نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 224
پرینت

تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا

آنفلوآنزا یکی از عفونت های ویروسی مهم مجاری تنفسی محسوب   می شود که از بسیاری جهات شبیه بیماری سرماخوردگی است و در برخی مواقع افتراق آن دو از یکدیگر به سهولت امکان پذیر نمی باشد.آنفلوآنزا یکی از عفونت های ویروسی مهم مجاری تنفسی محسوب   می شود که از بسیاری جهات شبیه بیماری سرماخوردگی است و در برخی مواقع افتراق آن دو از یکدیگر به سهولت امکان پذیر نمی باشد. افتراق این دو بیماری از نظر عوارضی که بر جای می گذارند قابل توجه است. سرماخوردگی تنها در یک درصد از موارد سبب بروز عوارضی نظیر عفونت گوش و یا عفونت سینوس ها می شود که این دو عارضه هم با تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک قابل درمان هستند.

ادامه مطلب: تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 221
پرینت

لرزش دست‌ها را جدی بگيريد

 لرزش دست‌ها هنگام عصبانيت، اضطراب، خستگي بيش از حد، ورزش‌هاي پراسترس و كار زياد روزمره از موارد شايعي است كه در اكثر بيماران مراجعه‌كننده به چشم مي‌خورد.

لرزش دست‌ها مي‌تواند در اثر بيماري‌هاي عمومي مثل سوءتغذيه يا ضعف باشد، يا در اثر مشكلات غددي مثل پركاري تيروئيد كه لرزش و تعريق دست‌ها از علائم آن است.

همچنين لرزش دست‌ها مي‌تواند جنبه ارثي داشته باشد كه اين نوع لرزش در سنين پايين‌تر شروع شده و در شرايط خستگي و استرس بيشتر مي‌شود و با دارودرماني مناسب قابل كنترل است.

ادامه مطلب: لرزش دست‌ها را جدی بگيريد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 238
پرینت

مردانی با سینه‌های بزرگ

 مسلماً تا به حال با مردانی برخورد کرده‌اید که بزرگی بیش از اندازه بافت سینه‌شان، تعجب شما را برانگیخته است.
البته شاید در کسانی که به طور حرفه‌ای بدنسازی کار می‌کنند، وجود عضلات به هم پیچیده و برجسته در همه اندام‌های بدن، امر عجیبی به نظر نرسد، اما حتی در چنین افرادی نیز اگر افزایش حجم عضلات، به دنبال مصرف داروهای استروئیدی اتفاق افتاده باشد، یک عارضه ناخوشایند تحت عنوان «ژنیکوماستی» یا بزرگ شدن بافت سینه تلقی می‌شود.‌

ادامه مطلب: مردانی با سینه‌های بزرگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 249
پرینت

عوامل تشدید کننده نفخ شکم

 به احساس ورم و پری شکم و افزایش میزان گاز در مجاری گوارش اطلاق میگردد. علت نفخ معمولا وجود گاز زیاد نیست، بلکه به خاطر کندی انقباضات عضلانی و حرکات دودی مجاری گوارش میباشد. مصرف غذاهای چرب تخلیه معده را به تاخیر انداخته و ایجاد نفخ میکنند.
همچنین نفخ میتواند به علت نشانگان روده تحریک پذیر باشد (که در آن انقباضات روده ای نامنظم میگردد)- علت دیگر نفخ میتواند تند تند غذا خوردن باشد.

ادامه مطلب: عوامل تشدید کننده نفخ شکم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 249
پرینت

 

علت صدای مفاصل چیست. آیا صدا دادن مفصل بیماری است

 ممکن است شما هم جزو کسانی باشید که بارها با کشش به انگشتان دست خود باعث ایجاد صدائی در آن شده اید. آیا از خود پرسیده اید علت ایجاد این صدا چیست.
در داخل مفصل مایعی وجود دارد که باعث حرکت آسان‌تر استخوان‌های مجاور هم می‌شود. در این مایع گذشته از مواد مختلف گازهای گوناگونی نیز وجود دارند. افزایش حجم مفصل که با کشش انگشت ایجاد می شود موجب کاهش فشار داخل مفصل شده، و این امر یک حالت مکش و خلاً را در داخل مفصل ایجاد می کند. کاهش فشار و حالت مکش باعث می شوند که گاز‌های محلول در مایع مفصل به صورت حباب در‌آیند. ترکیدن این حباب ها باعث ایجاد صدا و آرامش شخص می شود و کم کم این مساله به صورت عادت در می آید. این امر در مفاصل دیگر بدن نیز با درجات کمتری می تواند اتفاق بیفتد.

ادامه مطلب: علت صدای مفاصل چیست. آیا صدا دادن مفصل بیماری است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 218
پرینت

چگونه می توان کمبود آهن را جبران کرد

 کمبود آهن در کودکان موجب کم هوشی و کاهش قدرت تمرکز می‌شود.

غذاهای غنی از آهن کدامند ؟

آهن” به عنوان یک ماده غذایی ضروری، وظیفه حمل اکسیژن دربدن را به عهده دارد. آهن یکی از عوامل تشکیل‌دهنده آنزیم‌های متعدد در بدن است، فرم آهن ذخیره شده در بدن انسان به صورت “فریتین” و”هموسیداین”است که دربخش‌های گوناگون بدن انسان از جمله مغز استخوان، کبد و طحال وجود دارد.

ادامه مطلب: چگونه می توان کمبود آهن را جبران کرد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 225
پرینت

در کـمـا یـعـنـی در کـجـا؟

  كما حالتی از ناهشیاری است كه طی آن فرد با دردناك‌ترین محرك‌های فیزیكی هم به هوش نیاید و به همان حالت تا مدتی پایدار بماند. كما، یك مریضی نیست، بلكه علامتی از یك مریضی یا واكنشی به یك حادثه است كه برای بدن فرد اتفاق افتاده است .

 كما حالتی از ناهشیاری است كه طی آن فرد با دردناك‌ترین محرك‌های فیزیكی هم به هوش نیاید و به همان حالت تا مدتی پایدار بماند. كما، یك مریضی نیست، بلكه علامتی از یك مریضی یا واكنشی به یك حادثه است كه برای بدن فرد اتفاق افتاده است؛ مثل یك ضربه شدید و سخت به سر كه باعث ایجاد شوك عصبی و كما می‌شود.

ادامه مطلب: در کـمـا یـعـنـی در کـجـا؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 216
پرینت

 

چربی ها و نقش آنها در بدن انسان

 یکی از اسید های چرب ضروری خیلی مفید اسید چرب امگا ۳ میباشد که نقش بسیار مهمی در سیستم ایمنی بدن و فعالیت سلولهای مغزی دارد .

 ميگنا:  چربی ها در دمای اتاق به شکل جامد و روغن ها به شکل مایع هستند. از نظر ساختمان شیمیایی روغن ها و چربی ها شامل ترکیبات مختلفی هستند که کلسترول و تری گلیسیرید از مهمترین این ترکیبات هستند.

ادامه مطلب: چربی ها و نقش آنها در بدن انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 193
پرینت

اشتباهات رایج بین مریض و پزشکان ایرانی

آمپول دگزامتازون و بتامتازون در سرماخوردگی جنبه درمانی ندارند و بیشتر به عنوان کورتون برای سر حال شدن ظاهری بیمار و رضایت از کار پزشک مصرف می شوند!

 برخی باور های غلط پزشکی که متاسفانه در میان اقشار مختلف جامعه جا افتاده، مشکلات بیشماری را برای بدن انسان به وجود می آورند.

 

ادامه مطلب: اشتباهات رایج بین مریض و پزشکان ایرانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 193
پرینت

استفاده از نانوسیم‌های مسی در تولید نمایشگرهای کوچک

نانوسیم‌های مسی این قابلیت را دارند که هزینه تولید نمایشگرهای تلفن همراه و سایر نمایشگرهای کوچک را کاهش دهند.
 به گزارش فارس، بر اساس تحقیقی که اخیراً انجام شده است، نانوسیم‌های مسی این قابلیت را دارند که هزینه تولید نمایشگرهای تلفن همراه و سایر نمایشگرهای کوچک را کاهش داده و به مهندسان در ساخت قطعات الکترونیکی انعطاف‌پذیر و بهبود پیل‌های خورشیدی کمک کنند.

بن وایلی، شیمی‌دان دانشگاه دوک به‌همراه همکارانش روشی برای سازماندهی اتم‌های مس در آب و تولید نانوسیم‌های باریک، دراز و جدا از هم ابداع کرده‌اند. این نانوسیم‌ها پس از تولید به‌روی فیلم‌های رسانای شفاف منتقل شده و روی شیشه یا پلاستیک روکش‌دهی می‌شوند.

این تحقیق جدید نشان می‌دهد که ویژگی این فیلم‌های نانوسیمی مسی مشابه ویژگی فیلم‌هایی است که در حال حاضر برای تولید قطعات الکترونیکی و پیل‌های خورشیدی به‌کار می‌روند، اما هزینه تولید آن‌ها پایین‌تر است.

ادامه مطلب: استفاده از نانوسیم‌های مسی در تولید نمایشگرهای کوچک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 186
پرینت

آترواسکلروزیس ( تصلب شرایین ) ، آنژین صدری ، حمله قلبی + عکس

ساختمان قلب

قلب در پشت جناق قرار دارد و ارگانی عضلانی تو خالی است که به اندازه مشت شخص یا تقریبا ۲۵۰ - ۳۵۰ گرم میباشد . قلب تلمبه ای دائما در کار است و حدودا یک میلیون بار در روز میطپد ، و خون را در مسیر عروقی یه مسافت ۱۱۳۰۰۰ کیلومتر در بدن انسان به گردش در میاورد . با هر طپش قلب ، خون حاوی اکسیژن به همه بخشهای بدن توسط سرخرگها ( artery ) تلمبه میشود و توسط سیاهرگها ( vein ) به قلب رجعت مییابد .

ادامه مطلب: آترواسکلروزیس ( تصلب شرایین ) ، آنژین صدری ، حمله قلبی + عکس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 187
پرینت

با 13 راهكار اسرارآميز حال تان را عوض کنید

 آیا می‌دانید كه خندیدن پس از خوردن هر وعده غذایی چه تاثیری روی بدن دارد؟ یا اینكه آیا می‌دانید سفید شدن زود هنگام موها نشانه چه فرآیندی در بدنتان است....

 بدن انسان روش‌های جالب و جذابی را برای فرستادن علائم هشدار دهنده دارد كه این علائم در واقع اسراری را از درون بدن فاش می‌سازند. به عنوان مثال آیا می‌دانید كه خندیدن پس از خوردن هر وعده غذایی چه تاثیری روی بدن دارد؟ یا اینكه آیا می‌دانید سفید شدن زود هنگام موها نشانه چه فرآیندی در بدنتان است. بدن انسان در تمام طول عمر به شیوه‌ای هوشمندانه و منحصر به فرد علائم و نشانه‌های زیركانه و هشدار دهنده را بروز می‌دهد اما اكثر افراد به دلیل ناآگاهی از این روابط و علائم، پیغام‌های حیاتی بدن را نادیده می‌گیرند كه حاصل آن به خطر افتادن سلامتی است.

ادامه مطلب: با 13 راهكار اسرارآميز حال تان را عوض کنید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 210
پرینت

آشنایی با واکسن - واکسن چیست؟

واکسن چیست؟

موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی مقاومت و غلبه یافتن بر میکروبها را دارد . این حالت را « مصونیت » می نامند. اما در برخی از موارد باید بدن را از خارج کمک کرد ، تا چنین مصونیتی را پیداکند .

در بسیاری از بیماری هایی که از ویروس پدید می آیند ، اگر انسان یکبار آن بیماری را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر آن مصونیت پیدا می کند . مثلاً آبله ، سرخک و آبله مرغان از بیماری هایی هستند که اگر یک بار انسان آنها را بگیرد ، برای همیشه از آنها مصونیت پیدا می کند . یعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت .

ادامه مطلب: آشنایی با واکسن - واکسن چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشتي و پزشكي
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 208
پرینت

آشنایی با آزمایش ادرار و مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد

آزمایش‌های روتین ادرار  معمولا برای عفونت‌های دستگاه ادرار (کلیه‌ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود قند و ادرار در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه، فشار خون بالا و بعضی بیماری‌های کلیوی و کبدی خاص انجام می‌شود.در بسیاری از بررسی‌های روتین نیز آزمایش ادرار برای تعیین سلامت عمومی بدن درخواست می‌شود.در آزمایش ادرار ، ظرف کوچکی به شما داده می‌شود و از شما خواسته می‌شود تا کمی از ادرار خون را در آن بریزید. این ظرف باید کاملاً تمیز باشد و البته، تنها با آب فراوان و صابون شسته شده باشد. جهت جمع‌آوری ادرار، باید ابتدا کمی از ادرار خود را دفع کنید، سپس اندکی از قسمت میانی ادرار خود را درون ظرف بریزید و در انتها، باقیمانده ادرار خود را نیز دفع نمایید.

ادامه مطلب: آشنایی با آزمایش ادرار و مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 102 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید