نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 164
پرینت

دویدن بهتر است یا پیاده روی ؟

دویدن بهتر است یا پیاده روی ؟
دویدن از نظر مصرف کردن و سوزاندن کالری ،‌ از هر نوع از ورزش و تمرین بدنی دیگری سبقت می گیرد

 در هنگام پیاده روی یک پا همیشه در تماس با زمین است بنابراین آسان تر است. مزایای پیاده روی از نظر سوزاندن کالری زیاد است. افرادی که پیاده روی می کنند اغلب نسبت به افراد بدون تحرک و دوندگان کمتر بیمار می شوند. مطالعه ای نشان داده که این افراد نسبت به کسانی که پیاده روی نمی کنند ۵۰ درصد کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند و در ضمن  تعداد  گلبول های سفید خونشان که به ویروس ها حمله ور می شوند افزایش می یابد.

ادامه مطلب: دویدن بهتر است یا پیاده روی ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 165
پرینت

ده تمرین کششی مهم

وقتی که یک دختر کوچک بودم، مایل بودم، یک میله باله? مخصوص خودم داشته باشم. در پاسخ به تقاضای من، پدرم یک میله باله خریداری و روی دیوار گاراژ نصب کرد.
من تقریباً هر روز زمانی را آنجا می گذراندم، ابتدا یک پایم را بالا می آوردم و سپس پای دیگر را روی میله می گذاشتم، این کار را به منظور کشش عضلات پشت زانو، جلو و عضلات روی ران پا انجام می دادم.

این تمرین شبیه حرکتی بود که به همراه ۲۰ دختر کوچک دیگر در کلاس باله انجام می دادم. البته هدف بزرگ ”بهترین بالرین” شدن نبود که مرا به سوی حرکات کششی سوق داد. من شدیداً مایل بودم که حرکت قیچی یا اسپلتس Splits را که برای یک دانش آموز سال دوم دبیرستان حرکت نمایشی بسیار پیشرفته ای بود، برای خودنمائی به دوستانم در زنگ تفریح انجام دهم. همانطور که بزرگ تر می شد، بیشتر متوجه می شدم که حرکات کششی توانائی فراتر از انجام حرکات تحسین برانگیز برایم به ارمغان می آورد. کشش، به عنوان بخشی اساسی از تمرینات یوگا در طی سال ها، به من کمک کرده است که از بدنی انعطاف پذیر و عاری از هرگونه مشکل برخوردار باشم.

ادامه مطلب: ده تمرین کششی مهم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 166
پرینت

یوگا درمانی چیست ؟

یوگا درمانی چیست ؟

یوگا یک نظام خودیاری فردی برای حفظ تندرستی و پیشرفت روحی-معنوی است.

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟
یوگا را روش کنترل امواج فکر یا ذهن شرح می‏دهند. یوگا یک روش رویکرد نظام‏مند دستیابی به وحدت با هستی است و یک مکتب مراقبه فکر است که انسان را تشویق می‏کند و یاری می‏دهد به عالی‏ترین امکانات بالقوه خود دست یابد و آن‏ها را بالفعل کند.

این روش چگونه عمل می کند؟
استادان برجسته یوگا در طول قرن‏ها ظرایف و حالات بدنی انسان را مطالعه کرده و سپس حالات و حرکاتی که به آسانی می‏توان آن‏ها را تعلیم داد و اجرا و تکرار کرد عرضه کرده‏اند. این حالات و حرکات را که هندوان آسانا می‏نامند آثاری قابل پیش‏بینی روی کارکردهای بدن انسان می‏گذارند و از پیدایش دردها و بیماری‏ها پیش‏گیری می‏کنند و یا آن‏ها را درمان می‏کنند.

ادامه مطلب: یوگا درمانی چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 131
پرینت

آشنایی با یوگای چینی

یوگای چینی

 چی کنگ یا کی کنگ یعنی تربیت نفس یا تحصیل انرژی به منظور ترغیب هر فرد برای شرکت در فرایند شفابخشی چند هزار فرم چی کنگ وجود دارد که می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد چی کنگ درونی که جریان انرژی را در بدن تنظیم می کند و چی کنگ بیرونی که تبادل انرژی بین بدن و محیط را تنظیم می کند چی کنگ را به فارسی انرژی درمانی هم ترجمه کرده اند تمرینات چی کنگ می تواند به شکل نرم که فقط جریان انرژی را شامل می شود یا به شکل خشنتر همچون تای چی و کونگ فو را شامل شود تمرینات آن نیازی به وسیله خاصی ندارد و موجب سلامتی جسمی و روحی می شود.
کی گونگ (به سوی جوانی ابدی) اثر ژرار اد ترجمه ناصر خدایار نشر آشیانه کتاب مقاله ای که در پی می آید خلاصه نویسی کتاب است که با راهنمایی آقای مهندس البرزی استاد تای چی ، بدان دست یافتم طوری خلاصه نویسی کردم که افراد ناآشنا بتوانند سریع مطالب مهم و سیر تمرینات را درک کنند و برای افرادی که به تائو یوگا آشنا هستند یادآوری و مرور باشد از این کتاب قسمت تمرینات یوگای جنسی توسط مترجم حذف شده و آقای مهندس البرزی در اختیارم قرار دادند به خلاصه نویسی کتاب افزوده خواهد شد.

ادامه مطلب: آشنایی با یوگای چینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 146
پرینت

باکتی یوگا چیست ؟

باکتی یوگا

 ● باکتی چیست؟
واژهٔ باکتی از ریشهٔ باج به معنای اتصال به خداوند گرفته شده است. باجان، عبادت، باکتی، آنوراگ، پرم و پریتی واژه‌های مترادف آن هستند. باکتی عشق در راه عشق است. در این طریقت، عابد خداوند را فقط به خاطر خداوند می‌خواهد. در این طریقت، انتظارهای خودخواهانه وجود ندارند همچنان‌که ترس را نیز به آن راهی نیست. عاشق و عابد، این احساس، باور و درک را دارد که عبادت و پرستش او اقیانوسی از عشق به خداوند است.
باکتی ریشهٔ نازکی از پرم یا عشق است که قلب عابد را به پای نیلوفری خداوند متصل می‌کند. باکتی، شیفتگی و دلبستگی شدید و فوق‌العاده به خداوند است. باکتی عشق بی‌نهایت به خداوند، بخشش و ریزش خود به‌خود عشق به معبود است. باکتی طریقتی خاص، غیرخودخواهانه و عشق الهی است. در این طریقت ذره‌ای مناسبات حسابگرانه، و یا انتظار از معبود از طرف عابد وجود ندارد. باکتی احساسی مقدس و برتر، متعالی و شگفت‌انگیز است که عابد را به خداوند پیوند می‌دهد.

ادامه مطلب: باکتی یوگا چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 122
پرینت

پیاده‌روی ؛ با کمک کردن در حفظ وزن متعادل، فواید زیادی را برای شما در‌بر‌دارد

تا می‌توانید راه بروید
 
  پیاده‌روی از ورزش‌هایی است که علاوه بر این‌که تجهیزات خاصی نیاز ندارد، عوارض جانبی بسیار کمی نیز ایجاد می‌کند. پیاده‌روی سریع (سریع به معنی این‌که حین پیاده‌روی در آن سرعت، قادر باشید صحبت نیز کنید) با کمک کردن در حفظ وزن متعادل، فواید زیادی را برای شما در‌بر‌دارد.

در این مجال، از فواید بیشمار پیاده‌روی به چند نمونه اشاره می‌کنیم:
کنترل وزن:ترکیبی از یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های منظم ورزشی، رمز حفظ وزن در حد طبیعی و کنترل شده است. همه می‌دانیم که کنترل وزن و حفظ آن در محدوده نرمال، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان را کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب: پیاده‌روی ؛ با کمک کردن در حفظ وزن متعادل، فواید زیادی را برای شما در‌بر‌دارد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 119
پرینت

استفاده از باندهای کشی ورزشی به تسکین درد کمک می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد؛ در هنگام بروز درد در بخش‌های مختلف پا بویژه کاسه زانو، استفاده از باندهای کشی ورزشی به تسکین درد کمک می‌کند.

در این تحقیق تاثیر بستن باند دور زانو، روی ۱۴ نفر با مشکل «Patellofemoral»، شکلی از ورم مفاصل که در پشت و اطراف کاسه زانو ایجاد درد می‌کند، انجام شد.

برای این تحقیق ۱۴ فرد با ورم مفاصل «Patellofemoral» و میانگین سنی ۵۷ و همچنین ۱۴ نفر بدون ورم مفاصل و همان میانگین سنی انتخاب شدند.

ادامه مطلب: استفاده از باندهای کشی ورزشی به تسکین درد کمک می‌کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 114
پرینت

افرادی که سابقه ابتلا به واریس دارند، ورزش کنند

 یک متخصص قلب و عروق گفت با بیان این که ورزش و استفاده از جوراب واریس در کاهش احتمال ابتلا به واریس موثر است، توصیه کرد: افرادی که سابقه ابتلا به واریس دارند، ورزش کنند.

دکترعبدالعلی احسانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه خوزستان، اظهار داشت: احتمال ابتلا به واریس در زنان چاق و زنان باردار بیشتر است.

وی افزود: سابقه خانوادگی نیز در احتمال ابتلا به واریس موثر است. افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به واریس دارند باید بیشتر مراقب باشند.

ادامه مطلب: افرادی که سابقه ابتلا به واریس دارند، ورزش کنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 110
پرینت

کوفتگی و ضرب‌دیدگی شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی هستند

 برخلاف تصور بسیاری افراد، آمار نشان می‌دهد که نیاز ورزشکاران جهت مراجعه به مراکز درمانی بیشتر از جمعیت عمومی است…. در واقع احتمال بروز آسیب در ورزشکاران بیشتر از بقیه مردم است. بعضی عوامل مثل سن، جنس، نوع ورزش، محیط ورزش و… می‌تواند بر میزان بروز این آسیب‌ها تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال آمار نشان می‌دهد که بیشترین صدمات متوجه کودکان و نوجوانان ۵ تا ۱۴ ساله است ضمنا آسیب‌ها در پسرها هم بیشتر است یا برای مثال، میزان آسیب‌ها در ورزش‌های برخوردی بیشتر است. گرچه در عین حال بیشترین میزان برخوردها در ورزش‌های گروهی است، ولی آسیب‌های وخیم در ورزش‌های انفرادی بیشتر است. بعضی آسیب‌ها در یک فصل و بعضی در فصلی دیگر شایع‌تر است، مثلا بدیهی است که گرمازدگی و کم‌آبی در تابستان و آسیب‌های فیزیکی در زمستان بیشتر است.

ادامه مطلب: کوفتگی و ضرب‌دیدگی شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی هستند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 114
پرینت

وقتی کشکک زانو حرکت می‌کند

بسیاری از مردم در سنین مختلف از درد زانو رنج می‌برند، این در حالی است که پزشکان معتقدند کم‌تحرکی و دوری از ورزش علل اصلی درد زانوان است.دکتر محمود معتمدی، ارتوپد و فوق تخصص زانو و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می‌گوید: بیماری نرمی غضروف

 زانو اغلب در نوجوانان و جوانان بین ۱۰ تا ۲۵ سال شایع است و اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتیجه استخوان کشکک در جای خود قرار نگرفته و دچار کجی می‌شود که می‌تواند به داخل، خارج و حتی عقب منحرف شود.

وی اظهار می‌کند: در چنین حالتی، به دلیل این که استخوان کشکک در جای خود قرار ندارد، بیمار دچار نرمی غضروف استخوان کشکک خواهد شد.

ادامه مطلب: وقتی کشکک زانو حرکت می‌کند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

با کمک یوگا به جنگ سرطان بروید

بدن انسان از میلیاردها سلول مختلف تشکیل شده است. جالب این است که این سلولهای پر تعداد و گوناگون همگی از ترکیب دو سلول اولیه به وجود آمده اند. اسپرم Spermسلول نطفه ای است که از پدر می آید و تخمک یا اوولOvule سلول دیگری است که در بدن مادر تولید می شود. این دو سلول در رحم مادر با هم ترکیب می شوند و یاخته ای به نام تخم یا زایگوت Zygote را ایجاد می کنند.
همین سلول تخم که از ترکیب سلولهای نطفه ای مرد و زن تشکیل شده است، به نوبه خود در جریان تقسیمهای متوالی به دو، چهار، هشت….. و بی نهایت سلول تبدیل می شود. به موازات تقسیمهای متوالی در سلول اولیه، تعداد یاخته های حاصل بیشتر می شود و حجم توده سلولی افزایش می یابد. این توده سلولی همان است که جنین نام می گیرد و با لانه گزینی در رحم مادر از طریق جریان خون بدن وی به مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز خود دسترسی پیدا می کند.

ادامه مطلب: با کمک یوگا به جنگ سرطان بروید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 137
پرینت

 چگونه در منزل ورزش کنیم ؟

 ورزش را در ابتدا با حرکاتی مانند چرخاندن سر و گردن یا دست ها آغاز کنید زیرا این ورزش های حرکاتی هستند که بر روی تمام بدن شما تاثیر مستقیمی را می گذارند و شادی و سر زندگی شما را در طول روز تامین می کنند .ورزش های مداوم و متناوب تنها بر روی این موضوع تاکید دارند که شما باید حرکات ورزشی را به طور متناوب و بدون وقفه انجام دهید حتی اگر زمان این کار ۱۰دقیقه باشد.و هر ورزشی را که می خواهید انجام دهید باید کامل انجام دهید و بعد به سراغ حرکت ورزشی دیگری بروید.

 برای اینکه نتیجه ی بیشتری از ورزش هایتان بگیرید باید در هر روز بر یک ناحیه بدن تان تمرکز کنید و این حرکات را انجام دهید اما قبل از این که حرکات اختصاصی مربوط به هر روزتان را انجام دهید به شما توصیه می کنیم یک حرکات کلی مانند چرخاندن مچ دست و مچ و قوزک پاهایتان،یا چرخاندن سر و بازوها را آغاز کنید و بعد به این حرکات احتصاصی بپردازید.

ادامه مطلب: چگونه در منزل ورزش کنیم ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 104
پرینت

فواید و مزایای فعال بودن از نظر جسمی

فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درمورد ورزش فیتنس و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند.

۱٫  ورزش قوای مغزی را تقویت می کند.

دیوید اَتکینسون، مربی حرفه ای بدنسازی اعتقاد دارد که ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند.

ادامه مطلب: فواید و مزایای فعال بودن از نظر جسمی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پزشكي ورزشي
نمایش از 06 خرداد 1392 بازدید: 126
پرینت

شب‌ها در پارک ورزش نکنید

ساعات شب را برای ورزش انتخاب نکنید زیرا در این ساعات اکسیژن جذب شده توسط درختان در روز به‌صورت دی‌اکسید‌کربن از برگ درختان به محیط خارج انتشار می‌یابد.
بسیاری از افراد به‌ویژه در فصل گرما و تابستان ساعات اولیه شب را برای ورزش در پارک‌ها انتخاب می‌کنند که این گزینه به‌دلیل انتشار دی‌اکسید‌کربن در ساعات شب مطلوب نیست و محققان توصیه می‌کنند افراد علاقه‌مند به ورزش نخستین ساعات روز به‌ویژه ساعت    ۵:۳۰ تا ۷:۳۰ صبح را که هنوز تجمع خودروها در خیابان‌ها زیاد نشده و هوا از نظر آلودگی همچنان در شرایط مطلوب قرار دارد، برای ورزش برگزینند.

ادامه مطلب: شب‌ها در پارک ورزش نکنید
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 177 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید