نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 47
پرینت

واقع‌بینی در مورد بیماری ایدز

 ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 
به رغم گزارش‌های رعب‌انگیزی که درباره‌ی ایدز در روزنامه‌ها می‌خوانیم، اخبار امیدوار کننده‌ای نیز وجود دارند که هر کسی باید آن‌ها را بشنود. بی‌تردید ترس از ایدز به مراتب وسیع‌تر از خود ایدز است. با این همه شواهد زیادی وجود دارند حاکی از این که این ترس در برخی موارد بیهوده است. بهترین حامی ما در قبال این ترس – و ویرس ایدز – شناخت علمی است. شناخت در این خلاصه می‌شود که آلودگی به ویروس ایدز بسیار نامحتمل است. ابتلا به این ویروس حتی در شرایطی که ظاهراً آلودگی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد نامحتمل و حتی ناممکن است. برای اثبات این مدعا، پانزده مورد زیر را که احتمالاً باعث شگفتی‌تان خواهد شد در این جا می‌آوریم. این بحث نشان می‌دهد که تا چه حد احتمال ابتلا به ایدز اندک است.

ادامه مطلب: واقع‌بینی در مورد بیماری ایدز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 60
پرینت

در باره‌ی منشأ ویروس HIV

 

 ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

کمی کم تر از سه دهه‌ی قبل بود که معلوم شد عامل بیماری ایدز، ویروس جدیدHIV است. این شناخت، پرسش دیگری را مطرح کرد: این ویروس از کجا آمده است؟ پاسخ واقعی هنوز روشن نیست. با وجود این فرضیه‌های بسیار غریبی مطرح شده‌اند. برای مثال یکی از اختر شناسان مدعی بود که این ویروس ممکن است از فضا آمده باشد. تقریباً به طور هم‌زمان، نظریه‌ی توطئه آمیزی مطرح شد حاکی از این که این ویروس از آزمایش‌گاه جنگ میکروبی غرب با شرق به بیرون راه یافته است. امروز این اندیشه خنده دار به نظر می‌رسد. آزار دهنده‌ترین اندیشه این بود که شاید HIV نخست ویروس بی‌ضرری بوده است که همراه با واکسن به انسان تزریق شده است و سپس خواص آن در بدن، دگرگون گشته و کشنده شده است. از لحاظ زیست شناسی و همه گیری شناسی، زمینه‌ای مشهود برای تأیید این مطلب وجود ندارد، اما دو دلیلِ محکم وقوع چنین روی‌دادی را محتمل می‌کند. اول این که چنین پدیده‌ای ناشناخته نیست، زیرا دیده شده است که سویه‌هایی از بعضی ویروس‌ها هنگامی که از گونه‌ای به گونه‌ای دیگر سرایت می‌کنند پیامدهای وخیمی به جا می‌گذارند. مثلاً پاروو ویروس (Parvovirus) یا ویروس کمبود گویچه‌های سفید خون در گربه، هنگامی که در بدن میزبان طبیعی خود یعنی گربه زندگی می‌کند کاملاً بی‌ضرر است. اما واکسن سویه‌ی تغییر یافته‌ی آن پس از تزریق به سگ موجب مرگ جانور می‌شود. دلیل دوم این که فرصت این روی‌داد، دست‌کم از لحاظ نظری، وجود داشته است.

ادامه مطلب: در باره‌ی منشأ ویروس HIV
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 50
پرینت

جوش حاد HIV

ترجمه و تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 

 

 

جوش و التهاب حاد HIV معمولاً در طی نخستین مرحله‌ی عفونت ظاهر می‌شود. این جوش می‌تواند در یک یا چندین ناحیه از بدن ظاهر شود، و ممکن است گاهی موجب خارش شود. این مقاله به جوش‌ حاد HIV ، ظاهر آن، و چگونگی درمان یا کنترل جوش می‌پردازد.

 

HIV کلمه ای اختصاری است برای ویروس نقص ایمنی انسانی که موجب بیماری نگران کننده ایدز (سندروم نقص ایمنی اکتسابی) می‌شود. عفونت حاد یا اولیه HIV در برخی افراد می‌تواند بدون علامت باشد، اما در سایرین، ممکن است علایمی مانند آنفلونزا یا منونوکلئوزیز ایجاد کند. همراه با علایم شبیه آنفلونزا، در برخی افراد مبتلا ممکن است جوش پوستی ایجاد شود که به عنوان جوش حاد HIV شناخته می‌شود.

ادامه مطلب: جوش حاد HIV
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 42
پرینت

پیشگیری از ایدز

 

نویسنده: محمد کاوه


الف- آموزش و اطلاع رسانی

از آن جایی که راه های انتقال این ویروس و عفوت محدود است، ‌ارتقای سطح آگاهی مردم و به خصوص نوجوانان در خصوص(HIV/AIDS) می تواند کمک بسیاری به کاهش میزان فزاینده عفونت ایدز کند(مظلومی محمود آباد و عباسی شوازی، 1385: 53). در واقع اگر مردم آگاهی کافی راجع به این ویروس، نحوه انتقال یا علائم درگیر شدن با آن را داشته باشند، ‌نوعی ایمن سازی گسترده صورت می گیرد(هفته نامه سلامت، ش 173). این آموزش ها باید به روش های مختلف و در مقاطع سنی گوناگون شروع شود. افراد در هر زمان مشغول آموزش هستند و اگر این آموزش ها در مقطع سنی پایین تر و از اولین نهاد اجتماعی یعنی خانواده شروع شود، همواره مؤثرتر و مفیدتر خواهد بود. خوشبختانه در این خصوص یک برنامه کشوری قوی و جامع برای آموزش افراد وجود دارد و مسئولیت سازمان ها و نهادهای ذی ربط در این زمینه نیز مشخص می باشد.هم چنین سازمان های جهانی و بین المللی در سراسر دنیا با برنامه های پیشگیری و مقابله با ایدز و آسیب های اجتماعی مشارکت دارند.ولی آن چه این آموزش ها را مؤثر و مفید خواهد ساخت، آموزش در سنین پایین و کسب مهارت های زندگی به خصوص مهارت «نه گفتن» و «انتخاب الگو» در خانواده می باشد، زیرا این خانواده ها هستند

ادامه مطلب: پیشگیری از ایدز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 37
پرینت

ایدز و پیامدهای آن

 

نویسنده: محمد کاوه

تعریف و بیان موضوع

هنگامی که جهانیان، ‌به خصوص جامعه پزشکی در حال برگزاری جشن به مناسبت ریشه کنی آبله و کنترل بسیاری از بیماری های واگیر بودند و در حالی که علم پزشکی بیشتر بیماری های مسری را مغلوب خود ساخته بود،‌ناگهان ظهور بیماری ناشناخته ای جهان را با مهلک ترین و جنجال برانگیزترین بیماری قرن مواجه ساخت. این بیماری خطرناک ایدز نامیده شد؛ که بی شک بزرگ ترین بلای جامعه بشری بعد از جنگ جهانی دوم به شمار آمده و امروزه تمامی کشورها با آن مواجه هستند(غفاری، 1387 :22). مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های (C.D.C) ایدز را این چنین تعریف کرده است:«یک بیماری که حداقل به طور متوسط پیش بینی کننده نقصی در ایمنی سلولی است و در فردی که علتی معلوم برای کاهش مقاومت نسبت به آن بیماری ندارد. روی می دهد» (کاپلان و سادوک،‌1: ‌1379 :569). شاید یکی از داغ ترین مباحث علمی که تا به حال مطرح شده است، تاریخچه کشف ویروس (HIV/AIDS) باشد. بحث در مورد ویروس (HIV/AIDS) وقتی بالا گرفت که لوک مونتاگنیر (LOCK MONTAGNIER- 1983) فرانسوی و سپس رابرت گالو (ROBERT GALLO- 1984) از کشور آمریکا مدعی کشف این ویروس شدند. تا سال 1987 مسئله کشف ویروس ایدز از عرصه مباحث پزشکی گذشته و کم کم به سطوح دیپلماتیک رسیده بود. در سال 1991 تحقیقات مشخص کرد که نمونه های آزمایش شده در آمریکا، قبلاً در فرانسه آزمایش شده بوده اند و در سال 1994 دولت ایالات متحده قبول کرد سهم اعظم افتخار این تحقیقات متعلق به دانشمند فرانسوی است و در سال 2008، ‌مؤسسه کارولینسکا نیمی از جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی را به مونتاگنیر و همکارش برای کشف «ویروس نقص ایمنی انسان(HIV/AIDS) و نیمی دیگر را به دانشمند دیگری برای کار روی «ویروس پاپیلومای انسانی» اختصاص داد (یشایائی،‌1387 :6). وقتی که این ویروس وارد بدن می شود اصطلاحاً به آن فرد (HIV) مثبت گفته می شود که با ایدز فرق دارد. به عبارتی دیگر ، هر فرد مبتلا به ایدز،‌(HIV) مثبت است، اما هر فرد (HIV) مثبت ممکن است هنوز به مرحله بیماری ایدز نرسیده باشد(ضیاء الدینی و همکاران،‌1388: 12). به هر حال بیماری ایدز هم اکنون یک همه گیری جهانی محسوب می شود و اولین مورد این بیماری در ایران در سال 1366 در یک کودک هموفیلی گزارش شد.

ادامه مطلب: ایدز و پیامدهای آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 34
پرینت

ایدز – اچ آی وی: افسانه‌ها و واقعیت‌ها

 

مترجم: امین حسین پور
 

پشه‌ها می‌توانند عفونت اچ آی وی را انتشار دهند، اچ آی وی را می‌توان به آسانی معالجه کرد، در صورت آلوده شدن به اچ آی وی نیازی به رابطه‌ی جنسی حفاظت شده نیست، برخی از افسانه‌های متداول مرتبط با ایدز می‌باشد. این تصور که اچ آی وی و ایدز یکی هستند تصور غلطی است. در این مقاله، ما برخی افسانه‌های متداول مربوط به اچ آی وی و ایدز را رد می‌کنیم.
از آنجایی که اچ آی وی و ایدز به دهه‌ی 1980 باز می‌گردد، عفونت ویروسی با تصورات غلط رایج موجود در این باره بهم گره خورده است. هم اکنون، راهکارهای مربوط به جلوگیری، تشخیص و درمان به آسانی در دسترس می‌باشد. هر چند هنوز هم افسانه‌هایی در این باره وجود دارد و در واقع همین افسانه‌ها باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت اچ آی وی می‌شود. این مقاله افسانه‌ها و واقعیت‌هایی را مورد بحث قرار می‌دهد که به کم کردن ارزش تصورات غلط رایج در مورد اچ آی وی و ایدز کمک خواهد کرد.

افسانه‌ی 1
آلوده شدن به ویروس اچ آی وی به معنای آلوده شدن به ایدز است.

واقعیت: تشخیص اچ آی وی همیشه به معنای ایدز نیست. ایدز حالتی است که در آن عفونت اچ آی وی به مراحل پیشرفته پیشرفت کرده است. اگر عفونت در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می‌توان آن را سرکوب کرد و از پیشرفت آن به مراحل نهایی جلوگیری کرد. پس، تشخیص زود هنگام کلیدی برای جلوگیری از پیشرفت عفونت به ایدز می‌باشد.

ادامه مطلب: ایدز – اچ آی وی: افسانه‌ها و واقعیت‌ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 27 فروردين 1395 بازدید: 48
پرینت

آیا ایدز با نیش حشرات هم منتقل می‏ شود؟

 


ایدز از طریق نیش حشرات منتقل نمی‏ شود، حتی در مناطقی که شیوع ایدز بالاست و پشه هم زیاد است مثل مناطق آفریقایی، نیز ثابت نشده است که گزش حشره راهی برای انتقال ویروس HIV باشد.


چندین دلیل وجود دارد که حشراتی مانند پشه انتقال‌دهنده بیماری ایدز نیستند.


1- اکثر افراد فکر می کنند که نیش پشه ها، همانند سرنگ های زیرپوستی بسیار نازک عمل می کنند و اگر یک سرنگ زیرجلدی می تواند به راحتی بیماری را انتقال دهد، پس پشه ها هم می توانند این کار را انجام دهند. در حالی که اینطور نیست.


اشخاص آلوده به ویروس HIV، تعداد زیادی ویروس داخل خونشان وجود ندارد و تازه اگر هم وجود داشته باشد، پشه ها نمی توانند ویروس ها را از طریقی که توسط سرنگ منتقل می شوند، انتقال دهند.


وقتی پشه فردی را نیش می زند، خون فرد گزیده شده قبلی که در سیستم گوارش پشه وجود دارد را وارد بدن فرد دوم نمی‌کند، بلکه بزاق خود را از طریق نیش وارد پوست فرد دوم می‌کند.

ادامه مطلب: آیا ایدز با نیش حشرات هم منتقل می‏ شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 146
پرینت

    راههای انتقال و عدم انتقال بیماری ایدز

 
    راههای انتقال :
     
    1-خون وفراورده های آن
    2- تزریق مشترک
    3-مادر به جنین
    4- جنسی
     
    1 – خون و فراورده های خونی:

    هر گاه خون فردی آلوده به ویروس باشد در صورتی که به خون فرد دیگری وارد شود میتواند بیماری را انتقال دهد .

    این حالت ممکن است در زمان انتقال خون اتفاق بیفتد .

    اما توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر در تمام کشورهای دنیا ، خصوصا" ایران تمام خونهای اهدائی از نظر احتمال آلودگی به ویروس HIV ارزیابی میشوند و در صورت آلوده بودن استفاده نمیشوند پس این خطر به حداقل ممکن میرسد .

ادامه مطلب: راههای انتقال و عدم انتقال بیماری ایدز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 167
پرینت

راههای تشخیص بیماری ایدز-مراحل بیماری

با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونتها و سرطانهایی می شود که به طور معمول در مردم عادی دیده نمی شوند ، این بیماریها بصورت بیماریهای ریوی ، اسهالهای شدید و مزمن ،‌ تبهای طولانی ، کاهش وزن ،‌ اختلالات شخصیتی،‌ بیماریهای مغزی وپوستی خود را نشان می دهند که درنهایت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.

 
● علائم اصلی ایدز:
▪ كاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد

▪ اسهال مزمن بیشتر از یك ماه

▪ تبهای متناوب یا ثابت بیش از یك ماه
 

ادامه مطلب: راههای تشخیص بیماری ایدز-مراحل بیماری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 175
پرینت

ایدز چیست ؟

 ایدز (AIDS) مخفف Acquired Immune Deficiency Syndrome به معنی سندرم نقص ایمنی اكتسابی می‌باشد.
وقتی سیستم ایمنی آسیب ببیند، نه تنها در برابر ویروس HIV (كه در آغاز به آن صدمه زده) بلكه نسبت به بقیه عفونتها هم آسیب پذیر می‌شود و دیگر قادر به كشتن میکربها و ویروسهایی كه قبلاً برایش مشكلی ایجاد نمی‌كردند ،نیست لذا با گذشت زمان، افراد آلوده به HIV بیشتر و بیشتر بیمار می‌شوند و معمولاً سالها پس از آلودگی به یكی از بیماریهای خاص٬ شدیداً مبتلا می‌شوند و در این زمان گفته می‌شود كه آنها به ایدز مبتلا شده‌اند. بنابراین  زمانی كه فرد آلوده به ویروس HIV برای اولین بار به یك بیماری جدی مبتلا شود و یا وقتی كه تعداد سلولهای ایمنی باقیمانده در بدن او از حد معینی كمتر شود، مبتلا به بیماری ایدز شناخته می شود.

ادامه مطلب: ایدز چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 137
پرینت

شروع بیماری ایدز

ویروس اچ آی وی بعد از ورود به بدن در غدد لنفاوی پخش شده و در داخل سلول های دفاعی بدن (لنفوسیت ها) شروع به تکثیر می کند. در بیشتر بیماران حدود یک ماه بعد از آلودگی علائمی مثل سرماخوردگی ایجاد می شود. این علائم شامل تب، گلودرد، درد عضلات و مفاصل، تهوع و استفراغ و علائم عمومی اینچنینی هستند. این علائم در افرادی که ویروس را به واسطه تماس جنسی کسب کرده اند، به نسبت دیگران شایع تر است. واضح است که این علائم خاص نبوده و بنابراین پزشک و بیمار را مشکوک به آلودگی با ویروس اچ آی وی نمی کند. تنها در مواردی که فرد یک ماه قبل سابقه ای از تماس مشکوک داشته است و به فکر بیماری باشد می تواند به تشخیص کمک کند.
در این مرحله تعداد ویروس در گردش خون بسیار زیاد شده و توانایی انتقال بیماری بالاست. بعد از چند ماه سیستم دفاعی بدن شروع به کنترل بیماری می کند و اگرچه هرگز قادر به مهار کامل ویروس نمی شود ولی می تواند تکثیر ویروس را تا مدت ها به صورت محدود و مخفی نگه دارد. با وجود این متاسفانه ویروس بی وقفه به انتشار خود و کشتن سلول های دفاعی بدن ادامه می دهد.

ادامه مطلب: شروع بیماری ایدز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 157
پرینت

علايم بيماري ايدز چیست؟

ويروس HIV با ارتباطات عمومي از قبيل روبوسي، دست دادن، خوردن و آشاميدن، نيش حشرات و ... منتقل نمي شود، پس نبايد افرادي كه عموما هم بصورت بي گناه به اين ويروس HIV مبتلا شدند مانند كودكان، همسران افراد مبتلا و ... از جامعه طرد شوند.

ايدز يك بيماري كشنده است كه توسط ويروس HIV ايجاد مي‌شود و با ورود اين ويروس به بدن، قدرت دفاعي بدن روز به روز كاهش و هر ميكروبي فرصت بيماركردن فرد را پيدا مي كند.

ادامه مطلب: علايم بيماري ايدز چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ایدز
نمایش از 16 آذر 1392 بازدید: 139
پرینت

 بیماری ایدز و علایم ایدز

بعد از گذشت یک تا دو ماه از ورود HIV به بدن، ۴۰ تا ۹۰ درصد از افراد علائم شبه آنفولانزایی را تجربه می‌کنند که سندرم حاد ویروسی (ARS) نامیده می‌شود. اما گاهی اوقات علائم HIV سالها پدیدار نمی‌شوند–گاهی حتی یک دهه. در مراحل اولیه عفونت HIV، هیچ نشانه متداولی وجود ندارد و ممکن است فرد مبتلا اصلاً از وجود بیماری در خود مطلع نباشد. به همین دلیل خیلی مهم است که در مواقع خاص مخصوصاً رابطه‌جنسی محافظت‌نشده یا استفاده از داروهای درون‌وریدی حتماً آزمایش بدهید.

در زیر به برخی از علائم وجود HIV در بدنتان اشاره می‌کنیم:

ادامه مطلب: بیماری ایدز و علایم ایدز
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید