نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سندرم گیلن باره
نمایش از 19 آذر 1393 بازدید: 170
پرینت

راه‌های مراقبت از بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره


سندروم گیلن باره نام یک بیماری نادر است که سیستم ایمنی بدن و اعصاب شخص را درگیر می‌کند. در این بیماری، سیستم ایمنی که کارش دفاع از بدن در برابر بیماری‌هاست، به اعصاب بیرونی مغز و نخاع حمله می کند و به آنها آسیب می زند.

هنوز علت قطعی سندرم گیلن باره هنوز مشخص نیست، اما مواردی مانند واکسیناسیون، عمل جراحی و یا بروز عفونت می توانند در آغاز این بیماری نقش داشته باشند.

 در این سندروم، غلاف میلین که عصب را می پوشاند و سرعت انتقال پاسخ های عصبی را افزایش می دهد، از بین می رود.

علایم این بیماری می تواند شدید و ناتوان کننده و پیشرونده باشد.

 گیلن باره ممکن است در هر سنی دیده شود، اما شایع ترین سن بروز آن بین 30 تا 50 سالگی است.


 

ادامه مطلب: راه‌های مراقبت از بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سندرم گیلن باره
نمایش از 19 آذر 1393 بازدید: 138
پرینت

شانگان گیلن باره

شرح بیماری

نشانگان‌ گیلن‌ باره‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ التهابی‌ نادر که‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ را درگیر می‌کند و به‌ سرعت‌ موجب‌ ضعف‌ عضلات‌ و بی‌حسی‌ می‌شود. این‌ نشانگان‌ می‌تواند در تمام‌ سنین‌ رخ‌ دهد اما بین‌ 50-30 سالگی‌ شایع‌تر است‌.

علایم‌ شایع‌

مراحل‌ اولیه‌:

    ضعف‌ عضلات‌ دست‌ و پا، ساعد، بازو، ساق‌ و ران‌ها، شکم و قفسه‌ سینه‌. ضعف‌ عضلات‌ در عرض‌ 72 ساعت‌ پیشرفت‌ می‌کند و ممکن‌ است‌ باعث‌ بروز مشکلات‌ تنفسی‌ تهدیدکننده‌ حال‌ بیمار شود.
    شوک‌ (ضعف‌، غش‌، سرد شدن‌ دست‌ها و پاها، تند شدن‌ ضربان‌ قلب؛ تعریق‌).

ادامه مطلب: شانگان گیلن باره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سندرم گیلن باره
نمایش از 19 آذر 1393 بازدید: 185
پرینت

 مراقبت پرستاری در بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره

در سندرم گیلن باره حملات اتوایمیون متوجه میلین اعصاب محیطی می گردد. نتیجه دمیلینه شدن حاد، سریع و قطعه ای اعصاب محیطی و برخی اعصاب جمجمه ای می باشد که تولیدضعف بالارونده همراه با دیس کینزی (ناتوانی در انجام حرکات ارادی)، هایپورفلکسی و پارستزی(بی حسی )می نماید . در 60% موارد، یک رویداد مستعد کننده که اغلب عفونتهای گوارشی یا تنفسی می باشد  سبب بروز سندرم می گردد، اما واکسیناسیون، حاملگی، و عمل جراحی نیز به عنوان رویدادهای قبل از وقوع سندرم  معرفی شده اند . در موارد اندکی، قبل از بروز سندرم گیلن باره، عفونت با کامپیلوباکتر ژژونی(یک پاتوژن باکتریایی نسبتاً متداول دستگاه گوارش) گزارش گردیده است.

پاتوفیزیولوژی  

میلین، ماده پیچیده ای است که اعصاب را می پوشاند و برای آنها حکم عایق را ایفا می نماید، همچنین هدایت ایمپالس ها را از جسم سلول به دندریتها سرعت می بخشد. سلولهای تولید کننده میلین در سیستم عصبی محیطی، سلولهای شوان نام دارند. در سندرم گلین ـ باره، سلولهای شوان مجدداً احیا شده و در مرحله بهبودی از مرحله بیماری میلین سازی را دوباره از سر می گیرند.

ادامه مطلب: مراقبت پرستاری در بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سندرم گیلن باره
نمایش از 19 آذر 1393 بازدید: 145
پرینت

سندرم گیلن باره چیست؟

سندرم گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)‏ اختلال نادری است که در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود. به دنبال این حمله، احساس ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.

در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می‌کند که باعث ضعف بدن و مشکلات حسی می‌شود.

 سوزش و حالت خواب رفتگی ناگهانی در پا و انتقال این حس در نقاط مختلف بدن یکی از علایم بارز این بیماری است که ممکن است با حسی در پا و همراه با ضعف عضلانی بدن رخ دهد.

 این بیماری بیشتر در سنین 30 تا 40 سالگی دیده شده است، ولی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

 این بیماری مزمن نیست و با یک دوره دارویی قابل درمان است که در صورت درمان نشدن به موقع ممکن است مشکل تنفسی ایجاد کرده و بدن را بسیار ضعیف کند.

ادامه مطلب: سندرم گیلن باره چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سندرم گیلن باره
نمایش از 19 آذر 1393 بازدید: 138
پرینت

سندرم گیلن باره

سندرم گیلن باره اعصاب دست ها و پاها را درگير كرده و معمولا عفونت باعث آن است. مهمترين علامت ضعف عضلاتي است كه اعصاب آسيب ديده تامين كننده آنها هستند. بايد فورا در بيمارستان پذيرش شد چون سريعا جدي ميشود. با درمان مناسب و كنترل بيماري، اغلب افراد كاملا بهبود مي يابند.


سندرم گیلن باره چيست؟
سندرم گیلن باره (GBS) بيماري اي است كه اعصاب بدن و دستها و پاها را مبتلا مي كند. معمولا اين بيماري در اثر ایجاد یک عفونت بروز می کند. نام این بیماری از نام دو دکتر به نامهای دکتر گیلن و دکتر باره که اولین بار به توصیف این سندرم در قرن اخیر پرداختند گرفته شده است.
چه كساني به سندرم گیلن باره مبتلا ميشوند

ادامه مطلب: سندرم گیلن باره
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید