نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 57
پرینت

 

6 کاری که موقع جوش زدن نباید انجام دهید


________________________________________
اگرچه در نظر مبتلایان به آکنه، این جوش ها چیزی جز غم و غصه و رنج نیستند، اما راهکارهایی وجود دارد که بتوانیم با این جوش های مزاحم کنار بیاییم، مثلا بگوییم جوش های محترم، از این پس من این کارها را می کنم و این کارها را نمی کنم و در عوض، شما هرچه سریع تر زحمت را کم کنید.
________________________________________
1- خودتان را سرزنش نکنید.
اول از همه باید بدانید که آکنه به خاطر کارهایی که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید، ایجاد نشده است. در حقیقت استعداد هر فرد برای ابتلا به این جوش ها متفاوت است و به ژنتیک و سابقه خانوادگی فرد برمی گردد.
 
پس شما مقصر نیستید و بد نیست بدانید تا به حال هیچ منبع علمی قدرتمندی، نقش تغذیه مثلا مصرف شیرینی و شکلات را در ابتلا به آکنه نشان نداده اند!
 
2- بیش از حد درگیر جوش های خود نشوید.
همه ما پاکیزگی و زیبایی را دوست داریم. اما مساله آن است که شستشوی بیش از حد پوست و استفاده از لوسیون های بهداشتی خیلی وقت ها می تواند ضرر داشته باشد.
 

ادامه مطلب: 6 کاری که موقع جوش زدن نباید انجام دهید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 65
پرینت

گروه های خونی O کمتر دیابت می گیرند


________________________________________
محققان به این نتیجه رسیده اند افرادی که گروه خونی «O» دارند، کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو قرار می گیرند.
________________________________________
متاسفانه این روزها تعداد افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند، در حال افزایش است.
 
همین مسئله نیز محققان را بر آن داشته است که تلاش بیشتری در جهت کشف عوامل جدید موثر در ابتلا به این بیماری انجام دهند.
 
به همین دلیل محققان فرانسوی روی ارتباط بین گروه های خونی مختلف و خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 مطالعاتی انجام دادند.
 
در این پژوهش، محققان به مدت 18 سال روی 82104 خانم بررسی هایی انجام داده و به این نتیجه رسیدند افرادی که گروه خونی شان O است، کمتر از گروهای خونی A، B و AB در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 قرار دارند.
 
سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:«ما به این نتیجه رسیدیم خانم هایی که گروه خونی شان O هست، یعنی حدود 43 درصد مردم، کمتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 قرار می گیرند.

ادامه مطلب: گروه های خونی O کمتر دیابت می گیرند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 75
پرینت

دیابت بی مزه، دیابت نیست


________________________________________
دیابت بی مزه هیچ ارتباطی با افزایش قند خون ندارد و فقط به خاطر افزایش حجم ادرار با دیابت مشابهت دارد. در این بیماری، مقدار زیادی از مایع رقیق شده به صورت ادرار از بدن بیمار دفع می‌شود.
________________________________________
دکتر عبدالله دیدبان، فوق تخصص غدد و اختلالات متابولیک، گفت:
«دیابت بی‌مزه، اختلالی نادر در سیستم هورمونی است که در آن، اغلب کمبود هورمون ضد ادراری (آنتی‌دیورتیک) که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود، اتفاق می‌افتد.

این اختلال هیچ ارتباطی با افزایش قند خون ندارد و فقط به خاطر افزایش حجم ادرار با دیابت مشابهت دارد. در این بیماری، مقدار زیادی از مایع رقیق شده به صورت ادرار از بدن بیمار دفع می‌شود.

عفونت مغز، خونریزی درون جمجمه، بیرون‌ زدن دیواره رگ‌ها (آنوریسم)، بیماری کلیه، حاملگی و نقص در هیپوتالاموس از علل دیابت بی‌مزه می باشند.

از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری می‌توان به وجود بدخیمی و تومورهای غده هیپوفیز اشاره کرد.

همچنین اعمال جراحی روی هیپوفیز یا استفاده از مواد رادیواکتیو و پرتودرمانی تومورهای مغزی (در نواحی هیپوفیز) عامل دوم ایجاد بروز دیابت بی‌مزه است.

ادامه مطلب: دیابت بی مزه، دیابت نیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 71
پرینت

چطور با داشتن دیابت نوع دو بهتر زندگی کنید؟


 
همه افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارو مصرف نمی کنند، اما اگر شما از آن دسته از افراد مبتلا هستید که نیاز به مصرف دارو دارید، به منظور جلوگیری از فراموشی داروها، برای مصرف آنها برنامه ریزی کنید.
زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان

هر روز قند خون خود را اندازه گیری کنید
اگر به عنوان یک فرد مبتلا به دیابت نوع دو انسولین مصرف نمی کنید، اما باید حتما میزان قند خون تان را با دستگاه مخصوص آن اندازه گیری کنید.
لازم نیست مانند یک فرد مبتلا به دیابت نوع یک، مکررا این کار را انجام دهید. اما انجام یک یا دو بار اندازه گیری سطح قند خون لازم است. این کار سبب می شود بیشتر به غذای مصرفی تان توجه کنید.
مصرف داروها را جدی بگیرید
همه ی افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارو مصرف نمی کنند، اما اگر شما از آن دسته از افراد مبتلا هستید که نیاز به مصرف دارو دارید، به منظور جلوگیری از فراموشی، برای مصرف داروها برنامه ریزی کنید.
این گونه داروها برای کاهش سطح گلوکز خون، کمک به بدن برای تولید انسولین و یا تأمین تمام انسولین مورد نیاز بدنتان تجویز می شوند.
حدود یک چهارم افراد مبتلا به دیابت نوع دو، ناگزیر به مصرف دارو هستند و این تقصیر آن ها نیست، بلکه پیشرفت بیماری دلیل این موضوع است.

ادامه مطلب: چطور با داشتن دیابت نوع دو بهتر زندگی کنید؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 74
پرینت

چسب جدید برای زخم پای دیابتی


________________________________________
محققان آمریکایی برای درمان زخم پای بیماران دیابتی، چسب جدیدی تولید کرده‌اند که امکان دارورسانی بهتر به محل زخم را فراهم می‌کند.
________________________________________

بیماران دیابتی با مشکلاتی مانند زخم پای دیابتی روبرو هستند که روند درمانی نسبتا طولانی داشته و در صورت عدم درمان بموقع، به قطع عضو منجر می‌شود.
 


درمان زخم پای دیابتی به دو دلیل بسیار کند است؛ مسدود شدن عروق خونی باعث محدود کردن مقدار خون غنی از اکسیژن می‌شود.
 روش‌هایی برای افزایش جریان خون در محل زخم وجود دارند، اما عامل دوم مشکل‌ساز می‌شود؛ دیابت باعث اختلال در عملکرد یک نوع پروتئین خاص می‌شود که این مسئله منجر به فعال شدن ژن‌هایی می‌شود که مسئول تشکیل مویرگ‌ها در محل زخم هستند و بدون این مویرگ‌های خونی ظریف، جریان خون به بافت آسیب‌دیده نمی‌رسد.
 
یکی از جدید‌ترین و موثر‌ترین روش‌های درمانی، دارو رسانی به محل زخم از طریق یک چسب پوستی است که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد ابداع شده است.
 

ادامه مطلب: چسب جدید برای زخم پای دیابتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 63
پرینت

10 راه مقابله با عوارض دیابت (قسمت دوم(


________________________________________
مراقبت از پاها در دیابتی ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع سلامت پاها همیشه یکی از دل مشغولی های اصلی بیماران دیابتی است. هر نوع آسیب یا جراحتی در پاها منجر به بروز عوارض جدی در بیماران دیابتی می شود.
________________________________________
در قسمت اول این مطلب با عنوان «10 توصیه برای مقابله با عوارض دیابت» آمار هشدار دهنده ای از زبان مسئولین بهداشتی کشور ارائه دادیم که بر طبق آن حدود 4 تا 5 میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند و آمار قطع عضو ناشی از این بیماری در کشور بالاست.

گفتیم که این بیماری دو نوع عوارض ایجاد می کند: اول عوارض میکروواسکولار (تخریب رگ های کوچک) که روی شبکیه ی چشم، کلیه ها و عصب ها تاثیر می گذارند و به طور مستقیم به میزان قند خون بستگی دارند.

دوم عوارض ماکروواسکولار (تخریب رگ های خونی بزرگ)  که باعث بروز مشکلاتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی یا آرتریت می شود.

علاوه بر این در خصوص روش های جلوگیری از بروز این علائم مانند کنترل قند و چربی خون، ترک سیگار، تغذیه سالم، کنترل وزن و اهمیت تحرک بدنی صحبت کردیم.

ادامه مطلب: 10 راه مقابله با عوارض دیابت (قسمت دوم(
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 80
پرینت

10 راه مقابله با عوارض دیابت (قسمت اول)


________________________________________
دیابت یکی از پرعارضه ترین بیماری های جهان است. بر حسب آمارهای جهانی در سرتاسر جهان حدود 346 میلیون نفر از این بیماری رنج می برند و هر 10 ثانیه دو نفر به دیابت مبتلا می شوند. بر طبق این آمارها نیز در هر 8 ثانیه یک نفر بر اثر این بیماری از دنیا می رود و سالانه حدود یک میلیون قطع عضو به خاطر دیابت اتفاق می افتد. آمار نگران کننده این است که حدود 50 درصد افرادی که به دیابت مبتلا هستند از بیماری خود بی اطلاع اند. بر طبق آمارهایی که مسئولین بهداشتی کشور ارائه کرده اند حدود 4 تا 5 میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند و آمار قطع عضو ناشی از این بیماری در کشور ما بالاست. در نتیجه این بیماری نیاز به اطلاع رسانی درست برای پیشگیری و مقابله با عوارض آن دارد. در قسمت اول و دوم این مطلب توصیه هایی ضروری برای مقابله با عوارض و بیماری های ناشی از دیابت را عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.


________________________________________
عوارض مربوط به بیماری دیابت به دو نوع تقسیم می شوند:
اول عوارض میکروواسکولار (آسیب رگ های خونی کوچک) که روی شبکیه چشم، کلیه ها و اعصاب تاثیر می گذارد و به طور مستقیم به میزان قند خون بستگی دارد.

دوم عوارض ماکروواسکولار (تخریب رگ های خونی بزرگ)  که باعث بروز مشکلاتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی یا آرتریت می شود. این عوارض مربوط به قند خون و عوامل دیگری می شود.

آنچه برای بیماران مبتلا به دیابت اهمیت دارد، افزایش آگاهی و مراقبت های خاص در مورد بیماری شان است. این بیماران نیز می توانند سالیان سال و بدون درگیر شدن با عوارض این بیماری زندگی کنند.

ادامه مطلب: 10 راه مقابله با عوارض دیابت (قسمت اول)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 67
پرینت

6 علامت ابتلا به دیابت در بچه ها

 


همیشه این تصور وجود دارد که بیماری دیابت مخصوص بزرگسالان است و به دلیل رژیم غذایی و سبک زندگی نادرست بروز می کند. اما واقعیت این است که این بیماری قندی تلخ در بین بچه ها نیز رواج دارد تا جایی که در بسیاری از کشورهای جهان، کودکان سه ساله نیز به این بیماری دچار می شوند. این سن برای ابتلا به دیابت نوع دو پایین است و عوارض بیماری زودتر به سراغ بچه ها می آید.
فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان

اگر علائم دیابت به موقع شناسایی نشده و بیماری تشخیص داده نشود و بچه ها انسولین مورد نیاز را دریافت نکنند، برایشان خطرناک خواهد بود. بنابراین بهتر است نسبت به علائم این بیماری آگاهی های لازم را داشته باشید تا در صورت مشاهده آنها در بچه ها به موقع اقدام شود. حتما می دانید که ژنتیک در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد، اما بهتر است نسبت به این شش علامت هوشیارتر باشید.

ادامه مطلب: 6 علامت ابتلا به دیابت در بچه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 73
پرینت

6 عارضه ی غیرمنتظره دیابت
 


همه ی ما وقتی با واژه "دیابت" روبرو می شویم، این نکته در ذهنمان تداعی می شود که علت این بیماری فقدان انسولین کافی و افزایش ناگهانی قند خون می باشد. این دلیل درستی است، اما عوارض بیشتری در پی ظهور بیماری دیابت گریبانگیر افراد مبتلا می شود که یکی از آن ها افزایش بیش از حد قند خون می باشد.
زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان

بسیاری از افراد دیابت را به یک "موریانه" تشبیه کرده اند که آهسته و در سکوت، بدن را نابود می کند. بیماری دیابت همچنین باعث افزایش فشار خون و کلسترول خون ، چاقی، سندرم متابولیک، بیماری عروق کرونر قلبی، نارسایی کلیه و آسیب های عصبی می شود که می تواند به از دست دادن اندام، آب مروارید و از دست دادن بینایی و همچنین کاهش توانایی بدن برای مبارزه با عفونت و التهاب منجر شده و همچنین مشکلاتی در دوران بارداری ایجاد نماید.
علاوه بر این ها یک تیم تحقیقاتی طی یک آزمایش وسیع نشان داده است که دیابت می تواند سبب ایجاد اختلال در سیستم عصبی و مغز برخی افراد مبتلا نیز گردد.

ادامه مطلب: 6 عارضه ی غیرمنتظره دیابت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 26 دی 1394 بازدید: 74
پرینت

5 بیماریی که دیابت به وجود می آورد


________________________________________
دیابت نوع 2 جزو آن دسته از بیماری هایی است که باید تمام تلاش را برای پیشگیری از ابتلا به آن به کار بست، چون این بیماری باعث بروز بیماری های دیگری می شود. قانون شماره ی یک پیشگیری از این همه مشکل، کنترل قند خون است. در این صورت خطر بروز دیابت و عوارض و بیماری های ناشی از آن نیز کاهش پیدا می کند. در این مطلب، پنج بیماری که دیابت به وجود می آورد را بیان می کنیم.
________________________________________

 

 

- دیابت و بیماری های قلبی
بیماری های قلبی عروقی اولین عامل مرگ و میر بیماران دیابتی محسوب می شود.

دیابت یا همان مرض قند، باعث تجمع تدریجی چربی ها در بدن می شود. این چربی ها نیز به جداره ی رگ های خونی چسبیده و باعث مسدود شدن آنها می شوند. سفت یا نیمه مسدود شدن رگ های خونی نیز عاملی برای حمله ی قلبی خواهد بود.

البته باید بگوییم که خطر بروز این مشکل برای همه یکسان نیست. افرادی که 15 سال یا بیشتر به دیابت مبتلا باشند، بیشتر در معرض خطر سکته قلبی قرار می گیرند.

اگر دیابت باعث بروز مشکلات بینایی یا کبدی و کلیوی شود و یا فرد دیابتی در حین فعالیت های بدنی یا پیاده روی طولانی دچار درد قفسه سینه و پادرد شود، باید بیشتر مراقب باشد.

ادامه مطلب: 5 بیماریی که دیابت به وجود می آورد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ديابت / مرض قند
نمایش از 12 آبان 1391 بازدید: 186
پرینت

دیابت یکی از عوامل سکته قلبی

 دیابت یک عامل خطر مهم و بزرگ برای بیماری ‌های قلبی و سکته است. حدود ۶۵ درصد افرادی که دیابت دارند به علت انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی عروقی می‌ میرند. به ویژه زنان دیابتی خطر بالایی برای مردن از بیماری‌های قلبی-عروقی و سکته ی قلبی دارند.
حدود ۱۵۰ میلیون نفر در جهان و ۳ میلیون نفر در ایران به بیماری دیابت مبتلا هستند. مطالعه‌ای در شهر بوشهر که توسط دکتر نبی ‌پور و همکارانش انجام گرفت نشان داد که ۹/۱۲درصد از زنان بوشهری دیابت دارند.
آن نوع دیابتی که به طور شایع در بزرگسالان وجود دارد، دیابت نوع ۲ است. در دیابت نوع ۲، لوزالمعده انسولین تولید می ‌کند، اما بدن نمی ‌تواند به طور مناسب از آن استفاده کند و به تدریج توانایی تولید آن را از دست می ‌دهد.

ادامه مطلب: دیابت یکی از عوامل سکته قلبی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 100 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید