار تنبلی شده‌اند.
جالب است بدانید که شیوع بدشنوایی در دانش‌آموزان دو تا سه برابر کم شنوایی برآورد می‌شود که به دلیل پنهان بودن این اختلال، تاثیر قابل توجهی بر مهارت‌های یادگیری آنها باقی می‌گذارد.
به گفته دکتر سعید ملایری، متخصص شنوایی‌سنجی و مدرس دانشگاه، تنبلی گوش یا «آمبلیودی» معمول در سنین دانش‌آموزی تشخیص داده می‌شود، چرا که در این سنین مشخص می‌شود که دانش‌آموز، صدای معلم را می‌شنود، ولی نمی‌تواند به صدای وی در کلاس درس گوش دهد که این مشکل معمولا به دلیل ابتلا به اختلال پردازش شنوایی یا بد شنوایی است.
این متخصص می‌افزاید: اختلال پردازش مرکزی شنوایی عبارت از نقص در پردازش محرکات شنوایی است. در این حالت، آسیب ساختاری به گوش وارد نمی‌شود، اما گوش دچار تنبلی می‌شود.
اولیای مدرسه و والدین می‌توانند با توجه به علائم مشخصی به اختلال بدشنوایی در کودک مشکوک شوند و اقدامات مناسبی را انجام دهند.
 
اختلالات مشابه با بدشنوایی
باید توجه داشته باشید که برخی از اختلالات و بیماری‌ها با عوارضی چون بد شنوایی در گوش دادن به اصوات همراه است که اختلال نقص توجه یا بیش فعالی، اوتیسم، اختلالات پردازش زبان و برخی اختلالات شناختی از جمله آنهاست.
دکتر ملایری با اشاره به این مطالب می‌افزاید: متاسفانه در بسیاری از موارد، بدشنوایی با مشکلات فوق اشتباه گرفته می‌شود و به درمان‌های پرهزینه و غلط دارویی و توانبخشی منجر می‌شود.
توجه داشته باشید که حواس‌پرتی، نقص توجه، خسته‌شدن در محیط شلوغ، با صدای بلند صحبت‌کردن و بلندکردن صدای تلویزیون از علائم مهم بدشنوایی است. البته تشخیص و درمان اختلالات شنوایی باید از سوی یک تیم تخصصی انجام شود.

ادامه مطلب: گوش ها هم تنبل می شوند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 61
پرینت

گوش تان می خارد؟


________________________________________
گوشتان بشدت می‌خارد و از آنجا که دسترسی به مجرای داخلی گوش بسادگی ممکن نیست، دلتان می‌خواهد گوش پاک‌کنی را داخل مجرای گوشتان کنید و با چرخاندن مکرر آن، از شر خارش آن راحت شوید. ولی پیش از آن‌که دست به چنین اقدامی بزنید توجه داشته باشید خارش گوش تحت تاثیر چنین مداخلات و مراقبت‌های نادرستی ایجاد و تشدید می‌شود.
البته ناگفته نماند برخی بیماری‌ها نیز ممکن است با عوارضی چون خارش گوش همراه باشد که تشخیص درست آنها به درمان موثر این عارضه آزاردهنده کمک می‌کند.
________________________________________
حساسیت‌های پوستی گوش خارجی و مخاط بینی و گلو، بیماری‌های مختلف پوستی مثل اگزما،پسوریازیس، عفونت‌های میکروبی و قارچی، تماس با مواد محرک و شیمیایی، تومور‌های گوش، ورود جسم خارجی به گوش، خشکی پوست، تغییر مقدار و نوع واکس گوش، شوره سر و گوش، خشکی هوا، آلرژی بینی و سرماخوردگی، سینوزیت و نیز عوامل عصبی و روحی به بروز خارش در گوش منجر می‌شود.
 
با افزایش سن به علت تغییرات پوستی و خشک‌تر شدن پوست و افزایش بیماری‌های مرتبط با آن، خارش گوش بیشتر می‌شود. در خانم‌ها نیز این عارضه با تغییرات هورمونی و حساس‌تر بودن از نظر روحی بیشتر دیده می‌شود. در کودکان نیز معمولا آلرژی‌های پوستی تنفسی، عفونت‌ها و ورود جسم خارجی عامل خارش است.
 
مجرای گوش خارجی، کانالی به طول سه سانتی‌متر و با قطر حدود هشت تا نه میلی‌متر با کمی خمیدگی است. این مجرا به طور طبیعی با ماده‌ای چرب به‌نام جرم یا واکس ترشح شده از طریق مجرای گوش پوشانده شده است که بتدریج با حرکت فک هنگام جویدن و تکلم خارج می‌شود.

ادامه مطلب: گوش تان می خارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 64
پرینت

شایع‌ترین صدمات گوش کدامند؟


________________________________________
تقریبا همه ما در طول عمرمان حداقل یک بار دچار بیماری در گوش می‌شویم. آسیب‌های رسیده به گوش ممکن است بر اثر ورود میکروب به گوش، دستکاری‌ها و حتی ضربات محکم به آن باشد. هر یک از این عوامل با نشانه‌های خاص خود همراهند.
________________________________________
دکتر حسام جهاندیده، متخصص گوش و حلق و بینی به سئوالات زیر پاسخ می دهند.
 
شایع‌ترین بیماری‌ها و صدمات وارده به گوش کدامند؟
عفونت‌های حاد و مزمن گوش، تجمع مایع، تجمع موم، اختلالات ظاهری گوش مادرزادی یا شکستگی‌های گوش یا کم‌شنوایی‌های ناگهانی، بیماری‌های شایعی است که بیماران را به کلینیک‌های گوش و حلق و بینی می‌کشاند.
 
در بیشتر موارد پای یک عامل خارجی در میان است. افرادی که بیش از حد گوش خود را دستکاری می‌کنند، مثلا بعد از استحمام از گوش‌پاک‌کن استفاده می‌کنند، شناگر هستند یا مجبورند یک جسم خارجی مانند سمعک را همیشه در گوش داشته باشند یا جوان‌هایی که مدام هدفون داخل گوش‌شان است، مستعد عفونت حاد در گوش خارجی هستند.
 
چرا در بعضی از بیماران، عفونت به بخش‌های داخلی‌تر گوش نفوذ می‌کند؟
بعد از گوش خارجی، گوش میانی قرار دارد. بیماری‌های گوش میانی بیشتر مربوط به کودکان است که بعد از گذراندن یک دوره سرماخوردگی بروز می‌کند.
 
اغلب کودکان درد گوش دارند که با تب و کم‌شنوایی، احساس کشش در گوش، بی‌قراری، ‌بی‌حالی، بی‌اشتهایی، استفراغ و اسهال توام می‌شود. اگر این علائم در کودک دیده شود، حتما باید او را به کلینیک ارجاع داد.

ادامه مطلب: شایع‌ترین صدمات گوش کدامند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 88
پرینت

چطور بفهمیم مشکل کم‌شنوایی داریم؟


________________________________________
برای بیشتر بالغین، اختلال در درک مفهموم واقعی جملات نشان دهنده مراحل اول اختلالات شنوایی است. در این مرحله وقتی از فرد در خصوص مشکل شنوایی سوال می شود می گوید "اگر افراد زیر لب سخن نگویند من کاملا می شنوم!" و یا اینکه "وقتی جوان تر بودم، افراد واضح تر صحبت می کردند."
________________________________________
آیا فکر می کنید مشکل شنوایی دارید؟
 
آیا اطرافیان در مورد شما چنین نظری دارند و شما از پیگیری این مساله می ترسید؟
 
آیا در نزدیکان شما افرادی هستند که نگران این مساله برای آنها هستید؟
 
اگر فکر می کنید خودتان و یا فردی از نزدیکانتان درگیر مشکل شنوایی است، باید بگوییم که شما تنها نیستید.
 
اگر شما درگیر این مشکل هستید وتا به حال هم هیچ اقدامی برای پیگیری این مساله نداشته اید، باید بگوییم که این وضعیت اصلا غیر عادی و مختص شما نیست.
 
به طور میانگین، چیزی حدود 7 سال طول می کشد تا فردی که نگران مشکل شنوایی خود بوده پی گیر این وضعیت شود و به فکر درمان بیفتد.
 
این واقعا نگران کننده است چراکه بدون شک طی این 7 سال شدت بیماری فرد بیشتر شده و درمان آن نیز سخت تر خواهد بود.
در بیشتر موارد، در سنین پیش دبستانی اختلالات شنوایی از روی اختلالات کلامی تشخیص داده می شود. در این شرایط، والدین با نگرانی از اینکه کودکشان نمی تواند خوب حرف بزند به پزشک مراجعه کرده و به وجود اختلال شنوایی پی می برند
از کجا بفهمیم مبتلا به کم شنوایی هستیم؟

ادامه مطلب: چطور بفهمیم مشکل کم‌شنوایی داریم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گوش
نمایش از 30 دی 1394 بازدید: 63
پرینت

چطور بفهمم گوش کودکم عفونت کرده؟


________________________________________
یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که معمولا کودکان و شیرخواران دچار آن می‌شوند، گوش‌درد است. فصل گرما، بچه‌ها بعد از برگشتن از استخر از گوش درد می‌نالند و فصل سرما بعد از سرما‌خوردگی و شروع آبریزش و سرفه.
________________________________________
علت ابتلای کودکان به گوش درد چیست؟
عفونت گوش یکی از شایع‌ترین عفونت‌هایی است که در دوران شیر‌خوارگی بروز می‌کند و علل میکروبی (عفونی) و غیر‌میکروبی دارد.

شایع‌ترین علت گوش‌درد غیر‌میکروبی، مشکلات مربوط به ساختار شیپور استاش و گوش میانی در کودکان است.

شایع‌ترین علت عفونی گوش درد در نوزادان، عفونت ا‌ی‌کولای یا استرپتوکوک است، اما در کودکان بزرگ‌تر، پنوموکوک است.
 
چرا برخی کودکان مدام دچار گوش درد هستند، اما برخی دیگر به‌ندرت گرفتار آن می‌شوند؟
برخی عوامل کودک را مستعد گوش درد می‌کند، مثلا کودکان نارس یا کودکانی که با بطری تغذیه می‌شوند، یا به‌مدت طولانی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در تهویه مکانیکی بوده‌اند، کودکانی که در محیطی زندگی می‌کنند که مرتب با دود سیگار یا آلودگی هوا در ارتباط هستند یا مسائل بهداشتی در محیط زندگی‌شان رعایت نمی‌شود، بیشتر مستعد عفونت گوش و گوش درد هستند.

کودکانی هم که مشکلات تکاملی عصبی یا شکاف کام دارند، بیشتر به این عفونت‌ها دچار می‌شوند.
 
آیا وارد شدن آب به گوش کودک هم احتمال ابتلا به گوش درد را افزایش می‌دهد؟
نه، چون طول پرده‌گوش در کودکان حدود 2 تا 3 سانتی‌متر و محفظه‌ای بسته است که آب داخل آن باقی نمی‌ماند. دستکاری اضافی با این هدف که آب را از گوش کودک خارج کنیم، به‌خصوص در نوزادان فقط ایجاد مشکل می‌کند.

در صورتی که پرده گوش ملتهب یا پاره شده باشد، حمام کردن باعث درد گوش می‌شود. در این شرایط لازم است با مشورت پزشک حین حمام، داخل گوش کودک ژلاتین‌های مخصوصی که فضای گوش را پر می‌کند یا موم‌های روغنی گذاشت تا پرده گوش بهبود یابد.
قدیمی‌ها در گوش کودکانی که گوش درد داشتند دود سیگار فوت می کردند، اما از این کار نیز باید خودداری کرد، زیرا سیگار خطر عفونت را در گوش بالا می‌برد
چگونه می‌توانم متوجه شوم که نوزادم به عفونت گوش دچار شده است؟
ساده‌ترین راه برای کشف این‌که کودک‌تان به عفونت گوش یا هر بیماری دیگری مبتلا شده است یا خیر، تغییر در خلق و خوی اوست.

ادامه مطلب: چطور بفهمم گوش کودکم عفونت کرده؟
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 103 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید