نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 29 تیر 1392 بازدید: 168
پرینت

كلون سازى چيست؟

مراد از كلون سازى به وجود آوردن موجوداتى است كه از نظر ژنتيكى مشابه يكديگرند. از دو طريق ايجاد چنين نمونه اى امكان پذير است: تقسيم جنينى يا انتقال هسته سلولى. در تقسيم جنينى، جنين در مراحل اوليه رشد خود به دو يا بيش از دو قسمت تقسيم شده و هر قسمت تبديل به يك موجود مستقل مى شود. هر تكه از جنين قابليت آن را دارد كه به يك بلاستوسيست و از آن طريق به يك جنين كامل تبديل شود. از همين طريق است كه دوقلوهاى تك تخمى به وجود مى آيند كه از نظر ژنتيكى با يكديگر تفاوتى ندارند. كلون سازى از طريق تقسيم جنين در حيواناتى نظير گوسفند، موش و ميمون صورت گرفته است.

ادامه مطلب: كلون سازى چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 29 تیر 1392 بازدید: 152
پرینت

شبيه سازی (ژنتيک )

شبيه سازي باز توليدي بسيار گران است و اميد انجام مطلوب آن بسيار كم است. علاوه برآن رشد تومورها در آن به سرعت انجام مي شود و كوچكترين بيماري براي اين نوع حيوانات، مي تواند منجر به مرگ شود. اكثر اين حيوانات رشد غيرطبيعي دارند و گاه به دلايل نامشخص به يك باره مي ميرند
شبيه سازي(cloning)يكي از پيشرفته ترين دست يافته هاي بشر در زمينه علم پزشكي و مهندسي ژنتيك است كه هر مرحله پيشرفت آن جنجال هاي بسيار زيادي را به همراه دارد. صرف نظر از پيامدهاي اخلاقي شبيه سازي كه در اين مجال مورد بحث ما نيست، در اين مقاله سعي شده است بيشتر به خود شبيه سازي و روش هاي آن پرداخته شود. روش هايي كه شبيه سازي انسان فقط بخشي از آنهاست و حوزه بسيار گسترده اي را شامل مي شود.

ادامه مطلب: شبيه سازی (ژنتيک )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 29 تیر 1392 بازدید: 146
پرینت

انگشت نگاري ژنتيكي

فرض كنيد كه در يك زندان به علت مظنون بودنتان به يك جرم يا تبهكاري محبوس شده ايد و هيچگونه مدركي دال بر بي گناهي شما وجود ندارد، روزهاي سرد وسياه حبس تا آخر عمر انتظارتات را مي كشد تا اينكه با كمك يك آزمون علمي شگرفت انگيز بي گناهي شما ثابت مي گردد و ناباورانه آزاد مي شويد. اين تصور خيالي دقيقا با بخشي از واقعيت زندگي ويليام توماس از ايالت كنتاكي عجين شده است فردي كه در سال 1993 در جريان يك بزهكاري مظنون شناخته شد اما همواره در دادگاه بر بي گناهي خود پافشاري نمود تا اينكه 6 سال بعد بي گناهي وي با آزمون DNA به اثبات رسيد. تكنيك انگشت نگاري ژنتيكي، در سال 1985 توسط الك جفري در دانشگاه لاسيستر ابداع شد. او سرگرم مطالعه برروي ژن ميوگلوبين بود.

ادامه مطلب: انگشت نگاري ژنتيكي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 156
پرینت

وسواس چيست و چگونه آنرا درمان كنيم؟

باز هم دارد دست هايش را مي شويد. اين بار پنجم است.
مادرش توي آشپزخانه نشسته است و با خودش مي گويد معلوم نيست عاقبت دست هاي اين بچه چه بشود.
دو هفته قبل دكتر پوست گفته بود اگر همين طوري ادامه بدهد دست هايش زخم مي شود و بعد از آن هم احتمال ابتلا به عفونت دارد.

به خوبي يادش هست كه اين ماجرا دقيقا" از وقتي شروع شد كه پسرش منظره تصادف دوستش با يك موتوري را ديده بود.
شير آب همچنان باز است و او دارد براي بار»نمي داند چندم« باز هم دست هايش را مي شويد و…

ادامه مطلب: وسواس چيست و چگونه آنرا درمان كنيم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 132
پرینت

معجزه عسل

محققان به تازگي دريافته‌اند ماليدن عسل روي زخم افراد ديابتي مي‌تواند از قطع شدن عضو عفوني شده جلوگيري کند. اين تنها يكي از خواص اين ماده طبيعي شفابخش است.

عسل ترکيبي از قندها (فروکتوز و گلوکوز و…)، ويتامينهاي ب6، ث، تيامين، نياسين، ريبوفلاوين، اسيد پانتوتنيک، کلسيم، مس، آهن، منيزيم، منگنز، فسفر، پتاسيم، سديم و روي است.

اين معجون تندرستي داراي آنتي اکسيدانهاي زيادي است و در قرآن کريم هم از آن به عنوان ماده‌اي شفابخش براي درمان بيماري‌ها ياد شده است.

ادامه مطلب: معجزه عسل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 123
پرینت

علل و نحوه درمان تعرق زیاد

آیا شما جزء افرادی هستید که هیچ گاه خشک نمی شوید؟

تعرق بیش از اندازه خیلی بیشتر از آن چیزی که شما تصور می کنید رایج است به همین دلیل هیچ دلیلی برای نگرانـی و ناامیدی وجود ندارد و نباید تصور کنید که در دنیا تنها فردی هـستید که عـرق می کنـد. در حالی که تعرق یکی از واکنش های طبیعی بدن محسوب مـی شود و بـه بـدن در کاهش دمــای سطحی کمک می کند، اما اگر شما همیشـه بـدون توجه به دمای اطراف در حال عرق کردن هستید، باید قدری روی مسئله دقیق تر شوید.

ادامه مطلب: علل و نحوه درمان تعرق زیاد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 130
پرینت

شبيه سازي چيست؟

كلون موجودی است که با ترکیب ژنتیکی همسان از یک موجود واحد مشتق شده باشد. واژه شبیه سازی توسط J.B.S.Haldane ابداع گردید و در سال 1996 اولین حیوان(گوسفند) که با استفاده از سلولهای حیوانی شبیه سازی شده بود متولد شد.در دسامبر 2002 اولین شبیه سازی انسان نوزادی به نام Eve))حوا توسط شرکت معروف clonaid گزارش گردید.

مفهوم سلول بنیادی:

سلول بنیادی در پستانداران به سلولی گفته میشود که قابلیت تقسیم شدن و تبدیل به سلول های تخصص یافته و تمایز یافته را دارا باشد.تخمک لقاح یافته این توانایی را در حد بالایی داراست، زیرا بالقوه میتواند تقسیم شود وبه صورت یک موجود زنده کامل تکوین یابد.تخمک لقاح یافته چند ظرفیتی است بدین معنی که از هر نظر توانایی رشد و تکامل را دارد..

ادامه مطلب: شبيه سازي چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 151
پرینت

سرطان خون (لوسمی) چیست؟

خون از مايع لزجی به نام پلاسما و ياخته های شناور آن که توسط مغز استخوان توليد می شود تشکيل شده است. مغز استخوان ماده ای نرم و اسفنجی شکل است که داخل استخوانها يافت می شود. اين ماده حاوی ياخته ‌هايی است که ياخته‌ های مادر يا سلول پايه (Stem cell) ناميده می شود و وظيفه آنها توليد ياخته‌ های خونی است.

 سه نوع ياخته‌ خونی وجود دارد :
گويچه ‌های سفيد خون (گلبولهای سفيد) که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند

 گويچه‌های قرمز خون (گلبولهای قرمز خون) که اکسيژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند

 پلاکتها که وظيفه انعقاد خون و جلوگيری از خونريزی را بر عهده دارند سرطان خون (لوسمی) نوعی بيماری پيشرونده و بدخيم اعضای خون ساز بدن است که با تکثير و تکامل ناقص گويچه‌های سفيد خون و پيش سازهای آن در خون و مغز استخوان ايجاد می شود.

ادامه مطلب: سرطان خون (لوسمی) چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 129
پرینت

زنان و پوكى استخوان

پوكى استخوان يا استئوپروز (Osteoporosis) بيمارى خاموشى است كه استحكام استخوان ها را به تدريج از بين مى برد. استخوان داراى بافت زنده اى است كه مرتب بازسازى مى شود. بافت هاى استخوانى قديمى از بين مى روند و بافت هاى جديد استخوانى جايگزين آنها مى شوند. روند استخوان سازى در بدن از هنگام تولد آغاز مى شود و به طور متوسط تا حدود ۳۵- ۳۰سالگى ادامه دارد و از آن پس رو به كاهش مى گذارد و در نتيجه بافت استخوانى نازك تر و ضعيف تر مى شود.

ادامه مطلب: زنان و پوكى استخوان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 154
پرینت

زمان روان زیست شناسی چیست؟

چرا زمان کلاس هاي درس حدود 90 دقيقه است؟ چرا تابستان ها مدارس تعطيل است؟ چرا پزشکان اصرار دارند که دارو را سروقت مصرف کنيم؟ چرا بعضي شب ها بي علت بي خواب مي شويم و چرا برخي صبح ها حوصله از رختخواب بيرون آمدن را نداريم؟ قصه ماه و پلنگ و زوزه گرگ و قرص ماه از کجا نشات مي گيرد؟

اگر شما هم اين سوال‌ها را از خود پرسيده ايد، شايد علاقمند باشيد که بدانيد اکنون رشته جديد علمي زمان‌روان‌زيست‌ شناسي (Chronopsychobiology) براي چنين سوالاتي پاسخ هاي مناسبي يافته است.

ادامه مطلب: زمان روان زیست شناسی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 126
پرینت

ذهن زنان و مردان به راستی متفاوت است

خانمسیمون دوبوار (Simone de Beauvoir) فیلسوف، نویسنده و یکی از مهمترین پایه گذاران جنبش فمینیسم، جمله مشهوری دارد: "هیچ کس زن زاده نمیشود بلکه به یکزن تبدیل میشود"، اما با یافته های علمی امروز بهتر است این جمله را فراموش کنیم.
دانش امروز منظر کاملا متفاوتی از آنچه هستیم در مقابل ما قرار داده است. ما زن و مرد هستیم و از همان لحظه بسته شدن نطفه با یکدیگر تفاوت داریم و این تفاوت خود را در هر دستگاه فیزیکی و ذهنی ما نشان میدهد.

ادامه مطلب: ذهن زنان و مردان به راستی متفاوت است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 132
پرینت

درمان بيماران نخائي با استفاده از سلول هاي شوان پا

در كشور ما در حال حاضر 70 هزار نفر دچار ضايعه نخاعي هستند كه 2 هزار و صد نفر آنها را جانبازان تشكيل مي‌دهند؛ آنها كه پيشرفت‌هاي علمي امروز و آسايش ما بدون فداكاري و از خودگذشتگي آنان ممكن نمي‌شد. روش جديد ترميم ضايعات نخاعي با تزريق سلول‌هاي شوان كه به تازگي و ‌توسط متخصصان ايراني ابداع شده مي‌تواند نور اميد و نويدي باشد براي همه جانبازان و ساير مبتلايان تا بتوانند مقدار زيادي از كاركرد طبيعي از دست رفته خود را مجددا به‌دست بياورند.

ادامه مطلب: درمان بيماران نخائي با استفاده از سلول هاي شوان پا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 147
پرینت

دركى نوين از ساعت بدن انسان

چگونه روزهايمان را مى شماريم

دانشمندان مى گويند درباره سازوكارى كه زمينه ساز هواپيمازدگى (jet lag)، بى خوابى و ساير اختلالات ناشى از به هم خوردن ريتم ساعت درونى بدن است، به يافته هاى جديدى دست يافته اند. اثر يك جهش در ژنى كليدى كه در تنظيم چرخه هاى خواب و بيدارى در پستانداران عمل مى كند برخلاف شيوه اى است كه قبلاً تصور مى شد. يافته هاى جديد كه در شماره ۳ ژوئيه نشريه «گزارش هاى آكادمى ملى علوم» آمريكا به چاپ رسيده، به معناى آن است كه شركت هاى داروسازى بايد رويكرد خود را براى ساختن داروهاى جديد براى درمان اختلالاتى كه به بد كار كردن ساعت بدن مربوطند تغيير دهند.

ادامه مطلب: دركى نوين از ساعت بدن انسان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مقفرقه و گوناگون پزشكي
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 172
پرینت

خاطرات چگونه ذخیره و بازیابی می شوند؟

همه چیزهایی كه می‌دانیم به صورت «خیس افزاری» (Wetware) حدود یك كیلوگرمی میان دو گوش ما جا داده شده است: چكیده ای از حقایق سودمند و بی‌اهمیت درباره جهان، تاریخچه‌ی زندگی‌های ما به علاوه هر مهارتی كه تا به حال آموخته‌ایم، از دوچرخه سواری تا متقاعد كردن یك معشوق یا بیرون گذاشتن زباله ها. خاطرات هر یك از ما را منحصربه فرد می كند و به زندگی های ما تداوم می بخشد. درك كردن چگونگی ذخیره شدن خاطره‌ها در مغز گامی ضروری به سوی درك خودمان است.

ادامه مطلب: خاطرات چگونه ذخیره و بازیابی می شوند؟
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 114 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید