نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 144
پرینت

آشنایی با چربیها و نقش آنها در بدن

چربیها

اسیدهای چرب ضروری دو نوع هستند :

۱- اسید لینولینک

۲- اسید گامالینولینک

 اصولاً اسیدهای چرب ضروری در روغن مایع وجود دارند و اسیدهای چربی که دارای چند پیوند دوگانه هستند وجود دارد . مهمترین اسید چربی که وجود دارد ، امگاسه است که منحصراً در روغن ماهی وجود دارد و ویژگی خاصی به روغن ماهی داده است . در حقیقت چربی گوشت یا پروتئین ماهی بهترین چربی است ، زیرا اسید چرب ضروری نه تنها کلسترول خون را بالا نمی برد بلکه باعث کاهش کلسترول خون می شود . پس از آن اسید چرب امگاشش را داریم که در روغن نباتی ، پنبه دانه و آفتابگردان وجود دارد و از نظر تغذیه ای اهمیت ویژه ای دارد .

ادامه مطلب: آشنایی با چربیها و نقش آنها در بدن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 181
پرینت

آشنایی با فرآیند هضم طبیعی غذا

هضم طبیعی غذا

 بسیاری از افراد از شکل، اندازه، موقعیت و عملکرد معده و سایر اعضاء دستگاه گوارش خود، اطلاعات کمی دارند. برای بدست آوردن مواد مغذی از غذاهایی که می‌خوریم، لازم است که این غذاها در بدن هضم شوند. ابتدا غذا باید به شکل مایع یا نیمه مایع تغییر یابد. سپس ترکیبات پیچیده و مرکبی مثل چربی‌ها و پروتئین‌ها باید به واحدهای شیمیایی کوچک‌تری تجزیه شوند که بتوانند از طریق دیواره روده‌ها به جریان خون جذب شوند.

ادامه مطلب: آشنایی با فرآیند هضم طبیعی غذا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 149
پرینت

املاح معدنی ( ید )

 مهمترین عواملی که در جذب آهن اثر دارند ، دو دسته هستند :

۱- عواملی که جذب آهن را کم می کنند یا مانع جذب آهن می شوند ، مخصوصاً اکسالاتهایی که در سبزی ها وجود دارد مثل ریواس ، اسفناج همچنین صرف چای بعد از غذا.

۲-عواملی که باعث تسریع و بهبود جذب آهن می شوند مثل ویتامین C ، میوه ها، آب میوه ها، پروتئینهای حیوانی ، مس و ویتامین B12  .

اشاره کردیم که خانمها در دوران بارداری در سنین ۱۵ تا ۴۹ سالگی و بچه ها در سنین رشد مهمترین گروههایی هستند که از کمبود آهن رنج می برند. در جلسه قبل اشاره ای به علائم کم خونی ، فقر آهن و همچنین به روی که یکی از ریز مغذی هایی است که کمبود آن برای اولین بار در ایران و سپس در مصر به اثبات رسیده بود ، کردیم .

ادامه مطلب: املاح معدنی ( ید )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 154
پرینت

طحال چه کاری در بدن می‌کند

 طحال یکی از عضوهای بدن است که در قسمت چپ بالای شکم قرار دارد. طحال به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن به تولید و ذخیره سازی سلول های خونی می پردازد و در واقع جزئی از سیستم گردش خون محسوب می شود.

طحال و معده انسان

طحال یکی از عضوهای بدن است که به اندازه مشت انسان می باشد و در قسمت بالا و سمت چپ شکم قرار دارد و بین معده و دیافراگم و تقریبا زیر دنده ها واقع شده است. به رنگ بنفش پررنگ می باشد. طحال توسط دنده ها از آسیب محافظت می شود.

 

ادامه مطلب: طحال چه کاری در بدن می‌کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 145
پرینت

هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ یا پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ علت‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌

هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌

هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ عبارت‌ است‌ از پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ علت‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌ از لوزالعمده‌. این‌ یک‌ بیماری‌ نیست‌ و غالباً اگر تنها براساس‌ علایم‌ تصمیم‌ گرفته‌ شود، اشتباه‌ تشخیصی‌ رخ‌ می‌دهد. این‌ اختلال‌ برخلاف‌ تصور شایع‌ نیست‌ (مگر در بیماران‌ دیابت‌)
● علایم‌ شایع‌
فراوانی‌ و شدت‌ علایم‌ زیر در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌:
▪ ضعف‌ یا از حال‌ رفتن‌
▪ تعریق‌
▪ گرسنگی‌ زیاد
▪ عصبی‌ بودن‌ و لرزش‌ دست‌ها
▪ سردرد
▪ گیجی‌
▪ تغییرات‌ شخصیتی‌
▪ گاهی‌ صرع‌ و تشنج‌
▪ ندرتاً نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
▪ندرتاً از دست‌دادن‌ هوشیاری‌


● علل‌

ادامه مطلب: هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ یا پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ علت‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 157
پرینت

فیزیولوژی اشک

اشک

اشک مایعی است که با فرآیند ایجاد آن در چشم ها تولید می گردد. وظایف اشک شامل تمیز کردن و شستشوی سطح چشم، ضد عفونی کردن چشم ها، لغزنده کردن چشم ها برای حرکت آسان کره چشم و پلک ها، جلوگیری از خشک شدن چشم ها و پلک ها، ایجاد ارتباط میان انسان ها، دفع مواد تجمع یافته در چشم ها و پاسخی به استرس می باشد.

 

ادامه مطلب: فیزیولوژی اشک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 155
پرینت

 دوره سیکل کامل رشد و ریزش مو

 دوره سیکل کامل رشد و ریزش مو حدود ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد اما این مدت برای مژه ها ۴ ماه است. مدت رشد و استراحت موهای نواحی دیـگر بـدن بـــه قــرار زیر میباشد:

۱- ابـرو: مـدت اسـتـراحـــت: ۱۲ هفته/ مدت رشد: ۸-۴ هفته/ تـعـداد پـیـاز مــو در هــر سانتیمتر مربع پوست: ۳۵۰ / سرعت رشد در روز: ۰٫۶۱ میلی متر

۲- ریش صورت: مدت استراحت: ۱۰ هفته/ مدت رشد: ۱ سال/ تـعداد پــیـاز مو در هر سانتی متر مربع: ۵۰۰ در چانه و ۸۰۰ در گونه/ سرعت رشد: ۰٫۳۲ میلی متر

ادامه مطلب: دوره سیکل کامل رشد و ریزش مو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 153
پرینت

آشنایی با بلوغ

بلوغ
بلوغ فرایندی بیولوژیک و شامل تغییرات جسمانی است که نوجوانان هنگام گذرازدوران کودکی به بزگسالی آن را تجربه می کنند. بلوغ بوسیله تحریک قسمت هایی ازمغزوآندوکرین آغاز می شود که کانون هورمون های جسمی می باشد. تغییراتی که در بدن نوجوانان ایجاد می شود درنتیجه آزاد شدن هورمون های مانند استروژن و تستوسترون می باشد.
بلوغ ازچه زمانی آغاز می شود؟ سن آغاز بلوغ در افراد مختلف متفاوت می باشد . بنابراین صحبت درباره سن «معمول»  شروع بلوغ تا حدودی گمراه کننده است.دردختران بلوغ زودرس در۷ سالگی و بلوغ دیررس در ۱۳سالگی آغاز می شود.در پسران بلوغ زود رس در۵/۹ سالگی و بلوغ دیررس در۵/۱۳سالگی آغاز می شود. ولی درکل فرایند بلوغ به ۲ تا ۵ سال زمان برای کامل شدن نیاز دارد . به طور کلی ،بلوغ در دختران ۲ سال زودتر آغاز می شود و پایان می پذیرد.

ادامه مطلب: آشنایی با بلوغ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 158
پرینت

 آشنایی با قاعدگی ، پریود و عادت ماهانه

  در تخمدان میلیون ها تخمک وجود دارد که هر تخمک به همراه سلو ل های اطرافش، مجموعه ای به نام فولیکول را شکل می دهد. این فولیکول ها تحت اثر ترشحات قسمتی از مغز به نام هیپوفیز قرار دارند.  
اسم های متفاوتی داره . اما درد مشترک همه خانم هاست .
بانوان در سنین باروری به طور طبیعی، هر ۲۸ روز (این عدد می تواند ۷ روز بیشتر یا کمتر از این هم باشد)، ۲ تا ۷ روز دچار خونریزی می شوند (در این مقاله دوره ۲۸ روزه را در دوره قاعدگی و روزهای خونریزی را زمان عادت ماهانه می نامیم.) در هر عادت ماهانه طبیعی روزانه حدود ۵ قاشق سوپ خوری ۲۰(ر۴۰ میلی لیتر) خون و ترشحات خارج شده و کمتر از ۸ نوار بهداشتی خیس می شود. معمولا شدت خونریزی دو روز است.

ادامه مطلب: آشنایی با قاعدگی ، پریود و عادت ماهانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 145
پرینت

راه‌های طبیعی افزایش هورمون رشد

هورمون رشد انسانی، توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود و نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی بدن، ترمیم بافت‌ها، جایگزینی سلول‌ها و استحکام استخوان‌ها ایفا می‌کند.

با وجودی که با بالا رفتن سن از سطح هورمون رشد کاسته می‌شود باز با این وجود می‌توانید به‌صورت طبیعی سطح هورمون رشد را افزایش دهید. تحقیقات نشان داده که فعالیت‌های ورزشی غیرهوازی و انفجاری مثل دوی سرعت باعث ترشح میزان قابل توجهی هورمون رشد می‌شود. جدائی از موارد فوق بررسی‌های دیگر نشان داده که یک‌سری از آمینواسیدها نیز کمک مضاعفی به ترشح هورمون رشد می‌کنند .

ادامه مطلب: راه‌های طبیعی افزایش هورمون رشد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 136
پرینت

اهمیت کوک بودن ساعت بیولوژیکی بدن

نتایج مطالعات جدید از نقش ساعت بیولوژیکی بدن یا همان ریتم شبانه‌روزی در ایجاد ظرفیت احیاکنندگی سلول‌های بنیادی پوست، حکایت دارد. اختلال در این ریتم منجر به پیری زودرس بافت‌ها و مستعد شدن بیش از پیش بدن به گسترش تومورهای پوستی می‌شود.عملکرد مناسب ساعت بیولوژیکی در بدن باعث افزایش بلندمدت ظرفیت احیاکنندگی بافت‌ها و کاهش احتمال پیشرفت تومورها می‌شود.
محققان مرکز CRG طی مطالعاتی که در نشریه نیچر به چاپ رسیده، تشریح کرده‌اند که چگونه ساعت بیولوژیکی بدن که مسوول کنترل زمان در بدن است، عملکرد سلول‌های بنیادی پوست را کنترل می‌کند. سلول‌های بنیادی مسوولیت تنظیم جایگزینی سلول‌ها در بافت‌ها و بازسازی روزانه پوست را به عهده دارند. درمورد پوست، سلول‌های بنیادی دائما در حال جایگزینی سلول‌های تازه با سلول‌هایی هستند که در طول استفاده روزانه خراب شده یا آسیب دیده‌اند.

ادامه مطلب: اهمیت کوک بودن ساعت بیولوژیکی بدن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فیزیولوژی
نمایش از 20 ارديبهشت 1392 بازدید: 148
پرینت

تشنگی و خطر کم شدن مایعات بدن

تشنگی
تشنگی نشانهٔ چیست؟
تشنگی علامت خطری برای کم شدن مایعات بدن است. این کاهش مایعات می‌تواند ناشی از عرق کردن زیاد، استفراغ، اسهال، تب، گرگرفتگی، آفتاب سوختگی یا رژیم غذائی باشد.حتی چند ساعت نشستن در کابین خشک هواپیما نیم‌لیتر یا بیشتر آب بدن را از طریق تبخیر و تنفس کم می‌کند. داروهای مدر و استروئید هم می‌توانند بدن را کم آب کنند.

ادامه مطلب: تشنگی و خطر کم شدن مایعات بدن
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 133 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید